Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Candostum köpek çiftliğinden uzak durun..

phebus

Öne çıkan mesajlar

Laraken said:

ya olum asla cins beslemeyin hayvan adamlar demiyorum ki, biraz araştırarak, kendinizi biraz yorarak PARA vermeden de sahiplenebilirsiniz diyorum. ha illa gömecem ben para, insanın ürettiği bir şeyle başka bir canlıyı satın alacam diyorsanız alın, zaten vicdanınızdan başka engelleyen bişi yok sizi. yasa masa yok yani alın gitsin.

bulsana her cinsten bi köpek? istediğin kadar uğraş dur, bulamazsın bir sürü cinsi.

ben benimkinin 1 boy büyüğünü buldum, hadi dedim orta boy köpek de olur alayım. bi köpek eğitmenin tanıdığı adam bedelsiz sahiplendiriyordu. dedim çok güzel, ne zaman alabilirim. köpek eğitmeni dedi ki "tabi şimdi bizim bu köpek üstünde sorumluluğumuz var, sahiplenirseniz bi eğitimden geçirmemiz lazım, bizden bi set eğitim almanız gerekecek ücreti 5000 TL" oldu şekerim dedim gittim yurtdışından aldım.

herkes ayrı çakal.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Köpeklerin türüne bağlı olarak pek çok önemli özellikleri var. Bu sadece saldırganlık değil.

Büyüklük (yaşayacağı ev/ortam açısından önemli)
Dışa dönüklük
Koşu ve antrenman ihtiyacı (kimi köpek cinsi gereği aktif olarak koşturmak ister, eve kapatır günde 2-3 dolaştırırsanız hayvan depresyona girer)
zeka (evet, türden türe farkediyor ortalamada)
tüy dökme oranı
eğer spesifik bir amaç için de kullanacaksanız (körlüğe destek, arama-kurtarma eğitimi, bekçilik, avcılık vb.) buna yatkınlık

ilk aklıma gelenler. Bunlarda köpeğin cinsi büyük etken.

Bunun ötesinde köpek beslemek büyük bir sorumluluk ve külfet, hakkını vererek bakıyorsanız ek olarak da ciddi bir maddi gider. Bunlar bir yana o hayvan hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak, yani hayati bir karar. Karşılığında tip ve görüntü olarak da istediği cinsi tercih etmek isteyebilir insanlar. Barınaktan almak elbette ideali, bunu yapan insanlar ekstradan takdire şayan, ama barınaktan almadı diye insanların da eleştirilmesi saçmalık.

Ben anlatamıyorum. Yok cidden sorunun bende olduğunu düşünüyorum. Çünkü sadece Baggio'ya ne demek istediğimi anlatabildim galiba.

Karşılığında tip ve görüntü olarak da istediği cinsi tercih etmek isteyebilir insanlar.

Bak kesinlikle katılıyorum. Benim anlatmaya çalıştığım şu:

https://www.kopekdunyasi.com/ilan/4-aylik-cok-tatli

Al bak. Bu bir 0 numara spitz.. Bu köpeği 2bin 500liraya satıyorlar. Güya:
"MERHABA KARDEŞİMİN YENİ ALDIGI BU TATLI KÖPEK YER İMKANSIZLIĞI SEBEBİYLE SATILIKTIR"
imiş. Daha kötüleri de var.

https://www.kopekdunyasi.com/ilan/satilik-a-kalitede-sampanya-labrador-yavrulari
"IRKININ EN İYİ ÖZELLİKLERİNİ TAŞIYAN DAMIZLIKLARIMIZDAN ÜRETMİŞ OLDUĞUMUZ LABRADOR RETRİEVER YAVRULARI, VETERİNER HEKİM KONTROLÜNDE OLUP SON DERECE SAĞLIKLIDIRLAR."

Eğer köpek sahiplenirken "BON OLMON SPOTZ SOHOPLONOCOM" diye yola çıkarsan, "köpek yetiştiricilerinin" eline bakıyorsun. Bunun da sonucu OP'un başına gelen durumla sonuçlanıyor. Alıcı da satıcı da köpeğin fiyatına bakıyor.

