Jump to content

Redeagle

=o=
 • Mesaj sayısı

  14.314
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Redeagle tarafından gönderilen her şey

 1. Redeagle

  Microsoft ZeniMax'ı alıyor

  Todd'u atıp yerine "oyunumuz buglıymış ehihihihi" diye espri yapmayan başka bir salağı alsalar şirket düzene girer.
 2. Redeagle

  Total War: Warhammer

  Ork ve beastman spawnı bir tane event. Nereden geldiklerini görüyorsun. Ayrıca doomstack olarak başlamıyorlar. O factionlarla düşmansan yanındaki şehre müdahale etmek için bir tane dandik ordu kurup 2. turnde kılıçlılarla tokatlarsın. O factionlarla düşman değilsen belki 20 turn falan sadece yağma stance'inde bekleyip adam toplamaya çalışıyorlar. Corruptionı tartıştım çünkü hani din gibi corruptiondaki diplomasi opsiyonlarım dedin. Corruption top tüfek gibi bir saldırı şeklinden ibaret. Sen daha önce kendi dinini çok yaydı diye kendi içinde unrest alan İngiltere ile mi oynadın? Oynamazsın çünkü warhammer'da işleniş şekli farklı. Her şeyi kafanda önceki total war oyunlarındaki mekaniklerin birebir aynısı diye kodlarsan sıkıntı yaşaman çok doğal. Oyunda para ekonomisi olmayan ırk var, oyunda nükleer füzesi olan senin şehrinin altına kaçak şehir kuran ırk var. Sen geliyorsun yeni mekanik yok diyorsun. Görmüyorsun demeyeyim ne diyeyim.
 3. Redeagle

  Total War: Warhammer

  Çoğu ırka karşı defansif duvar kurmak saldırıyı ya caydırıyor ya da siege'e çeviriyor. Siege'e çevrilirse sıfırdan müdahale ordusu kurmak veya bir yerden ordu çekmek için yeterince vaktin oluyor zaten. Total war min max oyunu olarak oynamak zorunda değilsin. Eğer settlementın tehlikeli bir bölgedeyse gerekirse para binandan kısıp o duvarı kuracaksın. Bölgeyi güvenli hale getirirsen rahatça para binasına çevirebilirsin. 3 tane skaven ordusunun da savaş cephesini geçip arkalarda kendi halinde bir şehre dadanabilmesi için bir şeylerin inanılmaz derecede yanlış gidiyor olması lazım. Adam o kadar sızabildiyse bir zahmet izin verin de şehrinizi yıkabilsinler. Gerçi onu yapana kadar ajan yollayıp settlementı havaya da uçurabilirler.
 4. Redeagle

  Total War: Warhammer

  Başka hiçbir ırkta Slann muadili bir şey yok. Bütün lordlar 30a capli. Lizard faction lideri bile 2. jenerasyon slann hatırladığım kadarıyla. Slann dediğin şey diğer ırklardaki generic generaller gibi değil. Bölüm sonu bossu gibi bir şey olmaları lazım. Bir de yani lvl 39 slann çıkarman için herhalde 13 tane falan star chamber kurman gerekiyordur. Normalde diğer ırklarda sana katılan lvl 10 legendary lord lvl 20 generic generalden daha çok iş yapar. Lizardları çok anlamıyom ben ama slannlar abuk şeyler.
 5. Redeagle

