Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

@silph
hadi cs oynayalım beybi hehehe

Bright said:

Mod yazmak =/= Çalışmak

Şu para olayının girmesiyle mod kalitesinin taban yapıcağını anlayamamak için zihinsel engelli olmak lazım.

dediğim gibi tüm sıkıntı mod yapma işini bir iş yerine gidip çalışmak gibi düşünülmesinden doğuyor.
ki mod toplulukları bu şekilde çalışmadığı için de, birilerin getirdiği "economy 101" formülleri buradaki hesaba uymuyor.

arcane said:

mevzunun temeli başkasının emeği üzerinden kendinizi hak sahibi görmeniz.

valve sağacak olabilir ama siz de sağmak istiyorsunuz. iki türlü de o çok sevdiğiniz modçulara oluyor giren çıkan. biri en azından emeklerine daha fazla karşılık veriyor.

tamam hacı işte o modçulardan biri de benim. "o çok sevdiğiniz modçular" olarak tanımladığın kişilerden biri olarak konuşuyorum.

sen kabul et ya da etme, modding community olarak tanımladığımız şey bu şekilde kuruldu ve bu şekilde devam etti.

işi paraya döküp "profesyonel" devam etmek isteyenler ise Counter-Strike gibi mod yaptığı oyunun şirketiyle anlaşıp full version çıkardılar, ya da Natural Selection 2 gibi sıfırdan oyun yaptılar.

"modçuların emeklerinden para kazanmasını engelliyorsunuz" diyip duruyorsun da, direk söyleyeyim, senin burda savunduğun şirketleşme poltikaları mod piyasasına esas zararı verecek. mod sitelerinde boşuna tartışılmıyor bu mevzu.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

kac firma modlanabilir oyun yapiyo ki?

güzel soru

cevabı da:

http://store.steampowered.com/tag/en/Moddable/#p=0&tab=TopSellers

moddb'de en yüksek oy almış modlar da şunlar:

http://www.moddb.com/mods?filter=t&kw=Search+...&released=1&style=def&theme=&game=&type=&sort=rating-desc
Sosyal ağlarda paylaş

hangi firma modlanabilir oyun yapiliyora cevap steamde "moddable" linki vermekse durum felaket demekki

top sellers'da ilk 10da 4 kere skyrim, ilk 20de 4 kere don't starve, bir de utanmadan gta 4 falan girmis, sanki PC Rockstar'in penisindeymis ve mod support eklemis gibi. Millet kicini yirtip Rockstar'a ragmen modluyor diye "firma modlanabilir oyun yapiyor" kategorisine giriyorsa oyun ohoooo, From Software "Dark Souls" ile moddingin oncusu o zaman PC'de :P

moddb'de de ilk sayfa 30 mod 14'u HL/HL2
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

DoGMeaT said:
pardon tam olarak nerde dediğin gibi sözlerini carpıtmısım lütfen gösterir misin?

cevabını almış olduğum birşey üzerinden halen devam ettiyormuşum gibi bir izlenim yaratmışsın. halbuki modçunun bu işten gelirini sağlayabilmesinden ağır basan bir öğe görmedim bu threadde. ben de senin keyfin için sayfalarca tekrar okuyup nerede haksız çıkmışım diye uğraşmayacağım. sen nasıl mod yapmak iş mi gibi bir argümanı üstlenmek istemeyebilirsen ben de Sam'e veya başkasına yazılanları cevaplamak istemiyorum.

wot döşenmiş gerç ama,

sen almışsın almamıssın cevabını bilemem,ama yazıldı cizildi aga,bu sistemin niye sakat oldugunu,illa para vereceksek bile nasıl daha oturaklı br sistem olabileceğini,herşeyi konustuk,paradox'u örnek verdim ben mesela,adamların tutan modları paket yapıp standalone oyun haline getirdiğinden bahsettim,bethesda ve valve para kazandıkları bir moda nasıl zerre destek vermeyerek(ki vermiyecekler) etik olmayan bir iş yapıyor ondan bahsettim,neyse bunlar bizzat benim dediklerim

dediğim gibi sen bu argümanları merak ediyorsan okuyabilirsin,sana yazılmıs olsun olmasın geri sayfalarda duruyorlar görmemişsin,normaldir 30 safya thread oldu,AMA "höö yazmamışsınız para virmimden başka bahane sunmamıssınız" fln diye gelme o zaman
Sosyal ağlarda paylaş

HellHound said:

hangi firma modlanabilir oyun yapiliyora cevap steamde "moddable" linki vermekse durum felaket demekki

napalım, illa tek tek firma adları mı yazalım? isteyen gidip baksın hangi firmalar modlanabilir oyun yapıyor görür.