Biz ilk köpeğimizi sahiplenirken 2 kriterimiz vardı. Birincisi çok devasa olmasın. Doyuramayız. İkincisi insancıl olsun... Bu kadar. Eğer köpek sahiplenmek isteyenlerde de benzer bir düşünce olsa damızlıkçılar azalarak bitecek.

Sevgili sabo:
Köpeğini aldığın aileyi tanımıyorum. Belki gerçekten de çok samimiydiler. Biliyorum var öyle 10-15 köpekle yaşayanlar . Ama açıkçası bir köpekten sallıyorum 3 bin lira para istedikleri zaman ben o samimiyete inanmıyorum, inanasım gelmiyor.

Cins köpek konusuna gelince. Var. Maalesef ki barınaklarda büssürüüüü cins it var. İkinci köpeğimizi "Lanet olsun böyle dünyaya" diyerek sahiplendik. Çünkü

şu köpeği insanlar sol kulağı delik diye sahiplenmediler ve şu kadarcık hayvan 10 gün barınakta kaldı. Evet. Ciddiyim. Barınaklardaki veterinerler yönetmelik gereği kulaklarını delmek sonrasında da barınakta tutmak ya da sokağa bırakmak zorunda.

Bu tarz küçük cins köpekleri kokoş teyze ve amcalarımızdan başka sahiplenen de olmuyor. Onlar da "Ayyyyyy kulağı mı deliiik? Iyy" yaptıkları için barınaklarda bunlardan bir sürü var. Ama 2bin 500liraya ""MERHABA KARDEŞİMİN YENİ ALDIGI BU TATLI KÖPEK YER İMKANSIZLIĞI SEBEBİYLE SATILIKTIR"" diyerek satıyorlar. Ha exact cinsi bulamayabilirsin. Ama benzer karakterlerde o kadar çok köpek var ki... Yorkshire, Beagle, Cocker, bilumum cinsini tam olarak bilemediğim kaniş fino vs... Hatta St Bernar ve Bernese gördüm, Bernese.. Ötesi yok!!! Hayatımda gördüğüm en cana yakın köpeklerden biriydi. Ve sırf karnını doyurmamızın imkanı yok diye sahiplenemedik.

Kimse barınaktan almak zorunda da değil. Ama köpek başına bilmem kaç bin lira isteyenler yerine, evinde köpek besleyen köpeğin çiftleşmesinden sonra yavruların bir kısmını (genelde bu tarz insanlar kendi arkadaşlarına köpek vermek için çiftleşmelerine izin veriyorlar) sahiplendirmek isteyen insanlara yönelmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Evcil hayvan olarak kedi/köpeğe para verilip satın alınmasını etik bulmuyorum. Hayatımı paylaşıp duygusal olarak bağlanacağım bir canlıyı parayla satın alırsam, onu eşyaya indirgemişim gibi hissederim sanırım. Köpeklerin varoluş sebebinin insanlara hizmet ve yoldaşlık etmek olduğunu düşünmüyorum. Bu düşüncenin, insanoğlunun kibrinden kaynaklandığını düşünüyorum. Sen onbinlerce yıldır seçici yetiştirme yaptın, istemediğin özelliklere sahip köpeklerin soyunu tükettin, şimdi de elde ettiğin hayvanın "varoluş sebebi" sana hizmet ve yoldaşlık etmek oldu, muazzam.

