Jump to content

eldar

=o=
 • Mesaj sayısı

  13.170
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

eldar hakkında

 • Rank
  eldar

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. eldar

  Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

  Doğurganlık düşüşü demişsin ama dünya nüfusu gayet hızlı artıyor, 30 yıl sonra Hindistan ve Afrika 20-40 milyon nüfuslu şehirlerle dolacak. Ayrıca gelişmiş ülkeler arasında düzenli olarak göçmen almayan sadece Japonya var, o da alıyor da sınırlıyor çok. Yani istenmiyor kısmına tam katılamadım. Yapay zekanın ilk hakim olacağı alanlar muhtemelen daha az kas daha çok beyin gücü gerektiren işler olacak. Finans, sağlık ve hukuk sektörleri ilk adaylar çünkü bu alanlarda çalışanlara ödenen para da çok yüksek. Saati 10 dolara çalıştırdığın insanın yerine robot koymanın çok da bir anlamı yok. Finansta zaten al-sat'da yazılım kullanımı başladı bile.
 2. eldar

  Beyaz Yakalılar

  Haha çok iyiymiş, ne taraflarda?
 3. eldar

  The Joker Joaquin Phoenix

  Benim takip ettiğim Telegraph'tan Robbie Collin 4 yıldız vermişti. Ama Venedik prömiyerinde oldukça beğenilmişti. Salondaki izleyicinin tepkisi kollektif olabiliyor. Şu kısmın can alıcı olduğunu düşünüyorum.
 4. eldar

  Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

  Elinde sonsuz einstein olduğunu düşün, 1 tane insan( tamam bir birikimle geliyor ama neticede 1 insan) dünyayı algılama biçimini değiştiriyor tüm insanlığın. Sonsuz olsa tahayyül edemeyeceğin bir noktaya gelirsin. İnsanın ezelden beri kendine, dünyaya ve hayata dair soruları var. Bunların cevaplarının elde edilebilmesi anlamına gelir. Tabii öyle bir durumda insan diye bir canlının olması anlamsızlaşır, eğer neden buna ihtiyaç duyuyor insan dersen o ayrı bir tartışma konusu.
 5. eldar

  Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

  Şu an insan da yazar, şu an izafiyet teorisini de anlayıp hatta yanlışlayabilir. Mesele ortada böyle bir şey yokken üretebilmek. Mozart'ın çok iyi olmasının yanı sıra olayı çığır açması sanatında. Hayır mozart'tan önce mozart etkisi yaratacak birinin olma ihtimali yok gibi bir şey. Antik Çağ'da picasso olamayacağı gibi, yapıbozumu yapmak için hele bir perspektifi bulman lazım. Verili bir şeyi çok iyi yapmak için belki insan lazım değil ama yaratıcılık için yapay zeka yeterli mi henüz meçhul.
 6. eldar

  Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

  Bana göre yapay zekada kritik nokta iş görecek bir şeye ulaşma değil, insan gibi yaratıcılık gösterecek bir şeye ulaşma. Asıl amaç Newton, Einstein, Mozart etkisi yaratma. Bu gibi dehaların yaptıkları zeka ve çalışmanın ötesinde ilham denen bir nevi tanrısal sufleyle oluyor. Akıl alır bir şey değil aslında. Yoksa bir otomata iş tanımlayıp onu yaptırmak mesele değil. Yapay zekaya roman yazdırabilirsin yakın gelecekte ama Moby Dick'i yazdırabilir misin. Daha da ötesine gidelim roman diye bir tür keşfedebilir mi?
 7. eldar

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  Filmin mesajı pek karışık değil de zirve noktasına bitişten çok önce ulaşıyor, ondan sonra da sönüyor. Asıl şok edici olarak tasarlanan sahne gölgede kalıyor bence. Film güzel tabii ki, keyifle izleniyor. Filmin ana konusu hariç her şeyini japon filmi Manbiki Kazoku'ya benzettim. Bu arada oyunculuğa laf eden biri olmuş, yaşlananları kenara koyarsak, Kang-ho Song benim gözümde en iyi oyunculardan biri dünyadaki.
 8. Diğer yapay zeka topic'ine atmaya niyetlendim ama eskiden kaldığını fark edip yeni konu açmaya karar verdim. Nature, insan beynini simüle etmenin neden zor olduğunu madde madde özetlemiş. https://www.nature.com/articles/d41586-019-02209-z edit: düzelttim linki
 9. eldar