öte yandan steam'den link vermiş olmamda bir sıkıntı göremiyorum. en popüler iki digital distrubition sitesi biri steam diğeri de gog. digital olarak bulabileceğin neredeyse her oyun burda.
onun dışında indiedb, desura, gmg vs var...

said:
moddb'de de ilk sayfa 30 mod 14'u HL/HL2

rating sistemine göre en çok beğenilen modlar onlar olmuş demek ki.

http://www.moddb.com/mods?filter=t&kw=Search+...&released=1&style=def&theme=&game=&type=&sort=ranktoday-asc

popularity'e göre bak, ilk sayfa 30 mod sadece bir tanesi HL2.
Sosyal ağlarda paylaş

valla eger pedantik takilip her .ini degistirilen oyunun yapimcisi icin "bu firma moddinge destek veriyor" demek istemiyorsan steam tag'i yerine isim verebilirsin evet. Steam'de "moddable" tagi pek bir sey ifade etmiyor o acidan.

popularity'de bu sefer 8 tanesi m&b warband, en populer mod ise kotor 2. herkes hem fikirdir herhalde Lucasarts'in (artik Disney) moddingle uzaktan yakindan alakasi olmadiginin.

yani evet, pc'deyiz, teknik olarak hemen hemen her oyun degisen derecelerde "moddable", ama sorunun bu anlamda sorulmadigi da belli.

Parali steamworkshop'un tamamiyla pc oyunlarini modlanabilir olmasini engelleyecegini ve/ya kimsenin artik bu tarz modlari belese yapip sunmayacagini iddia edip "aha bu linkteki gibi seyler artik olmayacak" demiyorsan, acikcasi bir sey ifade etmiyor linkler.
Sosyal ağlarda paylaş

http://i.imgur.com/x7EmQgn.png

10 yılın kredisini 48 saatte bitirdi ya

said:
That said, we may be completely wrong. In anything as complex as today's games environment, you can never be certain in any prediction. If it turns out we are wrong, and that this somehow results in fewer good mods, or no free ones, or unhappy mod makers, then we'll fix it, even if that means removing the feature entirely. The fundamental strength of the PC is that PC gamers improve their games, with or without the support of the developer, and we have every interest in keeping that alive.

Valve Employee Admits They May Be “Completely Wrong” Regarding Paid Mods
Sosyal ağlarda paylaş

doggy ambush crit vurmuş, benim yazacağımdan daha iyi yazmış. (tu)

altın devir evet vardı bone, bestseller multiplatform oyunların konsol tabanlı olması ve dlc çağının başlangıcının öncesiyle mod desteği üzerine kurulan shooter motorlarının piyasayı ele geçirmesi arasındaki dönem. 99-2006 mı denir artık tam yıllar tartışılır.

minecraft, mount & blade vs bu örnekler indie'likten, sıfır şirketlerden başlayıp geliyor, mod olayı olmasa zaten bugün isimleri öne bile çıkamazdı. esas trend'i belirlemek için moda ihtiyacı olmadan çat çut 50 milyon satanlara bakmak lazım. orada da bir modding varsa "şirkete rağmen" var, doggy anlatmış işte rockstar'ı filan. trilyar satmış gta4'e 5-6 yılda bir custom model ekleyememiş koskoca komünite. oyundaki modelleri kullanabiliyorlar ancak. bu mu moddable? mod çalıştırmak için exe değiştirilen xcom mu moddable? total conversion empire'dan beri yapılamayan total war'lar mı moddable?

vs vs uzuyor gidiyor liste, modculuk jedilik gibi soyu kurumak üzereyken "bakın obiwan var yoda var moddable" filan diyorsunuz ya lol. gabe güce dengeyi getirmeye çalışacak ama reddit'te "kötü giderse vazgeçeriz" de demiş. iwata'ya şu adama 2 günde denen 10 yılda denmedi ya. bir de steam'ciler en fanatik filan diyordu nintendrone'lar topkek.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

doggy ambush crit vurmuş, benim yazacağımdan daha iyi yazmış. (tu)

altın devir evet vardı bone, bestseller multiplatform oyunların konsol tabanlı olması ve dlc çağının başlangıcının öncesiyle mod desteği üzerine kurulan shooter motorlarının piyasayı ele geçirmesi arasındaki dönem. 99-2006 mı denir artık tam yıllar tartışılır.