  Total War: Warhammer

  Benim derdim sen oyunu beğen oyna değil zaten yav. Öyle bir anlatıyorsun ki sanki bug var oyunda düşman arkana spawnlanıyor gibi bir anlam çıkıyor. Oyun hakkında kafasında sorusu olan yanlış fikir edinecek. Medieval da oynasan shogun da oynasan düşman ordusu düzgün savunulmayan province'e gidip garnizonuna saldırmaya çalışır. Total war düşman AI'yi böyle bir şeyden ibaret zaten. Burada farklı olan şey yeni bir mekanik olarak bazı ordulara farklı hareket stanceleri verilmiş olması. Senin derdin düşmanların çok fazla garnizon saldırısı yapması değil, yeni mekaniği görmezden gelmek isterken defansını açık bırakman. Ordu hareket mekaniğini beğenmedim deyip geçsen hiçbir şey demeyecektim zaten. High elf diplomasi özelliği konusunda da ben sana "bu özelliği kullanmazsan oyun sonunu göremezsin" demedim. Önemsiz olduğunu söyledin, ben de nasıl önemli bir noktada kullanabileceğin konusunda bir örnek verdim. Bütün oyunu ranged ünite kullanmadan da bitirebilirsin. Ama foruma gelip "oyunda ranged gereksiz bir şey" dersen "öyle değil" diyen çıkar haliyle. Corruptionla, vassal hikayesi de yukardaki army stance hikayesi gibi yine göz ardı ettiğin şeyler. Vassal etme var ve Sam'in dediği gibi hala 20 küsür senelik total war boktanlığında. Corruption da sırf osmoz gördün diye din olarak kafana kaydetmen yanlış olmuş. Corruption, yayan ırkın o province üzerinde yarattığı terörü simgeliyor. Yüzde yüz skaven corruption halkın tamamının skavenlara taptığı anlamına gelmiyor. Tamamının terörize olduğunu belirtiyor. O yüzden de din gibi diplomatik bir araç değil. Bu nedenle kafana dinmiş gibi kodlayıp sonra dinmiş gibi kullanamadığın için hayal kırıklığına uğraman bence garip bir şey. Norsca ile Tomb Kings arasındaki oynanış mekaniklerinin apayrı olmasından bahsettim diye negatif bir şey olması için scripted hissi verdi falan demişsin. Oyunda mekanik yok söylemine bir şey katmadığı için kişisel gözlem diye geçtim. Oyunu resmen "yeni medieval total war gelmiş" diyerek 1 saat falan bakıp geçmişsin. O yüzden de eleştirilerin altı çok boş geldi bana. Bu oyunun 50 milyar tane eksiği yanlışı var. Bence bahsettiklerinden bir cümle bile bu 50 milyar sorunun yanından geçmemiş. Bütün mekaniklere gözünü kapamışsın sonra buraya gelip mekanikler nerede yazıyorsun. Bu kadar şeyi de forumda oyunu merak eden varsa diye yazdım açıkçası. Orduların ilerleme şeklini umursamayıp defans yapmadan ceza sahasına giriyorlar diye rakibe kızan birinden yanlış fikir almasınlar diye zahmet ettim. Yoksa oyunu sev, sevme hiç önemli değil. Oyun yani, başkasını oynarsın olur biter. Bak Sam siege falan yazmış, pahalı diyen olmuş. Oyunun gerçek sorunlarından bahsedin, ben de gelip küfredeyim.
 6. Redeagle

