Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baldur's Gate 3

Gangren

Öne çıkan mesajlar

DOS serisini oynamadim ama yeni oyunlarda beni rahatsiz eden bir durum var; belki de cok oynamadigimdan yanlis yorumluyor olabilirim.

O da seslendirme. Bircok oyunda her NPC seslendiriliyor artik bu Witcher gibi herkesin hemen hemen insan oldugu oyunlarda cok can sikmiyor belki ama Baldur trailerlarinda filan dikkatimi ceken sey humanoid benzeri her speciesin insan gibi seslendirilmesi oldu. Mesela bakiyorsun degisik tip bir humanoid NPC ama kucuk kiz seslendirmis sanki yani imaj ile sesi bir turlu oturtamiyorum.

Eski oyunlarda Fallout, BG vs sadece cok sayili NPC seslendirilirdi ve bunlarin hep kendine has unique sesleri olurdu, ki Irenicus malum. Hala aklimda adamin sesi. Sanki herseyin seslendirilmesiyle o buyu kayboldu gibi, bunu Bethesda icin de soyluyorum, sanki daha az konusuldugu daha cok text oldugu zaman (mesela tikladiginda sadece ilk bir ses reaksiyonu verecek - You Nwah gibi Morrowindde) daha iyi oluyordu butun diyalogun seslendirilmesindense.

DOS dedigim gibi oynamadim bilmiyorum ama onun da videolarinda ayniydi sanki durum. Reptile karakter vardi bakiyorsun normal adam konusuyor sanki. Araya da bir Ingiliz aksani koyalim, cucelere abartili Iskoc aksani verelim (Amazonda aynisini yapti gerci LOTR'da). Bir tek bana mi batti bilemedim.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, karatan dedi ki:

BG serisinin ruhani devamını sağlayan oyun olarak pathginder serisi gösterilmiş. Pillars of E. için de öyle söylenmişti ama ben pathfinder oynamadığım için bilemeyeceğim. 

Fallout 1-2 için de wasteland 2-3 diyebilirim. Peki ya planescape için?

Pillars ne yazık ki tam bi BG successor olamadı, seri de askıda şu anda obsidian ın yönetimsel sorunları nedeniyle. Zaten yeni oyunlarında becerebilirlerse skyrime çevirecekler rotayı.

Fallout için new vegas gameplayde çok büyük değişim olmasına rağmen factionlarıyla npcleriyle atmosferiyle tam bi spiritual successor. Planescape için modern zamanlarda Disco Elysium bence o tahta aday. Biraz daha geriye gittiğimizde Mask of the Betrayer var, iyice geriye gidersek KotOR2 zaten direk planescape in space modunda başka bir avellone oyunu.

Sosyal ağlarda paylaş

On 25.12.2022 at 08:02, axedice dedi ki:

Öf bu nasıl yorum ya kızıyorum ben bunlara. Emmi mi oldunuz abi hepiniz, liderlik vasfı mı yok pathfinderların?

Hayır oyunların o dönemde verdiği hissi bir daha alabiliriz, yaptı işte owlcat oynadık aldık. Baldurun o yavaş yavaş güç kazandığın adventure hissini, power play detaylarını, sürükleyici hikayesini gayet güzel yakaladılar çünkü oyun motoru uygun yazarlar o kafada dünya buna uygun. İmkan olunca yapılıyor işte.

Yoklukta gitmez demiyoruz (gerçi yokluk da yok ya) , dos2 kötü oyun da demiyoruz. Ama herkesin ağzından duymak istiyorum artık, bu oyun dos3 ve baldur değil. Baldur olmadığı ve olamayacağı için de ÜZ-GÜ-NÜZ. Ne öyle birleştirici kucaklayıcı ifadeler işte efendim adı şu olsun bu olsun biz yine oynarızlar bilmemneler. Seçim propagandası yapan cehepeli teyze gibi. Biji serok owlcat arkadaşım, bizim konumumuz belli pozisyonumuz belli, 5th ed. sterilize FR settingini de hiç beğenmedim zaten bence hikaye dandik olacak, dos2 oynar gibi küçük şakalara patlayan varillere gülüp geçeceğiz. Geçeceğiz ve 5. günün şafağında doğudan gelen ve baldur ruhunu yaşatacak o süpriz oyunu bekleyeceğiz. Çünkü sizler yaşlanıp kokmaya başlayıp sevklerinizi kaybediyor olabilirsiniz ama arkadan gümbür gümbür bir nesil geliyor.

owlcat larianin onunde diz coker af diler tovbe eder

sen istemeye devam et belki bir gun wish buyusu ogrenirsen senin istediklerini sana tekrarlariz aynen

Sosyal ağlarda paylaş

Axedice hanımından izin alıp oyun oynayabildiği günde 15 dk da ne oynarsam kardır diye bakmıyor da, işyerinde okuduğu RPGcodex i buraya kusmakla uğraşıyor.

Baldur's Gate 3 ün son hali gayet iyi, kim nasıl yaparsa yapsın Infinity Engine ile yapılmayacağı için size "ruhani" devamı gibi gelmeyecekti o yüzden np - sonuçta setting belli, karakterlere göndermeler olacak, benim için Baldur's Gate budur. 

