Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2k - 4k monitor tavsiyesi

df

Öne çıkan mesajlar

şimdi eski 1080p/60hz 27 inch TN panel samsung monitöre döndüm. Hiç rahatsızlık vermiyor valla. Bi 7-8 sene oldu bunu kullanmaya başlayalı tabii. Alıştım artık buna diyedir belki sdf. 

gp 750 yi de gönderdim geri paketleyip ama aceleyle paketlerken salak gibi bi kabloyu koymayı unutmuşum içine. Şimdi hepsiburada da alıcıya teslim edilecekte bekliyor. Kabul etmeyip geri gönderirler heralde.  Ha bide 3700 e aldığım monitör şimdi 7k olmuş sdf

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, progamer dedi ki:

gp 750 yi de gönderdim geri paketleyip ama aceleyle paketlerken salak gibi bi kabloyu koymayı unutmuşum içine. Şimdi hepsiburada da alıcıya teslim edilecekte bekliyor. Kabul etmeyip geri gönderirler heralde.  Ha bide 3700 e aldığım monitör şimdi 7k olmuş sdf

Karşı tarafla iletişime geçip kabloyu ayrıca yollayacağını, unuttuğunu söyle bence. Kendin üstlenip yolla kargoyu. Kargoda başına bişey gelip sana patlamasın, bi de zamandan kaybetme boşuna.

Onlar da ürünü alıp onayı biraz bekletirler, kabloyu alınca onaylarlar

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Çok aradayım ya, hevesleniyorum arada.

Şu anda 1080p high-ultra oynuyorum, 1440p'ye geçersem bu med-high arası olacak sanırım. Horizon 5 ile mesela extreme ile 70fps filan alıyorum, ultra-extreme arası yapıp 100fps üstü geziyorum. 1440p daha iyi bir deneyim mi olur, daha kötü mü size sorayım dedim, benim gibi geçen vardır.

Single oynuyoruz tabii, esport oyunlarına, online oyunlara bulaşmam. Forza tek online oynadığım oyun, MtG bir de işte.

Kaliteyi düşürüp çözünürlük arttırmak değer mi?

Sosyal ağlarda paylaş

eski ve hafif oyunlarda sıkıntı yok da yeni ve ağır oyunlarda ayar düşürmek gerekebiliyor. yoksa eski veya daha hafif oynlarda gene maxlıyorum herşeyi. cp77 veya ac odyssey gibi bir oyunda sıkıntı mesela ama 2015-2020 arası daha hafif oyunlarda sorun yok. tabii 144hz veya üstünü değerlendiremiyorsun ama gene 50-60 arası alıyorum. onun dışında işte tweak guide karıştırıp çok lüks ve ağır özellikleri azaltmak gerekiyor. ama hala hiçbir oyunda “off ne kötü ben bunu oynamam” dedirtecek kadar üzülmedim ki senin pc çok daha güncel benimkinden. forza gibi oyunlar zaten gpu testlerinde yüzlerce fps, onlarda sorun olmaz. yeni total war, yeni ac gibi oyunlarda high-medium ama ultra yerine.

görüntüye gelince, ppi yükseliyor, monitörü büyüdüğünden daha uzağa koyuyorsun, dot pitch ve aliasing azalıyor. sadece kayıp yok görsellikte, kazanç da var. oyun hafifse zaten her bakımdan salt kazanç kalitede.

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, Bone dedi ki:

1440p az geliyor demedim ki, bir şey değişmedi dedim. iPad'lerde retina öncesi iPad ve retina sonrası iPad kadar bir fark yaratmıyor.

Kalitesizlik olarak tanimlamak ve bundan sikayetci olan post - check

Birseyin kalitelisinin kalitesizinden daha iyi olmasi varsayimi - check

Atilan mesaj: Nasil bir kalite beklentisi var

Kodlanabilen cevap: Ipad Retina ve Ipad arasindaki fark kadar yok

Conclusion: Demek 1440p ve 1080p arasindaki kalite degisim beklentisi Ipad Retina ve Ipad ile karsilastirildigi olcude ayni imis, soru cevaplandi. 

