Jump to content

Natanyal

Mod
 • Mesaj sayısı

  40.158
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Natanyal hakkında

 • Rütbe
  DarKRideR

Son profil ziyaretçileri

1.222 kez ziyaret edildi
 1. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  en büyük sıkıntı halen kondisyon yetersizliği ve ilerleyen lig sürecinde yetersiz kalmaya devam edecek olması. şuan kondisyon olarak ligdeki en iyi takımız yüksek ihtimal başakşehir'le birlikte ama böyle gitmeyecke çünkü çok dar kadroyuz. eninde sonunda yıpranma başlayacak. Ismael hocanın ikinci yarı sürekli farklı profilde çocukları direkt oyuna sokması bu yüzden zaten belirli adamları sürekli korumak istiyor farka güvenip. Özelllikle ligin ikinci yarısında ciddi sorun yaşarız. Gerçi Sergen'in takımda da aynı problem vardı ama o süreci çok iyi atlatmıştık. Sonu şampiyonluk oldu. Serdar'ı da 2.5'a kitlemişler. Temiz olmuş cidden.
 2. Natanyal

  Avrupa'dan Futbol [19/20]

  95/96'dan beri ilk defa ŞL gruplarında bir Türk takımı yokmuş. Ülkece başarımız tebrikler, tam tamına hak ettiğimiz yerdeyiz.
 3. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  Aslında kanat bekte sıkıntı yok. Rıdvan'ın potansiyeli vs. tabii kıyaslamaya değmez ama Masuaku cidden taş gibi adam. Savunma becerileri zayıf ama sürati ve fiziği ile onu kapatabiliyor. Büyük liglerde ve çok yüksek tempolu oyunda sıçar ki sıçmasa zaten BJK'ye düşmezdi orası ayrı konu ama bu lig için gayet yeterli. Bizim sıkıntı halen süpürücü stoper bulamamış olmamız. Vida bile mesela cidden iş yapardı. Emirhan iyi çocuk ama süpürücü değil. Keza Welli, Necip, Saiss hiçbiri ile o işi yapamazsın. Stoperler ikili oynarken bile çok önde yakalanıyor. Pozisyon harici kalıyorlar vs... Bir tane net lider adama ihtiyaç var. Pepe gibi ne bileyim Marcao gibi işte vs... Bi de diğer sıkıntı tabii kanat beklerin yedekleri yok. Geçen senede Rosier'i yedeklemeden girdik bu sene de yedeklemedik. sakatlık, ceza vs. olursa da sıkıntı olacak. Sağ yine tolere edilir ama sol tarafın sıkıntısı aşırı büyük. Muleka'nın bir de açılan 2. forvete tekrar çekilmesi şart ama o zamanda Ghezzal ve Rosi'yi kaybediyoruz. Dörtlü savunma tandeminde de Weghorts'u kesmediğin sürece hiçbir formasyonda Muleka'dan verim alamayacağız gibi duruyor. Ghezzal'ı serbest çok denedi ama olmadı. Sağda arkasında Rosi yokken Ghezzal cidden feci düşüyor. Sol çizgide bile yok adam tek pozisyon adamı.
 4. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  Bir de Saiss ve Weghorst cidden bu ligin çok çok üstünde adamlar. Çıplak gözle izleyince daha da çok anlıyorsunuz. Ne yapıp edip bu adamlardan maksimum verimi alacak sistemi oturtmak şart oğlu şart. Şuan ikisi de boşa kürek çekiyorlar, en azından Kayseri maçında durum böyleydi.
 5. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  Bizim problem oynamaya çalıştığımız oyun değil, teoride zaten gayet iyi oynuyoruz ve bu istatistiklere de çok iyi yansıdı. Ligin ilk haftasında pozitif istatistiklerde en iyi takımız. Sıkıntı eldeki malzeme ile oynanan oyun pratikte bize artı katmıyor. O golü bulamadıktan sonra istediğin kadar pozitif istatistik yap sonuç yok. Orta saha kurgusu aşırı zayıf ki personel eksikliğinden kaynaklı işte. İyi bir Josef şu kadroya direkt x2 seviye atlattırır ama sıkıntı tek Josef'te yetmez bir tane de yedek lazım ya da Josef'in alternatif olması gerek. Orta alanda o farkı yaratacak, savunmanın içine girip derinlik katacak adam olmadığı sürece de biz bu kadar kırılgan olmaya devam ederiz. Çünkü o adamın eksikliği sezona çok fit ve iyi giren Salih'i de Gedson'u da etkiliyor. Kayseri 10 kişi kalınca Gedson ve Salih öne çıkmaya başladı da verimleri arttı. Kayra - Gedson - Salih ile ne savunma yapabiliyoruz ne de top hakimiyeti sağlayabilip hücumda set oynayabiliyoruz. Kanatlara düşünce de olay Muleka falan zaten eziyor topu forvet