Pathfinder kötü oyun değil, gayet iyi, ben de oynadım ama Baldur's Gate devamı demek komik - powerplay simülatörü oyun saçma sapan subclassları bir araya getirip AC yi 80 e çekeyim ki tek yemeyeyim oyunun tüm olayı.

quixef tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

15 saat önce, quixef dedi ki:

Pathfinder kötü oyun değil, gayet iyi, ben de oynadım ama Baldur's Gate devamı demek komik - powerplay simülatörü oyun saçma sapan subclassları bir araya getirip AC yi 80 e çekeyim ki tek yemeyeyim oyunun tüm olayı.

Ben bunu anlamıyorum işte ya. Rpg oynamaya başladığı yıllarda "aa ne güzel lan karakter yaratıyoruz değişik deişik" diyen adamlar şimdi 80ac için hep aynı karakteri yaratıyolar. Onu da kendileri yaratmıyolar aslında internetten okuyup yapıyolar. @axedice lafım en çok da sana

Sosyal ağlarda paylaş

Pathfinder'ın bana göre BG successor'u olmasının sebebi sisteminin komplike olması değil, BG çıktığında burda kim power play yaparak oynadı, oyun çıktığında ben lisedeydim zaten google falan yeni guide yok bişey yok. Herkes muhtemelen ilk oynayışında düz tek class gidip oyunun keyfini çıkarmıştık. Ben BG1'ci değil, BG2'ci tayfadanım. ilk oyun oyuncuyu daha çok serbest bırakıyordu ancak karakterler arası interaction çok azdı. ikinci oyun daha lineer olmasına rağmen epic hikaye, büyük scale bir dünya, ilginç karakterler, grup içi banter, companion'ların yaşadığı hissi kendi hikayeleri vs hakikaten o zaman inanılmaz keyifle oynamıştım. Daha sonra oyun klasik olduğu için herkes power play yapmaya başladı, min/max'cılar inanılmaz refine build'ler vs. Kimse bunun için BG'yi aklında başka bir yere koymuyor. Pathfinder Kingmaker oynarken bu tadı aldım, ben oynadığımda çok hatası vardı mesela işte şehir kurma falan çok kötüydü ona rağmen şu an 40'a merdiven dayamış olsak da o hissiyatı vermişti.

Bu oyun hakkında da birşey söylemek gerekirse, 

DOS2 ve BG3 oynamadım. ama DOS1'e 3 kere başlayıp bırakan, geçen ay bitirmek için bu sefer zorla başlayan biri olarak şunu belirteyim. DOS'da combat'ı tasarlamışlar sonra oyun diye etrafına karakterler map'ler serpiştirmişler. Hikaye dersen yok, olanı da takip edemiyorsun, alakasız yerlerde encounter'lar, tonlarca işe yaramayan item, bir ton tüm keyfi alan status effect, 2 kere yaptıktan sonra bıktıran taş kağıt makas. Oyunda bir tık combat'ı keyifli onun haricinde hiçbir şey yok, hele harita tasarımları zone zone gidiyosun tüm immersion'u alıp götürmüş. Çok kötü bir oyun. Larian hiç sevmiyorum, eski divinity oyunlarını da sevmezdim. İlk duyurdular keşke owlcat'e verselerdi dedik zaten 5e ile mi yapıyorlar basit sistem komplike bir karakter creation sistemi de olmazdı. Ama yine de oyun hakkında notrum çıksın bi bakalım review'lara, DOS3 olarak oynarım. İsmi BG3 olunca da birşey değişmedi, bu adı alarak eski oyunların fanlarından tepki almaktan başka birşey yapmadılar. Larian'ın oyun satmak için bu isme ihtiyacı yok.

Sosyal ağlarda paylaş

17 saat önce, quixef dedi ki:

Bunu öyle bi yazmışsın ki sanki BG2 ve Throneda Powerplay yoktu, dandik karakterlerle çata çuta ejder kesiyorduk. Pathfinderlarda da tek yiyorsan zorluğu düşür biraz, demek ki sana göre değil oynadığın zorluk. Easyde measyde oyna geç işte. Ha powerplay tek başına asla bg2 spiritual successor olmanın kriteri değil, bunu ayrıca tartışmak lazım.

Baldur diyince benim aklıma iyi bi setting ve ana hikaye, akılda kalıcı companionlar, orta/düşük lvldan başlayıp tutarlı bi senaryoyla endgame e giden tam bi adventure hissiyatı, üstüne power play ve optional dungeonlar ve encounterlar geliyor, bu alanların hepsinde owlcat çok iyi iş çıkardı. Mesela pillars için bunu söylemek zor, oyunun bazı yerleri iyi bazı yerleri yetersiz falan. DOS 1 ve 2ye bakarsak hiç alakası yok bunla, serunun dediği gibi encounter design etrafında dönen bi campaign var. Yine 2. oyun companionları falan fena değildi ama setting ve campaignler genel olarak çok zayıf, baldurlarda ya da pathfinderlarda yaşadığımız o heyecanı asla bulamıyoruz.