Çocuğu olan insanın gidip Bull Terrier almasını veya çiftçi adamın köy yerinde çoban köpeği almasını anlarım. Bu o insanlar için bir gereksinim, talebin olduğu yerde arz da olur. Fakat bir de işte apartman dairesinde/bahçeli evinde bakmak için, aksesuarmışcasına "small/toy dog" satın alıp, hayvan evde 2. ayını doldurmadan soluk borusu içine göçüp nefessizlikten öldüğünde şaşıran hayvan sahibi var. Herkesin nefret ettiği bir bunlar, bir de bayağı bildiğin sokak dövüşü için köpek alan serseriler. "Ben istediğim cins hayvanı satın alacağım, evimde/dairemde bakacağım" deyip, hakikaten hayvana hakkıyla bakanlar, benim gözümde gri alanda kalıyorlar. Aslında bu insanlar çoğunlukta ve dediğim gibi, hayvanlarını sevip, ihtiyaçlarını da yerine getiriyorlar ama işte bu insanlar sayesinde sektör var, bu insanlar sayesinde selective breeding ile insan aklınca evrimi kontrol ediyor ve bu insanlar sayesinde Candostum Köpek Çiftliği "X lira daha verirsen yenisini getirtiriz" diye sana ve senin gibilere amazon'dan ayakkabı getirir gibi köpek pazarlıyor.

Özellikle "oyuncak" köpeklerin sağlık sorunu listesi kol gibi, çünkü bunlar bayağı kozmetic DLC diye seçilip üretiliyor. Sen de gel burada "Selective Breeding" diye, sanki müthiş bilimsel bir yol izleniyormuş gibi caka sat. Olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

para olayını dünyanın bir düzeni olarak kabul edelim. bazı şeylere para vermeden ulaşılamıyor. satın aldın almadın kısmına çok takıldınız bu topikte.

mesele para verilmesi mi yoksa yeterince ilgi,sevgi ve bakım sağlanamaması mı ?

hayvan sahiplenip döven, umutlandırıp sokağa atan mı yoksa 2000 lira verip 15 sene boyunca ölümüne kadar kardeşi,çocuğu gibi sevip beraber yaşayan mı ?

para ile evcil hayvan almakta sakınca görmüyorum ama bu hükümette bu işlere sıra geleceğini sanmıyorum. düzgün bir sisteme ve denetime oturması gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

hayvan sahiplenip döven, umutlandırıp sokağa atan mı yoksa 2000 lira verip 15 sene boyunca ölümüne kadar kardeşi,çocuğu gibi sevip beraber yaşayan mı ?

Bu biraz koşullama oluyor, tek seçenekler bunlarmış gibi. Sahiplenip seven ya da hem para verip hem sokağa atan da var. Bir zahmet hangi yolla alırsanız alın sokağa atmayıverin, konumuz o değil ki. Konumuz var olan talep yüzünden arzın ve dolayısıyla "damızlıkların" asla yok olmayacak olması.

Onlar var olduğu sürece sırf birileri satın alır diye hayvan üretilecek, artık çiftleşemeyen erkekler ve artık doğuramayan dişiler uyutulacak, "tatliş yavru" iken satılamayan dişi ve erkek yavrular kenarda bekletilerek bu uyutulanların yerine konup gayet akraba evliliğinden üretilmeye devam edecek, birileri de burada genetik hastalık riski azaldı, selective breed edildi falan sanıp ahkam kesecek.

"Ben X cinsi istiyorum" diyip kafeste 15 dakika görüp alıyorsunuz abicim, ehliyette "çömel kalk bakayım hah tamam buyur sağlık raporun" diyen hekimlerden farkı yok hayvanı alışınızın, neyin sağlık bahaneleri bunlar? Sanırsın 6 ay boyunca hayvanların başında bekledi, 3 senedir anasını babasını tanıyor akraba olmadıklarını biliyor, almadan önce fakültede genetik testler yaptırdı falan. Sokaktaki köpeğin akraba evliliğinden olmuş olma hitimali emin olun daha az.

Asteroth'un değindiği kibir (sen kimsin ki hangi türü nasıl select ve breed edeceğini tayin ediyorsun gibi) zaten apayrı bir felsefi tartışma, onlara girmeye gerek yok, kimsenin veya koca bir toplumun kişiliğini değiştirebilecek değiliz hiçbirimiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Methiyeler düzülmüş yine konu çok sabit ve netken. Asteroth'un yukarıda anlattığından ibaret durum.

