Jump to content

Sam

Mod
 • Mesaj sayısı

  56.594
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Sam tarafından gönderilen her şey

 1. monster hunter'a benziyordu izlediğim kısım, onu da bir daha oynamam herhalde yordu/gerdi oynarken.
 2. dün gameplay'i biraz izledim, 70₺ verecek kadar bile ilgimi çekmedi.
 3. Sam

  Persona 4 Golden (PC Port)

  sp idaresi önemli, özellikle başlarda. başlarda tavsiyem sp'nizi healing için kullanmanız, hp harcayan da fazla skill kullanmamanız. sp'min hemen hepsini (me)dia'ya ayırıyordum. o şekilde uzun süre dungeon grind yapılabiliyor. oyun ilerledikçe (me)diarama, çeşitli sp kazanma yöntemleri, daha çok sp item vs gelince rahatlanıyor. ama dungeon boss'una dalacağınız zaman herşeyiniz max'ta olmalı, hatta sağda solda dövüşmeden ona bir geceyi ayırın. boss'lara yamulmuş girmeyin yani. her boss'un kendi spesifik stratejileri var ama takımda boss'un elemente weak birini almadıysanız ve mc'nin personaları geliştiriyorsanız sorun yaşamamanız lazım fazla. post-game'de açılan ultra zor boss filan oluyor persona'larda, onlar iddialı zor sadece.
 4. Sam

  Tenet (2020)

  birşey anlaşılmadı ama sanırım bütün filmi trailer'da anlatan fragmanlara fazla alışmaktan lol. daha iyi böyle sanırım.
 5. Sam

  Fallout (20??) - Amazon

  hayırlısı, hep film formatında düşünüyordum ama dizi de ilginç olabilir büyük bütçeli olursa. nereyi ve ne zamanı işleyecekler bakalım.
 6. Sam

  Fallout 76

  dizi herhalde, hep aklımdan geçerdi bir gün filmi çekilir diye ama düzgün yapması da kolay değil. hadi bakalım hayırlısı. bazı sorunlar var son yamada ama ücretsiz ekliyorlar bayağı şey.
 7. Sam

  Elektrik hattından internet

  evin kablolaması tam antika değilse sorun olmaması lazım. bir de bunun standartları var wi-fi gibi, en son standarttaki birşey alın. yıllardır kullanıyorum ve çok memnunum, üstünden steam link vs herşey çalışıyor latency'siz.
 8. Sam

  Persona 4 Golden (PC Port)

 9. Sam

  Cursed (2020) - Netflix

  arthur obama
 10. Sam

  Persona 4 Golden (PC Port)

  editle ekleyince mention uyarı yollamıyor. 😃 keşke hayatta da save alabilsem, oyundaki hayatta acımadan alırım lol.
 11. Sam

