Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Candostum köpek çiftliğinden uzak durun..

phebus

Öne çıkan mesajlar

phebus said:

Anelor said:

o kadar yardıma muhtaç öksüz çocuk varken herkes neden hala çocuk yapıyorsa ondan gidip satın alıyor insanlarda. bu kadar büyütüp saçma sapan yerlere çekmeyin konuyu. kişinin kendi seçimi o kısmısını yargılamak burdan kimseye düşmez. bide öldürdün falan denmiş aptal mısınız nesiniz anasını satıyım ya. adam yazmış işte böyle yerden aldık madur olduk siz olmayın demiş. aptal aptal yerlere çekmişsiniz konuyu.

Kimse mağdur olmasın diye yazdım ama görüyorum ki insanlık kalmamış yorumlar yazık hepinizin insanlığına parası da umrumda değil ama kimlerle aynı forumdaymışız belli oldu. Anelor sağol dostum b sen anlamışsın belki bir kaç kişi daha. Diğer hepiniz yorum yazmak ve aşağılamak için yaziyorsunuz her şeyi yazıklar olsun size. Admin kapat konuyu abi pişman oldum böyle bir foruma girip insanları uyarmak için uğraştığıma zaman harcadığıma.

cok okumadım ama suna ne güldüm yaa(2 sayfadan sonrayı okumadım)

Bu arada parayla yada parasız hayvan alınır.Mesela bir tane kadın vardı kedisinin yavrularını para ile satıyordu ama once facebookdan arkadas oluyor hesaplarını ıncelıyor sonra yuzyuze konusuyor.Ondan sonra satıyor satmasının sebebıde turk insanında bir kafa var beles ise sokaga salarım kafası bir nebze onu engellemek için yada alim bakamazsam atarım diyenleri elemek için zaten inanırsa bakacagına parayı sallamıyordu. Boyle birinden almıs olsan kimse bişey demezdi gitmişin hayvanları satmak için ciftlestiren seri uretim yapan yerden almıssın sonra burdan alma diyorsun.Almıyor burdaki insanlar alsalarda utanıp buraya baslık acamaz.Sen de az utan da defol git.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Bone niye her şeyi ciddiye alıyor lan böyle ahshshagah

yumy said:

Hayvan beslemeye çok değişik kafalarla bakanlar var gerçekten ya..

Şu yaşıma kadar muhtaç olmayan hayvan girmedi evimize. Hiç de seceresini araştırmadık hayvanların. Hepsi de bir ömür mutlu yaşamıştır.

Hayvanı kendiniz için mi alıyorsunuz, hayvanın iyiliği için mi ilk önce bir onu sorgulayın. Ego tatmini için oyuncak almıyorsunuz, çocuk bakmaktan farkı yok bu işin.

köpeklerin varoluş amacı bile ortadayken, "muhtaç olmayan hayvan" besleyen insanlara suçlama getirilmesi bana saçma geliyor...

öte yandan insanların ego tatminini eleştirirken,
"Hepsi de bir ömür mutlu yaşamıştır" demek de aslında sırf bunu demek için hayvan besleyen egoyu ortaya göstermiş oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

insan bu hale getirdi abi bu hayvanları. o sıralar yolladığın videodaki gibi al sana kemik, sen de elimi yala dost olalım gibi basitçe olduğuna inanmıyorsundur herhalde. git ormana bi kurtla öyle kanka olmaya çalış bakalım. bu hayvanların varoluş amacı insanlar tarafından çizildi diyorsan, nasıl egolu yaratıklar olduğumuzu yine kanıtladın.

hadi senin varoluş amacı dediğin şey doğru olsun, onda bile satılmak kesinlikle olmamalı. sokaktan veya barınaktan almak zorunda değil kimse tabiki ama alsalar daha şık olur. nadir de olsa cins hayvanlar bile düşüyor barınağa. hayvanlara yapılan sokağa atma, dövülme, yaralanma, balkona kitleme falan hep bu parayla satın almanın verdiği sahiplik duygusu yüzünden. hepsi demeyim de çoğu işte. sokakta köpeğini baya baya döverken gördüğün adama, "kardeş nabıyon" dediğin zaman "benim köpeğim sanane diyor".

ha satın alıp insan gibi davranan yok mu, elbet var. aynı şekilde çok güzel şartlarda çiftleştirip satan da var ama işte para girince olayın samimiyeti parçalanıyor. canlı satmak bana göre ters hakikaten.
Sosyal ağlarda paylaş

köpeklerin varolmasının nedeni, 15bin yıl önce, kurtların kolay yemek ve barınak bulabildikleri için insanların yanına yanaşması ve insanların da bu kurtları "eğitilebilir / eğitilemez" diyerek ayrıştırarak çoğaltmasıdır.

