Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: The Force Awakens (2015)

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Mortis said:

çok ii açıklamışsın quixef tebrik ederim.

rey'in başta eğitim görüp, Knight of Ren ayaklanması sonucunda forsunun Luke tarafından bloklanması Jakkuya bırakılması ve zamanı geldiğinde awakening olması falna güzel teori evet, o kısmı öle düşünmemiştim.

Kes lan zevksiz. Yer açılınca söylesenize olm bak bekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Dünyada kimsenin yapmadığı yorumu yapıyorum:

Rey'in hızlı jedi'lığa dönüşünde aslında bir problem yok. Film gerekli bütün bilgileri baştan itibaren veriyor.
1. Rey yakın dövüşte iyi, Jakku'da filmin başında peşindeki iki adamı ustalıkla indiriyor.
2. Rey "kendi başımın çaresine bakarım" diyor filmin başında güçlüce. Finn'in yardımlarını kabul etmiyor, "elimi tutmana gerek yok" diyor.
3. Scavenger olduğundan mekanik bilgisi yüksek. BB-8'i kurtarıp nasihat vermesi bile buna işaretti.
4. Kılıcı aldığında flashback'lerde Academy baskını sonrası Jakku'ya bırakılmasını gösteriyor. Bu da Academy ile ilgisi olabileceğine işaret. Yani Jedi eğitimi başlangıcı almış olabilir.
5. Kylo Ren'in zihin okumasına karşılık verdiği sahnede, bilgi exchange olayı, force'u hissetmesi ve anlaması olayı olabilir. Orada belli bir derece "anlama" planları vardı.

Bütün bunlar haricinde Deisy'nin Interrogation sahnesi sonrası değişimi görülüyor zaten.

Ama, herkesin "çok hızlı değişti karakter" demesinin nedeni aslında kimsenin farketmediği kötü bir sahne...

Rey'in kılıcı alıp flashback/flashforward'lara maruz kalmasından sonra ergen gibi kaleden koşarak ormana koşma sahnesi seyirciyi feci derecede yanıltıyor. Baştan beri kurdukları "güçlü" Rey karakteri orada sıfırlanıyor. "Force mu? istemem ben öyle şey!" deyip kaçıyor kız. Zayıflık göstergesi oluyor. Akabindeki sahnede de Kylo Ren'e karşı "güçlü" bir duruş sergiliyor. İki tane ZIT sahne ve bence bütün problem bu.

Ve o sahnede değişiklik yapıyorum: Rey kılıcı aldıktan sonra daha olgun karşılar, sonra Han Solo ile konuşur ve ardından Stormtrooper'lar saldırsır. Han Solo, Chewy, Finn'in yakalandığı yerde Rey de yakalanır, O sırada Kylo gelir, babasıyla karşılaşır, arada laflaşırlar (böylece final karşılaşması daha güçlü ve anlamlı olur), sonra rey'in bilgi sahibi olduğunu fark edip onu alıp götürür ve X-wing'ler gelir, böylece bir çok problem çözülür.

Bunu alıp Abrams'a atayım da Bluray release'de benim cut'ı kullansın çocukcağız.

Sosyal ağlarda paylaş

Remus said:

Tam hayalimde ki sith :) Bu filmi beğenmeyenler de kesin Sithci tayfa.

Lord geçmiyorda, bana lordmuş gibi geldi. Zaten Amcasına çekmiş.

Herifin suratini her gordugumuzde "geldi yine tipini..." diye soylendik lan. Nesini begenmediniz mi var?

Ya inadina yapiyosun sunu ya da SpecSavers reklamindaki tipler kadar bozuk olm senin gozler. Ikisi de degilde direkt Red'in kardesi diye title vericem.
Sosyal ağlarda paylaş

Finn ve Rey (Luke'un kızı albette) küçükken arkadaşlar hatta aşıklar birbirine ama Kylo'da Reye aşık. Bu karşılıksız aşk karanlık tarafa geçmesine sebep oluyor. Malum ailede karı kız işlerinden karanlığa geçen ilk jedi apprentice o değil. Bunun üzerine Luke bey bunların hepsini başlarım ulan diye resetliyor ama Kylo bir şekilde hologram amcanın radarına giriyor ve amca bunu karanlık tarafa doğru yöneltiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

-Yaralı Kylo'yu yenmesi ve bütün o fight sequence baştan sona bir dram. Hayatımda ilk defa projectile'a vurulan dark side jedi'ı gördüm. Filmin basında görmedigi shot'ı havada yakalayan villian'ımız sonunda bırak yakalamayı blocklamadı bile.

