Jump to content

paramecium

Mod
 • Mesaj sayısı

  11.369
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

paramecium hakkında

 • Rütbe
  paramecium

Son profil ziyaretçileri

417 kez ziyaret edildi
 1. paramecium

  R56 John Cooper Works > Yeni araba

  Selam, Bu kaplamanın yüzey sertliği verniğe kıyasla nedir? Ben kaplamaları sevmiyorum. Plastik kökenli oldukları için çizilmeleri çok kolay oluyor. Statik elektrik de cabası. Çiziklerden dolayı 3 günde bir benzincide yıkanmış şirket Clio'su gibi temiz ama çizik çizik duruyorlar. Bence renk değişimini bu kadar düşünüyorsan boyat. Sonrasında çizikleri gidermek için plastik kaplamaya polisaj yaptırmak -bana göre- komik kaçıyor. Saygılar.
 2. paramecium

  LEGO 10243 Parisienne Restaurant + 10218 Pet shop

  Selam, 😞 Fiyatlar uygun. Saygılar.
 3. paramecium

  R56 John Cooper Works > Yeni araba

  Selam, Hedef görsel çok daha güzel 🙂 Saygılar.
 4. paramecium

  Stepne Kullanımı Hakkında

  Selam, L borudan yapılanların yuvaya oturmaları düzgün olmuyor. Benimki bagajda duruyor, hiç kullanmıyorum. @prozzak Abi senin jant da 4 saplamalı mı? 5 olmasın? Diğer konuda gördüm, 4'müş 🙂 Saygılar.
 5. paramecium

  Makine Mühendisi var mı aramızda?

  Selam, O zaman normal kuru kereste bakayım ben. Saygılar.
 6. paramecium

  Stepne Kullanımı Hakkında

  Selam, Bir ara eğer stepnen yoksa lastikten ötürü yol yardım (kaskodan veya lastik kampanyasından tanınan ücretsiz haklar için) çağırdığında ücrete tabi oluyor deniliyordu. Ne derece doğru bilmiyorum. Saygılar.
 7. paramecium

  Stepne Kullanımı Hakkında

  Selam, RFT'nin kötü performansına girmiyorum bile... Saygılar.
 8. paramecium

  R56 John Cooper Works > Yeni araba

  Selam, Araç Scenic olunca oturabiliyor ama yaslanma sıkıntısı oluyor 😛 Çocuk koltuklarının yan darbe korumaları fazla çıkıntılık yaptığı için <60kg olan kişileri oturtmak daha mantıklı oluyor. Saygılar.
 9. paramecium

  Stepne Kullanımı Hakkında

  Selam, Hep stepnem oldu, çok kere de ihtiyacım oldu. Ama araçta kompresör de taşıyorum, büyük rahatlık oluyor. Lastik değişimi için de şundan var: Lastiği sökmek çok daha kolay oluyor bu 40cm uzunluğundaki kol ile. En üstteki lokma da jantı çizmiyor. Tam boy yerine belki geçici lastik alıp bir kılıf ile bagajda tutabilirsin. Grand Scenic II'lerde stepne yok, tamir kiti var. ebay'den orijinal vinç alıp alt tarafa takmıştım, içeriden kontrol ediliyordu. Orijinal sac jant ve lastik alıp koymuştum sonra da. Tamir kitleri güzel ama yarık durumunda sıkıntı. Araçla gelen Continental sıvı da iyi para, 205/55R16 lastik almak gibi her seferinde. Aracın altına bir bak. Belki stepne için yer vardır. Google birkaç tane alta montaj gösteriyor, senin araca uygun mu bilemedim: http://bobodyne.com/web-docs/robots/MINI/Tire/index.html Saygılar.
 10. paramecium

  R56 John Cooper Works > Yeni araba

  Selam, Ben de ilk etapta Britax kullanmıştım. Sonrasında BeSafe'e geçtim, Scenic harici araçlara sığmıyordu; direkt ön koltuk katili. O dönemleri Allah'tan hızlı geçti 😄 Bende yine arka sıra ölü kıvamında 2 tane Kidfix sayesinde! Saygılar.
 11. paramecium

  Makine Mühendisi var mı aramızda?

  Selam, @Fistan Masif nereden alıyorsun? Bana yakın kütükten biçen bir yer var ama bu kurutma mevzusunu bilmiyorum. Normal kuru, fırın kurusu arasında hangisi mobilya falan yapmak için seçilmeli veya olması gereken nem miktarı ne? Vernik kullanmayacağım, yağ+balmumu ile koruma yapacağım. Saygılar.
 12. paramecium

  Makine Mühendisi var mı aramızda?

