Jump to content

Sam

Mod
 • Mesaj sayısı

  55.372
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

1 takipçi

Sam hakkında

 • Rütbe
  Sam

Son profil ziyaretçileri

663 kez ziyaret edildi
 1. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  rekabet race to the bottom mentalitesi üzerinden ise tüketiciye yaramaz. hizmet kalitesinin ortalamasını düşürürken getirdiğin tek olay şirketlerin cebine daha çok para girmesiyse o zaman tüketiciye yaramıyordur. "rekabet tüketici için iyidir" her daim doğru değil, yanlış olduğu istisnalardan egs. gog mesela doğru bir örnek. hizmet kalitesini yükselterek rekabet fayda getirir.
 2. Sam

  Battle Brothers

  türkler yok, sayılmaz. 😛
 3. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  bittiği zaman o devir, satışı devam ettiremeyecek çünkü gerisi gelmiyor hizmet ekseninde diyorum, strateji ile ne alakası var bunun?
 4. Sam

  The Division 2

  dün akşam gene 5 saat çanta karıştırıp build oluşturduk sonra yapmaya dökünce farkettim ki sadece tek attribute recalilenebiliyor, haliyle bütün buildin sonucu çöp çıktı. neyse artık battı balık yan gider diyerek devam ettim sonra. bayağı karmakarışık mevcut sistem ama iddialı. basitleştirme ve lootun iyi olup olmadığı bir görüşte anlama değişiklikleri çok iyi olacak.
 5. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  sürdürül(e)meyecek bir strateji olduğunun farkına varan kimse var mı burada? her aldığım oyunu ömür boyu cebinden ödeyecekse tim sweeney o zaman başka.
 6. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  bedavaları sayarsan öyle. paralıları sayarsak: egs: 4 (1'i pre-order, 3 tanesi zararına satış kuponlu ya da 1 saat sonra geri çekilen, store'dan kaldırılan fiyattan, en pahalısı 60₺) steam: 6 (1 tane daha eklenecekti ama indirimi kaçırdım, uplay oldu, en pahalısı 100₺) ha buna bakıp "efendim epic bakın doğru yapıyor, pazarın %40'ını almış fena mı" diyebilir. yanılgıya düşer çünkü net zararına satmıyorsa (kupon ve kazara çekilen fiyat gibi, 20 liraya pre-order lul) almıyorum ve almam da. oyun steam'deyse gene almam. o 1 yıl exclusive'lerin süresi geçince görülür kim daha çok satıyor. yukarıdaki linki okumaya üşenenler için 2 kritik nokta: ayyyy lmao şimdiden kötü skor alan bazılarında (paranoia mesela) review gözükmüyor topkek. alın size "tüketiciye faydalı" epic. müşteri oyunun aldığı eleştirileri görmesin çünkü üretici istemiyor. iyiyse görsün ama.
 7. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  hayır dediğim şu: oyunlara para vermek korsandan alınan hizmetten iyisini vermeli. gaben bunu meşhur bir şekilde söyledi zaten "korsan bir servis sorunudur" diye. %100 doğru olmasa da büyük doğruluğu var. korsanın azalması steam hem indirim hem de iyi hizmet vermeye başlayınca oldu ki kırılma noktası 2009 filan. epic'in "pc'de korsan var diye artık sadece konsola çıkarıyoruz" dediği zamanlar. yani lafla anlatmak bitmez o yüzden direkt şablon olarak koyayım: sen egs köprüyü geçtikten sonra ciddi ciddi 60 liralık kuponların devam edeceğine harbiden inanıyor musun? şirketin zararına çalışmaya devam edeceğine? komplo teorisi filan değil, buyur al oku: https://www.pcgamer.com/epic-games-store-now-has-opencritic-reviews/ sonra review geldi diye sevinsin bazıları. bana değildi bu ama buna da cevap vermek lazım: oyun çıkmadan önce karar mı verilir yahu? oyun çıktı, önincelemeler yanıltıcı ve oyun berbat. böyle TONLARCA oyun var. user reviews bu noktada müşterinin tek kurtarıcısı. metacritic'ten açıp bak critic ile user reviews arasındaki farklara. özellikle çoğu online oyun için criticleri fanusta oynatıyorlar, ne kadar kötü bir deneyim olduğu özellikle gizleniyor oyun patlamasın diye. donanım sorunları, buglar gene çoğundan bahsedilmiyor bile. tarafsızlık meselesi zaten başlıbaşına sorun yıllardır. işte epic'ten beklentini karşılayan hiçbir şey olmadı şu ana dek. oyuncu lehine HİÇBİR ŞEY yapmadı ve bunu yazdık. bütün yaptığı zararına satıp sektördeki ortalama servis kalitesini düşürmesi. verdiği hizmetin karşılığı %12 bile değil, %1 alması lazım. bedavaya aynı hizmeti piratebay veriyor.
 8. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  herkes korsan oynuyordu, o günkü başlıkları açıp bakarsan hep p2p, cd'ciden alma vs. oyuna para verme konsepti yoktu, millet ancak wow'u filan alıp aylık ödemeye başladı ilk defa. epic'in o devirden farkı para alması işte, e-mule'un sunduğuna ilave bir hizmet sunmuyor. ben steam'e de 2004-2009 arası hep çemkirdim çünkü epic client gibiydi. ne zaman ki indirimler ve feature'lar geldi, o zaman birşeye benzedi. hayır efendim 15 yıl öncesine niye gidelim yani bize faydası ne? epic hissedarı değiliz birşey değiliz. kötüyse kötü. dahası beceriksizlikten değil de bilerekse bu kötülük, mesela user review asla olmayacak, o zaman yıkılsın o şirket. ahmet yemeyip de mehmet yemiş bana ne? ben ne yiyorum mesele o. epic'in meselesi agresif büyümek de değil, bayağı böyle chaotic evil bütün yaklaşımları olaya. beceremediklerinden değil, bilerek ve isteyerek geriye götürüyorlar sektörü. bunu yaparken sağladıkları hiçbir fayda yok müşteriye. "hah egs geldi de şu işe yaradı" denebilecek hiçbirşey yok. bildiğin dijital değnekçi.
 9. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  şu o kadar yanlış bir argüman ki. ne zaman mmo çıksa wow ile kıyaslanıyor 15 yıldır wow 15 yıldır kendini milyarlarca dolar yatırım ile bu hale getirmesine rağmen. kimsenin bugüne dek "ama wow 15 yılda bu hale geldi, kıyaslayamazsınız" dediğini görmedim. gene biri çıkıp araba yapınca "ama ford 120 yıldır araba yapıyor kıyaslanamaz" demiyor kimse. ya düzgün yaparsın ya da yapmazsın yani girmezsin o işe. hayır zaten epic store daha iyi değilse NEDEN oraya geçeyim? hani şu yaklaşım o kadar anlamsız ki. babamın oğlunun şirketi mi epic, ne borcum var? madem yapamıyorsun girmezsin o zaman pazara bu kadar basit. ben şimdi çıksam amazon'a rakip store açsam aynı kafa. oh ne ala memleket ya, birşey katma değer üretmeden iş gelsin. çok şükür dünya böyle yürümüyor yoksa ortaçağda takılırdık yani. birşey üretmeden agresif takılırsan o zaman sadece nefret toplarsın bu kadar basit. epic tutuşsa bir bardak su dökmem üstüne. kimseye de tavsiye etmiyorum. origin ve uplay'den bile kötü ama üstüne ilave bir köhne client. girip de store'unda bir kere bile gezmedim, önceden bildiğim bir oyun orada olduğunu net olarak açıklamadıysa haberim bile yok çünkü visibility, navigation sıfır. oyuncuya bayağı iddialı kazık. 2003 gibi alınan hizmet ama bu sefer para veriyoruz oynarken.
 10. Sam

