Jump to content

LathspeLL

=o=
 • Mesaj sayısı

  13.081
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

LathspeLL hakkında

 • Rütbe
  LathspeLL

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. LathspeLL

  ELLEN PAGE -> ELLIOT PAGE (💃->🕺)

  Önemli bir adım. Çok sevilen, saygı duyulan bir isim. Kimse çamur atamaz, üstüne kolay kolay gidemez, linç yapamazlar. Diversity için gerçekten işe yarayacak öncü bir olay.
 2. LathspeLL

  Gaming keyboard/mouse

  bilmeyeniniz var ise mouse ebatlarını ve şekillerini şu siteden karşılaştırabilirsiniz: https://gearsearch.gg/shape.html
 3. LathspeLL

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  İşte olmazsa daha kötü. Yarım yamalak işleniyor. Bence de olmaması lazım bu arada... Ama işte bir bütün olarak görünmüyor sezon 1 benim gözümde.
 4. LathspeLL

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  Tamamını izledikten sonra yorum yapmamışım. Dizi 4. bölümden sonra melodrama dönüşüyor. İlk iki bölümde değineceğini gösterdiği konuların neredeyse hepsinden kopuyor. Hatta başrol bile değişiyor diye iddia edebilirim. Meryem ekseninden kayıyor ve Yasin/Ruhiye hikayesine dönüyor. 6. Bölümde falan "herhalde sorunun en derininine, kaynağına inip ordan yukarı butterfly effect şeklinde düzeltecek" diye beklentiye girdim ama öyle olmadı. Hatta sadece Ruhiye'nin sorununu YÜZEYSEL çözdü çünkü Yasin'in karakterinde bir değişiklik yok. Yasin dizinin başında da, sonunda da zor iletişim kurulan, iletişimsizlik arttıkça agresifleşen bir karakter. Bunun çözümüne dair birşey görmüyoruz, sadece "ruhiye'den dolayı sinirlenmiyor artık" diyebiliriz. Bu olayın Meryem üzerinde ZERRE etkisi de yok, onun storyline'ı sabit kalıyor. İlk bölümde kurduğu hikayeyi de hiç işlemiyorlar zaten. İşlemedikleri gibi sonunda da yine Meryem üzerinden bir değişiklik/ilerleme yapmıyorlar. Sadece Sinan bir anda kıza tutuluyor. Meryem tarafında ne conflict kalıyor, ne birşey. Hani ikinci sezonda Pelin, Gülin ve Sinan tarafına ağırlık verecek diye kendimizi avutsak da bunlar direk bu sezonda halledilmeliydi. Meryem/Sinan olayı işlenmeliydi, onun yansımaları Meryem'e ve evine daha net olmalıydı falan. Dizi bence sinematografi, renk paleti, müzik kullanımı, oyunculuk, yönetmenlik, karakter arkaplanları ve, açılış itibariyle, karakter çarpışmaları açısından dört dörtlük AMA ilk iki bölümde kurduğu politik/sınıfsal çatışmayı 4'ten 7'ye uzanan bölümlerde tamamen geride bırakarak melodrama koşması dolayısıyla zayıflıyor. Edit: Flutv'nin videosu ve son paylaşılan ekşi'deki yazı da güzel bence.
 5. LathspeLL

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  Ben de iki bölüm izledim, iyi gidiyor şimdilik. Oyunculuklar çok iyi, sinematografi de uyumlu anlatıma tabi. İrdelediği spectrum'u iyi yansıtmış bence ama sonraki bölümlerde nereye bağlar merak ediyorum tabi.
 6. LathspeLL

  Gaming keyboard/mouse

  forum bozuk ben eşşeğim.
 7. LathspeLL

  Gaming keyboard/mouse

  bozuk forum
 8. LathspeLL

  Gaming keyboard/mouse

  Evet hotswap değil. İlk başta bende bunu düşünüyordum. Yani ilk farkındalık yaratan klavye Anne Pro 2'ydi benim için. Ordan Ducky'leri keşfettim. Ducky Mecha Mini'nin beyazını bekledim aylarca ama çıkarmadılar. Sonra dedim tamam ulan o zaman kendim yapacağım. Benim klavye'de tuşlara bastıktan sonra başka hiçbir klavyeden keyif alamazsınız, garanti. Klavye kaç kilo şuan bilemiyorum, acaip ağır. Foam bile 3 kat. 1 seviye kalın sorbothane, 1 seviye dz65'e göre kesilmiş foam ve son olarak Bras Plate ile PCB arasına switchlerin oturacağı foam'lar. Vidaları sıkmakta zorlandım, o derece... https://rama.works/kate-preview Bunun peşindeyim. Duyurdukları anda siyahı kapacağım, sonra da shine-through modellerden birini kaparım diye planlıyorum. Yani Cherry ve OEM profile haricinde diğer tuşları da çok denemek istiyorum. DSA profile falan merak içersindeyim. Zamanla bakacağız artık. Yalnız klavyeyi alırken bir tane de anahtarlık aldım, anahtarlığın içinden Novelkeys Cream çıktı, acaip sevdim. Sanırım silent'tan vazgeçip onu alacağım bir ara 😄
 9. LathspeLL