Tamam bu sekilde kafamda kodlayabildim aramizdaki diyalogu

Bone ile iletisim kurma yontemi acquired

Sosyal ağlarda paylaş

şuna yönelik yazmıştım o mesajı, ama anlamamazlıktan gelip de ego kasmaya çalışarak şekil gözükmeye çalışıyorsan, buyur meydan senin, check'leyip durabilirsin kendi kendine...

15 saat önce, ad3m dedi ki:

Oyunu geçtim çözünürlük aceyip bişi hayatım değişti resmen 2560x1440 geçince iş yapma kalitem arttı resmen kocaman alan açıldı xD biraz daha ucuz olsaydı da 4k alaydım dedim ama çok para namussuzlar.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Şu anda 24" 1080p kullanıyorum, 92 ppi. 27" 1440p'ye güncellersem 109 ppi olacak. Tabii o kadar fark olmaz ama hissedilir bu fark ya.

Sorun işte ultra ayarlardan med-high ayarlara düşmek bu farka değer mi? Sanırım gözümle görmeden karar veremeyeceğim.

Sosyal ağlarda paylaş

11 dakika önce, Bone dedi ki:

şuna yönelik yazmıştım o mesajı, ama anlamamazlıktan gelip de ego kasmaya çalışarak şekil gözükmeye çalışıyorsan, buyur meydan senin, check'leyip durabilirsin kendi kendine...

Oyle yapmiyorsam meydan benim degil mi ?

Ego kasmaya calisiyorum evet, paticikte hakkimda ne dusunuldugu flnda cok onemli sekil olmaliyim uf. Keske 3. madalyami da alabilseydim de senin kadar sekil olsaydim. 

Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, GERGE dedi ki:

Şu anda 24" 1080p kullanıyorum, 92 ppi. 27" 1440p'ye güncellersem 109 ppi olacak. Tabii o kadar fark olmaz ama hissedilir bu fark ya.

Sorun işte ultra ayarlardan med-high ayarlara düşmek bu farka değer mi? Sanırım gözümle görmeden karar veremeyeceğim.

değmez kesinlikle. 5-6 senedir 2k'dayım. sadece oyun için ise grafik düşürürsen 2k veya 4k olsa ne yazar. bi de 27 alırsan biraz daha uzağa koyacağını düşünürsen.

Seru tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, GERGE dedi ki:

Ultra ile High arasinda o kadar fark var mi bilmiyorum acikcasi. High ayarlarda 60 fps ustunde stabil tutabileceksen ve bunu tekrar donanim upgrade yapana kadar saglayabileceksen bence deger. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Valla denedim Valhalla'yı 1440p yapmaya, medium ile çalışıyor ancak 60 fps üstünde, birkaç şeyi high yapabiliyorum sadece. Virtual resolution şeyleri ile 1440p test edebiliyorum, ama monitör 1080p olduğu için tabii sadece kötü yanlarını görüyorum. Forza bile medium-high-ultra karışımına düşüyor ki çok fark etti, extreme draw distance olmadan oyun çok kötü oluyor.

1440p yaptığım oyunlarda gölgeler, ışıklandırma gibi şeylerin biraz daha kötü olmasını çok takmıyorum zaten, o dert değil. Ama draw distance kötüleşti bazılarında, en dayanamadığım şey o. Sırf o yüzden hiç girmeyebilirim.

Switch de çamur gibi görünecek diyorsunuz hem.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Bone dedi ki:

27 inç 1080p monitörden 27 inç 1440p monitöre geçtiğimde bi halt olmadı. hala aynı kalitesizlik devam ediyor.

Ne iş yapıyorsun ki? Image clarity ve sharpness olayı tek başına yeterli kalite artımı için  24" 1080p bir görüntünün tıpa tıpı sallıyorum 30-32" 1440p ile görebilirsin. Aradaki pixel sayısı farkına bakarsan kocaman alanda aynı kaliteyi görüyorsun bu nasıl fark edilmiyor çözemedim bu kısımı? Resmen çalışma alanım ~1.5 katına çıktı bundan büyük verim ne olabilir ki?