  Darwin'in Evrim Teorisi

  aslında insan için de geçerli bu durum. amazon ormanlarındaki yamyam kabilelerle ilgili ilginç bir yazı okumuştum. bunların nüfusu ne zaman çoğalsa, bölgedeki kaynaklar yetmeyince komşu kabilelere saldırıp birbirilerini öldürüyorlardı, dengeleniyordu gene nüfus. biz zaten endüstri, tarım teknolojileri ve tıp sayesinde bu noktanın ötesine geçebildik ancak. dünyanın yokolması diye birşey sözkonusu değil, daha ziyade kıyamet senaryoları insan uygarlığının yokolması üzerinden gidiyor. dünya üzerindeki her insan ölmüşse de zaten doğa milyon yıllar içinde toparlamış olur tekrar. yucatan'a düşen meteor mesela kitle yokoluş yaşattı ama bu tarz yokoluşlar birkaç kere oldu dünya tarihinde. türlerin %95'i yokolduğu halde gene bugünkü çeşitliliğe tekrar ulaşılmış. zaman alır ama bugün mars'ta geçmişte hayat olup olmadığı inceleniyor mesela. insanoğlu olarak atmosferi tamamen silip atacak birşey yapmadığımız takdirde dünyada canlıları sıfırlamamız pek kolay değil. muhtemelen o noktaya getiremeden önce ölmüş oluruz. "har vurup harman savuralım, nasılsa doğa halleder" demiyorum ama doğaya tehdit doğa içinden çıkınca zaten o tehdit kendisini önce bitiriyor. kendimizi necronlara çevirip gıda, hava, su ihtiyacımızı sıfırlamadığımız takdirde doğaya ihtiyacımız olacak. o noktaya gelmişsek de dünyadaki canlılar için kötü tabii ama biz şu saniye bunları konuşurken kimbilir kaç dünyada kaç tür yokoluyor her saniyede. bunların hepsinin değeri onlara kıymet verecek zeka ve farkındalıkta birileri olduğu sürece var ancak. biz yarın yokolsak, pandalar varmış veya yokolmuş bu kalanların hiçbirini ne üzer ne de sevindirir. ancak biz hayatta kalmalarına bir kıymet atıyoruz. hani "bizden sonrası tufan" biraz gerçekten de, doğa kendi başının çaresine bakacak o zaman. ama biz yaşadığımız sürece koruyup kollamalı, mahvetmemeliyiz çünkü en başta bizi ilgilendiriyor zaten.
 12. Sam

  Darwin'in Evrim Teorisi

  şuradaki "sadece" kısmına takıldım çünkü kullanmamız gereken kelime "henüz" olmalı. 1 milyar yıl sonra hangi türlerin bizim olduğumuz noktaya gelebileceğini bilmiyoruz ama ihtimal dahilinde. bu konuda da endüstri kaynaklı bir sorun var daha ziyade. yoksa mesela doğal tarım doğayla içiçe ve sürdürülebilen bir hayatta kalma stratejisi. hazırda mevcut besin kaynakları hariç kültive edebilen canlı yok. ama bulunduğu ortamdaki kaynakları sonuna kadar tüketip, fosur fosur üreyen ve aç kalınca ölüp dengelenen çok sayıda canlı var. en basidinden çekirge sürüleri mesela. ayrıca çeşit çeşit balıklar, böcekler, memeliler vs var başka bir ortama geçince onunla başedebilen başka canlı olmadığı için diğer herşeyi öldürüp yaşam alanlarına çöken. bunların bazıları insanlar tarafından taşındığı için gözlemleme şansı bulduk. biz doğayı sanki devamlı dengedeymiş gibi farzediyoruz ama devamlı bir tür diğerine üstün geliyor, aşırı ürüyor ama besin yetmediği zaman ölerek dengeleniyor. biz de elimizin ayarını tutturamayıp yaşamamız için gereken ortamı bozarsak ve besin yetmezse ölürüz, gene dengelenmiş olur. hayvanları hor görecek kadar kendimizi akıllı görüyorsak o noktaya gelmememiz icap eder gerçi.
 13. Sam

  Persona 4 Golden (PC Port)

  yani tavsiyem o linkteki tarihe gelmeden önce save alın, kafanıza göre oynayın, baktınız sonucu beğenmediniz, load edip tekrar denersiniz.
 14. Sam

  Darwin'in Evrim Teorisi

  eller alet kullanabilmek için elzem, zeka ancak alet kullanımıyla bir sonraki aşamaya geçebiliyor. dahası bu yöntemi anne yavrusuna öğretiyor, annesinden ayrılan yavruların bu yöntemi kullanmadıkları gözlenmiş. zaten şu nokta en erken insanın bulunduğu noktanın bir öncesi aşağı yukarı.
 15. Sam

  Persona 4 Golden (PC Port)

  https://gamefaqs.gamespot.com/boards/641695-persona-4-golden/69817462 yani bu iş görür sanırım ama karalı yerlere tıklama yaklaşmadan tarihe. o tarihlere gelirken birkaç ayrı save alırsın. ben özellikle dungeon'dan çıktıktan sonra save alıyordum bütün saatlerce o combatları tekrar yaşamamak için.
 16. Sam