  Gaming keyboard/mouse

  Hotswap, keycap'ler 30 dolarlık gentlemen PBT diye birşey. İstediğim premium keycap'leri bulamadım henüz. Yani buldum da satışta değiller. Pudding keycap set siparişi verdim şimdi birde çünkü bunlarla göremiyorum tuşları gece 😄 Vergiler toplam 900 tl falan tuttu. Parçalar ücret ve shipping olarak herhalde 450-600$ arasıdır, hesaplamadım henüz.
 10. LathspeLL

  Gaming keyboard/mouse

  Kendime custom keyboard yaptim. TOFU65 aluminum, brass plate, dz65rgb pcb, ZealPC Roselios switches (hepsini Krytox 205g0 ile lube’ladim), Sorbothane ses emici foam ve ekstra foam’lar. https://imgur.com/a/0awXsXC
 11. LathspeLL

  Tenet (2020)

  Bende Akasya IMAX'e gittim 11:00'e. Çılgın maskeli kişi bendim hahah. Filmi bende beğendim oldukça. İlk başta olayın exposition olarak yoğun bir şekilde anlatılmasından dolayı kaçırdım konunun özünü. Sonra dan yetişiyorsun ama o zaman kendini vermekte zorlanıyorsun. Kesin kez 2-3 kere izlemek gerek.
 12. LathspeLL

  Yangın, yandık

  Geçmiş olsun Gerge
 13. LathspeLL

  MARS 2020 Perseverance(AZİM)

  Toxic level'ı arşa ulaştı be, bu adamı da mı bokluyorsunuz yahu?
 14. LathspeLL

  2k - 4k monitor tavsiyesi

  Ben de kendime 2k 144hz IPS monitör bakıyorum. Şuan için 3 iyi model var piyasada ama ikisi bulunmuyor. 1. LG 27GL850-B 4000-4500tl arasında gidiyor fiyat. Oyun ve genel kullanım için en iyisi diyorlar. 2. ASUS VG27AQ ELMB-SYNC teknolojine sahip tek monitor ve 3800 TL civarında. Stokta yok hiçbir yerde. ELMB-SYNC teknolojisi motion blur'u azaltmak için ASUS'un geliştirdiği Black Frame insert (back light strobing) yöntemini kullanıyor. Her frame'den sonra siyah bir frame koyuyor, böylece ghosting'i azaltıyor. Özellikle FPS oyunlarda motion blur'u ve ghosting'i elimine ettiği için hızlı hareketlerde görüntü net kalıyor. Bende şuan ASUS VG248QE var, en eski 144hz monitörlerden biri, küçük bir hack ile back light strobing açılabiliyor ama gözümü yoruyor, 120hz'de çalışıyor ve benim gözüm black frame'leri ayırt edebiliyor, o yüzden flash ediyormuş gibi görünüyor görüntü. O yüzden ne kadar önemli bu teknoloji denemeden birşey diyemem. Yazmamım nedeni, modeli google'larsan herkesin ELMB-SYNC VAR BUNDA diye pohpohlandığını göreceksin. 3. ACER Nitro VG270UP Renk ve motion olarak en iyi monitörlerden biri. Ama piyasada iki ayrı ekran kullanan versiyonu var. İyi olan AHVA ve o kadar da iyi olmayan INNOLUX. Yani biraz "hit or miss". Sanırım belli bir batch'den sonrası INNOLUX artık. Ayrıca zaten piyasada yok. Diğer modeller ve daha fazla bilgi için şu topic'i öneririm: http://bestmonitorsbyncx.createaforum.com/general-discussion/best-27'-2560x1440-ahvaipspls/msg278/#msg278
 15. LathspeLL

  Monitörde HDR renk problemi

  HDR problemi ne yazık ki firmaların sahte HDR vermesinden kaynaklanıyor genelde ama seninki kablo'dan bile kaynaklı olabilir. Monitör/TV tarafına bakarsak Gerçek HDR deneyimi için Wide-Color Gamut verebilen 10-bit ekran ve 1000nit aydınlatma gerekiyor. Piyasa da çoğu giriş ve orta seviye ekranlarda HDR400 denen yarım yamalak HDR desteği konuyor, tamamen marketing için. Bu monitörler genel olarak 350nit aydınlatma verebiliyorlar ve HDR için yeterli değil. HDR desteğinin çeşitli sertifikaları var artık. VESA HDR1000, Dolby Vision gibi sertifikalar monitörün/tv'nin en yüksek HDR kalitesini verebildiğini işaret eder. Samsung gibi firmalar ucuz modelleri satmak için HDR400 falan gibi standartlar sokuşturdular piyasaya. 8-bit paneli boost ederek 10-bit'miş gibi gösteriyorlar, yalan yanlış renkler çıkıyor. Kablo meselesi ise bazen kalitesiz kablo kullanımından dolayı yeterli bandwidth'e sahip olmadığından ötürü hatalı görüntü alabiliyorsun. HDMI ise mesela yüksek versiyonlardan birine sahip olmakta fayda var. Yazıcıoğlu gibi çağ dışı kalmış merkezlerden aldığınız kablolar 2k görüntü aktaramıyorlardır bile. HDMI standartlarına uygun kablo almak gerek. Mesela en son HDMI 2.1 kablolar çıktı, 8k 120 fps veri aktarabiliyor falan. Ve tabi software/driver problemi olabilir ama onun çözümünü bilmemekteyim. Windows 10 ve nVidia sabıkalı bu konularda, ben de TV + PS4 ile hdr'de sıkıntı yaşamazken windows'da garip sonuçlar alabiliyorum.
×
×
 • Yeni Oluştur...