Jump to content

Bone

=o=
 • Mesaj sayısı

  55.335
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Bone hakkında

 • Rütbe
  bonec

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Bone

  mühendislik/mimarlık ve oda ilişkisi

  kayıt olmadığımızda "sen bilgisayar mühendisliği ile alakalı bir iş yapmışsın, sökül paraları" diye üstümüze çökebilir mi peki?
 2. Bilgisayar Mühendisleri Odası'nın internet sayfasında şu iki madde bulunuyor: 1- "6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yasasının 33. maddesine göre Türkiye’de mühendis ve mimarlık yapan herkesin ilgili Odaya üye olması zorunludur. Üyelik, kamu kesiminde asli ve sürekli kadroda çalışan kamu personeli için tercihe bırakılmıştır." 2- "TMMOB Genel Kurulu kararınca BMO’ya Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Yazılım ve Bilişim Mühendisliği bölümlerinin lisans mezunları üye olabilirler. " yurtdışına baktığımda, Computer Science, Information Technology ve Computer Engineering bitirmiş kişiler Software Engineer olarak çalışabiliyor. Software Engineering ayrı bir ders konusu ve Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği gibi fiziksel regülasyon gerektiren bir alan değil. ancak Bilgisayar Mühendisleri Odası sayesinde, Bilgisayar ve Yazılım Mühendislikleri de inşaat sektörü ile eş tutulmuş olunuyor. anlamadığım şey şu, Computer Science mezunuysam "Mühendis" sayılmıyorum, ama Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bitirdiğimde "Mühendis" oluyorum. Information Technology mezunuysam "Mühendis" sayılmıyorum, ama Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği veya Bilişim Sistemleri Mühendisliği bitirdiğimde "Mühendis" oluyorum. İşletme bitirip, Yazılım Mühendisliği yüksek lisans yaparsam, "Mühendis" sayılmıyorum, ama Yazılım Mühendisliği bitirdiğimde "Mühendis" oluyorum. her ihtimalin sonunda "Yazılım Mühendisi" ünvanıyla çalışabiliyorken, bazılarında Bilgisayar Mühendisleri Odası'na kayıt zorunluluğum var, bazılarında yok. neye göre belirleniyor bu sistem? kim karar veriyor? ya da yurtdışında da böyle kurallar var mı? yoksa bize has bir şey mi? Software Architect olarak çalışmak istersem, bu sefer de Mimarlar Odası'na mı kayıt yaptırmam gerekiyor?
 3. Bone

  Mutlaka Dinlemeniz Gereken Arapça Müzikler

  evrenin gizemleri...
 4. Bone

  WURM online

  trailer bomba gibiymiş. Ultima Online free shard tadı.
 5. Bone

  PC Gaming #2

  ha "ben zaten 27 inç monitörümde oynuycam, o çamurumsuluğu farketmem" diye düşünüyorsan, sırf bunun için 8k @120 fps yapmanın ne anlamı olacak o da ayrı sonu. 85 inç tv alabilenler önünde oldukça saçma bir sonuç çıkartmaya değer mi, onu da sen düşün.
 6. Bone

  PC Gaming #2

  videolar, önceden render edilmiş sahnelerin birer resim haline getirilip (+codec yöntemleriyle sıkıştırılıp) sıralanıp gösterilmesidir. HDMI kablosundaki "destek", televizyon kanalları, bluray'ler ve stream hizmetleri için faydalı olabilir. ama oyunlar her karenin o anda işlendiği, uzaktaki cisimlerin dahi hesaplandığı, ve bunun oyuncuya anlık olarak yansıtıldığı sahnelerin oluşturduğu ve oyuncunun anında müdahele edebildiği uygulamalardır. bu yüzden HDMI kablosu belirli bir şeyi kaldırabiliyor diye, bunu ekran kartı ve işlemciler de sunabilecek anlamına gelmiyor. o yüzden kaldıramaz. "1080p'yi 8k upscale ederler işte, sorun çözülmüş olur" diye düşünüyorsan, çıkan sonucu görünce "lol" diye dalga geçeceğini belirtmek gerekiyor. sonuçta upscale, orada olmayan bilgileri yaratmaya çalışmak anlamına geliyor. bu da çamurumsu bir görüntüye neden olacaktır. ayrıca zaten televizyonlar kendileri upscale edebiliyorken, sırf bunun için konsola ek işlem yüklemek pek mantıklı bir iş değil.
 7. Bone

  Hadi tekrardan worms (ama bu sefer armageddon)

  Merhaba!
 8. Bone

  Oyun bilgisayarı toplamaca

  inventus'u ilk defa burada duydum. itopya nedir? valla ben alışveriş ettim. kasayı gayet güzel toplayıp göndermişler. bir sorun göremedim. bazı ufak parçaları felan da oradan alıyorum, sağ salim geliyorlar. en kötü firma buysa, bandıra bandıra yiyelim o zaman.
 9. Bone

  Ennio Morricone R.I.P

 10. Bone

  Ennio Morricone R.I.P

  ustanın anısına
 11. Bone

  Oyun bilgisayarı toplamaca

  1080p için 1070 Ti / 2060, 1440p için 1080 Ti / 2070 Super, 4K için 2080 Ti gerekiyor gibi gözüküyor.
 12. Bone

  Oyun bilgisayarı toplamaca

  Corsair takıntım var benim. yukarıda koyduğum listeden de belli oluyordur. gerçi kendi kasamı NZXT olarak topladım, o sırada İtopya'da o vardı, şimdi hala satıyorlar mı bilmiyorum. bildiğim kadarıyla CPU'ların içinden çıkan fanlar yetiyor. overclock yapmayacaksan. onun dışında BeQuiet ve Noctua fanları öneriliyor.
 13. Bone

  Oyun bilgisayarı toplamaca

  yeni nesili düşünüyorsan, Gen4 SSD'leri destekleyen bir tek AMD var şu an diye biliyorum. Intel getirecek mi o da belli değil.
 14. Bone

  PC Gaming #2

  bir videoyu 8k @120fps şeklinde yapmak ile, ultra grafiklerle, hdr ve rtx ile bir oyunu 8k çözünürlük ve 120 fps'de oynatmak arasında ciddi fark var. ha dersen ki "ben Cyberpunk 2077'i değil, Quake 3'ü 120 fps oynatıcam", o zaman olur. yoksa sırf HDMI girişi böyle video formatına izin veriyor diye, ekran kartlarının da bunu kaldıracağı anlamına gelmiyor.
 15. Bone

  PC Gaming #2

  oyunların tekdüze ve birbirinin c/p'si hale gelmesinin başlıca nedeni de bu. 90'ların PC / Amiga döneminden gelme oyuncuların o dönemlere özlem duymasının nedeni de bu. iste MÖ 600, ister MS 600, ister MS 6000 olsun, birebir aynı davranışlar, aynı kültürler, aynı yaşam biçimleri, aynı görevler, aynı silahlar, aynı eşyalar kakalanıyor bizlere. bu da birbirinin taklidi oyunlar oynuyoruz gibi hissettiriyor. "hepsi uydurma sonuçta" diye kestirip atmadan işin ciddiyetini anlayan oyun geliştirmecileri lazım bize.
×
×
 • Yeni Oluştur...