Jump to content

sanssizsansli

=o=
 • Mesaj sayısı

  11.670
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

sanssizsansli hakkında

 • Rütbe
  sanssizsansli

Son profil ziyaretçileri

863 kez ziyaret edildi
 1. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  adından müsemma etik olarak anlatmak istediği şeyleri yeterince anlatmış zaten. uzatmanın manası yok bence. karakterlerin hayat serüvenleri beni daha fazla ilgilendirmiyor.
 2. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  olmaması lazım.
 3. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  reampage teknik hangi hata var abi açıklar mısın? yabancı bir arkadaşa önerebilir bir insan, şu an bi yabancı arkadaşım sorsa ben de öneririm mesela. o senin o anki hafızana bağlı. türk sinemasından güzel örnek var mı diye soran birine en eskisi hangisiyle o daha kıymetlidir gibi bir anlayışla tavsiyede bulunmak bir şey ifade etmiyor. eşkıya kaliteli bir türk filmidir ama türk sineması eşkıya gibi midir orası tartışılır. istisnalar her zaman oluyor, mesela hacivat ve karagöz iyi bir türk filmidir ama türk sineması budur demez kimse. ben yıllardır böyle yapımların hem yurt içinde hem de yurtdışında türk sinemasıyla eşleştirildiğini gördüğüm için bana daha somut bir örnekmiş gibi geliyorlar. bu dizi de amerikalıya değil yerele hitaben çekilmiş zaten. ki öyle de olması gerekiyor bence. fakat elin amerikalısı izlemedi ya da beğenmedi diye bu onu kötü yapmıyor. orijinal dilinden kitap okuyabilmek kadar zevklidir ana dilinde bir şeyin kalitelisine denk gelmek. bunu amerikalılar, ispanyollar falan çok yapıyorlar mesela. bakıyorsun film 8-9 puan almış hem seyirciden hem kritiklerden, sen oturunca o tadı alamıyorsun, senaryosu iyi oyunlukları iyi çekimleri iyi bir de dertlerini iyi dile getirmiş diyorsun en fazla ama kendi hayatında bir karşılığı yok. bunu izlerken bir nebze olsun o şeyleri yalamak mühim yani. Kore filmleri de bir gecede dünyaca meşhur olmadı. herkesin bir ucundan giriş diye nitelendirdiği my sassy girl gibi pop ürünleri ilk aşamada yabancıyı çekti sonrasında daha global bakış açıları yakalayacak filmleri yapmayı öğrendiler. Halbuki kore sineması bunların öncesinde çok daha yerel ve kendine has anlatıları olan yerdi. Failan vardı mesela 2001 yapımı olması lazım. Bizim bu bahsettiğimiz örneklerin kore versiyonudur o. oturup izlersen anlarsın ne demek istediğimi. Durum ortada 20 sene sonrasında hasbelkader oscar kazandılar işte. Bu bir gelişim süreci, doğru ilerlenirse belli bir çıtaya çıkmak çok zor değil. Masumu bu diziyle karşılaştırmak istemem çok farklı dertleri olan yapımlar. sansasyon anlamında bir başkadır istediğini başarmıştır.
 4. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  abi bir şeyi belirtirken en uç noktadaki fikirlere bakıp herkes böyle düşünüyormuş gibi bi izlenim bırakıyor bu dediğin. öyle demediğine eminim ama 2 yukarda da fistan gibi birinin yorumu var mesela internette. şimdi fistanın dediğine baksak böyle düşünenler de var mı diyeceğiz yoksa kekw diyip devam mı edicez ona karar vermek lazım. ben öyle türk sinema tarihinde bir ilk diyen bi yorum görmedim mesela bir şey diyemeyeceğim ama görsem yav he der geçerim. benzer bir sürü yapım var, dizinin esinlendiği bir sürü isim de var iki kırık sinema bilen adam zaten 1-2 bölümde yakalayacaktır. amerikayı keşfetmemişler ama amerikanlar gibi de özenmişler işte. kalite buralara yakın olduğu sürece farklı türlerde daha güzel işler görürüz. hep dedim zaten forumda, önyargılı olmayalım ben dijitale güveniyorum vs vs. yavaş yavaş kıvama geliyor işte. bir de gayriihtiyari midir yoksa doğal akışımı böyle oldu bilmiyorum ama bir türk sineması metodunu görüyoruz ufaktan. şöyle dışardan bir gözle bakınca bir kore sinemasını nasıl ayırt ediyorsak türk sinemasının da tarzı oturuyor gibi.
 5. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

