Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: Rogue One (2016)

Harvey

Öne çıkan mesajlar

release günü olan 14 aralık'ta akasya imax'te gittik kız arkadaşım, forumdan gwindon (şevki) ve iki yakın arkadaşım ile.

cosplay fotoğrafları ile birlikte aşağıda NERD review'umu bulabilirsiniz.

uzun nerd review'um ve fotoğraflar

21.15 seansına gittik imax'te. türkiye'de iki tane ciddi star wars güruhu var, bir tanesi yildizsavaslari.com ekibi, bir tanesi de jediturk ekibi. bir tanesinin başında Ateş diye bir eleman var, nam-ı diğer türkiye'deki muhtemelen en iyi Darth Vader cosplay'ine sahip kişi, diğerinin başında da Kağan abi var, o da artık orta yaşlarına gelmiş, ciddi SW birikimi ve koleksiyonuna sahip bir abimiz. ben her ne kadar iki ekiple de farklı zamanlarda farklı etkinliklerde takılmış olsam da, jediturk ekibini daha samimi ve içten buluyordum hep. neyse lafı uzatmıyım, rogue one için etkinlik-yer-saat konularında bir hayli geç kaldı iki ekip de (bu arada bu ekip birbirini pek sevmiyor) ben de imax izlemek istediğim için akasya'ya aldım. meğer yildizsavaslari.com ekibi ordaymış.

neyse efendim, giydim her zamanki gibi eksiklerle dolu olsa da kısmen bir cosplay sayılabilecek Jedi Robe'u, kaptım 2004'te daha FX saber'lar ilk çıktığı zamanlarda aldığım lightsaber'ımı, gittim benim ekip ile akasya'ya. akasya cinemaximum epey büyük olduğu için her yer cosplay'ci insanlar ve fotoğraf çeken insanlar ile doluydu. biz de bir sürü fotoğraf çektirdik, Ateş'in Darth Vader cosplay'ini bir kenara bırakacak olursak, gerçekten çok başarılı kostümü ve makyajı olan arkadaşlar vardı. ayrıca ilk defa bir salona bu kadar lightsaber getirildiğini gördüm. eskiden kıymetliydi bir tanesine sahip olmak, şimdi epey ele düşmüş lol.

filme gelecek olursak;

overall'da kesinlikle the force awakens'dan daha iyiydi diyebilirim. tfa'da çok heyecanlandık doğru, ama bunun sebebi ağırlıklı olarak 10 sene sonra yeniden sinemada SW izliyor olmak ve orjinal üölemedeki oyuncuları izleme şansı elde etmekti. filme gidene kadar neler olacağından ve plot'tan çok emin değildik, ama trailer'lar olsun, hype olsun bize fazlasıyla ipuçları vermişti. başarılı bir star wars filmi olsa da ve filmi hemen izledikten sonra "ne filmdi bea" naraları atsak da, üzerinden zaman geçince aslında birçok eksiği olduğunu da kabul ettiğimiz bir filmdi.

rogue one ise gerçekten SW evrenine son derece özgün bir yapım olarak girdi.

tfa gibi rogue one'da expanded universe'ü değiştiren nitelikte bir film. bu karakterler ve olaylar, abrams'ın çektiği filmde de olduğu gibi daha önce SW evreninde bulunmayan karakterler (main cast'ten bahsediyorum) tfa ile birlikte eu tamamen değişmişti ve adeta tarihin tozlu sayfaları arasına kaldırılmıştı tonla karakter ve olay (ki ben bundan hiç memnun değilim) rogue one da bir nevi bu kafada ilerliyor, ama SW timeline'ında daha kritik bir dönemi konu alıyor: kronolojik olarak episode 3 - revenge of the sith ve episode 4 - a new hope arasında.

en özet haliyle rogue one; a new hope'un başında Asilerin 1. Death Star planlarını nasıl çaldığını ve Leia'ya ulaştırdıklarını anlatıyor. yani, Anakin Skywalker'ın artık Darth Vader olduğu ve epeyce yükseldiği, İmparatorluğun hakim güç olduğu, Jedi'ların hemen hemen kökünün kazındığı (Jedi Purge'e değinilir mi diyordum filmde ama değinilmiyor) Luke ve Leia'nın ise genç oldukları bir dönemde geçiyor film.

ilk yarı tabi ki setting'in bize aktarılması ile geçti daha çok. karakterlere ısındık, olay örgüsünü anlamaya çalıştık. yalan söylemiyim, bir ara peş peşe bir sürü yeni karakter ile tanışmaktan dolayı bocaladım, kim kimin tarafında şaşırdım. daha sonraları ufak ufak toparlandı.