  Selam, Eskiden bu tarz makineleri üretenler sınırlıydı; iyi bir mekanik tasarım, kaliteli malzeme seçimi, yüksek hassasiyette işleyebilme gerekliydi. Günümüzde otomasyon ve kontrol teknolojisi bu tarz mekanik tasarımların önemini azalttı. Mekanik tahrik yerine servo motor veya lineer aktüatör kullanarak rahatça halledebiliyorsun. Ama sistemin çalışma hızı burada önemli. Eğer görsel kontrol ve random ürün toplama yoksa mekanik sistemler daha yüksek hızlarda çalışabiliyor. Gözün takip edemediği hızlara çıkabiliyorlar çok rahat. Çünkü her şey mekanik olarak birbirine bağlı. Eğer custom ürün yapmak istiyorsan ilk önce el becerinin seviyesini ölçmen gerekli. Bir arkadaşım ibanez gitar planları aldı ve evde kendisi yapıyor. Masif maun aldı, evde kendi yaptığı CNC ile işledi. Sonrası azcık zımpara işi oldu. Şu an PU vernik attı, elektroniklerin konulacağı yuvaların parazit almaması için EMI olayını çözmeye uğraşıyor. Sen de kendi klavyeni yapabilirsin. Plastik plaka alıp CNC ile işleyebilirsin, ahşap alıp elle işleyebilirsin. Senin kapasiten ile alakalı. Veya iyi bir tasarım yapıp fasoncuya gidip CNC işleme yaptırabilirsin, ek masraf çıkar sana. Tuşları ahşap veya 3D print ile yapıp lazer ile markalama yaptırabilirsin, ince kazıma yapıp boyayabilirsin. Elektronik kısım için switch board'u kendin de yapabilirsin veya dışardan da yaptırabilirsin. Maliyet, zaman, kalite ve haz arasında çok farklı değişik dengeler yakalama şansın var. Hevesimden dolayı şu sıralar ahşap işleme makineleri alıyorum. Masif ahşaptan kitaplık projem var. Benim elektrikli cihazlarla yapmaya çalıştığımı Japon üstatlar sadece el aletleri kullanarak yapabiliyor. Aradaki maharet farkını daha basit tasarım ve elektrikli aletlerle olabildiğince kapatmaya çalışıyorum. Sanırım 10'dan fazla farklı tasarımım oldu. En son bir tasarıma karar kıldım; oldukça basit, benim yutabileceğim bir lokma :) Onda da birleşim noktalarını nasıl kenetlemeli yaparım, raf deliklerini nasıl düzgün açarım, raflar esnemesin diye ne kalınlıkta olmalı... yığınla detay var çözmem gereken. Zevkli, bazen neticesi hayalimdeki gibi olmayınca kalp kırıcı olabiliyor ama bir Ikea olmadığımın farkındayım :) Saygılar.
 13. paramecium

  Elektrik sorusu (Surge protector ve uzatma çoğaltma kablosu)

  Selam, Benim APC'ler için 4,5 yıl sonunda batarya değişimi yapmam gerekti. Orijinal akü seti 550TL idi. Yuasa'nın UPS için özel akülerinden aldım, 450TL'e geldi. Ortalama yıllık 100TL'lik akü masrafı da bir şey değil. APC akü testi yapıp durumu da gösteriyor, değişim uyarısı veriyor. Dandik ucuz aküler alırsan 1-2 sene içinde değiştirmen gerekebilir. Surge protection voltajın aşırı yükselmesi durumunda işe yarayan ürünler ki genelde yıldırım düşmesi hedefleniyor. Ama UPS'in koruma aralığı daha geniş oluyor. APC'de 3 farklı aralık seçip bu aralığın üstünde ve altındaki değerlerde şebekeden ayrılıp UPS'den beslenmesini sağlıyor. Düşük voltaj ve yüksek voltaj koruması var; surge protection gibi 1000V'a gerek yok, 300V'da bile devreye giriyor. Ayrıca sadece surge değil, spike protection da sunuyor. Sonuçta korumak istenen değere göre primin yükselmesi olarak bakıyorum. Sadece surge protection yetseydi hassas cihazlarda kimse endüstriyel olarak da fazla para verip UPS almazdı. Ne kadar ekmek, o kadar köfte. Saygılar.
 14. paramecium

  R56 John Cooper Works > Yeni araba

  Selam, Arkadaş sen neredesin! Seni görmek güzel 🙂 Güle güle büyüt! Saygılar.
 15. paramecium

  Elektrik sorusu (Surge protector ve uzatma çoğaltma kablosu)

  Selam, 2 tane APC Back-UPS Pro 900 kullanıyorum. İlkine: Desktop, 24" monitör, Audioengine A5'ler bağlı. Diğerine: 4 diskli NAS, router, modem, switch bağlı. NAS, UPS'i kontrol edip batarya %50 olduğunda kapanma prosedürü başlıyor. NAS da olsa cort diye elektriğin kesilmesi disk sağlığı için iyi değil, çok pis deneyimledim! Diğer cihazların da sağlıklı erişmesi için ağ ürünleri de NAS ile beraber aynı UPS'de. UPS'leri ayarladım, örneğin bilgisayarı kapatınca otomatik olarak monitör ile A5'ler kapanıyor. NAS'ın UPS de aynı şekilde NAS sonrası diğerlerinin elektriğini kesiyor. Saygılar.
×
×
 • Yeni Oluştur...