bunun aksini iddia etmek gereksizlik olur.

bu bahsettiğim hadise devamında, bu kurtlar belirli özellikler gözetilerek türetilmiş, ve yapay seçilim sayesinde de günümüzdeki türlere kadar gelmişiz.

bilimsel bir şey buraya kadar anlattıklarım.

haliyle, günümüzde de insanların belirli özellikleri gözeterek köpek seçiyor olmasına bunca ettiğiniz laflar ve kötülemeler de anlamsız kaçıyor.

muhtaç hayvan bakanlara saygı duyulur elbette. ama muhtaç olmayan hayvana bakan insanlara getirdiğiniz suçlamalar ve küçümselerin hiç bir mantığı yok. ayrıca unutmayınız ki, o hayvanın "muhtaç" olmasının bir nedeni de, onun dışında da yavruların doğmuş olması ama ona bakanın olmamasıdır. yani muhtaç bir hayvan bulabilmeniz için, köpekleri doğurtacak insanların olması gerekiyor. ve yine kızdığınız sistemin çarklarını çevirmiş oluyorsunuz.

şuna da dikkatinizi çekmek istiyorum. ev içinde köpek beslemek isteyen kişiye zorla bahçe köpeği, bahçe içinde köpek beslemek isteyen kişiye de zorla ev köpeği dayattığınız zaman, en başta o köpeğe yazık olacaktır.

hayvanları türlerine göre seçen kişilere duyduğunuz bu ağır şiddetli nefret ve öfke halinin arkasında bir aslı astarı bulunmamakta. bir insan, evde beslemek isteyeceği hayvanı, kendi hayatının koşullarına göre seçmekte özgürdür.

evcil hayvan beslemek istememizin nedeni, hayatımızda mutual olarak yaşayabilecek bizden başka bir varlığın bulunma ihtiyacıdır.
hani çok istiyorsanız "ego" diye kendinizce eğip bükebilirsiniz. ama doğada da gözüken mutualizm davranışının bizde de ihtiyaç olarak hissedilmesi gayet normal bir şey olduğunu söylemek istiyorum. siz yine de "pis ego!" diye eğebilirsiniz.

bu yüzden insanlar evlerinde kanarya, kaplumbağa, tavuk, kedi, köpek felan besleyebiliyor. kendi ihtiyaçlarına ve yaşam koşullarına göre hayvan seçerler.

yumy said:

Ben öyle görüyorum abi, kusura bakmasın seçici davrananlar. Evde bici bici gezsin, akarı kokarı olmasın, ev ahali canı sıkkınken eğlendirsin kafasıyla alınıyor o tarz hayvanlar. Ortalıkta o kadar bakıma muhtaç hayvan varken bencillikten öte gelmiyor bana bu. Tür özelliği cart curt bir yere kadar, ev hayvanı büyük ölçüde nasıl bakar nasıl eğitirsen sana göre yontulur.

bu görüş açınla hareket edeceksek, aynı mantıkla yakışıklı/güzel bir karşı cinsi seçip, evlenip, çocuk doğuran kişileri de suçlaman gerekiyor.
çocuk esirgeme kurumundan bir çocuk alıp bakabilirsin. onun yerine "soyumu devam ettirmiş olayım" egosuyla kendi çocuğunu doğuruyorsun. maksat "evde bici bici gezsin". oysa afrika'daki aç çocukları düşünen yok!

yumy said:

Birileri en iyi benim köpeem olsun diye bu işe para yatırmaya hevesli oldukça

köpek beslemek büyük bir sorumluluk yumy. hatırlatmak istiyorum sana. kedilerden daha bağımlı oluyorlar sana. bir kedin olsa "akşam eve gitmesem de kendi karnını doyurur kakasını da yapar" diyebiliyorsun, ama köpekler öyle değil, çocuk bakıyorsun gibi oluyorlar.

haliyle, 15 sene boyunca bu sorumluluğu üstleneceğin de köpeğin, senin kolay anlaşabileceğin bir tür olmasını istemen normal.

"EN BÜYÜK EN GÜÇLÜ BENİM KÖPEĞİM!!!" diyebilmek için belirli türleri seçmiyor insanlar. çoooook basit düşünüyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Anelor said:

o kadar yardıma muhtaç öksüz çocuk varken herkes neden hala çocuk yapıyorsa ondan gidip satın alıyor insanlarda. bu kadar büyütüp saçma sapan yerlere çekmeyin konuyu. kişinin kendi seçimi o kısmısını yargılamak burdan kimseye düşmez. bide öldürdün falan denmiş aptal mısınız nesiniz anasını satıyım ya. adam yazmış işte böyle yerden aldık madur olduk siz olmayın demiş. aptal aptal yerlere çekmişsiniz konuyu.

bu yazılana da katılıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Bir hayvanı satın almadan önce enerji aşıları ve abartı vitaminlerle doldurulmuş, insana aç ve muhtaç, bulunduğu ortamdan bıkkın bir şekilde bir kafes/fanus içerisinde taş çatlasa 15 dakika görüyorsunuz.