minecraft, mount & blade vs bu örnekler indie'likten, sıfır şirketlerden başlayıp geliyor, mod olayı olmasa zaten bugün isimleri öne bile çıkamazdı. esas trend'i belirlemek için moda ihtiyacı olmadan çat çut 50 milyon satanlara bakmak lazım. orada da bir modding varsa "şirkete rağmen" var, doggy anlatmış işte rockstar'ı filan. trilyar satmış gta4'e 5-6 yılda bir custom model ekleyememiş koskoca komünite. oyundaki modelleri kullanabiliyorlar ancak. bu mu moddable? mod çalıştırmak için exe değiştirilen xcom mu moddable? total conversion empire'dan beri yapılamayan total war'lar mı moddable?

vs vs uzuyor gidiyor liste, modculuk jedilik gibi soyu kurumak üzereyken "bakın obiwan var yoda var moddable" filan diyorsunuz ya lol. gabe güce dengeyi getirmeye çalışacak ama reddit'te "kötü giderse vazgeçeriz" de demiş. iwata'ya şu adama 2 günde denen 10 yılda denmedi ya. bir de steam'ciler en fanatik filan diyordu nintendrone'lar topkek.

http://www.youtube.com/watch?v=6LacILpXRPU

tepki şu yüzden, şakayla karışık adama tapılıyordu pc communitysinde. bu uygulama GabeN'ın idealleri, şu zamana kadar inşa ettiği herşeyi lekeleyen birşey. valve, pc gamingin direklerinden biri olan moddingi profesyonelleştirme adı altında monetize edip, tekeline almaya kalkışıyor. master race'in esprisi bilinçli bir kitlesi olması zaten tepki o yüzden bu şekilde sert oldu. hanheld, konsol kitlesi gibi dumbed-down gaminge alışık, dlc'i normalize ettiren kitle ile bir tutulamaz.

modding destekli oyunlar azaldı çünkü devir konsolların devri, konsola endeksli sektör zaten pc'e portladığı oyunlarda modding'i feature olarak sunmayı zaman kaybı ve gereksiz maliyet olarak görüyorlar. paid modlar daha release'de o kadar reklamı yapılması, ses getirmesine rağmen 10k$ total revenue. strateji değiştirecek bir etkisi olmaz bunun. sadece zaten müşteri kazanmak için moddingi endorse eden pc exclusive oyunlarda developerların pastadan pay almasına yarayacak. skyrim'de olay yine farklı dediğim gibi mature bir community vardı, pasta yapılmasını beklemeye bile gerek kalmadan zaten hazır olan kat kat pastaya balıklama dalındı

bethesda'da durum farklı, morrowind'den beri bütün oyunlarında aynı motoru kullanıyor. skyrim'de biraz makyajladı o kadar. çıkardığı dlcler her zaman sattı ayrıca. modding, dlc satışına engel birşey değil. birde skyrim'i modlamayla, totalwar, paradox oyunları gibi oyunları az ama öz modlama olayı da çok ayrı. hani bethesda oyunlarını 5 mod yeter bana abi şeklinde oynuyorsan gene çok şey kaçırıyorsun. bethesda'nın dandik vanillasından farklı bir durum çıkmıyor, konsolda oyna bi farkı yok. experimental modlarla yardırıp, sandbox bir şekilde kendi keyfine göre oyununu oluşturuyorsun, replayability sınırsız hale geliyor.

