Jump to content

eldar

=o=
 • Mesaj sayısı

  15.178
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

eldar tarafından gönderilen her şey

 1. eldar

  Çinin hemen her konuda batıdan üstün olması

  Komplo teorisyenlerinin bir özelliği aksi kanıtlanamayacağını düşündükleri şeyleri öne sürerken ortada gerçekleri yadsımalarıdır. Azalsalar da hala soykırımdan kurtulup hayatta kalanlar var olan biteni anlatan, demek ki bir 20 yıl sonra iyice güçlenecek bu akım.
 2. eldar

  Çinin hemen her konuda batıdan üstün olması

  Hayır, yalan söyleyen sensin.
 3. eldar

  Çinin hemen her konuda batıdan üstün olması

  Medyada belirtilen tartışmalı bir durum yok ortada, bildiğin Uygur kültürünü yok etmeye çalışıyorlar organize bir biçimde. Çalışma kampı da var, evde kalan memur da var.
 4. eldar

  Imperator: Rome

  Hmm senin dediğin çok zor sanki ama, karmaşık oyunlarda yapay zeka hep oyuncudan kötü kalıyor, bence donanımlar da izin vermiyor buna. Civ'de de aynı şey var, Anno'da da. Yalnız oyunun tek olayının harita boyama olması engellenebilir, hatta harita boyamak diye bir şey ancak abuse'la falan mümkün olmalı. Şu an ilk oyunu çözdükten sonra ister istemez word conquest'e yöneliyor insan. Achievement eklediler, yok tall ülke yapma falan ama oyunun temel dinamikleri yine harita boyamaya yönelik. Benim de hayalim yapay zekayla eşit şartlarda kıran kırana kapışmak ama onu donanımlar gelişene kadar olamayacak bir şey gibi belledim belirli karmaşıklıktaki oyunlar için. Yine de bunun dışında bazı şeyler yapabilirler. Ortalama bir oyuncu Fransa'yla tüm Avrupa'yı fethedebiliyorsa bu artık oyunu tasarlayanın hedeflediği bir şey demek diye bakarım ben. edit: monarch point biraz board game temelinden gelen, biraz da büyük ülkenin gücünü sınırlamak için yapılmış bir şey. Kesinlikle artık daha iyisi yapılabilir ama asıl sorun o mu senin kadar emin değilim ben.
 5. eldar

  Valheim

  İsteyen kendi de açabilir, dedicated almadan. Ama o zaman açılan dünya bir kişinin hesabında oluyor. O kişi oyunda olmadan diğerleri o dünyaya gelemiyor. Bu yüzden 2-3 kişiden fazla oynamak için dedicated daha iyi. Yani karakterin ve üstündekiler senin hesabında, yaratılan dünya o dünyayı açanın hesabında saklanıyor. Hele 5 kişiden fazla olacaksa dedicated şart yoksa x online olmadan kimse oynayamaz. Dedicated alınca biri tek başına girip ufak tefek bir şey yapıp çıkabiliyor mesela.
 6. eldar

  Imperator: Rome

  CK3 çok enteresan bir şekilde bayık. EU4 ise CK2'den sonraki en iyi oyunuydu Paradox'un, ancak bence yanlış tercihlerle öldürdüler oyunu. Genel olarak Paradox iyi oyun yapmaktan satacak oyun yapan bir firmaya evrildi, bu da vasat oyunlar olarak geri dönüyor. Çünkü iyi oyun tasarlamak vizyon ve cesaret ister, ha bazen kötü bir sonuç çıkar ama o da işin bir parçası. Bu İmperator'da bir şeyler yapalım diye yola çıktılar ama bitmeden çıkardılar, sonra tepki olunca bu sefer kendi vizyonlarından da döndüler. Halbuki devam edip kendi bildiklerinin sonunu görmeleri lazımdı, yine kötü olursa fişini çekersin, o saatten sonra düzelmez. Yakında EU5 açıklanacak, şehir gelişmine falan odaklanacak galiba, kulağa hoş gelse de bu oyun türünde tasarım tercihlerini çok satmak üzerine yaparsan sonuç yine vasat olacaktır. Benim sevdiğim bir tür olduğu için vasat bir oyunu bile oynama ihtimalim var ama CK2'de 1000 saati geçmişimdir, CK3 30 saat oynadım bir daha açasım yok.
 7. eldar

