Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

ama tüccar için btc/dolar endeksi değiştiğinde başta 1 btc verip aldığın 50 ton nohut için 5 btc isteyecek senden adam.

geçende 1 btc'ye almıştım. 10 saat çalışıp 1 btc kazandım 50 ton aldım. şimdi 50 ton için 50 saat çalışmam gerek dediğin zaman "benim için bir şey ifade etmiyor" diyecek bu defa adam :D
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

evet ama miningi daha iyi gpusu olan, daha çok bilgisayarı olan yani daha çok $$ ı olan daha çok yapıyor.
Problem burada.
Ek olarak daha erken giren daha çok kazanmış oluyor.
Neden?
Risk reward devam ettikçe,miras sistemi devam ettikçe, parası olan daha çok para kazandıkça devrim olamazki.

işte sorun da tam olarak burada. bitcoin'den beklediğiniz devrim, bitcoin'in vaad ettiği devrim değil.

Whitepaper'in introduction'ı vaad edileni açıklıyor zaten;

said:
Commerce on the Internet has come to rely almost exclusively on financial institutions serving as
trusted third parties to process electronic payments. While the system works well enough for
most transactions, it still suffers from the inherent weaknesses of the trust based model.

Mevcut ödeme sistemlerinin sosyal ilişkiler merkezli bir trust mekanizması var. Yani nedir bu, ben envato marketten tema satın alacağım, ne yapmam lazım, temanın satıcısına bu parayı ulaştırmam lazım öncelikle hızlı bir şekilde. Mevcutta envato marketi ve paypali kullanarak, ödemeyi gönderiyorum.

Burada ki bu iki firma da benim o veya bu şekilde araştırıp bulduğum, diğer insanların da kullandığını öğrendiğim sistemler. Diyorum ki evet bunlar diğer insanlar tarafından kullanılıyorsa demek ki sıkıntısı yok, verdiğim parayı, çalmadan kaybetmeden satıcıya iletir.

Bitcoin ise bu noktada, adres olarak nitelendirdiğimiz stringler için bir trust mekanizmasi gelistirmis. "Tema sahibinin adresi XYZ ise, sen XYZ'ye btc gönderdiğin takdirde, bu ona ulaşacak" kurgusunu garanti ediyor. Bunu da arada bir şirket veya merkezi bir yapı olmadan, senin ve benim Internet'e bağlı bilgisayarlarım sayesinde yapıyor.

Yani kısacası, merkezi sistemleri, payment gatewayleri denklemden çıkarıyor. Western union'a ihtiyaç kalmıyor artık, paypal'a da. En azından whitepaperın hedefi o. Ha hedefi temelde bu olsa da volatile bir piyasaya sahip olduğu ve mevcut durumda hedeflenenden ziyade farklı bir kullanıma sahip olduğu için yerine geçemiyor bunların o ayrı.

Temel kurgusu bu yani, hiç bir zaman zenginden alıp fakir verme veya zenginle fakirin aynı miktarda kazanç sağlaması gibi bir vaadı olmadı ki.

Sizin beklediğiniz devrim bu olabilir o ayrı mesele. Fakat bitcoinin vaad ettiği devrim sadece ve sadece merkezi yapılara sahip ödeme sistemlerinin, sistem üzerinde ki kontrolünü kırmak üzerine kurulu.

Şu sorduğun soruların hiçbirinin cevabını vermek değil ki amacı zaten en başta.

Ek olarak, bunların cevabı da basit zaten.

said:

evet ama miningi daha iyi gpusu olan, daha çok bilgisayarı olan yani daha çok $$ ı olan daha çok yapıyor.

- Neden senin gpu'n benden daha iyi iken (satın alma maliyetin yüksek) benim kötü gpu'm senden daha fazla kazansın?
- Neden sen blockchain altyapısı doğru çalışsın, immutable olsun diye benden çok elektrik harcarken ben senden daha fazla kazanayım?

said:

Ek olarak daha erken giren daha çok kazanmış oluyor.

- Neden senin daha Bitcoin'den haberin dahi yokken ben Bitcoin mine ediyorsam, senden az veya seninle eşit kazanayım?
Sosyal ağlarda paylaş

Bitcoin teknolojisinin ileride önemli olacağını düşünüyorum ama ben neden bitcoin 10 sene sonra kalsın ki diyorum? Yani belki seneye zitcoin çıkacak, aa bu daha iyiymiş denecek.