jyn güçlü bir kadın karakter olmuş. zaten yeni nesil SW filmlerinde kadınların ön planda olacağını Disney'deki concon'lar duyurmuştu. tfa'daki rey gibi jyn de başarılı bir oyunculuk sergilemiş. biraz şaşkın ve eblek bir hali vardı, ama one-time gördüğümüz bir karakter olduğu için çok da takılmadım. oyunculuğu beklenenin üzerindeydi diyebilirim. tam bir aksiyon ve guts kadını, liderlik vasıfları kemal kılıçdaroğlu'ndan daha fazla olan bir ablamızdı. duygusal sahnelerde rey'i canlandıran daisy ile hemen hemen aynı kalitede oyunculuk çıkarmış. benim beğendiğim bir karakter oldu.

cassian da jyn'den sonra filmde Asilerin tarafında gördüğümüz ikinci main karakter. bu da iyi savaşan bir arkadaş, ama daha çok iyi analiz yapabilen ve soğukkanlı bir tip. jyn kadar büyük emeği var planların çalınmasında. kutladım kendisini.

k-2so muhteşem bir droid olmuş. başta biraz çekindim hep böyle konuşan, gevezelik yapan ama aslında çok da güldürmeyen biri mi olacak diye, ama her sahnesi komik ya da heroic'ti. konuşmak için biraz erken ama bb-8'den daha çok sevdim diyebilirim. bb-8 çok r2 wannabe bir droid, tüm sempatikliğine rağmen. k-2so'ya daha bir kanım ısındı. hele scarif'teki sahnelerde indirilmeden önceki guts anları, of of.

chirrut ve baze çok iyi bir duo olmuş. chirrut'u donnie yen'in oynaması son derece yerinde bir karar. SW filmlerinde görmek istediğim Force Sensitive karakter ihtiyacını iyi doldurmuş. aksiyon sahnelerinde daha fazla görmeyi umut etmiştim, ama bulunduğu sahnelerde kalitesini konuşturdu. baze de iyi bir sidekick olmuş, chirrut ile olan sahneleri eğlenceli ve gülümseten cinstendi (sonda tabi ikisi de üzdü)

saw gerrera'nın filmdeki rolü beklediğimden çok daha küçüktü. ben daha ikonik bir karakter olacak sanıyordum. baya arada kalan bir karakter olmuş. jyn için özellikle Rebellion Cause'unu benimsemesi açısından önemli bir rolü vardı, ama onun dışında pek bir olayı yoktu. ahım şahım bir oyunculuk göremedim o yüzden.

kim kaldı, bodhi rook. en çok bu elemanın nasıl biri çıkacağını merak ettim desem yeridir. neyse ki bizim rebellion fellowship'e kendini adamış biri çıktı. bu abimizin de rolü önemliydi, tfa'daki poe'nun yerini doldurmuş bir nevi. önemli sahnelerdeki şaşkın ama işi bitiren bir tip imajı vardı.

imparatorluk tarafında ise tabi ki Darth Vader, Tarkin gibi iki önemli karakteri tam da olması gerektiği sürede screen time ile izlemek büyük keyif verdi. ikisinin sahneleri gerçekten salondaki heyecanı ve hype'ı arttırdı. tabi bu filmde asıl "kötü adam" Krennic'ti. başarılı bir iş çıkarmış. rolünde hiç sırıtmıyordu, bana göre iyi bir oyunculuğu vardı.

galen erso aslında kilit adamdı filmdeki. Death Star'ın mimarisi ve sistemlerinin arkasındaki asıl adam kendisi, aynı zamanda baş roldeki jyn'in de babası. hikayede haliyle çok önemli bir yeri var. aslında içinde Asi kanı olan, fakat yaptığı seçimler sonucunda Death Star'ın ortaya çıkmasına sebep olmuş bir karakter. tabi yaptığı fedakarlık da Asilere varlıklarını devam ettirebilme umudunu sağlıyor, onu da unutmamak lazım.

savaş sahneleri gerçekten çok güzeldi. özellikle uzay'daki rebellion vs. empire çarpışmalarında, x-wing / y-wing point of view'undan yapılan çekimleri çok beğendim. bu açıdan episode 7'den kesinlikle daha iyiydi. episode 3'ün girişinde ve orjinal trilogy'deki dogfight'larda yarattığı etkiyi yarattı bende.

