Jump to content

eldar

=o=
 • Mesaj sayısı

  13.561
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

eldar hakkında

 • Rütbe
  eldar

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. eldar

  PC Gaming #2

  ne alaka? hoi'de hitler nazi bayrağı vs hepsi var. İki oyunun ne farkı var?
 2. eldar

  Northgard

  bence bu oyun iyi, ama multi için değil. Zaten multisi canlı mı hala bilmiyorum, fakat yeni gelen modla single'ı güçlendirdiler. Arada çok kasmadan yavaş tempoda oynamayı seviyorum, kasmadan derken mikrosu az anlamında. Hard seviye zorluğu kararında bence.
 3. eldar

  ayakkabı tavsiyesi

  Kur uçunca ayakkabı modeli az gelmeye başladı, gelenler de uçuk fiyatta. Camper'da indirim var, goretex modelleri çok pahalı ama diğer modelleri idare eder, ona bak. Onun dışında şu fena değil: https://www.boyner.com.tr/lumberjack-bot-902391-3341591
 4. eldar

  90'larin CD Oyunlari (tavsiye&nostalji thread)

  Off bu oyuna çok kıl oluyordum, vs modu vardı arkadaş yeniyordu sürekli. Zaten platform oyunlarını oldum olası becerememişimdir.
 5. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Bana sattığı ürün hizmet zaten, dolayısıyla %100 alakalı. Bizim satın aldığımız şey oyunu o platform üstünden, o platform ayakta kaldığı sürece oynama hakkı. Oyunu alıyor olsaydık, satma hakkımız da olurdu. Diğer yazdıklarının muhatabı ben değilim zaten, siz diye havaya yazı yazmışsın. Ben bana somut zararını söylüyorum hala bize yarıyor diyorsun.
 6. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Kitapla ilgili sorum şuydu, kitap alırken yayıncının daha çok kazandığı mecradan almak gibi bir kaygın oluyor mu, muhtemelen aklına bile gelmiyordur. Fakat burada epic yayıncıya daha çok veriyor, kesin bizim işimize yaracak şeklindeki reklama inanmışsın ve bunu empoze etmeye çalışıyorsun. Bu doğru olabilir, ama olmayabilir de. Başka bir strateji izleyemezsin dediğin cümlede bile iki ayrı strateji örneği sunmuşsun. Hala başka türlü olmaz diyorsun. Ucuz satmasına laf eden varsa da marjinaldir, burada sıkıntı kendi yapmadığı oyunu sadece kendi platformunda satacak şekilde bağlaması. Hakim pazara girmeye çalışan ilk firma değil epic, başka yöntemler de var, zaten ikisini sen kendin yazmışsın. Bir marka ürünlerini belli yerlerde satıyorsa, ben de o sattığı yerin hizmetinden memnun değilsem o markayı tercih etmeyebilirim. Niye başka yerlerde satmıyor diye şikayet de edebilirim. Bu örneği niye verdiğini anlamadım. Sen, anlamadınız diyorsun ama acaba ben anlamamış olabilir miyim diye kendine dönüp soruyor musun? Epic'in exclusive anlaşması, benim faydalandığım bir hizmetten faydalanmamı engelliyor. Sana göre bu beni rahatsız etmemeli, neden? Steam review'den aldığım faydadan mahrum kalıyorum çünkü Epic muadili bir hizmet sunmadan başka yerlerde satılmasını engelliyor oyunun. Basit bir sebep-sonuç ilişkisi var. Sen bu hizmetten faydalanmadığından başkası için önemli olma ihtimalini yok sayıyorsun ve tekrar tekrar yazmama rağmen bunun herkes için önemsiz olduğu önyargından vazgeçmiyorsun. Bu önyargının sebebi de kendin için önemsiz olması, sıfır empati yani.
 7. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Konuyla yarı alakalı, ben bedava oyun ve exclusive'in yayılacağını düşünüyorum. Hele bedava oyuna neredeyse eminim, bedava olacak oyunlar diye bir tier olacak, bu zaten bedava olur bir ara şurada diye almayacaksın.
