Jump to content

Bone

=o=
 • Mesaj sayısı

  55.062
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Bone hakkında

 • Rütbe
  bonec

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Bone

  Amerikan tarzı evler

  YouTube'da bu tarzda evleri incelemeyi seviyorum. İlginç tasarımlar ve Türkiye'de alışık olmadığımız biçimler içeriyorlar. Ancak beni en çok cezbeden, bu evlerin içinde bulunduğu mahalleler ve sokaklar oluyor. İzlerken o yerleşim yerlerine imreniyorum. Örnek olarak şu videoyu paylaşayım. Mahalleyi ve bahçeyi gösterdiği yerler çok hoşuma gitti. Bol yeşillikli, bol ağaçlı ve geniş bahçeye sahip villalardan oluşan mahalleler. Türkiye'de böyle yerler var mı bilmiyorum, ama Amerika'da benzeri tarzda mahalleler çok var. Türkiye'de gezdiğim yerlerde pahalı evlere sahip siteler bile kutu kutu ve birbirine yapışık yerlerden oluşuyor, etrafları da genelde izole ve ıssız kalıyor. Şunu merak ettim, böyle bir mahalle bulamasak bile, kendi küçük ormanlık alanımızı oluştursak nasıl olur? Tarım arazileri diye satılan arsalar çok ucuz oluyor. Ancak bu arsaların nasıl şartlara dayalı olduğunu bilmiyorum. Gördüğüm bir bilgiye göre, arsanın %5'ine ev dikebiliyoruz. Yani, mesela 100 metreye 100 metre bir arsa alsak, onun %5'i 500 metrekare ediyor. Bu 500 metrekarenin, evin toplam boyutu olabileceği mi yoksa sadece inşaa edilebileceği zemin kadarı mı olduğunu anlamadım. 3 katlı bir ev yapsak, zemini 150 metrekare, üst katı 150 metre kare, bodrumu 100 metrekare şeklinde, bu formüle göre kabul görür mü? Ayrıca böyle bir tarım arazisini alıp, içini ağaç ve tarla ile doldurup, sonra da bir yerine bir ev inşaa etsek yetiyor mu? Yoksa illa Tarım Bakanlığına kayıtlı bir tarla çalışanı felan mı olmak gerekiyor? Bunlara uğraşmaya gerek kalmadan, 25 milyon liradan başlayarak satılan çok güzel evler vardır diye tahmin ediyorum İstanbul'da. Ama haliyle o kadar pahalı evler alacak para yok. O yüzden bu tarla işini danışmak istedim. Konuyla ilgili kişiler beni aydınlatırsa sevinirim.
 2. Bone

  Half-Life: Alyx

  "Half-Life 3 beklentileri karşılayamayacağı için çıkartılmıyor" denilmesine rağmen, tech demo kaygısıyla yapılmış bir spin-off'un her yerde "masterwork showdown" felan diye tanıtılıp reklam ediliyor olması muhteşem. olan biz Episode 3 oynamak isteyenlere oldu.
 3. Bone

  8-bit + FRC vs 10-bit

  niye özellikle curved? sanki 3D'nin olduğu gibi demode olup o şekilde üretimi bitiyor gibi gözüküyor curved monitörler.
 4. Bone

  Türkiye'de İnternet altyapısı

  Konuyla ilgili şirketlerde çalışmış olan kişiler vardı burada. Onlar hala foruma bakıyor mu bilmesem de şöyle bir sorum olacak. Oyun oynamak, müzik dinlemek, sosyal medya kullanmak ve internette sörf yapmak için 1-4 Mbit arası internet hızı gerekiyor. 1080p video izlemek için 4.5-9 Mbit arası internet hızı gerekiyor. 4K video izlemek için 15-25 Mbit arası internet hızı gerekiyor. Bu durumda normal bir internet kullanıcısının 3/3 Mbit internete sahip olması yeterliyken, video izleyip video upload edecek kişiler için 20/20 (veya 25/25) Mbit internete ihtiyacı var. İlk soru, Türkiye'deki herkese ücretsiz 3/3 Mbit internet sağlayabilecek altyapımız var mı? Böyle bir şey yapılması mümkün mü? İkinci soru, Türkiye'de niye hala 20/20 veya 100/100 gibi internet hızları göremiyoruz? Superonline'da sınırsız 35 Mbit internetin 110 TL'ye verildiğini gördüm, uygun bir fiyat. Ama 100 Mbit internetlerde bile hala 4 Mbit upload hızı veriliyormuş. Bu niye böyle ve nasıl değişebilir? Üçüncü soru, Fiber İnternet Türkiye'ye ilk geldiği zaman bazı pilot bölgelerde uygulanmaya başlanmıştı. O zamandan beri pek bir yayılma göremiyorum. Başkentimizde bile fibere erişimi olan yerler çok kısıtlı. Altyapı konusunda şirketler niye bu kadar hevessiz ve isteksiz? Niye hala çoğu yerde 8mbit ADSL kullanmak zorunda kalıyoruz?
 5. Bone