yer savaşları da görsel açıdan başarılıydı. donnie yen'i çok uzun süre savaşırken göremesek de, jedha'daki kısa show'u çok iyiydi. stormtrooper'lar yine epeyce ıskaladı, yine görevlerini layıkıyla yerine getirmedi (iyi ki de getirmedi, sonuçta kanımız Asi'ler için akıyor) her iki trilogy'den de parça parça esinlenilmiş savaş sahnelerinde; hem prequel'lardaki yoğun blaster çatışmalarını, hem de orjinal trilogy'deki araç ve teçhizat kullanımını (AT-ST, AT-AT, yukarıdan bombalayan Wing ve Fighter'lar) gördüm bol bol.

eadu, scarif, jedha gibi yeni gezegenler ile tanıştık. görsel olarak başarılı bulduğum gezegenlerdi. özellikle filmin sonundaki savaş sahnelerinin yer aldığı scarif'i epey beğendim. eadu'daki yağmur konsepti de iç açıcıydı.

Asilerin tarafında Mon Mothma ve Bail Organa'yı, R2 ve C3PO'yu ve tabi ki en son sahnede birkaç saniyeliğine de olsa genç Leia'yı görmek pek mutlu etti.

beklediğim üzere tüm ana cast'in ölüyor olması yürekleri burktu, ama plot için çok yerinde bir karar olmuş. bu karakterler gerçekten one-time olmalıydı. herkes hakkını vermiş rollerinin. tebrik etmek lazım.

son 10 dakikada filmin A New Hope'un başına bağlanması gerçekten çok büyük bir jest olmuş George Lucas'a ve SW hayranlarına kanımca. gerçekten çok etkileyici sahnelerdi Tantive IV sahneleri. Darth Vader'ın sahnesi hafızalardan kazınmayacak cinstendi.

valla ne yalan söyliyim, ağzımın suları aka aka çıktım salondan. force awakens'ı 3 kez izlemiştim sinemada, buna bi 5 kere giderim herhalde sdfs.

ha bir de, başta klasik SW girişi olan kayan yazılar olmamasına o kadar da takılmadım, sonuçta filmin adında olduğu gibi bu bir "star wars hikayesi" bir üçlemenin parçası değil.

bunlar da çekilen onlarca fotoğraftan bazıları;

http://imgur.com/a/ZhQGF

Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Sotto said:

Valla Episode 7 de de herkes abi super diyordu ama benim icin hayal kirikligiydi umarim bu boyle olmaz. Aksam gorecegiz.

başka bir beklentiyle gittiysen, ep 3 gibi bir şeyler beklediysen evet hayal kırıklığı.

ama süper diyenler ep 4-5-6 ayarında bir şey bekleyip o beklentilerini buldukları için süper demişti.

Abrams zaten orjinal seri hayranı ve bu işi zaten senaryo orjinal üçlemeye daha yatkın olacağından dolayı kabul etmişti. Yanılmıyorsam bu konudaki fikirleri kabul edildiğinden vs. atlamıştı. Yani orjinal üçleme gibi bir şey çıkacağı zaten bekleniyordu ağır takipçilerden.

Gayet yerinde ve kaliteli bir filmdi EP7, ben çok beğenmiştim. Boşlukları çoktu, onca yıl boşluğu filmde doldurmak ya da sonra anlatmak için boş bırakınca çok kopukluk olmuştu ama yapacak bir şey yok. Keşke seriye başlamadan Rogue One tarzı bağlayıcı filmleri görseydik önceden ama ne yapalım.

Zaten tahminen gelecek filmler o boşlukları doldurur.

GERGE said:

Çok iyiydi film. Kitabını aldım şimdi, onu da okuyalım.

Kitabi hangisi, ben de akayım sdfasd
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca film direkt 8/10

Disney klişelerini görmezden gelerek bu puanı veriyorum tabii ki yoksa çok gereksiz goygoylar yine facepalm çekmeme sebep oldu ama zaten SW izliyoruz, sonradan normal geldi sadfsda

Yorumların çoğuna katılıyorum. Saw olayı inanılmaz kötüydü. Forest başganı görünce sağlam bir şeyler bekliyordum ama konserve gibi harcadılar reyizi, total sahnesi 10 dakikayı geçmiyor yanılmıyorsam...

