Jump to content

paramecium

Mod
 • Mesaj sayısı

  11.513
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

paramecium hakkında

 • Rütbe
  paramecium

Son profil ziyaretçileri

1.283 kez ziyaret edildi
 1. paramecium

  Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

  Selam, @KHaRoN sayesinde Nacet stokladım ben de. Feather bende yine ilk sırada ama Nacet 2 değil de sanki 1,5 gibi bir şey 🙂 Fiyat/performans'da süper benim için. Saygılar.
 2. paramecium

  PC donanım temizleme

  Selam, Getir temizleyeyim kasayı, uğraşma bunlarla 🙂 Saygılar.
 3. paramecium

  PC donanım temizleme

  Selam, Bazı cipisli ve pizzalı parmakları ile Lego oynayanlar sayesinde nasıl temizlenir konusunda level atlayabildim 😛 Saygılar.
 4. paramecium

  PC donanım temizleme

  Selam, Şu aşağıdaki benim sattığım sistem; işlemci 4. nesil olduğuna göre var siz düşünün yaşını: Statik elektrik yüzünden normal fırça vurmadım, sadece hava ile temizlenmişti. Sadece fan ekstra temizlendi. Senin firmanın yaklaşımı klasik Türk işçiliği örneğinin kurumsal yapı ile süslenmiş hali. Adam gibi temizlenmeyen fan ses yapıyor ve daha kolay toz topluyor. Özellikle fazla ısınmaması için PSU'a çok özen gösteriyorum ben. Kartları sökmeden temizlemek de komikmiş. Zaten bu şekilde bir temizlik yapan birinin de ilk başta rakam telaffuz etmemesi gerekirdi. Bu şekildeki kafalarla muhatap olacağına ufak ufak kendi göbeğini kesmeye çalışmak en iyisi. Atla deve değil sonuçta. Klavyeyi temizlerken söküp, oksijenli su ve izopropil alkol eklediğim su ile temizliyorum. basınçlı hava da kurumasında yardımcı oluyor 😛 @sipeyskeyk olmadı bir dahaki sefere kasayı alıp İstanbul'a gelirsin 😄 Saygılar.
 5. paramecium

  döküm demir tava / cast iron pan

  Selam, @Kojiroh Demeyere paslanmaz çelik üretiyor, döküm değil. @applev0dka Yıkarken kaplamaya bir şey yapamazsın; 2-3 kat mat emaye kaplama oluyorlardı en son. Az yağlayıp, yağın kızmasını yani tavanın uygun sıcaklığa çıkmasını beklersen sorun kalmaz. Seasoning yapmak istersen de tütme ısısı yüksek yağ sürüp fırına at. Yüksek ısıda yağı yak. Tamamdır. Tavayı ters koymayı unutma fırına; fazla yağ süzülsün. Ben ham demir haricinde seasoning yapmadım hiç. Saygılar.
 6. paramecium

  1-2 senede ölmeyen UPS istiyorum artık

  Selam, UPS işi biraz çetrefilli. Çünkü aldığın ürünün içini göremiyorsun, görsen de komponent ve işçilik olarak anlayamıyorsun. Yerli firmaları çoğu giriş seviyesi ürünleri Çin destekli yapıyor diye biliyorum. Kaliteyi geçtim güvenli bile değil çoğu. Mesela çekilen yüke göre çalışma süresi grafiğine bir tek APC'de bulabildim. Bataryayı hurdaya çıkartma süresine bakınca da şarj ve batarya kullanımını da doğru yaptığı ortada. üstünde Master priz var. Master cihazı kapatınca Slave cihazların elektriğini kesiyor; monitör ile hoparlör bende Slave bağlı. NAS, modem ve router da ayrı bir UPS'de. USB ile bağladım NAS'a. Elektrik kesildiğinde UPS kapasitesi %50'e düşünce UPS'i güvenli bir şekilde kapanma prosedürüne sokuyor. Sonra da modem ve router da kapanıyor. Elektrik gelince de herkes güzelce açılıyor. PC'i de download için bırakınca gözüm arkada kalmıyor; güvenli bir şekilde kapanıyor. @Robert_Poche APC'de UPSlerin değişik çıkışta olanları var. Sen Schuko çıkışlı olarak arayacaksın. Ben APC Türkiye'yi aramıştım. Aldığım dönemde direkt satış yapmışlardı ve gümrükten çekince de Cmts günü UPS ile eve teslim yaptılar sağ olsunlar. APC'de bataryalara basit bir kapağı çıkartıp ulaşabiliyorsun o yüzden değişim kolay. Saygılar.
 7. paramecium