birde şu hali ile ileride yeni oyunlarda bütün modlar paralı olur argümanı da pek uzak bir ihtimal değil. bütün modlar olmasa da decent diyebileceğimiz averaj üstü her mod paralı olur, çünkü communitydeki sosyalist yapı yıkıldı, "profesyonelleşme" adı altında artık. ciddi ciddi zaman ve kaynak/para ayırması gerekicek modderın kalite iş çıkarabilmesi için. herkes kendini düşünecek. işte kimse aziz değil sonuçta. yandaki tırt modla bile ne para yapmış bende enayi miyim paralı koyarım 3-5'e bakarım şeklinde pazara bu kabul ettirelecek. ah ah capitalism at its best ya. kazanan acaba ekstra bi gelir sağlayabilirim diyecek modderlar (harçlık olur o da bu cutla) ve corporate şişmanları, kaybeden geri kalan herkes, moddingi hobi şeklinde yapan resource bolluğundan mest olan modderlar da dahil buna, şuanki modding communitysinin %99 (sonuçta 48 saat önceye kadar kimsenin aklının uçunda dolaresler yoktu). bunlar da ya profesyonelleşicek ya da küçülecek ve ya moddingi toptan bırakıcak

DMCA claim gelmiş bu arada wet and cold moduna topkek

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=429374670

şuan sanırım valve paid modlarda free+pwyw ikisi beraber içerebilecek şekilde değiştireceklermiş. ama gene free olup olmamasına modder karar veriyor
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

modding destekli oyunlar azaldı çünkü devir konsolların devri, konsola endeksli sektör zaten pc'e portladığı oyunlarda modding'i feature olarak sunmayı zaman kaybı ve gereksiz maliyet olarak görüyorlar.

Maliyetten öte bazı AAA title'larda kullandıkları tool'ları modding community'e açarlarsa gelecek oyun ve DLC satışlarını baltalayacaklarının farkındalar iki senede bir c/p oyun çıkarıp satmak varken, ondan açmıyorlar :D
Sosyal ağlarda paylaş

tekellik birşey yok, modların workshop only olmayacağını söyledi. paralı olmak da zorunlu koşulmadı. tepki aşırı ama cidden "200 saatlik oyunu 5$ olmadan almam" diyen müşteri kitlesinden beklemek evet normal. konsolcular bu kadar mezarcı değil tabii. bilinçsizler ama mezarcı değiller.

gamergate'den beri en büyük çaplı negatif reaksiyon verilen olayın ertesindeki iki günlük gelirle geleceğin hesabı yapılmaz. o hesaba göre 2004'te "orijinal oyuna para verilir mi yea" diyen bir mekandı burası, o kişilerin sayısı 1'e indi 11 yıl sonra. paranın olduğu yere arz gelir bu kadar basit birşey bu. gerçekten para kazandırmazsa o zaman da gelmez, bu durumda modlar da parayla satılmaz zaten iki türlü de win-win.

bethesda gibi dlc diye mini expansion yapan bir şirketsen evet satarsın dlc, actiblob gibi 2 tane map satan bir şirketsen modlar öldürür dlc satışlarını. beğenmeyip burun kıvırdığınız bethesda'nın efendiliğini sektörün normları sayıyorsunuz hala. üç tane stüdyo açıp, rotasyonla her yıl modlara kapalı franchise seri çıkarıp üstüne birer season pass'le su değirmeni gibi para üretecek adam oyununun 5 yıl boyunca oynanmasını istemez.

yani iki paragraf önce "para kazandırmıyor" diyorsun, sonra "herkes paralı yapacak" diyorsun. evet adam uğraşıp didinecek, sonra satmayan modu paralı yapacak. cidden bu kadar aptal mı sanıyorsunuz bu insanları merak ediyorum. "satmayacak" iddiasındaysan "hepsi paralı olacak" iddianı bırak madem.
Sosyal ağlarda paylaş

bende mezarcilardanim evet ve o yuzden agliyorum cunki 5$ a dusmeden almadim skyrimi

http://i.imgur.com/EpiolFK.jpg

steamde aldim ustune PC CE bulamadigimdan aptal turkiyede gidip ps3 de bir daha aldim ve yaptigim mod ve nexus donationlarini saymiyorum bile, sirf krystaya 30$ a yakin donatelemisimdir body modu ve updateleri icin

sale ile alan mezarcilar konusuyor iste :(
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

tekellik birşey yok, modların workshop only olmayacağını söyledi. paralı olmak da zorunlu koşulmadı. tepki aşırı ama cidden "200 saatlik oyunu 5$ olmadan almam" diyen müşteri kitlesinden beklemek evet normal. konsolcular bu kadar mezarcı değil tabii. bilinçsizler ama mezarcı değiller.