Yorumlar ağır subjektif ve kişisel deneyimlerden kaynaklıdır ki bir çok insan 2 monitör setupla olaydan sıyrılıyor lakin ben nefret ediyorum workflow için bu olaydan. Sadece video vs 2. ekranda bir işlem yapmıyorsam iş için asla kullanmam yani.

Bu arada https://www.msi.com/Monitor/Optix-G27C7/Specification 27" 1080p monitör almıştım özellikle font rendering boktan olduğundan başım ağrıyordu 1 saat üzerinde zaman geçirdiğimde ki 3 hafta kullandım alışamadım sonra da yerine https://www.msi.com/Monitor/Optix-G273QF/Specification 27" 1440p bunu aldım resmen level atladım her türlü alanda.

Çözünürlük referans :

Spoiler

spacer.png

ps : teknik anlamda bir sürü detay var paneliydi, teknolojisiydi vs ben bunlara girmeden dümdüz yorum yaptım. Çalışma alanı ve kalite mevzusu kişiden kişiye değişir birşey diyemem anlatmak istediğimi şu resimle açıklayayım ben buna benzer çalışıyorum (daha derlisi) ve en verimli böyle üretiyorum.

Spoiler

spacer.png

ad3m tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, ad3m dedi ki:

Ne iş yapıyorsun ki? Image clarity ve sharpness olayı tek başına yeterli kalite artımı için  24" 1080p bir görüntünün tıpa tıpı sallıyorum 30-32" 1440p ile görebilirsin. Aradaki pixel sayısı farkına bakarsan kocaman alanda aynı kaliteyi görüyorsun bu nasıl fark edilmiyor çözemedim bu kısımı? Resmen çalışma alanım ~1.5 katına çıktı bundan büyük verim ne olabilir ki?

Yorumlar ağır subjektif ve kişisel deneyimlerden kaynaklıdır ki bir çok insan 2 monitör setupla olaydan sıyrılıyor lakin ben nefret ediyorum workflow için bu olaydan. Sadece video vs 2. ekranda bir işlem yapmıyorsam iş için asla kullanmam yani.

monitör büyüklüğü aynı olunca çözünürlüğün çok fazla önemi olmuyor. en azından benim için. 2. monitör şart.

alışkanlık meselesi sanırım... bazen 2 programı yanyana koymak istiyorum ama sıkıştırılmış gibi oluyorlar, efektif hissetmiyorum. 4K çözünürlük kullansam belki yine aynı şey olacak. o yüzden 2. monitör almayı düşünüyorum bir süredir.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, GERGE dedi ki:

Valla denedim Valhalla'yı 1440p yapmaya, medium ile çalışıyor ancak 60 fps üstünde, birkaç şeyi high yapabiliyorum sadece. Virtual resolution şeyleri ile 1440p test edebiliyorum, ama monitör 1080p olduğu için tabii sadece kötü yanlarını görüyorum. Forza bile medium-high-ultra karışımına düşüyor ki çok fark etti, extreme draw distance olmadan oyun çok kötü oluyor.

1440p yaptığım oyunlarda gölgeler, ışıklandırma gibi şeylerin biraz daha kötü olmasını çok takmıyorum zaten, o dert değil. Ama draw distance kötüleşti bazılarında, en dayanamadığım şey o. Sırf o yüzden hiç girmeyebilirim.

Switch de çamur gibi görünecek diyorsunuz hem.

Yok Medium-High hybrid de kotu Medium daha da kotu. 1080psin sen 1080p kal, giy dedi tulumlari

Sosyal ağlarda paylaş

On 06.12.2021 at 17:28, xaty dedi ki:

Karşı tarafla iletişime geçip kabloyu ayrıca yollayacağını, unuttuğunu söyle bence. Kendin üstlenip yolla kargoyu. Kargoda başına bişey gelip sana patlamasın, bi de zamandan kaybetme boşuna.

Onlar da ürünü alıp onayı biraz bekletirler, kabloyu alınca onaylarlar

aradım sabahtan kabloyu koymayı unutmuşum diye. Olur getir dediler. Şimdi de olmuş iade. Teşekkürler sdf

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...