Henüz daha yavru olduğunu, baskın bir genetik huyu varsa bile henüz pek ortaya çıkmayacağını, davranışlarının %70'inden fazlasını da yetiştirilme şeklinin belirleyeceğini de unutmayalım.

Yani sonuç olarak belli bir tür güzel/klas/popüler geliyor ve oyuncak gibi alıyorsunuz. Sadece tipine bakıyorsunuz, huyu suyu safsatasına gerek yok.

Saldırganlık veya sadakat vb. diye kişisel olarak özellikle uzak durmanız gereken birkaç cins olabilir de, kimsenin "benim mükemmel hayatımda ihtiyacım olan tek köpek cinsi budur ve sokakta bulunmuyor cnm mlsf çok nadir bunlar :sS" gibi bir durumu olamaz maalesef. Belki görme engelliler falan anca.

iyi koku alan bir köpek, şansına o köpek düştüğü için iyi koku almaz, X cinsi olduğu için öyledir.
ya da boyu büyük bir köpek, şansına o köpek düştüğü için boyu büyük değildir, Y cinsi olduğu için öyledir.

"benim mükemmel hayatımda ihtiyacım olan tek köpek cinsi budur ve sokakta bulunmuyor cnm mlsf çok nadir bunlar :sS"
diye bir şey var evet. gidip de yavru dogo argentino alırsan, 1 sene sonra "ya ben küçük olur diye umarak almıştım, koskoca köpek oldu bu" diye sızlanırsın.

köpek türleri arasındaki ayrımlara karşı bilgisiz bir yorumu senden beklemezdim...

"belki görme engelliler felan anca". yok hacı. normal bir insanın seçtiği her köpeğin aynı özelliklere sahip olacağını iddia edebiliyorsan, görme engellileri de bu konudan hariç tutamazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Laraken said:

topiğin en saçma postunu alıntılayana kadar güzel gidiyordun bone.

olay cins satın almaları benim için, cins sahiplenip bakmaları değil.

neye göre saçma? sırf yumy'nin savunduğu ideolojiyi kabul etmediği için mi?

cins sahiplenmek ile cins satın almak arasında bir fark yok. dikkat edersen yumy genel olarak tüm cins köpek sahiplerine laf etmiş. hastalıklı bir köpek değil de cins köpek bakarsan kötülediği kişilere dahil oluyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Tartışmaya sadece şöyle bir baktım, çok okumadım, zaten klişeye bağlamış bir yerden sonra.

Bone'un mesajlarını genellikle haksız bulurum. WoT olduğu için komple okumadım ama göz gezdirdiğim kadarıyla bu sefer gayet haklı.

bilmiyorum, haklı da olabilirim haksız da. ama insanlara belirli bir yaşam tarzının dayatılmasını doğru bulmadığımı anlatmaya çalıştım.
Sosyal ağlarda paylaş

Köpeklerin türüne bağlı olarak pek çok önemli özellikleri var. Bu sadece saldırganlık değil.

Büyüklük (yaşayacağı ev/ortam açısından önemli)
Dışa dönüklük
Koşu ve antrenman ihtiyacı (kimi köpek cinsi gereği aktif olarak koşturmak ister, eve kapatır günde 2-3 dolaştırırsanız hayvan depresyona girer)
zeka (evet, türden türe farkediyor ortalamada)
tüy dökme oranı
eğer spesifik bir amaç için de kullanacaksanız (körlüğe destek, arama-kurtarma eğitimi, bekçilik, avcılık vb.) buna yatkınlık

ilk aklıma gelenler. Bunlarda köpeğin cinsi büyük etken.

Bunun ötesinde köpek beslemek büyük bir sorumluluk ve külfet, hakkını vererek bakıyorsanız ek olarak da ciddi bir maddi gider. Bunlar bir yana o hayvan hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak, yani hayati bir karar. Karşılığında tip ve görüntü olarak da istediği cinsi tercih etmek isteyebilir insanlar. Barınaktan almak elbette ideali, bunu yapan insanlar ekstradan takdire şayan, ama barınaktan almadı diye insanların da eleştirilmesi saçmalık.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

"benim mükemmel hayatımda ihtiyacım olan tek köpek cinsi budur ve sokakta bulunmuyor cnm mlsf çok nadir bunlar :sS"
diye bir şey var evet. gidip de yavru dogo argentino alırsan, 1 sene sonra "ya ben küçük olur diye umarak almıştım, koskoca köpek oldu bu" diye sızlanırsın.

köpek türleri arasındaki ayrımlara karşı bilgisiz bir yorumu senden beklemezdim...