gamergate'den beri en büyük çaplı negatif reaksiyon verilen olayın ertesindeki iki günlük gelirle geleceğin hesabı yapılmaz. o hesaba göre 2004'te "orijinal oyuna para verilir mi yea" diyen bir mekandı burası, o kişilerin sayısı 1'e indi 11 yıl sonra. paranın olduğu yere arz gelir bu kadar basit birşey bu. gerçekten para kazandırmazsa o zaman da gelmez, bu durumda modlar da parayla satılmaz zaten iki türlü de win-win.

bethesda gibi dlc diye mini expansion yapan bir şirketsen evet satarsın dlc, actiblob gibi 2 tane map satan bir şirketsen modlar öldürür dlc satışlarını. beğenmeyip burun kıvırdığınız bethesda'nın efendiliğini sektörün normları sayıyorsunuz hala. üç tane stüdyo açıp, rotasyonla her yıl modlara kapalı franchise seri çıkarıp üstüne birer season pass'le su değirmeni gibi para üretecek adam oyununun 5 yıl boyunca oynanmasını istemez.

yani iki paragraf önce "para kazandırmıyor" diyorsun, sonra "herkes paralı yapacak" diyorsun. evet adam uğraşıp didinecek, sonra satmayan modu paralı yapacak. cidden bu kadar aptal mı sanıyorsunuz bu insanları merak ediyorum. "satmayacak" iddiasındaysan "hepsi paralı olacak" iddianı bırak madem.

bazen gerçekten anlamıyor musun yoksa bilerek anlamamazlıktan mı geliyorsun anlamıyorum valla sam :)

bu sistem -> free "quality" modların ölmesi/bir daha üretilmemesi -> yeni profesyonelleşmiş "quality" modlar nerede? -> paid steam workshop only -> tekelleşme

hepsi paralı olacak diye bir iddiam yok ama quality modların hepsi paralı olur (şuan nexusmodsta top100'deki bütün modlar gibi), potato, supportsuz modlar, workshop içinde kaybolmuş olanlar gene bedava olur tabi. bunun sebebi de modçu adam için valve'ın dediği gibi eskiden 0'iken şimdi bira parası olacak en azından. ileride modderlar herkes satarken ben niye satmayayım ki diye düşünecek ve piyasa algısı bu şekilde kurulacak.

para kazandırmıyor olarak belirttiklerim developer-publisher için çünkü oyun piyasasını drive eden konsollar. mod desteği vanity kalıyor ve kalacak bu yüzden işte, dediğin sıkıntılar aslında konsolcu kitle tarafından kabul gören normlar. bizi de senin gibi pis mezarcı ve korsan olarak gördükleri için, moddingten pay bile alınsa bu adamlar aynı kafada devam eder. hesap 2 günde yapılmaz tabi (gerçi bu sistemde valve direk kısa vadede parayı bulmayı düşündü) ama steamde genelde release olan oyunlar hep best sellera girer, en çok hiti, vitrini o zaman alır. böyle major bir eventte, 10m kişinin olduğu platformda pay dağıtılmamış halde 10k revenue komik bir para. AMA yine de açgözlü devler ve valve para paradır diyip, sülük gibi emebildikleri kadar emmek istiyorlar.

desteksiz bel altı vurmaya çalışıp, pc communitysini de mezarcı olarak yaftalamak da pricelessmış. patiyi mi baz aldın yoksa dsdfg? mezarcı dediğin kitle star citizen'ı 80m$'lık fundladı. pc gaming ölüyor desen doğru olabilir (skyrim total satışlarda sadece 14%), ama mezarcı demek büyük saçmalık

http://www.statisticbrain.com/skyrim-the-elder-scrolls-v-statistics/

sosyalism size ütopik gelen bir tema olduğu için hala modların yapısını, geliştirimini, mükemmelleşme sürecini sayfalarca (artık baydım) açıklamamıza rağmen hala arz talep falan gibi kapitalist terimlerle geliyorsunuz. tamam abi para herşeyin ilacıdır, en iyisi olur (swtor best game), mutluluk getirir vs

edit: typo
Sosyal ağlarda paylaş

Herhalde birçoğunuz oyun satın aldığınız zaman paranın %90'ının oyunu yapanlara gittiğini zannediyorsunuz.

Steam her oyun satışından %30-%40 arasi para alıyor. Diğer mağazalar -dijital veya fiziksel- daha mı az alıyorlar onu bilmiyorum.

