Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baldur's Gate 3

Gangren

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Bir ay kala hype'ı tavana çıkarmayı becerdiler. Senaryonun ve sinematiklerin büyüklüğü, ne kadar farklı rota olduğu, bir ay erkene alınması, EA'nın ilerlemesi... Pazarlama olarak her şeyi dersi anlatılacak kadar doğru yapıyorlar.

İki hafta kaldı bakalım, 31 Temmuz'da çıkıyor EA alanlara.

Sosyal ağlarda paylaş

en hafif tabirle okudugunu anlamamis ve acikcasi hafif tabirleri de haketmiyor.

kalite citasi degil de daha genel bir tanimlama var. aradaki fark nedir diyen acsin flood'i okusun. daha net anlar. ilginc bir sekilde bioware'in baldur's gate 2'sini klasik yapan sartlar bunca sene sonra larian'da var. hatta cok daha iyisi bile oldugu soylenilebilir early access sayesinde ve larian'in onceki oyunlarindan kestirilemeyecek derecede buyuk olmasiyla, belki de self-published olmasiyla. o anomali temelinde nedir? divinity OS2 ile bir teknik altyapi ve bilgi birikimi olusturmus olmak, son urunun basari yakalamis olmasi ve sonraki oyunda bunun icerikle daha fazla ilgilenebilmeyi saglamasi.   

bozuk, kalitesiz oyun yapalim da begenin diyen yok. kalite citasi yukselmemeli diyen de yok. bg3'un anomali oldugunun kabuluyle baska yerde beklentinizi ayarlarsaniz gereksiz husrana ugramazsiniz diyor. mesela witcher 3 yapti siz niye yapamiyorsunuz sorusunun kisa bir cevabi yok. sartlari ve sureci aciklamak gerekiyor. oyuncu bunlari takip etmek, onemsemek zorunda degil tabii ama biri oturup flood yaziyorsa en azindan okudugunu anlasin...

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Adam flood’da akıllıca bir açıklama yapmış ama murat bey bir tarafıyla mı anlamış yoksa prim yapmaya mı çalışmış, tam dediğiniz gibi.

türkçe cevapları okuyunca da içim karardı, rpg gibi text okuma üzerine türün hayranlarından bir tane okuduğunu anlayabilen çıkmamış.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

İngilizce anlamama ile ne alakası var yav. Bu oyunu standart kabul ederseniz hepimiz batarız demiş adam. Böyle bir tartışmayı da kendisi başlatıyor yine. Altta mention atanlar da mı ingilizce bilmiyor:) adam firmasını ve sektorunu düşünüyor olabilir de oyuncular her zaman fazlasını isteyebilir. Böyle beklentiniz olmasın demek komik değil mi. 

ahmedinejad tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

oyuncuların her zaman daha fazlasını beklemesi sağlıklı değil, adam da bunu izah etmiş. "larian bile aynısını tekrar denerse batabilir" demiş. var çünkü böyle örnekler. öte yandan oyuncuların devamlı hayıflanması ve hayalkırıklığına dışında efektif bir işe yaramıyor bu yükseltilen standartlar. 20 yıl önceki başlıklara, bir de bugünkülere bakınca insanların gitgide daha mutsuz olduğunu gözlemlemek mümkün zaman içinde.

ha ne olur oyuncular "y x kadar iyi değil" deyip almaz, o aaa şirketi batar, dev'leri de gider 10 paraya malolup 100 para kaldıran mobil gacha oyunu yapar. vasatlığın alıcısı çok, seçicilik ise fonlamadığı sürece fazla seçeneğe sahip değil.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi saçma salak bi stüdyonun saçma salak bi çalışanı gidip sırf dikkat çekmek için bi yorum yapıyor, istediği ilgiyi de yakalıyor asd. Floodı ne daha önce söylenmemiş yeni bişey söylüyor, ne de oyun dünyasına eşsiz bi içgörü sunmuş. Aaaa bu şartlara sahip olmayan oyunlar bu kadar iyi olmayabilir mi? A-aaaaa üzerime iyilik sağlık....

Yani tamam "biz tembellik yapalım siz beğenin" de dememiş ama aslına bakarsan içi dolu hiç bişey söylememiş eleman. Böyle üst perdeden konuşan lavuklar hep bi gıcık ediyor beni, sanki biz bilmiyoruz beklentimizi neye göre şekillendireceğimizi.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi yapamayan batar yapan gelir bu her zaman böyle olmamış mı? RPG özelinde grafik ve teknik altyapıyı umursamadan diyalog ve hikaye temelinde çıkan oyunlar daha çok tutabiliyor diğer türlere göre. Bg3 standartları artirinca bunları aç kalırız korkusu sarmış bence biraz. Matbaa gelince işsiz kalan hattatların isyanına benziyor bence bu iş biraz. Her alanda böyle düşünülürse gelişim diye bir şey olmaz. Müşteri talep edecek, şirket yapacak. Yapamazsa batacak yapabilen gelecek. 

Sosyal ağlarda paylaş

adamın anlatmaya çalıştığı şey kaliteli oyun yapmayın değil. yukarıda dendiği gibi biraz 'ya herru ya merru' durumu. mesela witcher 3 sonrası cyberpunk ın çıkışı nasıldı hatırlayın. o kadar harcanan bütçeler, zaman oyunu batırdığınız zaman sizi de batırır. cdpr bir sonraki oyununda da böyle sıçarsa firma bile batar. zaten o yüzden daha güvenli liman olan witcher'a 4354 oyun, remake yapıcaz diye anlattılar road maplerinde. 

• Kustum 1
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ilk tiviti atan adam o kadar irrelevant bi insan ki hiç bişeyin korkusu sarmış olamaz. Yeni dalga game jurno turned indie studio owner, olayı tamamen algı ve ilgi yönetimi.

Ha cyberpunkın failı ve larianın başarısı tam olarak uyuşuyor bence, bi tarafta yalnızca shareholderlara sunulacak finansal raporlara odaklanıp ölçeği kaçıran ve oyun bitmeden shipleyen bi corpo management, diğer tarafta gerekirse 3 yıl early accesste kalır müşteri kitlemizin beğendiği gibi bi oyun çıkarırız diyen larian. BG3 tam benim tarzım bi oyun olmasa da Sven in buradaki tutumuna ve yönetim becerisine şapka çıkarıyorum, CDPR'da bunun altyapısı olmasına rağmen yapamadılar.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
df, 29.07.2023 21:03 tarihinde dedi ki:

Ben aldım oyunu ama çıkınca hemen başlamayıp yorumları bekleyeceğim. Böyle uzun oyunlarda game breaker bi bug olunca üşenip bi daha başlayamıyorum.  Son yıllarda day one oynayanlar iyice beta tester olmaya başladı. Sinirimi bozuyor. 

3 yıldır EA'da oyun, pek bir bug kalmadı. Act 1 sonrasında quest bug filan vardır ancak, onları da sen oraya gelene kadar düzeltirler.

Bu arada oyunda epey bir skill check var, tavsiyem Sword Bard ile başlamanız. Jack of all Trades ilk oynanışta iyi olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...