Jump to content

df

=o=
 • Mesaj sayısı

  6.611
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

df hakkında

 • Rütbe
  df

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. df

  Yeni kuracağım Oyun ağırlıklı

  unity multiplayer derken çok geniş bi alan oluyor tam olarak oyun tarzı ve multiplyer yapısını açıklarsan belki cevaplayabilirim. çok uzmanı değilim ona dedike bi arkadaş var ama zaman zaman ben de bulaşıyorum.
 2. df

  Yeni kuracağım Oyun ağırlıklı

  istisnalar ve başarı hikayeleri tabiki var ama onu yapanların çoğu tek başına uzun vadede yapıp para harcamadan yapanlar. yoksa sektördeki çoğu kişi gibi ben de hayalini kuruyorum. 2-3 sene boşta kalacak şekilde bi maddiyata kavuştuğumda çıkıp aklımdaki işleri yapmak.
 3. df

  Yeni kuracağım Oyun ağırlıklı

  ilk oyun ve listedeki bayası japon pazarı zaten duymaman normal. japon ve çin pazarının çok farklı dinamikleri var. onun dışında en çok parayı puzzle vs götürüyor zaten. son zamanlarda battle royale pazar kaptı. hypercasual demiyorum ben. o zaten bitmeye mahkum. orada çoğunlukla publisher götürüyo parayı geliştirici değil. ben casual dan bahsediyorum. puzzleların çoğuda casual zaten. bazıları hybrid/mid-core a kayıyor. mesela match three vs yapacaksan kanlı pazar. pazar kapabilmek için büyük ekip büyük bütçe ile girmen ve sağlam bi yenilik yapman gerekiyo. yenilikleri de kitleye uygun yapman gerekiyor önceki dediğim gibi. candy crush küçükleri ezerken pazara girebilen tek rakip gardenscapes olmuştu. o da ağırlıklı kitle olan amerikan ev kadınlarının alışkanlıklarını inceleyerek yaptı. akşama kadar tlc vari kanallarda dekorasyon programı izledikleri için gitti dekorasyon content i koydu arka plana. gidip scifi koysa mezardaydı şu an. dikiş nakış moda vs koyarsın anca. sonra peak vs social işini çok iyi yaparak girebildi pazara. clash of clans, clash royale gibi mid-core oyunlarda çok para kazanıyo ama büyük ekip işi. biz mesela şu an bu şekilde action-pvp oyun geliştiriyoruz. sadece başlangıç feature lar ile 10 kişi 1 yıl olarak planlandı. sadece geliştirme maliyeti kabaca 2-3 milyon tl bu ekibin. reklam vs hariç. bu pazarlara rakiple aynı kalitede iş yapmadan ancak karın doyurmalık girilebilir. şirket geçindirmez.
 4. df

  Yeni kuracağım Oyun ağırlıklı

  mobilde casual kitle ağırlıklı. sen içerik ve mekanik değiştirerek özgün bir oyun yine yapabilirsin ama bunu kitleye uyarlayamazsan ticari olarak başarısız olur. oyun güzel olabilir o başka bir şey. hardcore kitleden de çok para kazanılabilir tabiki ama bağlayıcı, iap odaklı bi content lazım. social elementleri kuvvetli olmalı. iap lık content yok, casual kitlelik değil vs dediğin noktada paid game olmalı. paid game için de platform game yapıyosan ori gibi oyunlarla kapışabilmen lazım hem mekanik hem sanatsal olarak. küçük ekiple en kolayı casual olduğu için özellikle onu belirttim sana. parayı kazanınca idealindeki oyunlara yatır istersen ama ilk aşamada para yakmaktan farkı olmuyor. biz de o yollardan geçtik bu gerçeklerle yüzleşmeden önce. 🙃
 5. df

  Yeni kuracağım Oyun ağırlıklı

  bu işi ticari olarak yapıyosan bütün kendi fikirlerini çöpe atmakla başla. her şey datadır. kitle ne talep ediyorsa odur. özellikle casual oyunlarda. yok ticari değil benim seveceğim bi oyun olsun tatmin olayım diyosan o başka.
 6. df