  Valheim

  Bizim arkadaş da AWS'e kurdu, 4-5 kişi oynuyoruz. Yalnız kaybolan mezar bug'ı tatsız oluyor. Şu ana kada 3 kere başımıza geldi, 2 defa aynı kişiye, en son dün akşam oldu. Tüm ekipmanları gidiyor üstündeki. Son yamada düzelttik falan yazmışlar ama nafile. Oyundaki en büyük bug bu sanırım.
 8. eldar

  unutulma hakkı ve paticik.com

  Adam şantaj malzemesi toplamış resmen. Ve gidip özellikle araştırmış bir falsosunu bulabilir miyim diye. Sonra da Türkiye'de yaşamamızla ilgili unutulma hakkı istemem diye masal anlatıyor.
 9. eldar

  The Mandalorian (2019) - Disney+

  İyi yapmış, kendini yadsıyarak para kazanacağına en azından içi rahat eder. Düşünceleri saçma olsa da ifade özgürlüğü kapsamında, maske karşıtlığı denilen fotoğrafa güldüm bile. Öte yandan yapım şirketi herkesle çalışmak zorunda değil, imajını kötü etilediğini düşündüğü bir oyuncuyla çalışmayı reddedebilir. Bu düşünce özgürlüğü ihali anlamına gelmez. Trumpçıları Yahudilere benzetmesi gerzekçe olsa da antisemitizm sayılmaz bence. Fakat fark etmez, dizinin reytingini etkileyeceğini düşünen yapım şirketi, oyuncunun kamusal ortamda beyan ettiği kişisel görüşleri yüzünden dizisinde oynatmayabilir. Bunu işten çıkarma gibi düşünmemek gerek. Zaten sözleşmesi buna imkan veriyordur. Biden kalkıp böyle biri Star Wars dizisinde oynayamaz deseydi, o zaman bunun hak ve özgürlükleri ihlal ettiğini söyleyebilirdik. Çünkü o zaman kamu otoritesinin baskısı söz konusu olurdu.
 10. eldar

  Valheim

  Yaratıklar fazla kolay kesilmiyor mu? İlk boss'u bilmeden summonladım, çulsuz halimizle ok yayla kestik 3 kişi. Forest is coming fena değil ama kite çok kolay genel olarak. Ona bir ayar gelirse iyi olur. Belki sonraki adalar daha tatmin edicidir.
 11. eldar

  Bitcoin #6

  Çakma mucitlikten manipülatörlüğe terfi edecek gibi. Zamanın ruhunu iyi kavrayanlardan.
 12. eldar

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  There will be blood kişisel liste yapsam ilk 20'ye koyacağım bir film. No country for old men'i de çok severim.
 13. eldar

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  Vasat senenin en iyi filmiydi, bayıldım. Mikkelsen'in en iyi performansı olabilir.
 14. eldar

