Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Candostum köpek çiftliğinden uzak durun..

phebus

Öne çıkan mesajlar

ilkel antromorfist yaklaşımın ve bunun "duyarlı" gözükmek isteyecek insanlar tarafından kolaylıkla kabul edilebilecek olması bunu doğru yapmaz. köpek ve benzeri hayvanlar da sebze ve türevleri gibi insanın yemeği olur, insana kölelik (mülkiyet + ülkesine göre belirli haklar) bağıyla bağlıdır.

Grego said:

2 haftaya attırır bu kendini.

özler miydin beni grego sen3.14
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Daha çok seks kölesi yaratmak için çiftliklerde üretilmiyorlar en azından :p

yo yapanlar var

ayrıca her hayvan çiftliğine genel yargı yakıştırmamak lazım.

misal daha önce yazdığım gibi, çiftliklerin satacağı hayvanların veya talep edilecek hayvanların eğitimini almış, belirli bir yaş aralığında olmalı. ya kanun çıkması lazım, ya duyar kasanların bu şekilde kamuoyu yaratması lazım.

neden?

çünkü bu tür yetiştiriciler lazım.

niye?

diyelim bana eğitimli bekçi köpeği, işini iyi yapacak bir çoban köpeği veya engelliye eşlik edecek bir refakatçi köpek lazım, nereden bulacağım ben bu hayvanları?

diğer taraftan, yavru hayvan satılmasını veya bağış yapılmasını doğru bulmuyor, belirli bir yaşa kadar, bence mim 8 ay veya sütten kesilene kadar anneden ayırmamak lazım sonra sorun çıkıyor

ayrıca, şu süs köpeklerinden hiç haz etmiyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Evcil hayvan olarak değerlendirdiğimiz hayvanların en duygusal ve en gelişmiş zekalısı köpektir. Dolayısıyla belli bir konsept içerisinde (hapishane gibi bir yerde sadece parayla satılmak için zorla çiftleştirilmeleri ve kötü muamele görmeleri gibi bir konsept) elmaya mı denk tutarsın insana mı dersen insana denk tutarım, istediğin saçma çarpıtmalı genellemeyi savurabilirsin. Keşke kasıyor olsaydın bir de :/

Baggio hakli kalan herkes haksiz...

Baggio seninle bigun tanisirsak bira ismarlicam.

Kopek mi sahipleneceksiniz? Ne guzel. Eger kopegi sahiplenmek icin 500 kaattan baslayip ust siniri olmayan bir ucreti oduyorsaniz hayvan ticaretine katkida bulunmis oldugunuzu unutmayin.

Eger ille de cins olsun diyorsaniz (ki diyebilirsiniz hakkinizdir) en azindan "Cins" seciminizi spesifiklestirmeyin. Kucuk cins kopek mi istiyorsunuz? Ille de X olacak diye tutturmayin.

Gidin ya barinaktan ya da kendi kopegi yavrulamis olan senin benim gibi bir adamdan alin. "Kopek yetistiricileri"nin yaptigi tek seyin hayvani damizlik olarak kullanmak oldugunu, yavrulayacak yasi gectigi zaman o hayvanlarin "uyutuldugunu" unutmayin. Umarim damizlik yasi gecen kopeklerin kendilerine yetistirici diyen kimseler tarafindan bir omur bakilacagini dusunecek kadar saf degilsinizdir.

Kopek sahiplencem ama huyunu suyunu bilmek ya da eski sahibi tarafindan dayak yemis/atilmis/travma yasamis olmasin diyenler de olmus.

Birincisi yetistiriciden aldiginiz kopegin huyunu suyunu bilme sansiniz da yok. Ayni gerekli bakimlarini saglayip saglamadiklarini bilmediginiz gibi.

Ikincisi evinize aldiginiz travmali oldugunuz bir kopegin hayatinin geri kalaninda ayni sekilde "travmali" yasayacagini mi saniyorsunuz? Benim 2 kopegim var. Biri direk sokaktan alinma, biri barinaktan kurtarilma. Her ikisi de belli ki ciddi badireler atlatmis. Buyuk olanin vucudunda sokakta orospu cocugunun tekinin sacmalari duruyor, sokakta gordugu ticari taksilere saldiriyordu. Kucuk olan evde yuksek bir insan sesi duydugunda kenara kacip altina yapiyordu. Du diyorum cunku buyuk olan simdi taksiyle gezmelere gidiyo, kucuk olan ise ses duyunca mutluluktan suratimizi yaliyo.

(Barinakta kucuk/cins kopek yok diyenler icin bir bilgi ekleyeyim. Buyuk olan 8 kiloluk kirma bir rus finosu, kucuk olan sadece 3 kiloluk 0 numara super bir German Spitz. Cok hayirsever yetistiricilerimiz kapiyi 4-5 bin liradan aciyor)

Opa denmesi gereken her sey dile getirilmis zaten. Yukardaki pirasa haklari aktivisti arkadas kimin alti cok merak ediyorum. Bana dasaa gibi geliyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Son bisey.

