Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

-Kur an ı Anlamak / Okumak-

vivavale

Öne çıkan mesajlar

bahsettiğimiz gibi sorunların dinin kendisinden değilde, nasıl insan odaklı olduğuna dair bir örnek, peygamber hayatta iken geçen bir olayla örnek veriliyor

"Para mı, Tanrı mı?" said:

Yaşar Nuri Öztürk
Bir insanın Allah’a imanının varlığında şaşmaz ve tek gösterge şudur: Para ile Allah yan yana geldiğinde bunların hangisi seçiliyor. Hangisi seçiliyorsa seçimi yapanın gerçek Tanrısı odur.
Hz. Peygamber, “Her ümmetin bir bozgun sebebi vardır; benim ümmetimin bozgun sebebi ise mal fitnesidir” buyuruyor. Bu mucize ihbar, tarih tarafından harfiyyen doğrulanmıştır. Bırakın Peygamberimizden sonrayı, daha o yaşarken, hatta doğrudan ona karşı sergilenen ‘mal putu’ tutkularına tanık olmaktayız. Biz, daha Resuli Ekrem döneminde zehirli dişlerini gösteren bu puta ‘dincilik putu’ diyoruz.
Para putuna kul olanlar (tabir Peygamberimizindir), dini ne tamamen bırakırlar ne de onu hakem yaparlar. Yani onlar, dini istismar etmek için ona yakın dururlar ama Allah ile para yan yana geldiğinde daima parayı tercih ederler. Tarih boyunca hep böyle yaptılar, bugün de böyle yapıyorlar.

Vicdan kulaklarınıza küpe olsun diye, suyun ta başından bir örnek vereceğim. Dikkat ve ibret-le izleyin. Ve ‘Maun Suresi Gerçeği’ni bu ışıkla bir kez daha düşünün:

Hz. Peygamber’e at satan bir sahabî, parasını almak üzere Peygamber’in evine gidiyordu. Peygamber, hızlı yürüdü; adam biraz geri kalmıştı. Adamın yanına sokulan bazı sahabîler (!) ata daha fazla para vereceklerini söyleyerek adamın kafasını çeldiler. Fazla parayı gören adam atı bunlara satmak istediğini Hz. Peygamber’e bildirdi. Hz. Peygamber: “Biz seninle anlaştık, atı bana sattın, artık o at benim” deyince adam anlaşmayı inkâr etti. Allah adına yemin de ederek “Ben atı sana satmadım” dedi. Çevredeki sahabîlerse (!) kenarda saklanarak tartışmayı duymazlıktan geliyorlardı. Çekişme epeyce sürdü. Hz. Peygamber “Sen atı bana sattın” diye ısrar edince adam, akıl almaz bir utanmazlıkla Cenabı Peygamber’e şunu söyleyebildi: “Sö-zünün doğruluğunu tanık getirerek ispatla.” Bunun üzerine Peygamber, Huzeyme adlı birini tanık göstererek atı satın aldığını ispatladı. (Ebu Davud, akzıye 20 =3/308; Nesaî, büyû’ 81=7/265-266)

Geleneksel Emevî dinciliğine göre, Hak Elçisi’ne karşı şu hayasızlığı yapan adamlar ‘sahabî’ unvanı taşıdıkları için sonraki zamanlarda gelecek tüm Müslümanlardan hayırlıdırlar. İstedik-leri kadar parayı Allah’a ve Peygamber’e tercih etsinler!

Hak Elçisi’ne böyle bir davranışı layık görenle bu davranışı kenara çekilip seyredenler nasıl olur da Peygamber’i görmemiş Müslümanların tümünden daha üstün olur?! Böyle bir iddia akla, dine ve Peygamber’e hakaret değil midir?

Dinciliğin mal putu karşısındaki tavrı hep bu olmuştur. Görüldüğü gibi, onun imansızlık ve hayasızlığının ‘sahabe’ patentli dayanakları da vardır. Onlar dayanak mı, iflas belgesi mi diye sorulmamıştır.
http://www.yurtgazetesi.com.tr/para-mi-tanri-mi-makale,9921.html
Sosyal ağlarda paylaş

Akraba evliliği doğuştan zeka geriliği, sakatlık gibi genetik sorunların çıkma ihtimalini çok arttırıyor.

