Jump to content

Bone

=o=
 • Mesaj sayısı

  55.363
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Bone tarafından gönderilen her şey

 1. Bone

  Cyberpunk 2077

  lanet olsun şu haber cidden çok üzdü beni, Cyberpunk 2077 alacaktım vazgeçtim. gidip Super Mario oynayayım ben.
 2. Bone

  Cyberpunk 2077

  ahhh! di mi ya... di mi... oysa eskiden hep 1500 saat süren oyunlar oynardık... şimdiki yeni nesil çok kısa attention süresine sahip azizim... hep dota yüzünden bu. ah ah...
 3. Eskiden bilgisayar dergilerinde printerlar test edilir, birbirleriyle kıyaslanırdı. Şimdi öyle bir şey devam ediyor mu bilmiyorum ama YouTube'da bu konu hakkında düzgün bir bilgiye ulaşamadım. İstediğim şey önce fotoğraf kalitesinin önem taşıdığı, ikincil olarak da döküman basacağım bir printer. A3 ve üstü basması, hem döküman hem fotoğraf için iyi olur. Otomatik arkalı önlü baskı, tarayıcı/fotokopi, CD baskı olsa güzel olur, ama şart değil. Esas Wi-Fi zorunluluk, kablo bağlamadan erişebilmem gerekiyor. Epey sitesinde printer özellikleri açısından çok eksik var, ama yine de diğer sitelerdeki arama seçeneklerine göre daha geniş ve kıyaslama imkanı da iyi. Şöyle bir sonuç çıktı elime: https://www.epey.com/yazici/karsilastir/75296-75297-75301-75479-77162-77165-77198-113842-139487-592460/epson-l1800-its_epson-l1455_canon-pixma-ix6850_epson-workforce-pro-wf-8510dwf_canon-pixma-pro-10_canon-imageprograf-pro-1000_epson-workforce-7610dwf_epson-surecolor-sc-p400_epson-ecotank-l7180_epson-ecotank-l15150/ Ancak baskı kalitesi için printerlarda neye bakmamız gerektiğini pek anlayamadım. Azami baskı çözünürlüğüne mi bakıyoruz? 9600x2400 olan Canon PIXMA iX6850, 2400x1200 olan Canon imagePROGRAF PRO-1000'e göre daha kaliteli fotoğraf baskısı yapıyor anlamına mı geliyor? Yoksa fotoğraf için daha çok renk kartuşuna sahip olmak mı daha önemli, bu sefer 12 adet kartuşa 5 kartuştan dolayı PRO-1000 mi avantajlı oluyor? Gerçi fotoğraf üstünden para kazanmayacağım için, kişisel kullanım amacıyla 12 adet kartuş gereksiz mi kalacak? Ya da şu baskı çözünürlüğü tam olarak ne anlama geliyor, iX6850 diğer printerlara kıyasla daha küçük mürekkep damlatabiliyor anlamına mı geliyor? Çözünürlüğün fazla olmasını pratikte görebiliyor muyuz, yoksa 65 inç TV'de 8K çözünürlüğün gereksiz kalması gibi bir etkisi mi var? "Baskı hızı" da ayrı bir konu. Bu verilerin ölçümü için bir standartizasyon var mı, yoksa bir printer az kelimeli CV basıp "dakikada 28 sayfa basıyoruz" diyip diğer bir printer tam sayfa fotoğraf basıp "dakikada 2.6 sayfa basıyoruz" diye mi bu değerleri veriyor? Bu konularda bilgisi / deneyimi olan varsa anlatırsa sevinirim. Thx.
 4. Bone

  Cyberpunk 2077

  her türlü bootlicker.
 5. Bone

  Nvidia Ampere / 30x

  kart sahnesi efsaneymiş
 6. Bone

  roman tavsiyesi arıyorum (fantastik kurgu veya bilim kurgu)

  https://www.goodreads.com/series/110612-riyria Riyria serisinde baya bir kitap varmış. sana güvenerek okuyacağım, kötü çıkarsa gelip söverim 😛
 7. Bone

  roman tavsiyesi arıyorum (fantastik kurgu veya bilim kurgu)

  bakalım temin edip okuyayım.
 8. Bone

  eMule programı

  çocukken Türkçe dub halinde izlemiştik. internetten indirmeyi kastediyorsan, onu da fansub indirmiştim 😄
 9. Bone