 8. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  En iyi fiyatlara Steam'in tekel konumunda olduğu zaman ulaşmıştık. Daha Ubistore falan yokken. Bölgesel fiyatlandırma kuraldı o zaman, hatta bir ara oyun satıp Rusçu'dan alarak oyunlara para vermemiştim. Bugün Amazon pazar payının yarısını kaybetse nihai tüketici birçok avantajını kaybeder, tedarikçilerine istediği kuralı dayatabiliyor şu anda çünkü rakipsiz. Bunları ideal bu vs diye yazmadım, bence yanlış yorumlar yapılıyor ona karşı düzeltme yapıyorum.
 9. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Parantez açıp bir soru sormak istiyorum. Sen kitap alıyor musun Türkiye'de? Konuya dönersek, ANNO 1800 örneği veriyorum hala dandik oyunlar steam'de git oradan al kafasındasın yazıyorsun. Küçük çaplı oyunlar dediğin oyunlar AAA oyunlardan daha iyi. O mantıkla mobil oyunlar oyuncu sayısında çoğu AAA oyunu tokatlar, PC oyunları da küçük çaplı o zaman. AAA olsun FFF olsun, steam review görmek istiyorum kardeşim, ANNO 1800 bir strateji oyunu için olabilecek en yüksek bütçede, küçük çaplı oyun falan sayıyorsun. Basın değerlendirmesi yeter demişsin ama herhalde basına bakıp oyunu en son 1998'de gameshow okuyup falan almıştım, tamamen reklam üstüne dönen bir sektör. Zaten adam 100 saat oynanmadan anlaşılamayacak oyuna 10 saatte makale yazıyor veya youtube videosu çekiyor. Tamamen fasa fiso.
 10. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Adamların büyüme stratejisini bir büyüme stratejisi olarak eleştirmiyorum, bana olan yansıması açısından eleştiriyorum. Oyunların mecraya özel çıkarılmasına dayalı rekabetin tüketiciye yarayıp yaramayacağı konusu bir spekülasyondur, sen yaracağını iddia edersin başkası yaramayacağını iddia edebilir. Önemli olan şu anki durumdur. Ben 2 tık yapamamam gibi bir şey hiç söylemedim. Benim için önemli konular: Fiyat, güvenilirlik, hız ve oyun hakkında bilgilendirmesi beni. Hatta tekelciliğe genel olarak karşı olduğum için fiyatlar arasında fark bu denli açılmamışken GOG'dan da oyun alıyordum. Misal, Anno 1800 ilgimi çeken bir oyun, fakat Steam review'dan mahrum kalıyorum. Ben oyun hakkında hızlı ve güvenilir bir şekilde bilgilenemiyorum. Benim için neyin dert olup olmadığını senin anlamaman doğal, senin önceliklerin farklı olabilir. Bu benim için bir sorun, defalarca da yazdım burada. Bu sorunun sebebi, Epic'in para verip 1 yıl kendine özel sattırması. Benim buradan elde ettiğim fayda 0, gelecekte bunun bana bir fayda sağlayacağını da düşünmüyorum. Tabii müşteri memnuniyetini değil, kendilerini önceleyen bu stratejileri onlara karşı soğutuyor beni. Ayrıca benim oyunlara yaklaşımım farklı, 150 liradan fazla para vermedim daha(enflasyonla o da olacak yakında), hatta 100 lira üstü verdiğim oyun da bir elin parmaklarını geçmez. AAA denen oyunlar ilgimi o kadar para verecek kadar çekmiyor. Zaten artık beğendiğim oyunları bile indirimde alıyorum çünkü eksik çıkarıyorlar oyunu. Son 3 yıldır tam fiyatından aldığım oyun sayısı 3. Bir şu Stygian'ı aldım tam fiyatından, Türk oyunu diye. Lucas Pope için Obra Dinn'i aldım. Bir de Thea 2'yi aldım onlar da sevdiğim, bağımsız yapımcı çünkü. Ki fiyatları uygun olmasa bunları da almazdım.
 11. eldar

