Jump to content

Suark

=o=
 • Mesaj sayısı

  29.078
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Suark hakkında

 • Rütbe
  Suark

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Suark

  Frontend işinde çalışanlar

  Yeni bir FE devimiz var, ondan önce kendi çabalarımızla yapıyorduk genelde hazır kütüphaneler kullanıyorduk zaten. Onun haftası nasıl geçiyor, veya devlerimizin haftası nasıl geçiyor onu anlatayım. Gün başında scrum toplantımızı yapıyoruz, şu anda aynı anda 2 proje yürüyor. Sabah toplantısını yaptıktan sonra, herkes birbirinin dün ne yaptığını bugün neyle uğraşacağını biliyor. Koda yumuluyorlar veya aralarında teknik toplantılar yapıyorlar. Gün içerisinde acil durumlar olduğunda operasyona çekebiliyoruz onları. Yeni bir ürün veya modül geliştireceksek, işin kanlı bıçaklı, zor tarafı başlıyor. Yeni bir ürün yapmak zor, ben sahanın müşterinin beklentisini belirtiyorum aynı zamanda teknik bilgilerimi sunuyorum, Dev ekibi nasıl yapabileceklerini neyin olmayacağını neyin olacağını belirtiyorlar. Uzun sürüyor bu toplantılar ama bir hedef çıkıyor nihayetinde ki sprint olarak düşünülebilir bu hedefler. Yeni modül doğrudan müşteri tarafından istenen kritik birşeyse biraz daha stresli ama belirli, yeni bir şeyi biz yapıyorsak daha rahat ama belirsizlik yoğun oluyor. Beyinde fosfor kalmıyor heh. Bu tabi ürün tasarım kısmı, bunun bide görsel tasarımı var ki aman allahım en zoru o. UX tecrübelerimiz kendi tecrübelerimiz + müşteri davranışları ile sınırlı. Allahtan hepimizin kafası farklı çalışıyor ve birbirimizin yaptığına bok atıyoruz ki ortaya güzel şeyler çıkıyor. Temel kaiedelere uymaya çalışıyoruz genel olarak. Ben ekibi angarya hiç bir işle uğraştırmayı istemiyorum ama bir sisteme uyulması gerekli. Sistem yoksa kaos vardır, iş bitmez. Kod kısmındaki sistemi ortağım kuruyor, zaten artık o kod yazmıyor gibi bir şey heh. Bense yönetim ve operasyon tarafında kuruyorum. Arkada hep bi ajandamız var, mesela yeni bir ürün yapıyoruz, kime satabileceğimi biliyorum ama şu anda daha ortada MVP yokken marketingine başlamadım. Spesifik olarak FE tarafı napıyor? Eğer yeni ürün veya tasarım yapmıyorsa, ki tasarımın en güzel yolu bir yerlerden esinlenmektir, "böyle bişi yaptım abi nasıl olmuş" la gelebiliyor FEci arkadaş, öyle yapınca bayılıyorum =). Tabiki tasarım büyük bir firmada FE nin görevi değil, ama biraz UI biraz UX tecrübesi olması bi startup için ideal. Onun dışında benim bakış açımda FE ve BE çok farklı değil, iki tarafta kodcu yani. Eskiden HTML CSS JS üçgeni varken FE ciler biraz daha soft kodcu olarak görülürdüde artık öyle değil yani. Bu arada, sprint scrum saçmalık değil arkadaşlar :). Çok çok faydalı şeyler. Ama yöneticiniz bunları size hissettirmeden uygulayabilir veya modifiye edebilir. Plansız hedefe ulaşılmaz ve her zaman için deadline > motivasyon.
 2. Suark

  30 yas bunalimi

  detay vermeye üşendim
 3. Suark

  30 yas bunalimi

  32 gibi yaptım ben bunu. Baya sıfırladım kariyeri. Sonra başka bi yola girdim falan.
 4. Suark

  Yaş ortalaması

  hahahah hepi pörtlek
 5. Suark

  30 yas bunalimi

  ektir abi kredi çekip tabi
 6. Suark

  30 yas bunalimi

  34+ here saçlarımı uzatıyorum kıfkıf
 7. Suark

  The Boys (2019) - Amazon

  komiklik seviyesi ilk sezon kadar olmasada ben bayıla bayıla heycanlı heycanlı izledim ikinci sezonu. Stromfront gibi homelanderı dengeleyen bişiler olmadımı olmuyor.
 8. Suark

  ev elektrik tesisatı kablo mevzuları

  ahşap ev baya sağlığa faydalıymış ama bakımı zor deniyor mesela beton ev fantazisi var insanların, ben hiç sevmiyorum
 9. Suark

  Diablo 4 Ana Konu

  bunun sebebi sanırım sureklı ıtem dusmesı ve dusen ıtemın bı yerden sonra degersız olması. d2 de bole degıldı ya.
 10. Suark

  The Boys (2019) - Amazon

  2. sezona yeni başladım.
 11. Suark

  UNITY nin içinden geçen eleman aranıyor.

  abi üzgünüm ama gaming sektöründe mayşlar baya yüksek. Yani hatta geçen arkadaş anlattı, baya globalde güzel satan stüdio bunlar, istanbuldan bunların adamlarına 30k 50k arası teklifler geliyormuş sırf know how çalmak için sdafda. 2 opsiyonun var, ya ortak ediceksin kalifiye adamı 5-10k arası mayşla, ya da yeni mezun alıp eğiticeksin 1-2 seneye olucak o.
 12. Suark

  İlan : FE developer arıyoruz

  bu gelen kişiye göre çok değişiyor abi, koşullarına göre vs. adamın beklentisi, mutlu olabilmesi çok önemli. Birde bizim ondan ne kadar fayda elde edebileceğimiz. Mülakatta da bunu anlayabilecek kabiliyetimiz az, todo falan veriyoruz işte. onun dışında hesabı yaparken, ben bu adamdan minimum 6 ay içinde para kazanmaya başlarım diyerek hesap yapıyorum, bazıları bunu 3 aya indirebilirken yeni mezunda bu 2 sene falan sdafada. O yüzden sabit bir şu kadar veririz durumu yok, tamamen serbest piyasa koşulları çalışıyor.
 13. Suark

  The Dragon Prince (Netflix)

  düzeliyor ama diğer sezonlar BAYA kötüye gidiyor sona doğru. Çok acele etmişler peh.
 14. Suark

  İlan : FE developer arıyoruz

  https://solarify.io/tr/blog/onyuz-ve-mobil-yazilim-gelistiricisi/ İzmir'de konum. Gereksinimler React & React Native konusunda en az 3 yıl deneyimli, HTML ve CSS konularına hakim, RESTful API tasarımı ve kullanımı konusunda deneyimli, UI/UX konusunda ilgili, Websocket ile daha önce çalışmış olan, Tarayıcı uyumluluğu ve responsive tasarım konusunda deneyimli, Teknik İngilizce okuma ve yazma konusunda iyi olan, Git ve temel linux komutlarında tecrübeli, Açık kaynak projeleri ve trendleri takip edip uygulamaya hevesli, (Bonus) Typescript konusunda bilgi sahibi Başvuracak arkadaş bana da dm atabilir veya patiden geliyom ben derse maili atarken daha iyi olur
 15. Suark

  Avatar: The Last Airbender (Netflix - Live Action)

  başka seri çekseler ya veya aang den öncesi falan
×
×
 • Yeni Oluştur...