  Total War: Warhammer

  1. Tamam inecek zaten. Lore'a göre de öyle. Kafana iniyorlar evet. Kaybetmek istemediğin yere defansını kurman lazım. Burada sorun göremiyorum açıkçası. Dediğimiz gibi bu tarihi total war değil. Beastmanler ormandan bir anda beliriyor, cüceler dağları bir anda aşabiliyor, fareler şehirlerinde örgütlenebiliyor. Beastway'in falan en büyük olayı zaten dağlık alanda düzenli orduyu allak bullak edebilmeyi sağlaması. O mekanik haricinde farelerin orduyu düz hareket ettirdikten sonra otomatik olarak ambush pozisyonunda gizlenmesi de var. O daha yıkıcı oluyor mesela. Bence bunlar oyunu daha dinamik yapan öğeler. Oynadıkça ırkların kabiliyetleri hakkında farkındalığın artıyor zaten. Cücenin dağ aşabilmesini göz önüne alarak hamleler yapmaya başlıyorsun. Kime düşmansan onların campaign özelliklerine göre tavır alabiliyorsun. Bu tabi önceki total warlara kıyasla öğrenme eşiğini arttıran bir şey. Yine haritanın solundan sağına süpürebiliyorsun ama faresine cücesine falan ek bir dikkat etmen gerekiyor. 2. Bence o mekaniği kullanırsan etkisi bayağı büyük. Ben high elf oynarken insan cüce ittifakının arasını bozup aralarında savaş çıkarmayı o şekilde sağlamıştım. En az three kingdoms cao cao'yu oynarken ki dinamiği yakalayabiliyorsun. Büyük ihtimalle oyunun başında diplomasi puanın fazla birikmemişken milletin diplomasilerine bir iki çentik atıp kullanmaktan vazgeçmişsin. edit: Corruption şehirlerdeki mutluluğu etkiliyor. Yüksek zorluklarda mutlaka müdahale etmen gereken durumlar oluşturuyor. Corruption en çok corruptionı yaymak zorunda olan ırklar için önemli bir şey. Vampirler falan. Mekaniklerin içi boş olduğuna hiç katılmıyorum. Bir norsca olup canavar avlayıp, yağma yapıp diğer kabileleri dize getirmeye çalışmak, tomb kings seçip ekonomiyle kesinlikle uğraşmamaya kıyasla tamamen farklı bir oyun sunuyor. Seslendirme işi de kişisel zevk tabi ama ne bilim total war da son takacağım şey herhalde. 10 tane total war oynamışımdır. Elimden binlerce general geçti. Hiçbirinin sesi ne aklımda kaldı ne umrumda oldu. Warhammerda meme yapılabilen eğlenceli şeyler neşelendiriyor tabi. SUMMON THE ELECTOR COUNTS! falan xD Onun harici açıkçası kimsenin sesini ne hatırlıyorum ne bişe. Kötüdür herhalde.
 7. Redeagle

  Total War: Warhammer

  Abi tiyatral hareketler yapan fantastik karakter onlar. Lisede diğer arkadaşlarına götürüp tanıtman gerekiyormuş gibi yaklaşma 😄 Kitaplarda falan neyle ünlülerse onla alakalı bir şey söyletiyorlar işte. Gölgelerde dans eden kimse kesin assasinate yeteneği falan vardır. AI senin orduyla desteklemediğin provincelere saldırı düzenleyebiliyor evet. Benim bildiğim bu diğer total warlarda da var. Sınırları ittifaklarla korumadan çok yayılmayarak önüne geçilebiliyor genelde. Şehirde upgradeli duvarlar ve askeri binalar varsa 20li stackleri tutabiliyorsun genelde. Irkına göre değişiyor tabi. Three kingdoms w2'ye upgrade olarak geldi. Cao cao'nun diplomasiyi etkileme özelliği birebir high elflerden araklama mesela. W3 için three kingdomsdaki ek diplomasi opsiyonlarını ve pacingi kesinlikle bekliyorum ama.
 8. Redeagle

  Total War: Warhammer

  Bana tam tersi etkide bulundu. Warhammerdaki ünite çeşidini ve ırkların farklı dinamiklerini gördükten sonra eski tarihi oyunlarda yan yana duran 10 factionın ünitelerini birbirinin aynısı gibi hissediyorum artık. Azcık statı farklı ve donu mavi yerine mora boyanmış gibi 😄 Warhammerda uçanı var, büyü atanı var. Strateji olarak çok daha zengin. Ayrıca bir vampirle bir cüce tamamen farklı oynanıyor. İnanılmaz fazla tekrar oynama potansiyeli var.
 9. Redeagle

  Discord forumu öldürüyor mu?