 6. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  bölüm sayısıyla alakalı pek bir şey bileceklerini sanmıyorum ama sorarım.
 7. sanssizsansli

  Travmatik sevgili

  🙂
 8. sanssizsansli

  Travmatik sevgili

  yaş kaç?
 9. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  yalın alpay bu bahsettiklerinden farklı şekilde bahsediyor ki bence potizif bir yan. hatta sanatsal bir film gibi görülebilmesindeki temel yapı taşının, dizinin kendi iklimini gerçekçi bir şekilde çizebilmesi olarak görmüş ki haklı bence. ben daha önceden yine benzer bi tartışmada yazmıştım burada. insanlar bir dizinin filmin aşırı derecede gerçekçi ve gerçek hayatla tutarlı olmasını ön koşul olarak görürken hataya düşüyorlar zira bu tutkuyu belgesel izleyerek tatmin edebilirler. sinema gibi üst perdeden bir işin kendisini bir miktar da olsa karikatürize edebiliyor olması önemli. misal bir tiyatro oyunu doğası gereği kısık sesli olamaz bu da onu doğallıktan bir tık öteye taşıyor. teatral kelimesi de böyle şeyleri tanımlamak için kullanılır zaten günlük hayatta. türkiyeyi yansıttığını söylemek basite kaçıyor ama toplumun bir kesiminin tecrübelerini gerçekçi bir biçimde aktarmayı başarıyor. bunu da berkun oyanın tiyatro geçmişine dayandırıyorum ben. ikisi arasındaki bağı güzel bir dengede yakalamış. o bahsettiğin köy evleri hala var. armutluda görebilirsin. her gün çarşaf gibi şehir kıyılarında arsalar satılan bir şehrin daima ona yakın köyü de oluyor. gerçi dizideki tam bir köy değil derme çatma romanize edilmiş bir gecekondu gibi o yüzden sinematografik olarak da desteklenebilecek uç görseller yakalanabiliyor ki yakalanmış. görüntü yönetmeni ve focus puller arkadaşımdır. ikisi de senelerdir bu şeylere kafa yormuş ve ne yaptığını iyi bilen kişiler. Berkun Oya sanki tüm projeyi carrylemiş gibi konuşuyor, çok iyi çekmiş falan bile deniliyor mesela. sanki berkun oya kendisi çekmiş gibi. halbuki bir çok yer bizim çocukların inisiyatifiyle çekilmiş ve gördüğüm kadarıyla görsel bazda konuşulan yerlerin büyük çoğunluğu da onların kişisel dokunuşları. bu beni sevindirdi mesela ne güzel lan arkadaşlarım bir şeyler başarıyor hissi güzel.
 10. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

 11. sanssizsansli

  Bilgisayar koltuğu

  doğru dürüst koltuk bulamamızın sebebi kur. böyle fiyatı düşük ama görüntü olarak iyi duran şeylere kanıyoruz halbuki alım gücü olsa basarsın parayı en iyisi olmasa da ona yakın bir şey alır geçersin. çin dünyanın en büyük scammerı resmen. serbest piyasada her ürünün alıcısı olur diye dünyayı dolandırdılar adamlar.
 12. sanssizsansli

  Bilgisayar koltuğu

  çok çabuk ses çıkarmaya başladı, koltuğu dengeli durmuyor, hidrolik sistemi tutmuyor bazen aşağı kaymaya başlıyor falan. üşengeçliğimden adamlara bildirmedim bile öyle kullanıyorum hala.
 13. sanssizsansli

  Bilgisayar koltuğu

  ben aldım seduna thunder pro pişmanım.
 14. sanssizsansli

  USA deki meksikali tipler

  adres ver öldürelim.
 15. sanssizsansli

  Bir Başkadır (Ethos) 2020 Netflix.

  istiyosan izle işte

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...