"belki görme engelliler felan anca". yok hacı. normal bir insanın seçtiği her köpeğin aynı özelliklere sahip olacağını iddia edebiliyorsan, görme engellileri de bu konudan hariç tutamazsın.

Aceace bunun cevabını vermiş zaten.

"Küçük olsun ben büyüğe bakamam, apartmanda yaşıyorum, mutsuz olur" mu diyorsun? E köpek türlerinin %40'ı küçük. "İyi koku alsın" mı diyorsun? Oran %70-80'e fırlar herhalde, köpek lan bu. "İyi laf dinlesin, güzel eğitilsin, çocuklarla geçinsin" mi diyorsun? Bunların da vardır 5-10'ar türü. Hiçbiri mi yok barınakta, sokakta?

Av köpeği, görme engelli rehber köpeği, bomba/narko köpeği gibi aşırı özel amaçların yoksa ve yine de illa "dört nesil safkan anası İrlandalı babası Japon (Japonyalı ne lan) yarısı beyaz yarısı gri mavi gözlü x y z a b c istiyorum!" diye bir şey diyorsan o senin araba seçer gibi köpek seçmendir, şımarıklıktır. Bunu demek istemiştim, yoksa barınakta gözünüzü kapatıp attığınız ok hangi kafese düşerse onu alın değil. Ya anlamamışsın, ya çarpıtmışsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Laraken said:

topiğin en saçma postunu alıntılayana kadar güzel gidiyordun bone.

olay cins satın almaları benim için, cins sahiplenip bakmaları değil.

neye göre saçma? sırf yumy'nin savunduğu ideolojiyi kabul etmediği için mi?

cins sahiplenmek ile cins satın almak arasında bir fark yok. dikkat edersen yumy genel olarak tüm cins köpek sahiplerine laf etmiş. hastalıklı bir köpek değil de cins köpek bakarsan kötülediği kişilere dahil oluyorsun.

yahu banane abi, yumy'i savunmak için yazmadım, kendi fikrimi yazdım.

o post saçma çünkü; insan evladıyla köpeği karşılaştırmak nereden tutarsan tut elinde kalır. ha bak olay yine satın almaya getireyim, sarı saçlı, mavi gözlü bebekler parayla satılırsa ona da karşı çıkarım. ona bence sen de karşı çıkarsın, yani umarım çıkarsın.

cins satın almakla, cins sahiplenmek arasında nasıl fark yok be adam? daha arkadaşım yeni pitbull sahiplendi barınaktan. nasıl fark yok dersin ya, inanılmaz. ne anlatmaya çalışsam boş olacak şu saatten sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki ileride çocuğunun genetik koduyla oynayarak kendi çocuğunu sarışın mavi gözlü veya daha uzun boylu yapmaya karşı çıkar mısın?

Ona karşı çıkarsan mesela yine aynı metodla çocuğunun kanser yatkınlığı genini deaktive etmeye karşı çıkar mısın Laraken?

Üçüncü bir soru çocuğunun (herhangi bir sağlık sorunu tetikleyicisi olmadığı halde) obezite yatkınlığını iptal etmeye veya vücut yapısı olarak daha atletik yapmaya karşı çıkar mısın?

Sınırı nerede çekersin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu ticarete indirgeyerek zaten hayvanseverlik bağından sıyırıyorsun kendini, o kozu kullanma hakkını kaybettin zaten. Hayatına sokacağın ve önemli yer vereceğin bir hayvanla daha güçlü bir bağ kurmak için belli gereksinimlerin veya tercihlerin olabilir diyoruz işte. Herkesin olmaz, ama kimisinin olur.

Sırf gösteriş için veya fiyatı için pahalı cins tercih edenleri katmıyorum, onlar ayrı kategori.
Sosyal ağlarda paylaş

ya olum asla cins beslemeyin hayvan adamlar demiyorum ki, biraz araştırarak, kendinizi biraz yorarak PARA vermeden de sahiplenebilirsiniz diyorum. ha illa gömecem ben para, insanın ürettiği bir şeyle başka bir canlıyı satın alıp bu sektörü destekleyecem diyorsanız alın, zaten vicdanınızdan başka engelleyen bişi yok sizi. yasa masa yok yani alın gitsin.

ha bi de şimdi para verince sen ticaret olmuyor mu o? o kozu kaybetmişim, ulan ya. insanseverlikten bu kadar zaman harcıyorum aynen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...