1 saat önce, aktiftablet dedi ki:

Ben bunu anlamıyorum işte ya. Rpg oynamaya başladığı yıllarda "aa ne güzel lan karakter yaratıyoruz değişik deişik" diyen adamlar şimdi 80ac için hep aynı karakteri yaratıyolar. Onu da kendileri yaratmıyolar aslında internetten okuyup yapıyolar. @axedice lafım en çok da sana

80 AC için hep aynı karakteri yapmıyoruz, 40 ayrı versyon var. Ama asıl olay ben internetten C/P yapmıyorum, internete C/P lik şablon veriyorum ? Araştırmanı tavsiye ederim.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Oce4n dedi ki:

single player oyun için de build araştırıp yapanı da ilk defa duyuyorum ya ? 

competitive bir şey değil, başkasına hava atamazsın. amaç ne? daha mı hızlı bitiyor oyun?

Yahu en üst zorlukta oynayıp forumda hava atıp egomuzu tatmin ediyoruz daha ne olsun? Hahahah çok saçma bi soru değil mi bu, bi insan ego tatmini haricinde neden böyle bişeyle uğraşsın? Ki açıkça da tatmin ediyorum böyle gizli saklı değil, baya baya millete ezik beceriksiz kum havuzuna dön falan diyerek ediyorum yani.

Ha düşününce illa bi audience a ihtiyacım yok ama böylesi daha keyifli daha bi BALLI KATMERLİ oluyor. Sonuçta gece yastığa başımı koyduğumda "üfff nasıl da koydum unfair nocticulaya 2shot ı" diye keyiflenmek bile yeterli.

1 saat önce, GERGE dedi ki:

Yok, oyun kötü tasarlanmış bence, normal sistem zorluğunda oynarken min/max yapmazsan one shot tpk yiyorsun resmen. Hard/Insane gibi zorluklarda öyle olması gerekirdi. Baldur's Gate'in zorluğu çok dengeliydi, min/max gerekmiyordu.

Gerge senin karakterlerini hatırlıyorum, easy bile çok sana. Rica ederim WH40K çıktığında lütfen story mode falan aç sonra istediğin gibi repe yaparsın.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, axedice dedi ki:

Ha düşününce illa bi audience a ihtiyacım yok ama böylesi daha keyifli daha bi BALLI KATMERLİ oluyor. Sonuçta gece yastığa başımı koyduğumda "üfff nasıl da koydum unfair nocticulaya 2shot ı" diye keyiflenmek bile yeterli.

iyi de ben bunu google'da aramaları yapmadan kendi başıma yapıyorum zaten. elalemin buildini yapan kötüler de kimmiş hem

cheers-wink.gif 

Sosyal ağlarda paylaş

Build araştırıp yapmak =/= build kopyalamak, path of exile değil bu oyun. Ama oyunun wikisine bakacaksın, SRD'den stacklenen bonuslara bakacaksın, milletin buildlerinden bazı konseptlerin kağıt üstündeki gibi çalışıp çalışmadığına bakacaksın falan öyle çat diye olmaz bu iş. Tabii ki forumlar ve google bu iş için gerekli.

Sosyal ağlarda paylaş

19 saat önce, quixef dedi ki:

Baldur's Gate 3 ün son hali gayet iyi, kim nasıl yaparsa yapsın Infinity Engine ile yapılmayacağı için size "ruhani" devamı gibi gelmeyecekti o yüzden np

Baldur's Gate 3'ün son halini oynamadım ama benim oynadığımda canımı sıkan 2 şey vardı

1- oyuna direk "EPIC LEVEL XX" modunda başlamaları, ejderhalar, uzaylılar, Cthulhu vari yaratıklar felan derken pat diye lvl 1 goblinlerin önüne atıyordu sonra. BG1'de lvl 1 olarak başladığımızda bize lvl 1 olduğumuzu hissettiriyordu. böyle sanki oyunun başında dünyayı tehdit eden iblis lordunu kesip sonra hamallık ile 3-5 cooper toplamaya çalıştığımız tarz MMORPG'lere benzemiş.

2- combat dinamikleri çok sıkıntılıydı. D&D kafasıyla gittiğimde oyun çok zorluyordu. ama Divinity 1-2 kafasıyla oynayıp varil taşıyıp sistemi abuse etmeye dayalı oynadığında oyun bir anda kolaylaşıyordu. BG3'ün "ruhani devamı" en mükemmel nasıl olur beni ilgilendirmiyor da, "BG3" diyen bir oyunda Divinity 3 oynamak da ne bileyim abes.

Fallout 2'den sonra Fallout 4 oynamak gibi bir duygu.

Sosyal ağlarda paylaş

Bg2 icin min/max falan hic umrumda olmamisti oynarken. Aslolan hikayeydi. Genelde rpg’lerde benim icin onemli olan hikaye, karakterler, icinde dolastigim dunya zaten. 
Min/max istesem gider cookie clicker oynarim ya da excel sheet acarim onu seyrederim. Oyunun tum o detayli hikayesi, questleri dururken aksam yatinca karaker buildiyle ego tatmin etmek bayagi bos beles bi is ya.  

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...