Çatışmalar, görsellik, background kesinlikle 10/10. Büyük keyif aldım. İlk yarısı da gayet iyiydi. Takip etmesi zor ama plot oluşurken gayet dolu dolu her şeyi veren güzel bir ilk yarıydı. Sadece Felicity aşkımın saçma sapan bir şekilde bi an BEST REBEL IN THE UNIVERSE moduna girmesi yine saçmaydı ama hollywood klişesi yani asfsdaf

Main ekip iyiydi. Bayağı iyi tercih yapılmış bütün oyuncularda hoşuma gitti.

Felicity Jones kalp BEN

Aşığım :(
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Sotto said:

Valla Episode 7 de de herkes abi super diyordu ama benim icin hayal kirikligiydi umarim bu boyle olmaz. Aksam gorecegiz.

başka bir beklentiyle gittiysen, ep 3 gibi bir şeyler beklediysen evet hayal kırıklığı.

ama süper diyenler ep 4-5-6 ayarında bir şey bekleyip o beklentilerini buldukları için süper demişti.

I see what you did there Bone, ama alakasi bile yok.

7, 1-2-3'ten iyi olabilir, ama bu 4'un karbon kopyasi oldugunu ve bir suru zorlama sey icermedigini gostermiyor. Jar Jar yok diye 4-5-6'ya daha yakin degil yani, sorry. Hatta su Death Star muhabbetinin tamamen ayni olmasi bile tek basina kendini sogutabilir 7'de, defalarca konustuk.
7 standalone bir film olarak kotu degil, ama 4-5-6'yi izleyen biri icin wow super diyorsan Star Wars citasinin oldukca dusuk olmasindandir baska birseyden degil.

Bu kadar yapilabilecek birsey varken - sifirdan seri yaratiyorken gidip bana Episode 4 karbon kopyasi sunuyorsan "daha" star wars ruhu tasimiyorsun. Episode 9'da da Death Star 2 (4) ister misin?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de oldukça beğendim filmi. Bana "Force Awakens mı? Rogue One mı?" diye soran arkadaşlara "ikisinin de artıları eksileri var" diye yanıt veriyorum. Aynı ortak hikayeyi paylaşsalarda tarzları oldukça farklı.

Yazın başında çıkan "reshoots" haberlerini slashfilm incelemiş. Filmde baya şeyler değişmiş o süreç içerisinde belli. Karakter'ler baştan aşağı değişmiş, hikaye değişmiş, olaylar değişmiş. Çok cesur kararlar bunlar. İç yüzünü dinlemek isterdim açıkçası.

http://www.slashfilm.com/rogue-one-missing-trailer-footage/

Trailer'larda gösterilen kareler ile filmi irdelemişler, açık bir şekilde değişim belli oluyor.

Ben oyunculara ilk duyurdukları andan itibaren ısınamamıştım. Cassian, Jyn falan oturmamıştı resmettikleri karakterler için bana kalırsa. Filmi izlerken beklediğimden iyi çıksalarda hala bir eksik varmış gibi hissettim. Slashfilm'in karşılaştırmasını okuyunca benim hissettiklerimi başkaları da hissetmiş olacak ki karakterlerini değiştirmişler. Ama son halleri hala eksik gibi.

Onun dışında yaratık dizaynları, lokasyon dizaynları, görseller çok çok iyiydi. Hatta mekanlar o kadar zengindi ki, Jakku'nun köyünü, Han Solo ile gittikleri bar'a falan baktığınızda artık çok "set" gibi görünüyor gözüme.

Tarkin, Leia efsaneydi resmen. Tarkin'in bir nebze daha iyi olabilirdi, onun küçük hareketlerini falan yapmamışlar, kopyalayamamış A New Hope'daki halini Body Double. Vader efsaneydi tabi. Son sahneler çok çok iyiydi. Kennick beklediğimden çok çok iyi çıktı. Star Wars Panelinde falan adam çok "yavşak" tavırlıydı, sevmemiştim herifi ama cuk oturmuş buraya. Gayet iyiydi yani adam.

Müziklerini beğenmedim. Yeni nesil hiçbir müzisyen tema çıkaramıyor, artık buna karar verdim ben. Random notalara basarak soundtrack yapıyorlar resmen. Yıllardır iyi soundtrack dinlemedim heralde.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Lath'ın verdiği linki okurken bahsetmeyi unuttuğum bir şey geldi aklıma, sebebi orada direkt çözdüm.