  The Division 2

  boşuna kafa patlatmışım, adamlar herşeyi çöpe atmış lol. neyse artık loot bulmaya oynanmaz şu anda da öyle collectible unlock filan takılınır.
 11. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  önce hizmeti verirsin, sonra pazar oluşur. "efendim önce bu dandik malı alın, sonra düzelteceğiz" diye bir iş yönetimi ne duydum ne de gördüm herhangi bir sektörde. böyle bir yaklaşım olamaz, iflasa götürür. zaten görüyoruz resmen bedava oyun spamliyorlar, parayla müşteri satın alıyorlar resmen. steam'e rakip olarak sunuyorsan o zaman steam ile rekabet edebilmen gerekir. yoksa parayla müşteri kovalarsın ancak böyle. önce alışveriş, sonra fiş. önce hizmet, sonra pazar.
 12. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  hem müşterinin işini isteyip hem de ona kötü davranmak elbette ki tam bir ticaret dehası. müşteriyi değil de üreticiyi öne çıkaran dünyadaki ilk perakendeci, çin ve 7-12 yaş sübvansiyonlarıyla değirmeni jet türbini hızında döndürmeye devam.
 13. Sam

  Wikipedia erişime KAPATILDI

  nihayet 3 yıl sonra açıldı da bu ayıp bitti, biz de rahata erdik.
 14. Sam

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  parayla müşteri aldıkları gibi parayla review da alırlar artık. hayır bir linkle metacritic'te zaten görebildiğim şeyi niye koyarlar ki.
 15. Sam

  Rise of Empires: Ottoman

  kadro uluslararası ama yazar & yönetmen türk. netflix'in diğer docudrama'ları zayıf ile orta karar arasında gittiği için büyük beklentide olmamak lazım. tywin başgan var yalnız, rolü ne acaba merak ettim. burada da bir pislikler yapıyordur kesin lol.
×
×
 • Yeni Oluştur...