  Shadowlands Ana Konu

  son cinematic: Entropy consumes us all at the end.
 10. Bone

  eMule programı

  hala emule kullanan var mı ya diyecektim de herhalde kalmamıştır. kazaa ve emule'de, torrent'te bile olmayan bir sürü dosya ve mp3 buluyordum. usenet ile hiç uğraşmadım. bilmem bahsettiğim gibi nadir şeyleri bulmamı sağlar mı... bazı anime grupları irc kullanıyordu, zoraki olarak birkaç dosya indirmek için denemiştim.
 11. - daha önce okuduğum bir romanı tekrar okuyabilirim, özellikle çok çok nadir bir şey söylemenize gerek yok. - fantastik kurgu veya bilim kurgu olsun, tercihen urban fantasy (occult detective) veya cyberpunk / tech noir. - hikayeyi anlamak için 30 kitap bitirmek zorunda kalmayayım, mümkünse 1-2 kitapta bitsin. - Tarantino filmleri kafasında bol dialoglu ve karakterlere odaklı bir şey istiyorum, Kill Bill veya Death Proof gibin. - salt aksiyon değil, kafa çalıştıracak bulmacalar veya alt metinler olsun. - Lost dizisi gibi "abi valla bak bir sonraki kitapta her şeyi anlatmış olacağız" benzeri arkası yarın konseptinden nefret ediyorum. - Neil Gaiman, Mike Mignola, Blade Runner, Ghost in the Shell, Terminator 1, John Carpenter, Neill Blomkamp seviyorum. ne önerirsiniz? internette arayınca bir sürü liste çıkıyor, mesela ya da mesela, ama WattPad'dan fırlamış fan fiction yazarları gibi tonla isimsiz kişi var. oturup her birini keşfedip tek tek denemek istemiyorum. onun yerine sizin okuduğunuz ve keyif alacağımı düşündüğünüz kitaplar varsa atın buraya, ben onları deşeleyim.
 12. Bone

  2020 ve sonrası oyun grafikleri

  titan quest öyle aman aman izlenecek grafiklere sahip bir oyun değil ki. bunu diyenler yeni AAA oyunlardan kaçını oynadı (Dota 2 ve LoL oynamayı kastetmiyorum) onu merak ettim.
 13. Bone

  Shadowlands Ana Konu

  gördüğüm kadarıyla Jailer, Sargeras gibi evreni yoketmek ve böylece Old Gods ve Void Lords istilasını durdurmak istiyor. Bu yüzden Shadowlands'teki diğer güçler tarafından hapsediliyor. Ama Sargeras'a Lich King kafalığını ve kılıcını yollayan da o diyorlar. Yani bir şekilde Sargeras'la müttefikliği var.
 14. Bone

  Laptop açıkken şarj olmuyor

  kabloda sorun varmış, halloldu.
 15. Bone

  Nvidia Ampere / 30x

  yeni çıkan aleti black friday'de %5 anca indirirler. Doom Eternal'de 4K çözünürlükte 3080 ve 2080 arasında %50 performans artışı varmış.
 16. Bone

  2020 ve sonrası oyun grafikleri

  bum!
 17. Bone

  Marvel Cinematic Universe (Spoiler Alert!)

  Black Panther'da çok iyi olmuştu. üzüldüm. 2. Filmi 2021'de çekecez diyorlardı yalan oldu böylece.
 18. Bone

  Avengers Project

  microtransaction üstüne kurulu sıkıcı bir oyun olcak diyorlar.
 19. Bone

  ikinci üniversite ile ilgili soru

  geçen gün bir video izledim. aldığın derslerin denkliği tamamen üniversiteye bağlıymış. birebir aynı isme sahip dersler olsa da, ders programları belirli bir yüzdeyle uyuşmuyorsa, muafiyet'e girmiyormuş. hatta video şu:
 20. Bone

  Laptop açıkken şarj olmuyor

  Geçen sene aldığım laptop, açıkken şarj olmuyor ve kabloyu taksam da kabloyu algılamıyor. Laptop kapandığında şarj ediyor. Google'da arayınca, şarj kablosunu birkaç kere tak çıkar, Device Manager altında Microsoft AC Adapter ve Microsoft ACPI Compliant Control Method Battery'i güncelle, Microsoft AC Adapter ve Microsoft ACPI Compliant Control Method Battery'i uninstall et bilgisayara restart at, Windows 10'u güncelle gibi yöntemler gördüm. Bunları denedim ama fayda etmedi. Kapalıyken şarj olan laptopun açıkken güç almamasını anlamadım. Neden olabilir bu? Priz yeterince elektrik aktaramıyorsa veya şarj kablosu bozulduysa, kapalıyken de şarj etmemesi gerekmiyor mu? Şurada HP laptop anakartları bozuk ve çöpe atılması gerekiyor denmiş. Düzeltilemez bir problem olduğu için çöpe mi atmam gerekecek bunu?
 21. Bone