  Darwin'in Evrim Teorisi

  hani seni düşünerek söylemedim de genel bir duygu gözlemledim bazı konuştuğum insanlarda geçmişte. maymunlar da 1 milyon yıl sonra ne hale gelecek zaten orası da meçhul. 😛
 17. Sam

  Darwin'in Evrim Teorisi

  ben şahsen maymunu kardeş saymama nedenini anlamıyorum. insan dediğimiz doğduğunda maymun kadar aklı yok neredeyse. büyürken ancak insan kapasitesine ulaşıyoruz. maymunun da öncesine gidince mikroplardan geliyor zaten herşey. ölünce gene mikroplar yiyor. "maymun sen kimsin ki benim kardeşim/babam olasın" denecek bir durumumuz yok zaten bence. şurada en son 1000 nesildir uygarlık namına birşey kurmuşuz, halihazırda olan aletlere dayanmasak da doğaya anadan üryan düşsek uzun süre hayatta kalmayı başarabilecek insan çok yoktur. bence biraz daha az gururlu yaklaşmamız lazım dünyadaki diğer canlılara. bugün düğmeye basıp hepsini öldürebiliyoruz diye hor görmeye gerek yok.
 18. Sam

  Persona 4 Golden (PC Port)

  haa yani evet değişik sonlar var. walkthru bakmadan gideceksen de periyodik saveler tutardım ben olsam belli aralıklarda. fail ending filan görmek de iyi sonra geri gidip düzeltmek için. kritik şurada save al diyecek kadar net hatırlamıyorum ama, çok oldu oynayalı.
 19. Sam

  Discord forumu öldürüyor mu?

  ya forumun esprisi o aslında, içeriği toplam 5 mesaj olacaksa da tartışma görevini tamamlamışsa sorun yok, görevini tamamlayıp aşağıya kayacak. sonra birisi yazmak isterse de gene arayıp bulacak. anime bölümündeki sezon başlıkları ve vizyon'daki bugün ne izlediniz başlıkları da kötü bence. öldürdüler herşeyi. insanların öyle potpuri herşeyi konuşması zaten proto-discord gibi karman çorman ortama geçişi kolaylaştırdı. doğru düzgün ne film ne anime konuşuluyor o başlıklar yüzünden.
 20. Sam

  Darwin'in Evrim Teorisi

  ben tanrı tarafından akıllı tasarımı kastetmiştim, uzaylılar tarafındansa başka mesele o zaman lol.
 21. james cameron hikayesinden sosis fest beklemek en baştan hata, adam 1980'lerde bugün olsa "kadın varsa izlemem" denecek filmler çekiyordu zaten. ama millet o filmlerle büyüdüğü için yadırgamadı.
 22. Sam

  Discord forumu öldürüyor mu?

  ya bir başlık açıyoruz, generic bambaşka birşeyin tartışmasına dönüyor. ille derail ediyor biri. mesajları cut/paste yapabilsem yeni başlık açıp kendim taşıyacağım. hayır başlık açmak da zor birşey değil, ille oturaklı OP yaratmaya da gerek yok. "falanca başlıktaki konuşulandan devam ediyorum" deyip aynı mesajını atsın işte kişi.
 23. Sam

  Cyberpunk 2077

  1660s almam iyi oldu, gerçi hala sistem gereksinimlerini yazmamaları biraz endişelendiriyor ama herhalde 30fps üstü alabilirim 1080'de sağını solunu iyice kısmadan.
 24. Sam

  Netflix Original Anime Duyuruları

  baki'de bu sefer dövüşleri cgi yapmamışlar, ilginç. gits için de öyle geri adım atarlar mı diye düşündürmedi değil.
 25. https://edition.cnn.com/2020/06/26/tech/microsoft-stores-closing/index.html nereden nereye, hey gidi.
×
×
 • Yeni Oluştur...