Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

-Kur an ı Anlamak / Okumak-

vivavale

Öne çıkan mesajlar

"hürriyet, 21.01.2015" said:

İHSAN ELİAÇIK: Peygamber’in karikatürünün çizilmesi Müslümanları rencide eder. *Rencide olan Müslümanlar nasıl bir tavır almalı?İHSAN ELİAÇIK: Allah’la, Peygamber’le, Kuran’la, ayetlerle alay edenlere karşı ne yapılması gerektiği Kuran’da var. Söylenen şu: “Alay edenlerle karşılaştığınız zaman sözü değiştirene kadar onlardan uzaklaşın ve onlarla beraber oturmayın.” Mekke’de müşrikler alay etmiş, En’am suresinin 68. ayeti gelmiş. Medine’de Yahudiler ve Hıristiyanlar alay etmiş, Nisa suresinin 140. ayeti gelmiş. Ayetlerde söylenen hep aynı: Alay edenlerle birlikte oturmayın, oradan uzaklaşın... Pasifist bir tutumdur Allah’ın bizden istediği... Pasifist bir protestodur.*Cezai bir müeyyide yok yani...İHSAN ELİAÇIK: Cezalandırma yok. Silah kullanma yok. Hele öldürme, hiç yok. Ayetler apaçık. “Sözü değiştirene kadar orada oturma, oradan uzaklaş” diyor. Alay biter de söz normale dönerse oturabilirsin. Yani “İlişkiyi kopar” bile demiyor, sadece uzaklaş diyor. Uzaklaşarak şunu söylemiş oluyorsun: “Bu yaptığın hoşuma gitmiyor. Sen de ısrarla yapmaya devam ediyorsun. O zaman bana eyvallah.” Çok ince bir tutum... *Hazreti Peygamber’in kendisiyle ısrarla alay eden şiirler yazan bir müşrik şairin öldürülmesini emrettiğine dair bir rivayet var... Bu rivayetle ilgili düşünceniz nedir?İHSAN ELİAÇIK: O rivayetin aslı yoktur. Uydurmadır. Güya Hazreti Peygamber, “Beni şunun elinden kurtaracak yok mu” demiş. Bunun üzerine iki sahabe, alay eden o kişinin yanına gizlice sokularak arkadan...
Sosyal ağlarda paylaş

geçenlerde rastladım da şahitlik konusunu harikulade şekilde açıklamış Mehmet Hoca, bura da da paylaşayım.

şahitlik konusunda '1 erkek 2 kadına denk' kur an böyle diyor diye bok atarlar genelde.

bi de salat meselesi var ki evlerden ırak. elimizdeki çoğu mealde salat kavramı çığırından çıkarılmıştır. özellikle dinciler baya baya çarpıtmışlar bu kavramı.
[video]http://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84503534&v=8TadH5JxX9Q&x-yt-ts=1421914688?feature=oembed" width="459">

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Seele said:

@vivavale soruyorum. karizini dövün diye bir ayet var midir?

abi çok özür dilerim yeni farkettim.

dövün diye bir emir yok. ilgili ayette gelen darebe fiil ayrılmak anlamında gelir orada.

fakat elimizde ki çoğu çeviri 'dövün' olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu ayet Nisa 34
''Erkekler kadınları gözetirler. Zira ALLAH her birine farklı yetenekler ve özellikler vermiştir. Nitekim erkekler evin geçiminden sorumludur. Erdemli kadınlar, (Tanrı'nın yasasına) boyun eğer ve ALLAH'ın korumasını emrettiği (onur ve iffetlerini) tek başlarına bile olsalar korurlar. İffetlerinden endişe duyduğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarınızı ayırın ve nihayet onlarla kısa süreli ayrılın! Size itaat ederlerse onlara karşı bir yol aramayın. ALLAH Yücedir, Büyüktür.''

sünnet diye ağlar çoğu dinci, peygamberin sünneti var, eşi Ayşe ile bir sıkıntı yaşıyo, bir kaç haftalık bir ayrılık söz konusu oluyor. sünnet işte, saçma sapan şeyleri sünnet olarak kabul edeceklerine bu tarz bir davranışı sünnet edinsinler.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de dayak ile ilgili video karıştırayım dedim.

bi kaç tanesi hoşuma gitti. mesela Caner Taslaman çok güzel bir konuya temas etmiş kur an ile ilgili alttaki videoda.

kur an ın bütün zamanlara gelmesi ve evrensel bir kitap olması ile ilgili olarak. kur an yaşanılan çevre ve zamana göre değerlendirilmeli
hatta Bayraktar Bayraklı hocanın çok güzel bir sözü var ' kur an metni ile statik, anlamı ile dinamik bir kitapdır.'

dinciler bu konuda nedense peygamberi hiç akıllarına getirmezler, peygamberin bir fiske attığı ile ilgili bir tane dahi rivayet yoktur.
eğer dayak konusu olsa idi bunu bizzat peygamber gerçekleştirirdi.

son olarak da mehmet okuyan ın video yu da paylaşayım. çok güzel bir şekilde açıklamış

Sosyal ağlarda paylaş

Batuhan_BJK said:

peki bi şey sorucam. ateistler ahlakı nasıl temellendiriyor? mesela ensest ilişkiye neye göre karşı çıkıyorlar? bu tarz yasaklar bin yıllardır dinin getirmiş olduğu yasaklar değil mi?

bu ne saçma bir sorudur. din değil tüm toplulukların, insanların belli bi' ahlak yasası var. insanın iyiyi ve kötüyü ayırt etme potansiyeli var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...