  8-bit + FRC vs 10-bit

  https://www.epey.com/monitor/karsilastir/101272-117041-144215-367098/dell-up2718q-ultrasharp_asus-rog-swift-pg27uq_asus-proart-pa32ucx_acer-predator-x27pbmiphzx/ "True" HDR için "True" 10-bit panel, 1000 nits parlaklık, 20.000:1 contrast oranı, %100 Adobe RGB, %100 sRGB, %100 REC.709, %97.7 DCI-P3, %76.9 REC.2020 desteği gerekliymiş. Asus PG279UQ ve Acer X27 bunları karşılıyor gibi gözüküyor, ama benzeri oyun monitörlerinde olduğu gibi 8-bit + FRC şeklinde 10-bit özelliği sunuyormuş. Ancak bu 8-bit + FRC ile 10-bit arasındaki farkı anlamadım. Monitör tanımlarına göre ikisi de 1.07 milyar renk üretiyor. Profesyonel kullanım haricinde oyunlarda bir fark yaratıyor mu ki?
 6. Bone

  hava temizleyici zımbırtı cihazı

  Xiaomi Air Purifier 2S Türkiye'de satılıyorsa o da alınabilir, benimkiyle benzer özelliklere sahipmiş. 2S 21-37 m2, PRO 35-60 m2, MAX 70-120 m2 diyor ve üçünde de HEPA filtresi var.
 7. Bone

  hava temizleyici zımbırtı cihazı

  benim aldığım Winix FresHome P150, ama Türkiye'de var mı bilmiyorum. 150 pounda almıştım. P150 modeli bedroom için 33 m2 (optimal 14 m2), P300 modeli living room için 66 m2 (optimal 30 m2), P450 modeli living room kitchen combo için 96 m2 (optimal 45 m2) gösteriyor. şu testteki açıklamalar faydalı olabilir:
 8. Bone

  hava temizleyici zımbırtı cihazı

  cihazın kendisi temizlemiyor, içindeki filtreler temizliyor. bu yüzden hangi cihazı alırsan al, karbon filtre ve hepa filtre varsa, temizlik yapar. o filtreleri de tavsiye edilen periyodlarda değiştirdiğin sürece, havadaki partikülleri temizleyecektir. benim şu an kaldığım odada çok toz oluyordu, o da alerji yapıyordu, aldım, rahatladım. ama hani güneş ışığı geldiğinde havada toz farkedersin ya, onu tamamen yoketmiyor. belki eksik kullanım yüzündendir, ama alerji sorununu düzelttiği için kafaya takmıyorum. internette çok araştırıp WINIX'in önerildiğini gördüm. aslında tüm cihazlar aynı şeyi yapıyormuş, ama WINIX'in avantajı, biraz daha büyük ve güçlü alet olduğu için, daha çok hava emebiliyor. bu da silent mode'unun harbiden sessiz olmasını sağlıyor. laptopumun idle halinden daha az ses çıkartıyor. bu da gece yatarken fan sesinden rahatsız olacaklar için çok iyi bir fırsat. ama gün içinde auto mode'da kullanımı öneriliyor, daha hızlı ve efektif temizlik için.
 9. Bone

  27 inc'te 1080p vs 1440p

  eğer monitörünü cep telefonu gibi kullanmıyorsan, yok öyle bişi. monitörün boyutuna oranla, arana belirli bir mesafe koyman lazım zaten. o mesafede de pixeller o kadar kolay rahat seçilmiyor. 27 inç 4K monitör ile 27 inç 1080p monitörü yanyana koyduğunda bir fark ayırt edilebilir, ama normal kullanım için o kadar da sıkıntı yaratacak bir şey değil.
 10. Bone

  Lastik: Yaz lastiği mi dört mevsim mi

  şu teste göre, hava 10 derecenin üstündeyse, ıslak zeminler için yaz lastiği avantajlı. 10 derecenin altında ıslak zeminler için bir kış lastiğine veya dört mevsim lastiğe geçmek lazım.
 11. Bone

  Kolonya kıtlığı yaşanır mı?

  😞
 12. Bone

  Arada Derede Kalmış Filmler

  patide izleyen birkaç kişi vardır da, kime sorsam izlememiş, zaten vizyondayken de pek tutmamış... arada derede kalmış ama çok sevdiğim bir filmdir.
 13. Bone

  arama sistemi

  bu yeni sistemi kullanmak çok mu zor yoksa ben mi beceremiyorum... modern forum sistemlerinde çok kolay olabilecek bir şeyi yapamadım. bir üyenin bir bölüm altındaki tüm mesajlarını veya açtığı tüm konuları bulmak istiyorum. mesela Yazara Göre Ara dediği yere "Bone" girdim, Kategoriler için "Tutorials" seçtim, ara dediğimde "Please enter a term to search for, or at least one tag" uyarısı alıyorum. * gibi bir keyword gireyim, tüm konuları arasın dediğimde de olmuyor. nasıl yapacaz bunu?
 14. Bone

  Doom Eternal

  sanırım silph, gold ile xeno'yu bir oyunda 2'ye 1 mapte 40'a 0 felan yenmiş.
×
×
 • Yeni Oluştur...