  döküm demir tava / cast iron pan

  Selam, Mat emaye kaplamalı olarak Ikea ve Staub tavalar ve tencereler var bende. Kaplamasız olarak da Lodge tava kullanıyorum. Kaplamalı olanlar bile her türlü gayet güzel işlev görüyorlar; yani ısıyı yavaş yavaş homojen dağıtıyorlar. Temizlikleri gayet güzel, deterjan kullanıp yola devam ediyorsunuz. Kaplamasız olan tavam diğerlerinden daha küçük. Yumurta bile kırıp yapıyorum, daha yapışma sorunu yaşamadım. Doğru ısı ve iyi bir seasoning yapışmayı minimize ediyor. Ahşap ve plastik aksesuarları olmadığı için direkt fırına atılabiliyorlar. Lodge'i kamp yaptığımda götürüyordum. Emaye kaplaması olmadığı için daha özgür kullanım yapabiliyorsun. Kaplamasız olana su haricinde deterjan/sabun vurmuyorum. Bir tane de çelik tava istiyorum Demeyere'den. Büyük çapta daha hafif olduğu için daha rahat bir kullanımı olacak. Önemli bir kritik nokta var bu kaplamasızlarda o da kullanılan hammaddenin saflığı. Bu ürünler ağırlıklı olarak Çin'de hurdalardan yapılıyor. Bu da imalatçının inisiyatifine kaldınız demektir. Lodge'i o yüzden tercih etmiştim. Zaten çoğu firma da onları taklit ediyor. Saygılar.
 8. paramecium

  PC donanım temizleme

  Selam, Gelirsin ama 'abi temizleyelim mi benim bilgisayarı' diye... Saygılar.
 9. paramecium

  1-2 senede ölmeyen UPS istiyorum artık

  Selam, 2 adet APC BR900G-GR kullanıyorum. Mayıs 2014 tarihinde 2 tane almıştım. Yeni pilleri Aralık 2019'da alıp taktım. Acayip memnunum. Yeni aküleri Yuasa NPW45-12 9A alıp taktım; orijinaller 7A idi. Saygılar.
 10. paramecium

  PC donanım temizleme

  Selam, Ben işyerindeki 8bar'lık kompresörle yapıyorum temizliği. Kasanın kaplamasını söküp komple hava vuruyorum. Fanları hırpalamadan temizlemeye dikkat etmek gerekiyor. PSU'dan çıkan toz inanılmaz oluyor ki emişinde filtre olmasına rağmen. Çil çil oluyor sistem. Fan(kasa ve CPU) kanatlarını ayrıca hafif nemli bezle siliyorum ben. Sese olumlu etkisi oluyor. Dikkat edilecek nokta kompresörde su alma aparatının olması ve yağlamanın olmaması. Hava şartlandırıcı denince genelde su alıp sisteme hafif yağ veriyorlar. PC için iyi bir uygulama olmuyor az da olsa yağ pulvarize etmek. En az 25 yıldır bu şekilde temizliyorum. Termal macunu ise saçmalayan sıcaklık değerleri olduğunda yapıyorum ki şimdiye kadar 1 kere GTX560ti için yaptım. Komple soğutucusunu söküp temizledim, macunu yeniledim. Ses ve ısı anında düştü kartta. Saygılar.
 11. Selam, Gaza gelip aldığım ama ihtiyaç olmayan SSD'imi satıyorum: Samsung 850pro 256GB Wear Leveling Count: 99 Total Host Writes: 4,05TB Endurance: 150TB Power on Count: 2004 Power on Hours: 13739h Fiyat: 400TL Saygılar.
 12. Selam, Boşa çıkan wifi adaptörü satıyorum. Router'ı aldığımda almıştım. Desktop ile kullandım. Cihaz USB 3.0 ve uzatma kablosu vardı stand olan. Sanırım kablosunda kırık var, temassızlık yapabiliyor. Ben kasanın önündeki çıkışlara takıp kullanıyordum. Fiyat 150TL Saygılar.
 13. paramecium

  İki soru

  Selam, Fistan'ın dediği gibi TR'de bu işi yapan bir kurum yok. Çünkü bu bilgi ve deneyimde eleman/kadro yok! ABD ve EU için bu tarz kurumlar var 😕 Saygılar.
 14. paramecium

  Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

  Selam, WD-40 doldur bir kabın içine ve kafayı komple daldırıp bir süre beklet. İyice içine işlesin. O kadar kaplamanın gidip de oksitlenmesi enteresan olmuş 😞 Saygılar.
 15. paramecium

  Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

  Selam, 1mm oldukça fazla diye düşünüyorum. Jilet zaten 0,10mm civarında ki onu şim olarak kullanıyorum. Saygılar..

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...