O paya karşı çıkılacaksa, bütün herşey için karşı çıkılır. Sadece modlar için itiraz etmek tuhaf.

Xenus said:

bu sistem -> free "quality" modların ölmesi/bir daha üretilmemesi -> yeni profesyonelleşmiş "quality" modlar nerede? -> paid steam workshop only -> tekelleşme

Eğer modlar para ile satılmaya başlanırsa bu Steam ile kısıtlı kalmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Tesnexus'u yürüten eleman valve'ın moddera verilen paranın yüzde 35ini çektiğini yazmış. Eğer sponsora(nexus falan)ücret gidiyorsa valve yüzde 30 çekiyormuş. Siz ne iş yapıyorsunuz da mod yapımcısından çok para üstüne yatıyorsunuz dümbükler.

http://the-artifice.com/wp-content/uploads/2013/12/wario_money-500x282.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

bende mezarcilardanim evet ve o yuzden agliyorum cunki 5$ a dusmeden almadim skyrimi

steamde aldim ustune PC CE bulamadigimdan aptal turkiyede gidip ps3 de bir daha aldim ve yaptigim mod ve nexus donationlarini saymiyorum bile, sirf krystaya 30$ a yakin donatelemisimdir body modu ve updateleri icin

sale ile alan mezarcilar konusuyor iste :(

yazdığımda mezarcı olmayanın üstüne alınmasını gerektiren birşey yok. sen tes dünyasındaki tanrılar hakkında oturup şu foruma makale yazmış insansın, senin altın üstün tes sevmeyen mezarcı dolu. açıp skyrim başlığını sayın kaç tane "5$'a düşmedi hala" postu var. sonra aynı model adam "200 mod kuruyorum, modcuya bethesda ödesin bana ne" diyor.
Xenus said:

bazen gerçekten anlamıyor musun yoksa bilerek anlamamazlıktan mı geliyorsun anlamıyorum valla sam :)

hepsi paralı olacak diye bir iddiam yok ama quality modların hepsi paralı olur (şuan nexusmodsta top100'deki bütün modlar gibi), potato, supportsuz modlar, workshop içinde kaybolmuş olanlar gene bedava olur tabi. bunun sebebi de modçu adam için valve'ın dediği gibi eskiden 0'iken şimdi bira parası olacak en azından. ileride modderlar herkes satarken ben niye satmayayım ki diye düşünecek ve piyasa algısı bu şekilde kurulacak.

para kazandırmıyor olarak belirttiklerim developer-publisher için çünkü oyun piyasasını drive eden konsollar. mod desteği vanity kalıyor ve kalacak bu yüzden işte, dediğin sıkıntılar aslında konsolcu kitle tarafından kabul gören normlar. bizi de senin gibi pis mezarcı ve korsan olarak gördükleri için, moddingten pay bile alınsa bu adamlar aynı kafada devam eder. hesap 2 günde yapılmaz tabi (gerçi bu sistemde valve direk kısa vadede parayı bulmayı düşündü) ama steamde genelde release olan oyunlar hep best sellera girer, en çok hiti, vitrini o zaman alır. böyle major bir eventte, 10m kişinin olduğu platformda pay dağıtılmamış halde 10k revenue komik bir para. AMA yine de açgözlü devler ve valve para paradır diyip, sülük gibi emebildikleri kadar emmek istiyorlar.

desteksiz bel altı vurmaya çalışıp, pc communitysini de mezarcı olarak yaftalamak da pricelessmış. patiyi mi baz aldın yoksa dsdfg? mezarcı dediğin kitle star citizen'ı 80m$'lık fundladı. pc gaming ölüyor desen doğru olabilir (skyrim total satışlarda sadece 14%), ama mezarcı demek büyük saçmalık

http://www.statisticbrain.com/skyrim-the-elder-scrolls-v-statistics/

sosyalism size ütopik gelen bir tema olduğu için hala modların yapısını, geliştirimini, mükemmelleşme sürecini sayfalarca (artık baydım) açıklamamıza rağmen hala arz talep falan gibi kapitalist terimlerle geliyorsunuz. tamam abi para herşeyin ilacıdır, en iyisi olur (swtor best game), mutluluk getirir vs

edit: typo

iyi iş çıkaran herkes satsa bile herkes peynir ekmek gibi satamaz ki skyrim gibi yıllardır bestseller kalan oyun için bile böyle olur. daha çok satabilmek isteyen daha iyi ve güvenli iş çıkarmak zorunda kalır. rekabet olur ki serbest pazar denen olayın en basit faydası bu. fiyatta da rekabet olur, kalitede de, ikisi de gelişir. modcular şirketler gibi 3-5 tane olmadığı için aralarında anlaşıp sabit fiyatta tutamaz seviyeleri de.

