Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Poşet Hakkında Her Şey (2019)

bajazet

Öne çıkan mesajlar

Baggio said:

Avuç avuç poşet alan insanlara "kaç taneye ihtiyacım var" diye düşündürebilsin de isterse 1 TL olsun, %80'i devlete gitsin, fark etmez. Süper uygulama.

Herkes mal gibi aynı esprileri ve tepkileri döndürüp duruyor yılbaşından beri. Keşke doğa bilinci ve dünyayı yok etme korkusunun da 25 Kuruş kadar gücü olsaydı.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=7W33HRc1A6c?feature=oembed" width="459">

Sosyal ağlarda paylaş

sanal market gene aynı miktarda poşetleri kullanıyor, sadece para olarak zarar ettiğimle kalıyorum. plastik poşetin yerine mantıklı bir alternatif gelememişken akılsızlık. şunun yerine led ampüller dışında bütün ampulleri yasaklasalar daha çok faydası olur doğaya.

hayır zaten gıda tüzüğü gereği aynı poşete herşeyi tıkıştıramıyoruz diyorlar, çamaşır deterjanıyla meyve suyu içiçe konacak değil.

dahası bu poşetler zaten 6 ayda dağılıp paramparça oluyor, kapkara pazarcı poşeti değil ki 1000 yıl dayanan. hala anlamadım mantığı.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Alma abi o zaman oradan? Plastik poset cok kotu birsey bu sirada. Bu zamana kadar yasaklanmamasi garip. Zaten recyclingde yok ulkede.

nerden alayım yani istanbul'da değilim ki, poşet bütün türkiye'de paralı. burada da eve getiren migros hariç bilmiyorum zaten yani.
goldbären said:

O marketin işgüzarlığı yasanın değil. İstese gayet konteynerler içinde ürünleri asansörde çıkarıp teslim edip gidebilirler.

valla yöntemleri araştırıyoruz demişler de bakalım ne sonuç çıkacak. %1 poşet markajında değilim de doğayı korumak adına benim cephemde değişen birşey yok hani.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Alma abi o zaman oradan? Plastik poset cok kotu birsey bu sirada. Bu zamana kadar yasaklanmamasi garip. Zaten recyclingde yok ulkede.

recycling yok ama biz kendimiz yıllarca kullanarak biraz da olsa yardımcı olmuyor muyuz doğa ana'ya?

insert umut-sarikaya-iyi-posetler.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Doğada çözünen denen poşetler küçük parçalara ayrılıp nanoplastik olarak gıda zincirine çok rahat karışabiliyor. UV ve ısıyla parçalandıkları için doğada büyük parça halinde dolaşıp hayvanların kafasına takılmıyor deniliyor ama bunun için de bir süreye ihtiyacı var. Angutun teki direkt denize atarsa eğer UV'e ve ısıya maruz kalması zorlaştığı için reklamı yapıldığı gibi olmuyor.

Petrol bazlı değil de bitki bazlı plastik bile kullanılsa yine aynı şartlar geçerli oluyor. Bir de bunların biyolojik çözünümünde metan gazı ortaya çıkıyor.

Bizim tembel satıcılar kesekağıdı kullanmaya yanaşmadıkları için doğa için ve insanlık için tehlikeli ürün yine kullanılıyor. Maliyet ve daha geniş depolama alanı hesapları ağır basıyor.

Toplumun yüzde kaçı evde çöp poşeti olarak kullanmadan evde plastik/kağıt/metal için ayrı bir toplama işlemi uyguluyor? BİM'e el arabasıyla giden dayılar azcık kafayı çalıştırıp evde bu ayrımı yaparak işi doğaya bırakmasaydı ne olurdu? Beleş çöp poşetleri ellerinden alınınca sosyal medya dehası oluverdiler!

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

sanal market gene aynı miktarda poşetleri kullanıyor, sadece para olarak zarar ettiğimle kalıyorum. plastik poşetin yerine mantıklı bir alternatif gelememişken akılsızlık. şunun yerine led ampüller dışında bütün ampulleri yasaklasalar daha çok faydası olur doğaya.

hayır zaten gıda tüzüğü gereği aynı poşete herşeyi tıkıştıramıyoruz diyorlar, çamaşır deterjanıyla meyve suyu içiçe konacak değil.

dahası bu poşetler zaten 6 ayda dağılıp paramparça oluyor, kapkara pazarcı poşeti değil ki 1000 yıl dayanan. hala anlamadım mantığı.

ben geçen sipariş verdim, kutularla getirdiler. boşaltıp gittiler.
telefon açtılar hatta poşet koyalım mı, koyarsak nakit kapıda verirsiniz dediler. lan dedim eve geliyon zaten poşeti ne yapayım daha.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...