Para verip almış arkadaşların vicdanı rahatsız oldu herhalde laf edilince :D Merak etmeyin beyler sizin niyetinizin iyiliği biliniyor, eleştiriler hayvana sevgisini esirgemeyenlere değil zaten.
Satın almış olabilirsiniz ama en azından sektörün çirkinliği ve yok olması gerektiği savunulurken çıkıp sırf siz de satın aldınız diye savunmaya geçmeyin şunu... Hepimiz biliyoruz türlerin kendilerine has özellikleri olduğunu ve bazı insanların bu türlere ulaşmak zorunda hissettiğini. Benim bakış açımla; çevreden-eşten-dosttan bulamıyorsanız (en kötü kendi köpeğinin yavrusunu satan birilerini bulamıyorsanız) almayıverin hayvan evinize. "Çocuğum alerjik, karım tüy istemiyor, ondan bize bu tür lazım yiaa" vs.vs. diye şu sektöre hizmet ettiğinize değmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayvanı sahiplendikten sonra sokağa atmak veya o hayvanı hayatı boyunca sevmek hayvanın nereden elde edildiğinden bağımsız bir olay. O yüzden bu konuda acıtasyon yapmanın çok gereği yok.

Yandaki komşu benden özendi eve kedi aldı cins bir şey. Tam bizim kediye göstermeye başlamıştım bir gün gittim baktım evin kızı "EVE TÜY DÖKÜYO DİYE ANNEM ATTI" dedi. İnsanların geneli bu derece gerizekalı. Kedinin eve tüy dökebileceğini bile bilmiyor. Siz hayvanı aylarca çiftlikte inceleyip özenle seçebilme becerisine sahip olabilirsiniz ama anlattığım tip insanların herhangi bir canlıyı özelliğine göre seçmesinin gereği yok. Eve tüy döküyor diye 2 aylık hayvanı atan herif türün özelliğine göre kuyruğundaki renk değişimine göre hayvan seçemesin. Dünya için bir kayıp olmaz.

Benim eve kedi geldiği güne kadar ne türünü biliyordum ne huyunu biliyordum. Arka bacağı da boydan boya yarık ve dikiş ile pansumana ihtiyaç duyar halde geldi. Hayvan senelerdir bende. Hiç "şu cinsi seçseydim şu kadar avantajlı olurdu" deme ihtiyacı hissetmedim. Gerek yok yani. En fazla köpek için "bunlar çok büyüyor evde bakarız/bakamayız" denir olur biter.
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace said:

Son bisey.

Genellikle ozel amaclarla kullanilacak kopeklerin (bekci, rehber, arama kurtarma, narkotik vs.) Dahil yetistiricilerden alinmamasi lazim. Rehber Alman Shephard mi istiyorsunuz? Bir adet yavruyu normal bir insandan alip, kopek egitimcisine verin. O yavruyken egitsin. Hatta egitecek kimse tanimiyorum derseniz egitimci bulmaniza yardim edecek onlarca kisi var. Ben de rahatlikla yonlendirebilirim.

Yeterkl ki yetistirici adi altinda damizlik kopek kullanan kopek ciftliklerinden uzak durun.

Bizim komsunun minik minik Jack Russellari oldu. Duzgun birilerini bulabilirlerse mama karsiligi sahiplendirecekler.

olmaz, görev köpeğinde -hayvanında misal atlar- soy önemli, oradan bir yavru alayım, eğitelim olsun diye olmuyor. av ve çoban köpekleri misal çok güzel örnek.

işi yapanın elinde referanslı anne-baba varsa, yavrunun benzer eğitimler ile onlar kadar performansı olması olasılığı yükseliyor. bununda bir bedeli oluyor zira anne-baba hatta dedeye yatırım yapmış oluyorsun

askerde karakolda bir köpek vardı, 5-10 sayfa dosyası vardı hayvanın, anası bu, babası bu, kaç kardeş, kaçıcı seri yavru, aldığı eğitimler vs. vs.

para ile köpek alınıyorsa bunların kovalanması gerektiğini düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

zipzip said:

Ben evlat vermeyi de anlamıyorum. Nasıl kopabiliyor insanlar ya elinde doğan köpek kediden?

