Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2k - 4k monitor tavsiyesi

df

Öne çıkan mesajlar

• 3 ay sonra ...

2. Monitör alacağım. 2k 27” 144hz 1ms bir lg var. Yine benzeri bir şey düşünebilirim.

Biraz daha iyi olabilir. 27”i geçmesin. Pivot özelliği kesin olmalı. Bir de HDR dandik olmasın. En azından hdr400-600 olsun bari. E 1ms 144hx yeterli ama bundan da çok düşüğe geçmesin.

biraz araştırdım. Çıkan modellerin hiç biri stokta yok. Belki internette çıkmayan ama benzer özellikte bir öneriniz oluruz 

ty

Sosyal ağlarda paylaş

lg ultragear 27gn880 var bende 2k. hdr1000 güya. onda bile hdr performansı çok düşük özellikle brightness'da. hdr izlemek istiyorsanız alacağınız monitörün o kısmına ayrıca bi göz atın. 

bunun dışında monitörümden memnunm gerçi. doğru renk ayarlarını yapınca %99 civarı srgb de veriyo bana yetiyo. 

bana ilginç gelen şu teknolojilerin çok eski olmasına rağmen hala standardize edilememiş olması. insan 2023 yılında monitör seçerken bu kadar zorlanmamalı.  bitiremediler eskileri.

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, 10.07.2023 11:34 tarihinde dedi ki:

HDR400 ya da HDR600 açacapına SDR kullan, daha iyi ama bence. Kendi HDR400 monitörü artık hep SDR kullanıyorum ben.

Valla senin tercihin tabii ama sdr’dan net daha iyi gördüğüm nerede denediysem, aynı monitörü kullanıyoruz. Hani renkleri ve kontrastı  hdr’da kaldıramayan, sdr’dan kötü görüntü veren monitör de öncesinde kullandığım için öyle bir sorun görmedim bunda. Öyle daha memnunsan öyle kullan tabi.

Sosyal ağlarda paylaş

görüntüyü tv'ye atınca steam link'ten renkler palyaçoya döndüğünden o zaman kapıyorum. hep dediğin için oyunlarda da mı kapıyorsun dedim. ilk aldığında çünkü auto hdr'dan bile (oyunların varsa kendi hdr'ından daha kötü) memnun olduğunu yazmıştın. youtube'da üzmüyor gerçi ama öyle uzun dizi-film izlemiyorum monitörde gerçi, olabilir. beğenmediğin kısım renk mi, kontrast mı, parlaklık mı ama merak ettim. oyunlarda "şurada güneş parlıyor" şeklinde ekstra parlaklığa ulaşamıyor ama bana daha dinamik, daha canlı geliyor renkler yine de. eski monitörde mesela tam tersine soluyordu görüntü.

şu mesajı atana kadar kapadım da geri açtım şimdi, dünya varmış dedim. içim karardı sdr'da 2dk'da.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Sam, 10.07.2023 14:31 tarihinde dedi ki:

şu mesajı atana kadar kapadım da geri açtım şimdi, dünya varmış dedim. içim karardı sdr'da 2dk'da.

Şunu bir dene:

Black Equalizer: 13
Picture Mode: Custom
Brightness: 100
Contrast: 75
Sharpness: 60
Red:49
Green:50
Blue:47
Gamma: Mode1
Saturation:60
Local Dimming: On

SDR olarak epey iyi oldu böyle.

Sosyal ağlarda paylaş

abi bu yazdığının benim custom sdr'ın default halinden tek farkı brightness'ın 100'de olması yalnız, diğer bütün değerler aynıymış. ben gene hdr'a döndüm. bir gün daha iyi bir monitöre geçersem belki daha iyiymiş derim ama şu an gayet memnunum şahsen, parlaklık olarak da bundan fazlasını gözlerim kaldırmıyor artık, oyunda güneş/flashbang gözüme patlamasa daha iyi.

seninle öbür başlıkta konuşmuştuk sanırım da, oyunun kendi hdr'ı varsa onu seçip kalibre etmek lazım. auto hdr sadece oyunun kendinde bulunmuyorsa yoklukta idare ediyor. hdr'ı olan bütün oyunlarda denediğimde daha zayıf sonuç veriyor. valhalla vardı sende mesela onda kendin test edebilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

oledler cogaldi 27si ayri ultrawide i ayri

sub pixel layout yahut fan sesi gibi seyler kafami kurcaliyor

2. nesil oledler bu sorunlari def edene kadar bekleyip almak istiyorum ama  kampanyalar cok cezbetmeye basladi, 2 bira cakip pc basina oturursam oledli gunler gelecek gibi hissediyorum

Sosyal ağlarda paylaş

Oyunun kendi hdr’ı yerine windows auto hdr kullanırsanız oyunlarda memnun kalmazsınız diye ben yine demiş olayım da. Auto hdr ancak hdr eklenmemiş oyunlarda abdurrahman çelebi. İlk yapılması gereken oyun menüsüne girip orada varsa onu açıp kalibre etmek.

Sosyal ağlarda paylaş

aldim alienware UW oled

daha once UW ve curved kullanmamistim, ama 2-3 oyuna girince, dogal geldi, sanki hep olmasi gereken buymus yahu dedim

motion clarity cok buyuk fark, renklerden fln daha onemli

240hz acer  monitorle yanyana, ama DWF nin 160hzsi daha smooth hissediyor

renkler fln zaten sahane ama en cok etkileyen yani o motion clarity oldu

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...