evet valve hemen bir haftada parayı kıracağını düşündü sistemi BİR ADET oyunda başlatıp. sonra da tezgahı toplayıp kaçacaklardı. kendiniz söylediklerinize inanıyor musunuz cidden yoksa yazarken o anda mı kuruyorsunuz merak ediyorum.

vanity'lik birşey yok, mod desteği verilmemesi ve önüne geçilmesi için çok temel sebepler var ve defalarca yazdım, "anlamak istemiyorsun" deyip hala sanki hiç duymamış gibi vanity filan diyorsun. konsolda modların çalışmaması için yıllardır teknik bir sebep yok hepsinde hard disk, kullanıcı hesabı sistemi ve online store'lar varken. "tüket, at, yenisini al" formülüne uymuyor oyunun geliştiricinin elinde olmayan bir şekilde dallanıp budaklanması. hatta dlc ve expansion'ın bile dibine çok vurunca sonraki oyunu satmakla zorlanan şirketler var maxis gibi. o duruma bile düşmek istemiyorlarken mod işi tam bir kurtçuk konservesi.

pc gaming ölmek yerine dirildi işte sizin iki günde "vurun şişmana" diye köy meydanına sürüklediğiniz adam tarafından. burada 10 yıl mezarcı olmayan kimse yokken bu adam sayesinde "mezarcı değiliz ya" diye bir cümle kurmaya başlayabiliyorsunuz.
http://www.militan.net/wp-content/uploads/karikatur.jpg
modculuk komünitesini paris komünüyle karıştırmayalım, ya işinden kalan boş zamanda çalışan, ya iş bulmaya çalışan ya da ailesinden/sigortadan destek alan insanlar. sosyalizm ruhları varsa zaten endişe etmene gerek yok. ama dur bir dakika "ben aptal mıyım ben de satayım" diyeceklerdi sana göre bir evvelki paragrafta.

xenus cidden otur bir karar ver nedir korku ve endişelerin, sonra kafandaki senaryoda simüle et. her mesajında çatışıyor çünkü düşüncelerin kendi içinde.
Sosyal ağlarda paylaş

kısa vade diyince 1 hafta mı geliyor aklına? neyse papağan gibi aynı yazıları tekrar yazmak istemiyorum, hani daha önce yazdığım mesajlarda cevapları oluyor gene aynı noktaya geliyoruz. 1 oyun dediğin oyun zaten total mod communitysinin yarısı gibi birşeydir nexusa bakarsan. nexusmods'un bile pay aldığı bi sistemi, paid markete oyunlar eklendikçe şuanda faal modding communitylerini bitireceğini düşünüyorum, en azından devlerin gelecekteki oyunları için. anladığım kadarıyla senin için pek bir problem yok, bir umut yeni oyunlar oyunlarda yılda 4-5 tane mini dlc vari kaliteli mod çıkması halinde. ne esprisi kalıyorsa böyle hem dlc'e laf edip hemde bu model süper olacak diyorsun.

mod communitysi sosyalistti. iki mesaj önce yazmıştım, bu sistemde nasıl "iyi" ve "kaliteli" iş çıkabildiğini. kalite grafikleri her zaman yükseliyordu zaten. ama para ile kirlendi şimdi kollobratif iş yapma bitti, maneviyat, insani ilişkileri ikinci plana atıldı, maddiyat birinci plana geldi, capitalism go go zaten. modderlar aziz değil, bu işi sevgi ile yapmaya devam edenler olacaktır onlara helal olsun ama yeni bir oyunda herkes paid markete yönelir, ilk paragrafta yazdığın gibi dediğin gibi bir yarış başlayacak. peynir ekmek gibi satması önemli değil, steam cashoutunu geçecek kadar satması yeterli. işin para girince herşey değişiyor. eğer valve bir değişiklik yapmazsa fallout 4 falan çıkınca konuşuruz bu konuyu
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...