Genellikle ozel amaclarla kullanilacak kopeklerin (bekci, rehber, arama kurtarma, narkotik vs.) Dahil yetistiricilerden alinmamasi lazim. Rehber Alman Shephard mi istiyorsunuz? Bir adet yavruyu normal bir insandan alip, kopek egitimcisine verin. O yavruyken egitsin. Hatta egitecek kimse tanimiyorum derseniz egitimci bulmaniza yardim edecek onlarca kisi var. Ben de rahatlikla yonlendirebilirim.

Yeterkl ki yetistirici adi altinda damizlik kopek kullanan kopek ciftliklerinden uzak durun.

Bizim komsunun minik minik Jack Russellari oldu. Duzgun birilerini bulabilirlerse mama karsiligi sahiplendirecekler.
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace said:

Bizim komsunun minik minik Jack Russellari oldu. Duzgun birilerini bulabilirlerse mama karsiligi sahiplendirecekler.

Buna da ticaret deniyor yalniz. Takas usulu.

Cok seviyosa bakar hayvana yaptirir asisini alacak olana bedava verir. Ama kendi hayvani sevissin de kendi kafasini skmesin her dakka diye elinde kalan mahdumlarini pazarlamaya calisiyo.

Buna da bencillik degil de hayvanseverlik deniyo.

https://m.youtube.com/watch?v=aL0TYi-JelQ
Sosyal ağlarda paylaş

Hayir bi de oyle bi konusuyo ki insanlar sanki hayvan ticareti dunyanin en ahlaksiz isiymis gibi.

Lan kapitalizmde seni alip satiyolar ruhun duymuyo dallama, sen hayvana yapilani tartis, facebooktan uzulen surat at, change.orgdan olmayacak duaya amin diyebil diye eline iphone verilince kendini ozgur zannesiyosun sistemde.

Ama hayvan alinip satilinca oouuww.
Sosyal ağlarda paylaş

Yoo yoo. Anlamadin sen ne demek istedigimi. Daha dogrusu ben eksik yazmisim.

Saaaptiimin memleketinde maalesef insanlar para vermedikleri kopeklere deger vermedikleri icin bu yonteme basvurmus. Mamadan kastim bir yillik devasa kopek mamasi diil. Sembolik 2 3 kiloluk mama. Sadece verecekleri ailede bi cocuk olsun da hayvanlar sikintidan sagi solu dagitmasin cocuklarla oynasin istiyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Hayir bi de oyle bi konusuyo ki insanlar sanki hayvan ticareti dunyanin en ahlaksiz isiymis gibi.

Lan kapitalizmde seni alip satiyolar ruhun duymuyo dallama, sen hayvana yapilani tartis, facebooktan uzulen surat at, change.orgdan olmayacak duaya amin diyebil diye eline iphone verilince kendini ozgur zannesiyosun sistemde.

Ama hayvan alinip satilinca oouuww.

Ayrica kapitalizmden memnun diil misin?

Kapat otelini. Tasin Yozgat'in bir koyune. Seni tutan mi var? Seni kapattiklari bir yer mi var?

Otel isletirken yasasin kapitalizm, senle hiiic alakasi olmayan bir konuda ise kapitalizme ruhunu satmissin, kopek ticaretine laf yapma.

Bu mesaji da hala nefes aldigi muddetce cope atmayacagim lg g2den gonderiyorum. Sahi... en son g kac cikti?
Sosyal ağlarda paylaş

esh'e katılıyorum.

ayrıca "kapitalizmden memnun değil misin, dön köyüne" muhabbeti yapılmış. hayvanların köle olduğu gerçeğini kabullenemeyen de et yemeyip sadece bitki ve bitkilerden yapılan ürünlerle yaşayıp medeniyetten defolsun gitsin. şu dünyada insanlar ve META vardır. hayvan haklarının varlığı bile insanın kendi iyiliği için mevcut, hayvanın üzgün yüzünü görmekten korkan nu-malelerin sayısı fazla olduğundan değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace said:

"Kopek yetistiricileri"nin yaptigi tek seyin hayvani damizlik olarak kullanmak oldugunu, yavrulayacak yasi gectigi zaman o hayvanlarin "uyutuldugunu" unutmayin. Umarim damizlik yasi gecen kopeklerin kendilerine yetistirici diyen kimseler tarafindan bir omur bakilacagini dusunecek kadar saf degilsinizdir.

Nope, ben aldım, kadın evinde 14 tane aynı cins köpeğe bakıyor. Evet ev, kafes falan değil, bildiğin evde 3 çocuk, anne baba, anneanne ile beraber 14 köpek takılıyorlar. Hatta bi tane yeni doğum olmuştu, 5 tane de bebek vardı, onlara bakıyorlardı. En yaşlısı da 14 yaşında, tonlarca ödül kazanmış bir taneydi, hala son derece enerjik ve oyuncuydu, gözleri artık az görse de...
Kadın benimkini bana teslim ederken 5 dakika boyunca sarıldı okşadı, konuştu yavruyla, en son bi de "uslu çocuk ol" gibilerinden bişi dedi, benim gözüm doldu lan ayrılıyorlar diye...