  Yıkım Kararı (Özel Mülk) Mağduriyeti

  Tabii ki her türlü işleme itiraz hakkın var, burada yazacaklarımın bir anlamı yok aslında çünkü güveneceğin bir avukat bulup onun dediklerini yapman lazım. Bu bina gerçekten metruk mu? Arsayı satıp, irtifak hakkını mı tutmuşlar, oturma hakkı mı vermişler nedir yani? Binanın yıkılmasıyla söz konusu hak sona eriyor olabilir. Binayı siz yıkarsanız zaten zımni kabul etmiş olacaksın durumu ve sonradan itiraz etmen zorlaşacak. Zaten belediye de bunu zorluyor herhalde. Çünkü bir kere yürütmeyi durdurma kararı aldırabilirsin idari yargıya başvurup. O zaman mahkeme sonuçlanana kadar yıkamazlar, bu da süreci uzatır. Fakat sonra davayı kaybedersen üstüne hem kendi hem de idarenin avukatının masraflarını, ayrıca yatırılan harcı ödersin. Eğer söz konusu taşınmazda bir hakkın olduğunu düşünmüyorsan hemen kendin yıkman mantıklı(belki yıkım parasını o etrafı toplayan müteahhite paslayabilirsin, biz mahkemeye gitmeyelim, sen de bize masraf çıkarma gibi). Ama eğer hakkının olduğunu düşünüyorsan hemen bir avukat tutup yürütmeyi durdurma ve işlemin yok sayılması için dava açmanız gerekir. Tabii çok hisseli bir taşınmaz söz konusu olduğundan kendi başına bir şey yapamayacaksın bu da sizin açınızdan durumu zorlaştırır.
 12. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  PC oyuncusu rahatını bozmak istemiyor diye çok anormal bir şeymiş gibi yazıyorsun ama yani bu her zaman her şartta normal olan bir şey. Bu arada Epic'in elinde şu an dünyanın açık ara en güçlü oyun markası var. Sen buna rağmen kendi platformuna adam çekemiyorsan hiç çekemezsin. Aslında çekiyordu ve çekerdi de, fakat hızlı büyümek istiyor. Mesela 5 yılda pazarın %6'sını alacağım gibi bir plan işine gelmiyor. Bunun da bedelini tüketiciye ödetiyor. 23 milyon dolar oyun promosyonuna harcamış, para değil, 10 katını bile harcasan mesela Portal ayarında bir oyun yapabileceğinin garantisi yok. Bu yöntem Epic açısından mantıklıdır, ancak tüketici buna itiraz etmiyorsa asıl anormallik orada. Bugün Google büyük bir tekel mesela, hatta bunun kırılması da lazım diye düşünüyorum. Ancak biri çıkıp benim google'ı geçmem lazım bir süre bazı kelimeleri sırf benim motorumda arayabileceksiniz derse ona da isyan ederim.
 13. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  O mantıkla 1 yıldız veren gibi 2 saat oynayıp çok iyiymiş diye 5 yıldız verip bir daha oynamayanlar da var. Bunların zaten kırımını görebilirsin. Çeşitli filtreler koyulabilir. Bir yolunu bulursun. Şu an steam review'un bana verdiği hizmetin karşılığı hiçbir yerde yok, steam review'unu görmediğim oyunu satın almıyorum zaten. Hiç de öyle toksik kitle vs diye beni yanıltmıyor. Zaman içinde değişimini de görebiliyorum istersem.
 14. eldar

  ANNO 1800

  Hadi ya, anno 1404'ten tam olarak aynı sebepten soğumuştum. Tabii campaign'i bitirmiştim. Bunda campaign nasıl?
 15. eldar

  Epic Games - EGS Genel Bakış

  Şeffaf review sistemi koyamadıklarını örtbas etmek için.
×
×
 • Yeni Oluştur...