İnternetle, e-mail'le karışlaştırılıyor fakat internet devrimi sırasında ortaya çıkan şirketlerden kaçı bugün varlığını sürdürüyor? Ne babalar bile yok oldu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

henuz daha iyi şeyler sunan, mevcut problemleri çözen, komple yerini alabilecek zitcoin çıkmadığı için zaten, abi bitcoin 10 seneye ölecek diyemiyoruz.

ethereum yahut başka bir şit coin demeyin boşuna. feature eklemek ayrı bir şey, mevcut sorunlarını çözüp komple replace edebilmek ayrı birşey.

vitalik mesela asagı yukarı her konusmasında mevcut sorunu gayet guzel ozetliyor cryptocurrency'ler için.

Çözülmesi gereken temelde 3 konu başlığı var; Decentralization, scalability ve security.

Vitalik bu 3'lüden 2'li herhangi bir kombinasyonu bir araya getirmenin gayet kolay olduğunu söylüyor. Mevcutta da öyle zaten. Mesela decentralization sağlıyoruz, security (immutability/değişmezlik) de tamam ama scale edemiyoruz henüz.

Ethereum network her büyük ICO'da patlıyor, geçen cryptokitten muhabbeti bile patlattı.

Bitcoin'in de zaten scale edemediği ortada. Sırf scale edemediği için yüksek TX feeler ödemek zorunda kalıyoruz.

İşin sıkıntısı da şu, gerçek manada scale edemediği sürece, malasef mevcut merkezi ödeme sistemlerinin, mesela visa'nın, mastercard'ın yerine geçemeyecek.

Ethereum 2.0'da bunu çözmeyi hedeflediğini anlatıyor vs. sürekli işte. Merkezi payment sistemleri kadar çok sayıda TX'i handle edebilecek, decentralized ve immutable network olacak 2.0 diyor. Bunu da sharding ile çözeceklermiş. Network, alt networklere sahip olacak. Sizin bir alt networkde gönderdiğiniz TX, sadece o networkde yürüyecek. Alt networkün doğruluğundan da diğer komşu alt networkler sorumlu olacak temelde.

Bu sayede merkezi bir yapı tarafından ele alınmayan (decentralizated), çok sayıda (scalability) immutable (secure) işlemi gerçekleştirmeye hedefliyorlar.

Zaten Ethereum 2.0, bu 3'ünü bi araya getirebilirse, o gün Bitcon'in yerine geçmiş olur. Ya da zitcoin herneyse işte.
Sosyal ağlarda paylaş

değişimin başlangıcı veya katalizor olarak da düşünebilirsin. şöyle düşün mesela, internet / www dediğimiz şeyin olması için önce tcp/ip denen protokolü geliştirmeye ihtiyacımız vardı.

tcp/ip protokolünün whitepaperını okuyarak bugün ki interneti hayal edebilir miydin?

arada mesela gopher protokolu vardı yine aynı şekilde, http'nin primitive atası. Bitcoin geleceğin teknolojisi dendiğinde, gopher olarak düşün mesela. Belki ilerde hiç kullanmayacağız ama yolu açan ilk şey o .
Sosyal ağlarda paylaş

(tu)

ama gidişat belli, yani görünen o ki eşitliği bi nebze sağlayabilecek bir sistemden çok, daha kaotik daha "havada" bir sisteme evrilebilir.

Şimdi tarlasındaki çiftçiyi ihtiyacı olmadığı hizmet için günde 5 saat excel doldurarak bana domates vermesine ikna edebiliorm, belki ilerde 5 saat excel doldurmadanda o domatese çökücem heh.

aydınlandım ama postundan sonra, yinede çıktım tabi btc den
Sosyal ağlarda paylaş

İndirdim güzelmiş THX
Xenus said:

sipeyskeyk said:

Güzel portfolio management app var mı tavsiye edebileceğiniz?

Investing.com kullanıyorum da, iş bankası teknoloji ağırlıklı şirketler fonu yok listede bir tek o eksik kaldı sinir oldum.

delta

https://itunes.apple.com/us/app/delta-crypto-ico-portfolio/id1288676542?mt=8
https://play.google.com/store/apps/details?id=io.getdelta.android&hl=tr

DoruK said:

abi ben o kadar girmedim daha. ytd ona göre :P
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...