  Aynı olay bende de oldu. Daha önce günlük bakıyordum. Aradan sonra asla aklıma gelmemeye başladı. Halbuki pati daha önce de uzun dönemler kapanmıştı. Demek ki o dönemlerde redditler discordlar falan gibi alternatifler yoktu. O yüzden pati açılınca geri dönüyorduk. Son beş senede falan alternatifler geliştiğinden, verilen arada bir çok kişi geri dönmedi.
 10. Redeagle

  Discord forumu öldürüyor mu?

  Mirc ile forumun birleşik hali gibi bir şey işte. En başta kimse bilmiyor. Sonra girip öğreniyorsun /:
 11. Redeagle

  Discord forumu öldürüyor mu?

  En azından benim için öldürdü. Forum kapanıp açıldıktan sonra belki 2 3 mesaj yazmışımdır. Discord daha hızlı. Cevap yazanla muhabbet daha seri dönüyor. Private mesaj şeysi de daha hızlı adama tıklıyosun muhabbet ordan seri biçimde akmaya devam ediyor. Gerekirse voice kanalı açılabiliyor. Sevmediğini bloklayabiliyorsun. Başka discord kanalları arasında seri geçiş yapabiliyorsun. Bence forumun upgrade'i gibi bir şey oldu orası. Zamanında level ve oyungezer kanallarında da benzer şeyler olmuştu. Mircler skype whatsapp grupları ve discord kanalları vs. oluşup toplu göçlere neden olmuştu. edit: ilk sayfada forumun yenilenmesindeki sorunun ne olduğu konuşulmuş. Bu olayın aynısı oyungezer forumunda oldu. Forumu 1 ay küsür kapadılar. Yeni özellikler falan eklediler. O döneme kadar forumda takılan forumun ilk zamanından beri orda olan gedikli tayfa olduğu gibi diğer platformlara kaydı. Forumu o dönemde yeni kayıt olan kişilerle birkaç eski admin döndürmeye başladı. Bana kalırsa her gün girmeye alıştığın şeye uzun bir süre giremeyince o alışkanlığın kırılması bunda önemli bir faktör.
 12. Redeagle

  Cyberpunk 2077

  İnsanların cinsiyetlerini bilgisayar oyununda bulmaya çalışması ne garip bir şey ya 😕
 13. Redeagle

  Baldur's Gate 3

  Bana izometrik de uyar dragon age kamerası da uyar açıkçası. İkisinde de pause combatlı güzel rpg oyunlar çıktı gani gani.
 14. Redeagle

  Baldur's Gate 3

  Orjinal oyun gibi pauselu real time dövüş sistemi vardır. Ona yeni motor gerekmiştir. Öyle motor değişti diye türünü dramatik biçimde değiştirmelerine gerek yok 😄
 15. Redeagle

  Star Wars: Episode IX / The Rise of Skywalker (2019)

  Ben izlerim ama teori meori şu nasıldı bu nasıldı gibi kafalara asla girmem. Seriyi siktiler attılar. Beyinsiz aksiyon filmleri gibi izler geçerim.
 16. Redeagle

  Baldur's Gate 3

  Remasterlandı bir 5-6 sene önce. Onlardan oyna 😕
 17. Redeagle

  Lego hastalığı

  Bazı seriler var(duplo vs. galiba). Onların brick boyları falan orjinallerden farklı. Onları almadığın sürece her şeyi her şeyle kullanabilirsin bence. Çocuk büyüdükçe city serisi veya yazlık temalı serilerinden (atlar gibi dikkat çeken şeyler vardı) devam etsen çocuğun hoşuna gider bence.
 18. Redeagle

  Assassin's Creed: Odyssey

  Oyunun questleri arasında olimpiyatlara giden bir sporcuya eşlik etme görevi var. Adı testikles 😕 Görevde mefta oluyor kendisi. Onun geyiği vardı zaten. Şimdi abisini ekleyerek Ubi'de geyiğe dahil oldu. Öldürünce "nut cracker" adlı silah düşürüyor.
 19. Redeagle