Kopek sahiplencem ama huyunu suyunu bilmek ya da eski sahibi tarafindan dayak yemis/atilmis/travma yasamis olmasin diyenler de olmus.
Birincisi yetistiriciden aldiginiz kopegin huyunu suyunu bilme sansiniz da yok. Ayni gerekli bakimlarini saglayip saglamadiklarini bilmediginiz gibi.

Bu da nope. Bir kere düzgün yetiştiriciden alırsan zaten, yarışmalara falan sokulan köpeklerden geldiği için soyu, sağlığı çok yüksek ihtimal yerinde oluyor, en azından genetik olarak bir problemi olmuyor, sonuçta her canlıda sağlık problemi çıkabilir, o ayrı konu. Ama genetik olarak sülaleden gelen hastalıklar olmuyor. Ayrıca huyunu da ona göre iyi huylu köpeklerden seçip çiftleştirdikleri için huyu da çok iyi oluyor. Benim köpeğimle tanışan herkes, daha cana yakın, daha tatlı bir köpekle tanışmadığını söylüyor. Benim kadın en kalite mamalardan biriyle besleyip, gerekli aşıların hepsini yaptırıp, sosyal, cana yakın bir şekilde yetiştiriyordu işte...

Ikincisi evinize aldiginiz travmali oldugunuz bir kopegin hayatinin geri kalaninda ayni sekilde "travmali" yasayacagini mi saniyorsunuz? Benim 2 kopegim var. Biri direk sokaktan alinma, biri barinaktan kurtarilma. Buyuk olanin vucudunda sokakta orospu cocugunun tekinin sacmalari duruyor, sokakta gordugu ticari taksilere saldiriyordu. Kucuk olan evde yuksek bir insan sesi duydugunda kenara kacip altina yapiyordu. Du diyorum cunku buyuk olan simdi taksiyle gezmelere gidiyo, kucuk olan ise ses duyunca mutluluktan suratimizi yaliyo.

Bu olay büyük efor ve büyük özveri gerektiriyor bu bir. İkincisi sen ne kadar sevgi, çaba gösterirsen göster düzelmeme ihtimali son derece yüksek. Sokakta görüyorum, benimki istisnasız her köpekle arkadaş olmaya gidiyor. Barınak/sokaktan sahiplenilenlerin yarısı kaçıyor/korkuyor (benimki ufak boy yani korkacak herhangi bişi yok), diğer yarısı da hırlıyor havlıyor saldırıyor... Nadiren düzgün huylu sahiplenilmiş köpek görüyorum.

(Barinakta kucuk/cins kopek yok diyenler icin bir bilgi ekleyeyim. Buyuk olan 8 kiloluk kirma bir rus finosu, kucuk olan sadece 3 kiloluk 0 numara super bir German Spitz. Cok hayirsever yetistiricilerimiz kapiyi 4-5 bin liradan aciyor)

700-1000 euro aralığında gayet kaliteli yetiştiricilerden alınabiliyor. TR'de benimkinin cinsi İzmir'de vardı bi yetiştiricide ama pek beğenmedim yetiştirme şartlarını (1.5 ayda 1 traş edilmesi gereken hayvanlar, çoban köpeğine dönmüşlerdi en az 3-4 ay traş edilmemişlerdi), ben de dışardan aldım

kısacası her şeyi TR'deki gibi düşünmeyin. Kaldı ki TR'de de bu işi hakkıyla yapmaya çalışanlar mevcut, yurtdışı kadar iyi yapmasalar da...
Sosyal ağlarda paylaş

muhabbet kuşu alımı ne peki?
iki sene önce çok sevdiğim ve satın aldığım muhabbet kuşum öldü benim, parayla yavruyken satın aldık. hatta 30 liralık ucuzundan değil de adamın önerdiği 50 liralıktan aldık ve ben o kuşumu çok özlüyorum. hala bi sevgim var o hayvana.
yakın zamanda da öyle evinde kuş üreten birisinden kuş aldık hayrına vermiyor ama satıyor işte senin benim gibi adam. ve ben bu kuşa sadece evde var diye yanaşıyorum ediyorum. bugün biraz sevesim geldi gerçi ama normal bi hayvan sevgisi var.

demek istediğim aslında bu konuda her bir kişinin başka bir normu var ve burada konuyu böceğe getiren de olmuş. orası saçma ama yılan besleyen, onunla evlenen adamlar falan var dünyada. ne yapalım şimdi? hayvanlar hakkında nasıl bir genelleme yapalım ki her türlü insanın her türlü sevgisiyle uyuşsun, etik olsun.
konuyu açan arkadaş saçma söylemiş evet aynı arızalı donanım alıp değişim önerisi almış gibi sunmuş. eh, daha güzel sunsa belki tartışma daha geç budaklanırdı. ama yok, ortada kesin olarak hayvanlar için diyebileceğimiz bir şey yok. ancak köpekler için konuşulabilir. o da gayet belli. kim kendini tatmin için bir sürü para bayılıp köpek alıyosa tükür olum onun suratına hesabı güzel gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...