  2020 ve sonrası için programlama dilleri trendleri

  eskiden "C mi C++ mi hangisi daha performanslı" gibi sorular olurdu, onlar gibi uyduruk sorular kategorisine girebilir sanırım bu açtığım topic, ama idare edin 😄
 22. C, C++, C#, Java, Python, Ruby, CGI, XML, SGML, Visual Basic, Prolog, Objective-C, Swift, Go, Perl, Ada, Lisp, Delphi... gibi uzun bir liste var. 2020'deki trendleri düşünürsek, bunlar arasındaki fark nedir, bunları öğrenmemiz veya kendimizi geliştirmemizin ne gibi bir anlamı vardır? eski dönemlerin programlama dillerinin bize bir faydası var mı? Ya da şöyle sorayım, JavaScript kullanıp, React ile Web Development, React Native ile Mobile App Development yapabiliyorsak, başka bir dil öğrenmek ve birden çok dil arasında sıkışıp kalmanın bize ne getirisi oluyor? Günümüzde Hepsiburada, Yemeksepeti, Facebook, Twitter gibi hem internet sitesi, hem cep telefonu uygulaması gibi çalışan sistemlerin yaygınlaştığını görüyorum. Bu tip sistemleri JavaScript temelli hazırlayabiliyorsak, ve bu şekilde sistemler iyi para getiriyorsa, oturup her platform için başka bir programlama dili ile uğraşmanın bize bir getirisi oluyor mu? Unreal Engine C++ kullanıyor, Unity C# kullanıyor, Godot Python kullanıyor, bunlar gibi spesifik alanları hariç tutuyorum. sormak istediğim şey, sıfırdan başlanılan projeler. atıyorum, yeni Spotify yapacağım, yeni WinAMP yapacağım, yeni WhatsApp yapacağım... bunun gibi konular. böyle bir durumda neden JavaScript? ya da neden değil? legacy sistemler dışında C, C++, C#, Java vs ölmüş diller haline geldiler gibi iddialı bir şey ortaya atabilir miyiz?
 23. Bone

  Youtube 3. video

  ahahaha. aynen öyle evet.
 24. Bone

  mühendislik/mimarlık ve oda ilişkisi

  kayıt olmadığımızda "sen bilgisayar mühendisliği ile alakalı bir iş yapmışsın, sökül paraları" diye üstümüze çökebilir mi peki?
 25. Bilgisayar Mühendisleri Odası'nın internet sayfasında şu iki madde bulunuyor: 1- "6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yasasının 33. maddesine göre Türkiye’de mühendis ve mimarlık yapan herkesin ilgili Odaya üye olması zorunludur. Üyelik, kamu kesiminde asli ve sürekli kadroda çalışan kamu personeli için tercihe bırakılmıştır." 2- "TMMOB Genel Kurulu kararınca BMO’ya Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Yazılım ve Bilişim Mühendisliği bölümlerinin lisans mezunları üye olabilirler. " yurtdışına baktığımda, Computer Science, Information Technology ve Computer Engineering bitirmiş kişiler Software Engineer olarak çalışabiliyor. Software Engineering ayrı bir ders konusu ve Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği gibi fiziksel regülasyon gerektiren bir alan değil. ancak Bilgisayar Mühendisleri Odası sayesinde, Bilgisayar ve Yazılım Mühendislikleri de inşaat sektörü ile eş tutulmuş olunuyor. anlamadığım şey şu, Computer Science mezunuysam "Mühendis" sayılmıyorum, ama Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bitirdiğimde "Mühendis" oluyorum. Information Technology mezunuysam "Mühendis" sayılmıyorum, ama Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği veya Bilişim Sistemleri Mühendisliği bitirdiğimde "Mühendis" oluyorum. İşletme bitirip, Yazılım Mühendisliği yüksek lisans yaparsam, "Mühendis" sayılmıyorum, ama Yazılım Mühendisliği bitirdiğimde "Mühendis" oluyorum. her ihtimalin sonunda "Yazılım Mühendisi" ünvanıyla çalışabiliyorken, bazılarında Bilgisayar Mühendisleri Odası'na kayıt zorunluluğum var, bazılarında yok. neye göre belirleniyor bu sistem? kim karar veriyor? ya da yurtdışında da böyle kurallar var mı? yoksa bize has bir şey mi? Software Architect olarak çalışmak istersem, bu sefer de Mimarlar Odası'na mı kayıt yaptırmam gerekiyor?
×
×
 • Yeni Oluştur...