Bunun dışında aile içi istismar durumlarını da arttırma ihtimali var. Beşik kertmeliği, kızın fikrini almadan amcaya gelin vermek vs. Aile içi gerçekleşen hiçbir evliliğin iki tarafın rızasıyla gerçekleştiğine emin olmak mümkün değil. Normal evliliklerde de benzer sorunlar olabilir ama onlarda en azından her bir evlilik için endişelenmek zorunda kalmıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Batuhan_BJK said:

dinden nasıl çıkılır enter.

ateistlerin bu soruya cevabı var mı? neden ensest ilişkiyi yanlış görüyorlar? atadan görme/yaşadığı topluluktan görme olduğu için mi? bundan başka bi nedenleri var mı?

Cahil mi, troll mu anlamadım? Westermarck effect? Bre cahil sanırım. Westermarck efektinin ne olduğunu bilmemek mümkün mü? Ayıp!
Sosyal ağlarda paylaş

westermarck effect, hayatının ilk yıllarını beraber geçirmiş insanların kesinlikle birbirine ilgi duymayacağını mı söylüyor? peki, doğumdan yıllar sonra bir araya gelen aile bireyleri birbirine ilgi duyabilir mi?

sakat çocuk vs. diyenlere, eğer partnerlerden biri kısırsa veya korunurlarsa birbirlerine ilgi duymaları normal midir? veya eşcinseller çocuk sahibi olamayacağı için ensest ilişki yaşayabilirler mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Batuhan_BJK said:

westermarck effect, hayatının ilk yıllarını beraber geçirmiş insanların kesinlikle birbirine ilgi duymayacağını mı söylüyor? peki, doğumdan yıllar sonra bir araya gelen aile bireyleri birbirine ilgi duyabilir mi?

Dogumda ayrilip 20-30 yil sonra karsilan kardesler arasi cinsel cekim yuksek oluyor zaten. Genetic sexual attraction deniyor buna.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Allah once genetic sexual attraction'i yaratmis gen olarak birbirine benzeyen insanlar biribirini bulsin diye, sonra kardesleri ve kuzenleri filan da bunun etkisinde kalacagini dark edince Adam ve Havva ana-babamiz ve cocuklari yeterince uredikten sonra westermarck effect ile bugfix cekmis yani.

Ben bunu anladim.
Sosyal ağlarda paylaş

ya zaten akraba evliliği gibi mevzuların cevabını dinlerin içinde aramak kadar vahim ve cehalet unsuru bir davranış olamaz...

dinler böyle şeyler değiller.

ama dini kullanarak sıradan halkın arasında nüfus sahibi olan bazı "muhterem zatlar" kendilerine gelen bazı sorulara yine tahkiye yaptıkları gibi cevap vermekten geri kalmıyorlar

misal bu çağda adam hala dünya dönmüyor veya düzdür diye iddia edebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ben size neye göre doğru bulup bulmağınızı soruyorum, siz gelmiş bunların böyle açıklamaları var diyorsunuz. bilim bu tarz olayların açıklamalarını yapar, neden kaynaklandığını belirtir. ben size felsefi olarak bunları doğru bulup bulmadığınızı soruyorum. neyse ben güzel türkiye'min vücut bulmuş hali olayım :(

anlatmak istediğim şu. ahlak kurallarının çoğu dinler aracılığıyla bizim içimize işlemiştir ve büyüklerden görerek bu kuralları benimseriz. çok sorguladığını söyleyen bazı ateistler bu kuralları aslında zerre sorgulamadan kabul etmişlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

kur an okumayınca böyle oluyor.

ademler havvalar olarak düşünün enseste gerek kalmaz.

abi koca koca alimler(!) utanmadan diyorlar birbirleriyle, çaprazlama bi de fantezi dünyalarını katıyolar işin içine

nasıl gerzek bunlar. kur an da ki sembolik anlatımı bilmeyince böyle şeyler çıkıyor ortaya. tabi israiliyatı da unutmamak lazım

video paylaşacaktım da unutmıyayım özellikle bilim de geri kalmanın nedenlerinden birini güzel anlatmış hoca.

eşyanın kanunu yok, fizik, kimya önemsemeyince bu halde oluyoruz.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...