Jump to content

paramecium

Mod
 • Mesaj sayısı

  11.445
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

paramecium hakkında

 • Rütbe
  paramecium

Son profil ziyaretçileri

732 kez ziyaret edildi
 1. paramecium

  Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

  Selam, @KHaRoN jeli tavsiye ederim 🙂 Tıraş sonrasını almayı unutmuşum, onu da sepete ekleyeyim. Ben sakız kutusunda biriktirip sonra iş yerinde hurdanın içine atıyorum 😄 Saygılar.
 2. paramecium

  Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

  Selam, Tıraş jeli olarak ben @KHaRoN'un bahsettiği Body Shop ürününü kullanıyorum; kısa sakalda zamandan tasarruf etmek istediğinde çok güzel oluyor. Ferahlık hissi de oldukça güzel. Ciltteki kayganlık iyi, bıçağa yapışıp tıkamıyor. Tıraş kremi ile köpük kalitesini tutturmada ben de sorun yaşıyorum 😛 Kolum yoruluyor bahsedilen krema kıvamını tutturmaya çalışırken. O yüzden sabun aldım ama arada tavsiyeye uyup tıraş jelini de aldım. Jel mutlu ediyor ama sanki The Tıraş'dan uzaklaşıyormuşum gibi hissettiriyor 😄 Ben fırçayı Omega'nın porsuğunu almıştım. Memnunum, diğerlerini hiç kullanmadığım için tam bir kıyaslama yapamıyorum. Saygılar.
 3. paramecium

  PVC boruda delik açma

  Selam, Dışarıdaki boru büyük ihtimalle dış ortam koşulları sebebiyle kırılganlaşmıştır. Delerken dikkatli ol. Tek seferde değil de 3-5 seferde delmek daha doğru olur. Bir de apartmanın borularını yenileme masrafı çıkmasın sana 😕 Saygılar.
 4. paramecium

  Darwin'in Evrim Teorisi

  Selam, Ben beyin fırtınası yapılmasının gerekliliğine inanıyorum ama yeterli bilgi, deneyim ve alt yapı olmadan üretilen fikirlerin insanı çok farklı yanlış yollara sokup o yanlış doğrultuya mahkum edebileceği korkusuna ve şüphesine sahibim. O yüzden herkes her şeyi tartışmamalı. Bu günümüzde yaşanan en büyük sorun. Evrim teorisi ile ilgilinen yığınla bilim dalı var, ilgilenmiş yığınla insan var, bunca yıl yapılmış ve üretilmiş yığınla fikir/teori var ve ben bunların hiçbirine hakim değilken 'bence' ve 'benim fikrim' kelimelerini içeren cümleler kurmanın tehlikeli olacağına inanıyorum. Lastiklerden kaynaklı bir sorun için yetersiz mekanik bilgi ile suçu süspansiyona atıp sanayide süspansiyon ile ilgili tamirat kovalamaya çalışan kişiler gibi olmaya gerek yok. İşten anlayan ustalar var, fikir üretip sorunu bulmayı ehli kişilere bırakalım. Doktorculuk oynamaya gerek yok boşuna :) Saygılar.
 5. paramecium

  Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

  Selam, @GERGE +1 Mach 3 ile de yapıyordum; artık 3 gün boyunca elde kolonya ile dolanıp dur! Ayrıca jilet ne kadar keskin olursa o kadar kılı itmeden kesiyor ve böylece kıl ucu gömülmüyor. Çok bıçaklılar gibi 'biri tuttu, diğeri kesti, öbürü ezdi' mantığı olmadığı için daha rahat uygulanıyor. Bir de cildi deli gibi gerip kıl uçlarını dışarı çekip kesmiyorum. Gerdirme işlemi ortadan kalkınca o uçlar deri altına gömülüyor. İşte o zaman kaşınma falan yapıyor; hatta kıl dönmesi riski de oluşuyor. Ben de elektrikli makina ile sıfır tıraşı anlamıyorum; bildiğin deriyi tarla gibi süren traktör gibi hırpalıyor :P Zamanında almıştı hanım hediye olarak, duruyor kenarda. Uyuz olmuş gibi kaşındırmıştı, alışır cilt diye inat ettim ama yok abi! @neutrino şimdi gördüm geçiş sorusunu; ben kısa çekme hareketleri ile tıraş oluyorum ve aynı yerden 2 defa falan geçiyorumdur her perdahta. Kafa tıkanması veya kesmeme gibi bir derdi yok DE'nin. DE için her tıraş sonrası @GERGE'e dualar ediyorum, sırtı yere gelmez. Hem konforlu, hem de ekonomik :) Nacet için de @KHaRoN bol bol dua alıyor 😄 Saygılar.
 6. paramecium

  Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

  Selam, Şu amca keskinlik testi yapmış: https://www.refinedshave.com/razor-blade-sharpness-summary/ Evet, Feather sonrası en keskini Nacet. BIC de fena gözükmeyebilir ama illet eden bir bıçaktı beni. Sevemedim onu bir türlü :\ @KHaRoN mesela bu sabah 6,5'da kalkıp duşumu aldım sonra da tıraşımı oldum. Elimi sürünce sakal gelmesine gıcık oluyorum. Böyle jiletin keserken çıkardığı çıtırtı haz veriyor. Feather ve Nacet'de bu ses güzel :) Acele etmiyorum tıraş olurken, sabah serini vuruyor yüzüme yüzüme... Bu arada söylediğin Body Shop zımbırtısı da güzel ferahlık veriyor :) Berberde 2. perdahı tersten aldırırdım; o Shark ile canıma okuyordu! Hem elimi sürünce sakal geliyor elime, hem de deli tahriş ediyordu. Kendim tıraş olduğumdan beri çok ama çok daha rahatım. @KHaRoN gibi taşları suda hazırda #1200 ve #6000 bekleten bir manyağım :P Hanım keskin yapmamdan şikayetçi ama bilemek keyifli oluyor :P Aynı zamanda evdeki çelik çaydanlık ve tencereler de aynı manyaklıkta polisaj ve scotch yapılıyor 😄 Saygılar.
 7. paramecium

  Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

  Selam, Ben bu jilet işini bıçak olayına benzetiyorum; ne kadar keskin ise o kadar sorunsuz ve güvenli kullanım sunuyor. Kalın bir derim yok, sakalım yoğunluk olarak 7/10 falandır, saç ve sakal ince tellidir; agresif jiletlerle daha konforlu tıraş oluyorum ben. Tabi makinam DE89, çok agresif olmayan bir makina. Belki agresif bir makine ile Feather falan kombine etsem rahatsız olabilirim, bilmiyorum. Makinayı değiştirmeyi düşünüyordum, ayarlı falan bakınıyordum. Feather sonrası makina yerine jilet bakmam gerektiğini anladım. Hergün tıraş olmuyorum, haftada 2 -çok ender 3- sefer tıraş oluyorum ama onda da 4-5 perdah atıyorum her biri farklı yönde. Her tıraşta olduğu gibi ilk başlarda azcık kaşıntı oluyordu. Tıraş öncesi yağ ve sonrasında soğuk kan taşı sürmeye başladım, yağ ile daha konforlu tıraş olurken kan taşı da soğuk soğuk hafif orgazmik dokunuşlar yapıyor :P Ben tıraş sonrası yüze kolonya basınca oluşan yanma hissine bayılırım. Balsam artık o histen mahrum bırakıyordu, kan taşı böyle ufak ufak çitliyor gibi ısırıyor, onunla tatmin oluyorum artık 😄 Artık o kaşıntı ve hafif yanma hissi de olmuyor. Denemeler yaparak hoşuma giden keyifli bir denge oluşturdum çok şükür. Bu dengeye şimdi kremi çıkartıp sabunu sokacağım, bakalım ne olacak :) Saygılar.
 8. paramecium

  Gauss Yasası ve İleri Fizik bilen birileri gerekiyor acele ödev var

  Selam, O kara günleri gömdüm ben... hatırlamak istemiyorum 😄 Saygılar.
 9. paramecium

  quattro / xdrive / 4matic

  Selam, Ya dağılın! A6 Allroad alıyor işte adam :P Saygılar.
 10. paramecium

  quattro / xdrive / 4matic

  Selam, Küçük Audi modelleri Haldex kullanıyor. ABS sensörlerinden falan bilgi alıp gerektiğinde "oldukça hızlı bir şekilde" arka aksa güç veriyor. Esas AWD olan ise Torsen diferansiyeli kullanıyor ve genelde 50-50 veya 30-70 falan gibi sürekli çekiş sağlıyor. Duruma göre bu dağılımı değiştirebiliyor ve şimdilerde vektörel falan filan gibi özellikler de geldi. Virajda dış arka tekere daha fazla çekiş veriyor falan filan gibi. Haldex daha ucuz, daha düşük yakıt tüketimi sunuyor. Senin sürüş profiline de uygun. VW ve Skoda modelleri de Haldex kullanıyor diye biliyorum. Aklımda kaldığı kadarıyla Torsen motorun uzunlamasına yerleştirilmesini gerektiriyordu. Bundan dolayı da ufak araçlarda uygulama sıkıntısı oluyor. Allroad'un en büyük avantajı havalı süspansiyon olacaktır; otoyol kullanımında yükseliği azalt, bozuk yolda arttır falan. Saygılar.
 11. paramecium

  E-Kitap Okuyucu

  Selam, Bu kısmı beceremedim şimdilik 😛 Saygılar.
 12. paramecium

  E-Kitap Okuyucu

  Selam, Bu OverDrive nasıl aktif edilip kullanılıyor? Saygılar.
 13. paramecium

  Arabamı satıyorum - VW Golf 7 (2014)

  Selam, Yavaş yavaş... saç tıraşı ile başladık, arabaya daha çok var 🙂 Saygılar.
 14. paramecium

  quattro / xdrive / 4matic

  Selam, Haldex bile sana yeterli gelir iyi bir lastik kombinasyonu ile. Saygılar.
 15. paramecium

  adaptör Amper sorusu

  Selam, Cihaz sana 1A değere kadar çıkış verebiliyor. Ama senin cihazın 0,5A da çekebilir 0,1A da. Ama 1A değeri geçmeye kalkarsa ya cihazın düzgün çalışmaz, ya da dandik bir adaptör ise çekilen akım karşısında yanar. Saygılar.
×
×
 • Yeni Oluştur...