Jump to content

Bone

=o=
 • Mesaj sayısı

  55.023
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Bone hakkında

 • Rütbe
  bonec

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Bone

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  daha önceleri de post attım da görmemişsin hfkjsgfds
 2. Bone

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  applevodka ısrarla Epic Game Store'un sahiplerinin gözünden bakıyor, sonra da "niye karşısınız buna" diye soruyor. ben tüketici olarak önce kendi haklarımı gözetirim. EGS'nin bu stratejiyle büyüyüp büyümemesi beni ilgilendirmiyor. eğer PC'de satılması için yapılan oyunların, sadece belirli online dükkanlarda satılmasını _PARA GÜCÜYLE_ engelliyorsa, bu müşteri olarak benim opsiyonlarımı kısıtlıyor anlamına gelir. hani Origin'i felan anlarım, adamlar kendi oyunlarını kendi dükkanlarında satma hakkına sahipler. ancak Epic'in yaptığı, karaborsacılar gibi piyasadaki her malı satın alıp sonra da o malı daha pahalı fiyattan tüketicilere geri satmak gibi bir şey. buna "rekabeti arttırmak" demek nasıl bir bakış açısıdır çözemedim ama.
 3. Bone

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  birçok farklı grupta, özellikle kendini anarko-kapitalist olarak tanımlayan kişilerde, "şirketler her zaman en iyisini bilir" şeklinde bir bakış açısını görüyorum. "rekabet her zaman iyidir" ya da "şirketlerin tek amacı daha çok kâr etmektir" gibi argümanlar da ekonomiye olan bakışımızı çok sığ bir alana hapsediyor. ancak verdiğin örneklerde olduğu gibi her şeyin belirli avantajları ve dezavantajları olabiliyor. şirketlerin yaptığı her şey illa kâr getirmek için olmayabiliyor, bazen müşteri gözünde yükselebilmek için kazançlarının bir kısmını feda edebiliyorlar. ya da bazen "kârlı olacak" diye düşünülen hareketlerin, şirketin büyük zararıyla sonuçlanabiliyor. yani kısacası demek istediğim, bir şeylerin şirketler için iyi ve faydalı olması, piyasaya ve müşteriye de illa büyük faydalar getirecek anlamına gelmiyor. o yüzden sadece şirkete odaklı düşünerek yorum yapmaktan kaçınmak gerekiyor.
 4. Bone

  90'larin CD Oyunlari (tavsiye&nostalji thread)

 5. soracağım konu sanırım makine/mekanik mühendisliğinin alanına giriyor, o branşta eğitim görmüş birileri varsa ihtiyacım olan cevaba ulaşmama sağlayabilir. YouTube'da bir ataç nasıl üretilir, bir kalem nasıl üretilir, bir düğme nasıl üretilir vs... diye yazdığımızda buna benzer bir ton video çıkıyor karşımıza. ama peki o seri üretimde kullanılan makineler nasıl üretiliyor? Yani mesela pres yapan mekanizmalar, kafes bölümleri, manivela kolları, kesim plakaları, silindirler, sıfırdan nasıl meydana geliyor? Her bir bölümü ve bu bölümlerin birbiriyle uyumu için gerekli tasarımları yapması için makine mühendisleri mi çalıştırılması gerekiyor? Bu durumda, Türkiye'deki fabrikalar veya Ali Express'ten sipariş ettiğimiz dandik Çin malı 10-15 dolarlık ürünler de hep makine mühendisi çağrılarak böyle makineler kullanılarak mı üretim yapıyor? Ya da mesela ben evde kendi klavyemi üretmek istedim. klavye kasasını ve tuşlarını üretmek için böyle büyük fabrikalara ihtiyaç duymadan, kişisel kullanım için o parçaları tek başıma yapmam mümkün mü? ya da benzeri aletler... "google'da ara" veya "barınak'tan al" ekibi yerine bu sorduğum üretim aşamaları konusunda eğitim görmüş kişiler cevap yazarsa sevinirim, k thx.
 6. Bone

  Online FPS önerisi

  https://forum.paticik.com/topic/5565912-f2p-fpsler/ şöyle bir topic vardı aslında. csgo'nun motoruna laf ettiğin için onları beğenmeyebilirsin ama cod sevenlerin tercih edebileceği şeyler vardı aralarında. AVA çok iyi bir oyundu bu dediğin mevzu için. ama hala oynanabiliyor mu, Türkiye'ye açık mı vs bilmiyorum takip etmedim. edit: baktım da, AVA için farklı bir geliştirme ekibi satın almış oyunu, 2020'de global server da açarak çıkacağız felan demişler. P2W mekanikleri düzeltip daha gelişmiş bir oyun yapacakları söyleniyor.
 7. Bone