  The Witcher (2019) - Netflix

  Kitapta kumraldı galiba Triss.
 20. Redeagle

  Kara delik açıklamasına geri sayım

  Karadeliğin bilinmesiyle görüntülenmesi çok başka şeyler 😄 Karadeliğin olması gerektiğini öne süren insanların bu şekilde gelişmiş gözlem teknolojilerine sahip olmadığını hatırlarsak olayın güzelliği biraz daha anlaşılıyordur. Önemli bir eşik bu.
 21. Redeagle

  Anthem

  Herifler için sorun yaptıkları aptallıklar değil. Sadece bu aptallıkların duyulmasından endişeleniyorlar.
 22. Redeagle

  Total War: Warhammer

  Bence sistem güzel. 3. oyunun geçeceği coğrafya gereği koyamayacakları ırklar var. Onları aradan çıkartıyorlar.
 23. Redeagle

  The Division 2

  Ben boş bulduğum her fırsatta oynuyom. Bayağı beğendim. AI süper ve düşman cinsine göre davranışları değişiyor. Normal askerler etrafınızı çevirmek için her şeyi yapıyor. Sniper uzun mesafede kalıyor. Chargerlar ve tanklar faceroll geliyor. Her düşman elindeki skillleri en verimli şekilde kullanmaya kasıyor falan filan. Bazen düşmanın donup kalması veya gereksiz bir merdivene çıkması gibi aptallıklar olsa da oyunun genelinde çok zevkli ve mücadele dolu pve contenti var diyebilirim. Factionlardaki düşman classları birbirinden bayağı farklı. Kimle savaştığınıza göre düşman cinsi ve nelere dikkat etmek gerektiği değişiyor. Ortada bir konu var. Ama konu bütün factionların birbirine neden girdiğine bahane olmaktan çok öte bir şey vaad etmiyor. Bir iki kişi dışında karakterler silik ve oyunun farklı sistemlerini tanıtma harici pek fonksiyona sahip değiller. Buna karşın open world dünya süper. Görevlerin büyük bir kısmı washington'ın ünlü landmarkları ve müzelerinde geçiyor. Görev sırasında müzelerdeki metinleri okuduğum çok oldu. Dünya canlı ve özellikle end game'e yaklaşırken factionlar düzenli olarak birbiriyle çarpışmaya başlıyor. Hatta mevcut çatışmanın ortasında dost ve düşman erzak konvoyları da katılıp iyice halay ekibi oluşturuyorlar. Oyuna hiçbir amaçla girmesem bile haritadaki tonla kontrol noktası ve değişik aktiviteler bol bol çatışma neşesi yaratmaya yetiyor. Bunun dışında haritada gizli görevler, collectablelar, faction chest key'leri ve gizli loot odaları vs. bolca mevcut. Sağdan soldan toplanan lootlardan vanity itemlar falan da düşüyor. Kıyafet için para bayılmak falan gerekmiyor yani. Yeni dark zone bayağı iyi olmuş. 3 dz bölgesinden 2sinde mutlaka item normalization var. Kimse end game silahıyla gelip grup temizleyemiyor yani. Bunun dışında dz haritasındaki lootların çok büyük bir kısmı için extraction gerekmiyor. Ölünce bu itemları kaybetmiyorsunuz. Yine de extract etmek gereken itemlar için helikopter beklemenin gerginliği oyunun başka hiçbir yerinde olmayan bir tat. Bayağı övmüşüm oyunu. Ama bayağı beğendim cidden.
 24. Redeagle

  The Division 2

  Şimdi bile 60 dolardan düşünürseniz yine de dlcleri beleş olacak oyunun. 1-2 sene gidecek bu oyun. 10 saatlik oyunla aynı parayı veriyorsun. O bakımdan amerikalıya cazip geliyor. Tr'de fiyatlar gereksiz pahalı. Sorunun ana kaynağı o.
 25. Redeagle

  Beleş oyunlar başlığı!

  Tipini beğenmedim sana yollamadım deyin geçin abi.
×
×
 • Yeni Oluştur...