  Beneath a Steel Sky 2

  Steam'de indirimde 34 lira olmuş. Oynayan oldu mu bu oyunu?
 15. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Fortnite'ı oynamak için epic kullanıyorsun, hizmeti iyiyse devam edersin. Demek ki kötü ki, yetmedi oyun. Bunun çözümü kolay hizmet kaliteni yükseltirsin. Dünyanın en büyük şirketi olmak Stadia için bir pazar avantajı sağlamaz, ama dünyanın en popüler oyununu oynamak için Epic platformunu kullanmak zorunda olman pazar avantajı sağlar. Sadece fortnite oynayan oyuncu vardır ama tüm oyuncular böyleymiş gibi bir yorum yapmışsın. Ayrıca kimse niye bedava oyun veriyor diye Epic'e çatmadı, oyunları kendine özel yapınca tepki çekti ilk. Epic niye zarar ediyor diye kızan yok. Sen ürün satışıyla ilgilenmişsin madem, senin daha iyi anlaman lazım, en büyük zincir mağazaya size ürünü daha pahalıya vereceğim, rakibinize ucuza vereceğim dersen nasıl bir tepkiyle karşılaşırsın? İyi o zaman biz satmıyoruz sizin ürününüzü derler. Bu haksız rekabet değildir.
 16. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Ben hala dünyanın en popüler pc oyununa sahipken pazar payı alamaz önermesine ikna olmadım. Ben işimde aynısını yaşadım falan demişsin de merak ettim, sen dünyanın en popüler ürününün lisans sahibiydin ve pazar payını artıramadın mı yani, neyle neyi kıyaslıyorsun?
 17. eldar

  ISS (ISP) önerisi

  Benim de bu minvalde bir sorum var. Apartmana kadar fiber geliyor, eve bakır kablo çıkıyor. O apartman içindeki kalboyu fibere çeviren oldu mu hiç, nasıl bir sonuç verdi?
 18. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Yahu elinde dünyanın en popüler pc oyunu var, sırf o yüzden zaten on milyonlarca kişi senin platformunu kullanacak. Üstüne beleş oyun veriyorsun, bu şekilde pazar payı alırsın. Ama amaçları en iyi hizmeti vermeden 1 numara olmak. O yüzden bazı oyunları Steam'den kaldırtıp sadece kendi platformunda sattırıyorlar. Ben de anlıyorum niyetlerini ve desteklemiyorum.
 19. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Buradan haksız rekabet çıkmaz. Oyunun Epic'teki fiyatı 50 lira, Steam sen 60 liraya satacaksın diyene, o zaman satmam diyebilir tabii ki. Bunu aşmanın yolu iki yerde aynı fiyata çıkıp Epic'te daha çok indirim yapmak olabilir. Eminim ki indirimlerde de bazı baskılar oluyordur oyun yapımcı ve dağıtıcılarına ama şu haksız rekabet değil.
 20. eldar

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  Çiğin olumlu bir sıfat olduğunu düşünememiştim 😕
 21. eldar

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  Gangs of New York'u ben de sevememiştim.
 22. eldar

  Wild Terra 2

  Steam yorumlarını okurken görmüştüm, biri yazmıştı balık tutmak bu kadar zor olmamalı, guide okumadan çözemedim diye.
 23. eldar

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  Fonlar şirketi sattı, average joe direniyor güzel hikaye ama ben hisse sahipliğine bakınca çok daha başka bir tablo görüyorum. Hisseler büyük oranda fonların elinde, en büyük alıcı da onlar. https://money.cnn.com/quote/shareholders/shareholders.html?symb=GME&subView=institutional
 24. eldar

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  Tesla şu an dünyada satılan elektrikli arabaların %20'sini filan üretiyor. İlerleyen yıllarda iyice çeşitlenecektir pazar. Ama hisseye baksan herkes Tesla'dan araba alacak gibi bir fiyatlama.
 25. eldar

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  Alım satımı durdurmak mantıklı ama sırf alımı durdurmak müdahale etmek demek. Hisseyi emir vermeden sattığı kısmı yazış bence. Robinhood aracı kurumlara bağlı bir aracı, çünkü komisyon almıyor, komisyon almamasına rağmen işlem yapabilmesi yatırımcı getirdiği için aracı kurumlardan aldığı bonuslar sayesinde. Dolayısıyla onlar keserse robinhood da kesmek zorunda. Sonuncusu benim yorumum ama öyledir herhalde.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...