  UO'da maden kazmak vs Modern MMORPG'ler

  benimkisi UO özlemi kusmaktan ziyade günümüz RPG'lerdeki mekaniklerin sığlığı üstüne bir serzenişti. birisini buldum sanırım tekrar Terraria oynayacam, anca o kesecek açlığı 😄
 8. Bone

  büyük şirketlerin düzenine odaklı anime tavsiyesi

  bunlarda şirket içi dinamikleri anlatıyor mu yoksa sadece spor müsabakaları üstüne mi?
 9. Bone

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  let me fix it for you
 10. Kengan Ashura izliyorum, henüz başlarındayım dizinin ama hem dövüş turnuvaları hem de iş hayatını birleştirmiş bir hikayesi var. direk o iş hayatını (büyük şirketlerin birbiriyle etkileşimleri) konu alan bir anime önerisi istiyorum. birbirlerinin ayağını kaydıran patronlar, American Psycho tarzı deliren çalışanlar, Syndicate oyun serisi kafasında şirket savaşları vs... megacorporation kafası olursa daha da iyi.
 11. Bone

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  öyle deme, 60 TL'lik kupon vermiş
 12. Bone

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  aslında şu cümle bile ne kadar naif ve ne kadar sığ baktığını gösteriyor ki, monopolleşmeyi "rekabet" olarak algılayan birisine ne desek boş.
 13. Bone

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Google Play'de 5000 positive review 100 negative review var diye bir oyunu indiriyorsun, oyun 2 saniyede bir reklam açan, 3 dakikada bir çöken, 40 dk tutorial dayayan bok gibi bir şey çıkıyor. 100 negative review'i inceleyince anlıyorsun oyunun gerçekten boktan olduğunu. şirketler tüm parasını o 5000 positive review'i kasmak ve Google Play üstünde 4.8 / 5 puan alabilmek için harcıyor. Oyunun içi boş kalıyor haliyle. yani diyorsun ki, Epic Game Store mükemmel ötesi bir yer, offline mode var, linux desteği var, kullanıcı yorumları var, spyware yok, wishlist var, store cart var, hep şişko ezik pc oyuncuları alpha chad epic'i kıskandığı için böyle yapıyor. hmm... Steam, sadece Half-Life 2 için başlayan bir projeydi. yavaş yavaş kendisini açarak bu hale geldi ve yaklaşık olarak 10 senedir her AAA oyunu destekliyor. yoktan böyle bir hizmeti var ettiği için, yavaş yavaş gelişmiş olmasında bir sorun yok. ama sen Steam gibi, GoG gibi, Origin gibi hizmetlerle rekabete girişmek istiyorsan, full özellikli bir sistem sunarak gelirsin. Steam gibi yoktan başlayarak gelişmiyorsun ki sana 5-10 yıl gelişme süresi verelim? Bazı özelliklerin artık kullanıcılar için standartlaşmış durumda olduğu bir piyasaya giriyorsun. bu senin dediğin şey gibi, "ben yerli ve milli araba yapmaya soyunacağım, ama şimdilik sadece 1 kapısını ve gaz pedalını koyacağım, diğer kapılarını ve freni birkaç senede çıkartacağım modellere dahil ederim. hayır böyle aptalca bir mantıkla geliyor sonra da Epic Store ile dalga geçenleri "şişko ezik PC'ci" diye nitelendiriyorsun.
 14. Bone

  Escape From Tarkov Hesap satılık

  birisi trollüyor bile olabilir. yeni hesap açıp açıp Tarkov virali yapıyor.
 15. Bone

  Terminator: Dark Fate (2019)

  T3'ün en kötü yanı John Connor'ın pısırık olması ve Arnold'un geyik malzemesi olarak kullanılmasıydı. Ya Arnold'da niye ısrarcı oluyorlar onu hiç anlamadım. Hikayenin konsepti John Connor ve annesidir. Sanki Arnold'un Terminator olmasıymış gibi yaşlansa da çevire çevire adamı kakalıyorlar bize. Hayır tamam ilk iki filmde sevdik, bağrımıza bastık da, Arnold dışında da bir sürü T-800 modeli var, aynı modelin yaşlanmış halini sunmaları bile Terminator 2 filmine aykırı. Terminator 2'den sonra, Terminator: SkyNET oyunu kafasında bir film yapıp bitireceklerdi işte.
×
×
 • Yeni Oluştur...