Ben buradan adam banlanınca bile içim cız ediyor, insanlar kendi kedi, köpeğini evlatlık veriyor. Çok acayip bi dünya ya.

valla bizim depoda geçen sene bir tane yavru doğurdu, şimdi 4 tane doğurdu, ilk tek olan erkekti, bizim yanımızda büyüdü ama bu dört yavruyu getirince annesi, bizim olduğumuz mıntıkaya yaklaştırmadı, 2 gündür de yok kedi...

böyle yapacağı belliydi, bir konu açayım belki sahiplenen çıkar falan diye ama üşendim...
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Konumuz var olan talep yüzünden arzın ve dolayısıyla "damızlıkların" asla yok olmayacak olması.

Onlar var olduğu sürece sırf birileri satın alır diye hayvan üretilecek, artık çiftleşemeyen erkekler ve artık doğuramayan dişiler uyutulacak, "tatliş yavru" iken satılamayan dişi ve erkek yavrular kenarda bekletilerek bu uyutulanların yerine konup gayet akraba evliliğinden üretilmeye devam edecek, birileri de burada genetik hastalık riski azaldı, selective breed edildi falan sanıp ahkam kesecek.

Bak, açıkladım kaç kere, bilmiyon kulaktan dolma bilgiyle konuşuyosun. Arka sayfada anlattım. Araştırıp işini hakkıyla yapanlar aldığın sürece, ne uyutma, ne akraba evliliği, ne genetik hastalık riski hiçbir sıkıntıyla karşılaşmıyorsun. O kadar yazdım, tek alıntıladığın yer "genetik hastalık" olmuş ve üstüne derail etmişin, inanılmaz. Uyutulma falan filan yok, bulamazsın da çoğu yetiştiricide.

"Ben X cinsi istiyorum" diyip kafeste 15 dakika görüp alıyorsunuz abicim, ehliyette "çömel kalk bakayım hah tamam buyur sağlık raporun" diyen hekimlerden farkı yok hayvanı alışınızın, neyin sağlık bahaneleri bunlar? Sanırsın 6 ay boyunca hayvanların başında bekledi, 3 senedir anasını babasını tanıyor akraba olmadıklarını biliyor, almadan önce fakültede genetik testler yaptırdı falan. Sokaktaki köpeğin akraba evliliğinden olmuş olma hitimali emin olun daha az.

Benim aldığım yetiştirici, senede 1 amerikaya ispanyaya falan gidip oradaki sağlam yetiştiricilerden dişi veya erkek alıyor. kadının köpeklerine baktığın zaman 6-7 jenerasyondan önce akraba çiftleşmesi bulamıyorsun. Kaldı ki genetik hastalık = akraba çiftleşmesi değil. Genetik hastalık anne veya babadan geçen hastalık demek. Inbreeding sonucunda oluşan hastalıklar da genetik ama onların nedeni inbreeding ve düzgün yetiştiricilerden bunu yapan bulamazsın.

kısacası bir daha diyorum TR ile karıştırmayın. Veya Bulgaristan'dan Rusya'dan kaçak getirip burada 5000 TL'ye satanlarla ve TR'de aynı dişiye art arda 5 kere doğurtan paragözlerle gerçek yetiştiricileri karıştırmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

yumy said:

Para verip almış arkadaşların vicdanı rahatsız oldu herhalde laf edilince :D Merak etmeyin beyler sizin niyetinizin iyiliği biliniyor, eleştiriler hayvana sevgisini esirgemeyenlere değil zaten.

Satın almış olabilirsiniz ama en azından sektörün çirkinliği ve yok olması gerektiği savunulurken çıkıp sırf siz de satın aldınız diye savunmaya geçmeyin şunu...

Şunu izole edip alıntılayayım da, belki biraz daha işe yarar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...