  Epic Games Store exclusivity meselesi

  Steam'den memnun olamyan steam'de satmasın zaten. Tabii ki herhangi bir sebepten böyle bir tercih yapabilir. Ama yani bakıyorum Amazon, Play store gibi örneklere bir kalite filtresi koymak yerine her şeyi bulundurmaya daha çok önem veriyorlar. Bu tek model değil ama işleyen modellerden biri de bu. Xenus'un yazdığıyla alakasız ama söylemeden geçemeyeceğim benim son on yılda oynadığım en iyi oyun Return of the Obra dinn'di.
 10. eldar

  Epic Games Store exclusivity meselesi

  Bir tane iyi olup da kaybolan oyun bulun, getirin. Dipsiz kuyu mu bu yahu? Reddit'de kimsenin sallamadığı iyi mesaja örnek bulurum rahatlıkla. Steam için bir tane bile örnek bulamam. Benim geç keşfettiğim oyun oluyor, ama şuraya konu açsam kimse mesaj atmaz. O tarz niche oyunlar. Zaten yazmıştım, oyun 10 satacağına 7 satar iyi pazarlanamazsa, ama bu oyun tutacaktı fakat arada kayboldu kısmını ben anlayamıyorum. Belki rakamları görmem lazım. 10 bin satıp yağımda kavrulacaktım 2 bin sattım gibi bir şey mi söz konusu olan? Vasat oyun yapımcılarının bahanesi bu bence. Steam kurtlar sofrası, x platformunda ki community'e daha rahat ulaşıyor olabilir. Fakat bu oyun iyiydi fakat steam'de görünmedi kısmının altını doldurmuyor. Bunu söyleyenin örnek göstermesi lazım neyi kastettiğini anlayabilmem için.
 11. eldar

  Amazon harici yurtdışından kitap siparişi nereden verilebilir?

  Ben abebooks'dan çok bulunan kitapları alıyorum. 2 ay içinde geliyorlar genelde. Abebooks'da amazon'un ama neticede Illinois'den adamın teki postaya veriyor.
 12. eldar

  Ayak Bilegi Agrisi/Huzursuzlugu

  İyi yaptın sormakla, geçmiş olsun. Forum yenilenmesi sonrası elini ayağını çekenler oldu. Penthesilea zaten az mesaj yazıyordu son zamanalrda belki görür bir ara.
 13. eldar

  envanter temizliği

  Bu arda google'dan yeni üyeler gelmeye başladı, endekslemede bir değişiklik mi yapıldı acaba?
 14. eldar

  Epic Games Store exclusivity meselesi

  Kötü oyun yapanlar suçu reklama atabilir. İyi oyun o kadar az ki, arada kaybolması bence mümkün değil. Reklam her ürünün satışı için çok önemli bundan bağımsız olarak. Bir oyun çok iyi olsa da reklamı olmazsa atıyorum 1 milyon satacağına 500 bin satar, vasat bir oyun da reklam yapmazsa 30-40 bin satar. Oyun değil kibrit satsan da aynısı geçerli. Bunun steam'le epic'le falan alakası yok. Senin açından fark olmamasının başkalarının tercihleri açısından ne gibi bir önemi var?
 15. eldar

  Epic Games Store exclusivity meselesi

  Bir kere steam'in satış oranları açıklanmıyor, nasıl ortalama satışa ulaşabilir, bunun yöntemi müphem. Ayrıca sen demiyor muydum steam çöp oyun doldu diye, ortalama rakamın ne önemi var ki? Kaldı ki bu sene bazı oyunlar steam'e gelmedi, epic'in tekelci uygulaması yüzünden. Rakamlar gelecek seneden itibaren daha sağlıklı olur. Hala daha, iyi olup da steam yüzünden keşfedilememiş bir oyun örneği göremedim. Böyle bir şey var mı cidden merak ediyorum. Kendi pazarlamasını yapmak zorunluluğu gibi saçma bir şey söylemişsin. Evet sen bir ürün üretiyorsan bunun satması için pazarlamasını da yapmak zorundasın. Mevcut dünya düzeni böyle işliyor. Oyununun satışına güvenmeyen bir oyun yapımcsının şu anda epic'e gitmesi mantıklı garanti para için, bunu burada yadsıyan var mı ki sürekli aynı şeyi söylüyorsun dönüp dönüp. Fakat bunun benim açımdan hiçbir avantajı yok, hatta dezavantajı var. Çünkü ben oyunun mevcut durumunu steam review'lardan takip ediyorum aslen.
×
×
 • Yeni Oluştur...