orjinli olduğu için. Nkodou girdi hareket geldi mesela ama o da -15 iqlü falan olduğu için bizi bitirdi. Oraya da bi değişim şart mesela. Kayseri çok iyi çalışmıştı bizi sağ kanattaki boşlukları ve pas aralarını kapattılar sola önlem bile almayıp riske ettiler nasılsa gelmiyorlar diye. Harbi de gidemedik. Soldan 10'dan fazla atak ve orta var hiçbirinin efektif bir sonucu olmadı ki golü yine sağdan bulduk hayvan gibi pres ve baskı altında vs.. vs... Alınacak diyorlar o orta sahayı, sol açığı ve stoperi ama bakalım. Ama alınacak adam o kadar önemli ki işte bi de direkt katkı sağlaması gerekiyor. Torreira mesela cuk otururdu bizim oynamaya çalıştığımız oyuna da kadroya da. Göt yaktı cidden o transfer biraz kjshdfasd
 6. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  Bu arada valla son jkhsdfd Ortalıkta TFF mevzuatı da dolaşıyor. 15 yaşından itibaren profesyonel sözleşme imzalanabiliyor bunlar beceriksizler imzalamamışlar hüüü diye. O yanlış anlaşılıyor. 15 yaşından itibaren profesyonel futbolcu statüsünde yetiştikleri kulüplerde "statü" kazanabiliyorlar. Sözleşme imzalanıyor ama imzalanan sözleşme 15 ve 18 yaş aralığını kapsayabiliyor. Çünkü 18 yaşını geçene kadar her futbolcu "Küçük Yaş" statüsünde kabul ediliyor. Zaten bu statüdeki adamlar maksimum 3 senelik kontrat imzalayabiliyorlar. Resmi olarak menajer ile temsil edilme hakları bile yok. 18 yaşını doldurdukları gün itibariyle resmen profesyonel sporcu statüsüne geçiyorlar ve kontratını yenilemen gerekiyor. Yani sil baştan. Neyse zamanı olan TFF'nin talimatnamesini okuyabilir ben de yeni okudum merak edip kahjfsd TFF sitesinde var, zaten FIFA'dan direkt kopyalamışlar aynı mevzuat.
 7. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  özetle emirhan ile bjk zaten istese bile kontrat imzalayamıyordu. fifa engelleri var. 1 haziran itibariyle resmen 18 yaşına bastı. kontrat için ilk iş masaya oturuldu ama mirsad kulübe yan bastırttı. emirhan, mirsad ne derse o dedi. uzun süren görüşmelerde anlaşıldı. serbest kalma maddesi karşılığında 5 sezonluk kontrat yapıldı. serbest kalma maddesi her sezon arttırılacak diye anlaşıldı. seneye 8.5 milyondu. her şartı iki tarafta kabul etti. mirsad, torino ile zaten anlaşmış. aldı götürdü. --- Burada plan yüksek ihtimal şuydu. Emirhan zaten Ismael hocanın gözdelerindendi. Geldiği günden beri şans tanıyor ve istiyordu. Özellikle hamle oyuncusu olarak hep denedi ve şans verdi. Zaten kalmasını da istiyordu. Emirhan gidecek diyince Ismael'in röportajı zaten ortada """hiç beklemiyorduk böyle konuşmuyordu""" dedi adam bile. Bu sezon rol oyuncusu olarak zaten fazlasıyla süre alacaktı ve yeri garantiydi. Torino'ya götüremeseydi zaten bu sezon alacağı süre ile vitrin yapacaktı ve seneye 8.5'a yine götürecekti. Ama tabii Emirhan'ın patlama riskini vs. alacaktı. Ama arka planda da işte Torino hocalarına çalıştırttı, kendini göstertti üstüne de hazırlık karşılaşmalarında da iyi iş çıkartınca 4.5 milyonda ikna ettirdi ve yine kopartarak götürttü. Yani durum bu, kulübün oyuncak olmasının küçük düşürücü olduğunun ben de farkındayım ama sistem maalesef bu. Umarım bu olay iyi bir ders olur ve Barca'nın La Masia'da uyguladığı tarifeye geçeriz. İmza atan her çocuk için 15-20 milyon falan serbest kalma maddesini standart hale getirtmek şart federasyon ile ortaklaşa çalışıp. Yoksa BJK gibi özkaynağa dönen takımlarda böyle şeyler çok yaşanır. GS altyapısı da aynı şekilde yağmalanıyor işte yazdım. Onlar öz kaynak sistemine dönmediği için ortalık yangın yerine dönmüyor ama ne potansiyel elemanlar Trabzon'a Başakşehir'e falan kaçırıldı oralarda oynayacaklar...