Final bölümü

Here we see a shot of Jyn and Cassian running on the beach towards oncoming AT-ACTs. Notice again the object in Jyn’s left hand — the hard drive that contains the Death Star plans. Again, this hard drive never left the Imperial security complex in the theatrical cut of the film.

http://i0.wp.com/media2.slashfilm.com/slashfilm/wp/wp-content/images/p6ozq2msl6jg4i6wii5g.gif

Sondan bir önceki kısım diyelim, kule sahnesi bana filmi izlerken aşırı zayıf ve saçma gelmişti. Birlikte izlediğimiz adamlar bile direkt en rahatsız oldukları sahne olduğunu vs. söylediler ki mesajı göndermek için kuleye çıkma zorunluluğu, hadi çıktın panelin çevrilmesi gerekiyor AAAA ama çevirmek için çok garip bir şekilde belayı çağıran anlamsız bir platform çıkıntısının sonuna gidip sonu %99.9 kötü bitecek bi olayı beklemen gerekiyor falan AAAA

Aşırı derecede saçma ve oldu bittiye getirilmiş bir sahneydi.

Filmin final bölümü bu kadar kusursuza yakın olmasaydı eminim buranın acizliği daha çok göze batardı.

Olsun yine de Felicity var. ELEŞTİRMEK HADDİME DEĞİL :(
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

LathspeLL said:

Müziklerini beğenmedim. Yeni nesil hiçbir müzisyen tema çıkaramıyor, artık buna karar verdim ben. Random notalara basarak soundtrack yapıyorlar resmen. Yıllardır iyi soundtrack dinlemedim heralde.

http://www.youtube.com/watch?v=UIyRXvHmXxo

gece tem de gitmek zorunda kalırsam muhakkak bunu açıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

LathspeLL said:

Aslında çok iyi örnek vermişsin. Mad Max iyiydi evet. Full albüm değil ama doğru yerlerde muhteşem tema müziklerini öyle bir yerleştirdilerki sahneleri unutamıyorsun. Sand Storm'un içine girişi kim unutabilir. Müziğin etkisini birebir görüyorsun.

Mesela Force Awakens'da filmin başında Millenium Falcon ile Jakku'dan kaçış sahnesinde son tie fighter'ı vurup sevindikleri zaman. 2 tane plan görüyoruz. birinde Falcon direkt uzaya yöneliyor, ikincisinde de Jakku'nun yörüngesinden çıkmış geçiş planı var. Normal SW'de bu 2 plana "victory" teması yapıştırırdı John Williams ama açın oraya bakın, müzik 2. plandan önce adeta bitiyor. WTF! nasıl bir hatadır bu!
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

DarKRideR said:

LathspeLL said:

gece tem de gitmek zorunda kalırsam muhakkak bunu açıyorum

Ben o kadar çok dinledim ki geçen yıl, TEM'i geçtim E5'te bile açıyordum.

http://i.hizliresim.com/9gG5d9.png

http://i.hizliresim.com/DB3Ryz.png
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

DarKRideR said:
GERGE said:

Çok iyiydi film. Kitabını aldım şimdi, onu da okuyalım.

Kitabi hangisi, ben de akayım sdfasd

https://play.google.com/store/books/details/Alexander_Freed_Rogue_One_A_Star_Wars_Story?id=25n9CwAAQBAJ

Abi pahalı :(

Bu Episode 7 öncesini anlatan kitap neydi ama onu merak ediyorum. Amazonda beklediğim birkaç şey indirime girmiş arasına atıp sipariş edeyim hazır ucuzken.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben baya begendim. Cidden savas gibi savas oldu hani, benim hep SW filmlerindeki sikintim zorlama 3-4 x-wing yerlestirmek zorunda kalmakti bu sefer tadinda olmus. Ama iste herseyi koymak zorunda olmadigindan belli seylere odaklanabiliyorsun ki film iyi yapmis bunu. Tamam gereksiz konusmalar falan filan var ama ben ortamlari atmosferi baya sevdim. Hani SW ruhu diyordunuz ahanda SW ruhu. Illa Jedi Sith olmasina gerek yok ki Vader sahneleri efsane olmus.

Hep diyorum bu kadar buyuk bir evrende/settingde yapabilecegin tonla sey varken ayni seylerin tekrarlanmasi beni rahatsiz ediyor - sikintim buydu Episode 7'de. Ha bunda elbette biliyoruz hikayeyi ama ama kurgulanisi da demek ki farkettiriyor. Obur turlu araya Death Star sokayim, Han soloyu sokayim, hem lightsaber duel koymak zorunda olayim (karakterler henuz gelismemisken), xwing tie fighter sokayim derken aceleye gelmis gibi hissetmistim ben 7'yi. 2 saate herseyi sikistiramiyorsun.

Bu ise build up edip edip son 30-40 dk cok keyifli izlettirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...