  The Stormlight Archive

  audible credit ile önsipariş vermiştim. heyecanla bekliyordum ama inanılmaz yoğun dönemime geldi. 1 ay sonra anca başlayabilirim sanırım 😬 sposuz yorumları bekliyorum.
 7. df

  Robot Süpürgeler

  çok çok hasta değilse işemiyo ama arada kusuyo kediler. yuttuğu tüy vs yüzünden. evi şöyle kabaca bi dolanıp sonra start verilebilir. benim ürün geldi şimdilik oda bittikçe diğerine alıyorum. eşik sorunu çözülene kadar böyle idare ederim. 2 gün önce süpürülmüş odadan baya toz çıkarttı. normalde gözle görülür bir şey yoktu.
 8. df

  Robot Süpürgeler

  hol ve eşikler mermer. eşikler 2-3 cm yükseklikte 10cm genişlikte. kaldırsam altı temizlenemeyecek noktadaysa alternatif bir şey yapıştırmam gerekir. şimdi aynı renk 5mm lik ince mermer buldum internette. maliyet çok olmazsa gelsin kırsın ince mermer yapıştırsın. çirkin bi görüntü olmadan halledeyim diyorum.
 9. df

  Robot Süpürgeler

  mi mop pro ile roborock s5 max arasında kalıp roborock s5 max aldım. tek sıkıntım yüksek eşik var odalarda. onlardan kurtulmam lazım en kısa sürede.
 10. df

  2k - 4k monitor tavsiyesi

  arkanda pencere vs varsa curve çok iyi oluyo. yansımayı yok ediyo.
 11. df

  UNITY nin içinden geçen eleman aranıyor.

  deneysel çok uç noktada şeyler yapılmayacaksa iyi bi developer 15-20k tl ile bulunur. peak, gram, mosamo vs gibi artık yurtdışı kaynaklı olanlarda 30-50k tl bandına da çıkılabiliyo piyasadakileri toplamak adına ama onlar az kişi olduğundan genel ortalamaya dahil etmiyorum.
 12. df

  UNITY nin içinden geçen eleman aranıyor.

  bi clash of clans yapıyorsan öyle bi isterki. ama hypercasual dersen koşarak uzaklaşır😂
 13. df

  UNITY nin içinden geçen eleman aranıyor.

  unity'nin içinden geçmiş eleman arıyorsan ortaklık versende malesef 5-10k ya bulamazsın. Anca hali hazırda iyi ilişkisi olan, iş hayatında kafası atmış arkadaşlar, ortak fikirlerini hayata geçirmek için az para ile bi süre geçinerek proje yapabilir. Bunun dışında yabancı birisinin yanında az paraya çalışıp ortaklık kurması çok gerçekçi gelmiyor. Çünkü fikir muhteşem olsa bile ekip arkadaşlarına yeterli güven bağı olmadan ürünün kalitesinden emin olamaz. senin potansiyeli olan orta tecrübede birisini bulup bi süre zaman verip gelişimini takip etmen gerekir. gelişim ivmesine göre de kalıcı olur. en az 3 ay yüzyüze çalışmadan da son kararı verme bence.
 14. df

  Altın bozdurma

  bi bilezikte yüzde 10 iken birinde yüzde 50 olabiliyo işçilik oranı. gidip en gösterişlisini almak saçma oluyo. taktığın kişiye zarar. en düzü en iyidir bilezikte. gösterişlik takı isteniyorsa pırlanta vs alınmalı. o da çok değeri düşen bir şey ama en azından takınca güzel duruyo. altınların hepsi çirkin duruyo bence 😃
 15. df

  Altın bozdurma

  yok yalan olmamıştı. bankaya fizikseli götürüp grama çevirirken alım olarak sayılmıyor. olan altını bankaya yatırmak olarak değerlendiriliyo. kambiyo vergisi olmuyo yani. sonrasında o gramları satarken satışta vergi olmadığı için hiç vergi vermiyorsun o süreçte. ama eski haline de döndü zaten yüzde 1 den binde 2 ye.
×
×
 • Yeni Oluştur...