 8. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  abi 17 yaşındaki adama doğru sözleşme dediğin şey anca federasyon tarafından altyapı kontratlarında çıkış limitlemesi getirirsen yapılır ya da kendin sendika vs. tarzında bir şey kuracaksın da ona göre zorlayacaksın çocukları en baştan junior kontrat için. bunu yapmak içinde uzun yıllar sürecek bi yapılanma sürecinde olur. bu yönetim başlasa etkileri en erken 5-6 sene sonra çıkar. yani emirhan için zaten bu yönetimin yapacağı bir şey yoktu. aynı durum mesela barcelona'da gavi için var. gavi u-18 oynadığı için 100.000 euroya oynuyor. çocuk şuan dünyanın en gözde star adaylarından biri ama 100.000 euroya oynuyor. ama barcelona altyapısındaki standart kontrattan ötürü 50 milyon euro serbest kalma bedeli var. benim bildiğim kadarıyla da bütün la masia çocuklarında da aynı madde var. kulüp satmak istemiyorsa sike sike 50 milyonu verecek talip olan adamlar. bu kontratlarda çocuklar sisteme ilk dahil edildiğinde imzalanıyor. 18 yaşına kadar da geçerli oluyor. arada da kulüpler süper kontrat vs. imzalayamıyor çünkü 18 yaş altında da profesyonel kontrat imzalayamıyorsun. şuan mesela barcelona'da aynı sıkıntı var. gavi 18'e bastığında kontrat imzalamak istemezse tıpış tıpış gidecek. o yüzden barcelona süper kontrat hazırlıkları vs. yapıyor. görüntü şuan kalacağı yönünde ama city, psg, liverpool vs. radarında çocuk ve match ederse bu kulüpler atıyorum orada gelecek görürse gidebilir. yani durum bize özel bir şey değil. zaaf veya saçmalık değil. buna karşı önlem alanlar bile aynı durumdan müzdarip ve sıkıntı yaşıyor. bu alt yaş kategorideki çocuklar resmen menajerlik mafyasının elinde oyuncak oldu. en temiz ve kolay para şuan bunlarda çünkü. çünkü para getiren top tier adamlar zaten belirli zümrenin elinde ve oraya giremiyorlar. bu şekilde pazarda kolay para kazanabiliyorlar çeteler.
 9. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  Yönetimin hatası Rıdvan konusunda var bu arada, Emirhan konusunda hata yok. Rıdvan'ın gümbür gümbür geldiği belliyken 1.5 sene önce düzgün bi kontrat verebilirlerdi risk alıp ki vermediler. Sonunda iyi kontrat verdiklerinde çoktan menajere kaptırdılar çocuğu ki olmadı. Kontratının son senesindeki potansiyel için olabilecek en maks parayı aldık yani o konuda sıkıntı yok ama elimizdeki koz çok çok daha güçlü olabilirdi. Bu gerçi TR'deki kulüp yönetimlerinin genel zaafı. Bu olay GS veya FB'de de olsaydı benzer olurdu eminim. Emirhan konusunda da işte yazmışsın. Zar attı kulüp, bu sene takımda kalsaydı Emirhan kendi insiyatifini kullanıp mesela seneye serbest kalması 8.5 olacaktı. 8.5'a onu kimse almazdı şuan ki haliyle; ama 1 sezon fırtına gibi esse 30'luk oynasa yine elden kaçtığında yine yönetime laf edilecekti. O madde koyulmasa hiç imzalamayacaktı. 1 sene oynayıp ya elde patlayacaktı ya da göz göre göre taş gibi çocuk bedavaya gidecekti. Bu düzlemde 4.5 milyon euro bir Türk kulübü için cidden müthiş rakam. Yazdım geçende işte topla cidden Messi vibe'ı var ama fiziken ve mental olarak aşırı zayıf. Arda Güler mesela mental olarak muazzam, fersah fersah daha iyi çocuk Emirhan'dan ki 10 civarı bi transfer yapar bu sezon oynatılırsa. Neyse o farklı konu. İkisinin de inş yolu açık olur ama ben Emirhan'ın İtalya'da cidden patlayacağını düşünüyorum. Rıdvan fena olacak ama. Tam takımına gitti bi de Frankfurt'tan bile iyi oldu. 3 senede EPL bile yapabilir.
 10. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  kulübün rıdvan ve emirhan'dan aldığı para tr şartlarında bayağı bayağı iyi bi para. zaten maks ederlerine gittiler. o konuda çok hayalperest bizim taraftar o dalgaya kapılmamak gerek. emirhan için vurgun bile yapmış olabiliriz. rıdvan'ın yolu açık ama tr pazarının ederi bu yani önce onu kabullenmek gerek. çağlar bile 3 milyona gitti ki rıdvan ve emirhan'ın totalinden daha çok vitrindeyken gitti. he rıdvan hırvat olsaydı ve zagreb altyapısından çıkıp 1.5 sene oynamış olsaydı kapıyı 20'den açarlardı yalan yok. ama kıyas yaptığın pazarın portföyü dünyanın en iyilerinden vs...
 11. Natanyal

  Fenerbahçe 2022 - 2023 JJ Sezonu

  takas teklif etmişiz, kesssin bilgi. fener kabul etmemiş takas + para demiş. para 6 haneli ama oyuncu konusunda görüşmeler devam ediyormuş dediler.
 12. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  Ki ben Rıdvan'a üzülsem de Emirhan için hiçbir şekilde pişman olmayacağımızı düşünüyorum. Top ayağındayken Messi vibe'ı var resmen müthiş çocuk ama topsuz oyunda aşırı kötü. Daha dün maçta blie kaçta rezilliği var. Fiziken zayıflığını geçtim, dün Sampdoria oyuncuları bile tokatladı topla oynatmadı ama o gelişir. Temel problem topsuz oyundaki zayıflığı. Özellikle setlerde hiç yok, neredeyse yok değil hiç yok. ayağında dribbling atıp, milleti rezil kepaze eden tonla adam vardı piyasada sonra tamamen yok olan ortadan. topsuz mental kısmı geliştiremezse onlardan biri olur. bruma en yakın ve güzel örneği mesela. geliştirebilirse o kısmı dybala falan potansiyeli var yalnız çocukta harbi. aşırı heyecanlandırıcı olabilir ksdhfs
 13. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  e maddeyi koydurmazsa imzalamıyordu, 4.5 bile alamayacaktın kontratı bitince. siz cidden piyasayı fm arayüzüymüş gibi hayalliyorsunuz sanırım. menejerlerle hareket eden, daha bu yaşlarda birer sezon sadece lig tecrübeleri olan adamların yetiştikleri kulübe yaptıklarına laf yok ama yönetime laf var. ki sıfır maliyetli 2 oyuncudan 11 milyon kazandılar. bu kadar portföyü zayıf, vitrinde hiçbir yeri olmayan iki çocuk için TR standartlarında çok iyi para. zaten bundan üste adam gitmiyor. çağlar ve zeki bile bu rakamlara gitti zaten ki çağlar vitrindeydi bi de.
 14. Natanyal

  The Sandman (2022) - Netflix

  netflix yapımı ya, maks siyahi gay sevişmeli klişeli aksiyon olur 3.5/10 şimdiden
 15. Natanyal

  Beşiktaş 2022 - 2023 Sezonu Genel Tartışma

  ersin de rıdvan da satılmalı ya ve gidip inş başarılı olurlar. arda falan içinde geçerli bu. ülkenin transfer pazarındaki konumu cidden diplerde. son 10 yılda çağlar ve zeki dışında bu ülkenin altyapısında kendini geliştirip, dış pazara gidip başarılı olabilen adam yok. hadi cengiz'i de koyalım o kadar. bu adamlar gidip başarısız olduğu için zaten hırvat olsa 25-30 edecek çocuk 5-6'dan fazla teklif alamıyor. yönetim beceriksiz olduğundan değil, pazardaki ederimizin bu olmasından kaynaklı bunlar. ne kadar çok çocuk yollarsak, o kadar az göze batar başarısız olanlar. fiyat skalasını arttırmak gerek. özkaynaktan kim çıksa direkt satıp, yerine yine alttan koymak gerek. bizde sıkıntı rıdvan'ın yerine koyabilecek adamımız yok. ersin'in yerine emre'yi koyarız ki koyacağız giderse de işte rıdvan'ın rolü, oyuncu tipi vs. direkt %20 kayıp olur bizim kadroya.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...