Yakın zamanda kendini çok etkileyen bir deneyim yaşamış ve o yüzden dikkati dağılmış olmasın?
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Black-ice said:

spo hacı spo

spo bekçisi oldum bak yine valla tamamen tesadüf.

Hacı 1 hafta geçti, SW gelip de 1 haftada izlemediyse bir kişi şu forumda Patiden de banlayın artık.

Black-icelığa mı özendin zaynın? Mantıksız ve tutarsız olsa da hak savunuyorum çünkü batılı aydın değerleri temsil ediyorum kılıfı altında inceden inceye baskının ve faşistliğin keyfini sürmek peşinde misin sen de?
Sosyal ağlarda paylaş

SPOİLER AGIR

Cumhuriyet - resistance olayını anlamamış kimse ama 4. filmdede kimse cumhuriyet niye imparatorluk oldu bilmiyordu sonra ögrendik. Burdada açıklanan film dışında aynen şu :
- Endor savaşı yeni cumhuriyet kuruluyor ve parçalanan imparatorluk güçlerine karşı arka arkaya savaşlar yapılıyor. Hatta Akiva denen bir savaşta imparatorluk bir hayli üst düzey elemanını yitiriyor. Bir hayli sistem imparatorluktan kopuyor ve cumhuriyete katılıyorlar. Savaşmayıp ellerindeki güçlerle direk outer rime kaçan imparatorluk komutanlarıda oluyor. En son Jakku savaşında da imparatorluk kalıntıları endordan da agır bir darbe alıyor. Ellerindeki en güçlü super star destroyer Jakkuya çakılıyor.
İmparatorluk barış istiyor - Mon mathma da bunu kabul ediyor ve karşılıklı silahsızlaşmayı da içeren bir barış yapılıyor. İmparatorluk outer rime çekiliyor - fakat silahsızlanmayı tam yapmayıp ellerindeki kalan güçü de çekiyorlar. Mon mathma ise uyarılara kulak asmayıp - cumhuriyet ordusunu dağıtıyor - küçük bir filo kalıyor geriye. Tüm bunlar endordan sonraki 5 yıl içinde oluyor.

Leia önderliginde bazı eski komutanlar bu silahsızlanmaya karşı çıkıyorlar ve imparatorlugun gizlice hazırlandıgını konusunda ısrar ediyorlar. Mothma yıllarca direniyor fakat İmparatorlugun First order altında birleşmesi ile en sonunda Leiaya resistancı gizlice kurması talimatını veriyor ve el altından destekliyor.

Cumhuriyet - resistance olayı kısaca böyle özetleniyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kitap guzel gidiyor bu arada, daha bir detayli, karakterler islenmis. Daha yarisina gelmedim ama, okunur yani.

Garip olmus ama, hep kitabin filmi cekilince surasi atlandi, burasi kotu olmus derdik; simdi filmin kitabini yazdilar ama ayni sey yine gecerli. Film sahneleri atlanmis ve karakterler ustunkoru gecilmis bir uyarlama gibi duruyor uyarlama olan kitap olsa dahi aslinda.
Sosyal ağlarda paylaş

Rey hakkında

rey %99,9

luke'un çocuğu

genetik 101;

gözler
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/74/Anakin-Jedi.jpg

silulet
http://metalarcade.net/wp-content/uploads/2012/02/Padme.jpg

karakteristik özellikler
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/a8/c1/00/a8c100c7929c7debed630e80072e30d9.jpg

sonuç:
http://img.lum.dolimg.com/v1/images/rey_bddd0f27.jpeg?region=0%2C24%2C1560%2C876&width=768

Sosyal ağlarda paylaş

Livered said:

SPOİLER AGIR

Cumhuriyet - resistance olayını anlamamış kimse ama 4. filmdede kimse cumhuriyet niye imparatorluk oldu bilmiyordu sonra ögrendik. Burdada açıklanan film dışında aynen şu :
- Endor savaşı yeni cumhuriyet kuruluyor ve parçalanan imparatorluk güçlerine karşı arka arkaya savaşlar yapılıyor. Hatta Akiva denen bir savaşta imparatorluk bir hayli üst düzey elemanını yitiriyor. Bir hayli sistem imparatorluktan kopuyor ve cumhuriyete katılıyorlar. Savaşmayıp ellerindeki güçlerle direk outer rime kaçan imparatorluk komutanlarıda oluyor. En son Jakku savaşında da imparatorluk kalıntıları endordan da agır bir darbe alıyor. Ellerindeki en güçlü super star destroyer Jakkuya çakılıyor.
İmparatorluk barış istiyor - Mon mathma da bunu kabul ediyor ve karşılıklı silahsızlaşmayı da içeren bir barış yapılıyor. İmparatorluk outer rime çekiliyor - fakat silahsızlanmayı tam yapmayıp ellerindeki kalan güçü de çekiyorlar. Mon mathma ise uyarılara kulak asmayıp - cumhuriyet ordusunu dağıtıyor - küçük bir filo kalıyor geriye. Tüm bunlar endordan sonraki 5 yıl içinde oluyor.

Leia önderliginde bazı eski komutanlar bu silahsızlanmaya karşı çıkıyorlar ve imparatorlugun gizlice hazırlandıgını konusunda ısrar ediyorlar. Mothma yıllarca direniyor fakat İmparatorlugun First order altında birleşmesi ile en sonunda Leiaya resistancı gizlice kurması talimatını veriyor ve el altından destekliyor.

Cumhuriyet - resistance olayı kısaca böyle özetleniyor.

bunları orjinal eu'yu baz alarak mı yazdın?
Sosyal ağlarda paylaş

pffff bi tur daha yorum okuyim dedim, çok sıkıldım, okuyamadım.
şuraya genel genel bikbiklenip sonra da threadi terk edicem sanırım:

- xunn filmden anlamıyor, üstelik spoiler da vermiş, bi de hiç susmamış, 78 tane mesaj atıp konuyu haraslamış, bence banhammer worthy (sorry mate!)
- film kötü diyen herkes haksız ve onlara laflar hazırladım.
- 1-2-3'ten iyi olduğu kesin. 4-5-6'dan iyi olmasına zaten pek imkan yok, get real.
- film yeni bir üçlemenin ilk filmi, her şeyin çarşaf çarşaf açılmasını/ilgili yerlere aciliyetle bağlanmasını bekleyen herkese nanik.
- sizin bir izleyişte şıp diye gördüğünüz açıkları koskoca ekip, bizzat lore'un yaratıcısı ve yanlış yapmamak için kıçını yırttığı her halinden belli olan jj düşünemedi öyle mi? vay arkadaş...
- sw'yi ilk etapta ne için sevdiğinizi kaybetmeyin/unutmayın. bu tekrar edildi diye kızmayın, tıpkısının aynısı yapılmadı diye de kızmayın. kızmayın ayol her şeye, hiç seksi diil ;)
- kylo ergen evet (hatta kendisine ilk ergen diyen benim galiba threadde) ama bu herhalde "yanlışlıkla" olmadı di mi? bütün yapımcılar kendisine bakıp karizmatik bir sith lord gördü ama fanlar ikna olmadı diil herhalde hikayenin özeti hm?
- gerçekçilik beklentisi ile fantazi sevicilik elele gitmiyor pek. not olarak düşeyim. evet kendi içinde tutarlılık. ve şu anda kendi içi = 4+5+6+1+2+3+7+8+9. referansınızın bir kısmını eskiden alın tabi, ama hepsini diil. yoxa dinozor olursunuz ve bu forumda dinoluk size kalmadı :P
- burda 7 olmamış diye bikbik edenlerin en az %70'inin 8 gelince dibi düşecek, ama çok ağladıkları için tükürdüklerini yalayamayacaklar, daha da yüksek sesle ağlayacaklar. alın size teori :)
- film sadece sizin için değil, HERKES için. her zaman öyleydi: mainstream! bunu anlamayıp kıskançlık ederseniz, eski fanların beklentilerinin her aşamada önceliklendirilmesini beklerseniz üzülürsünüz tabi.
- film ÇOK İYİ. star wars'un ömrünü, ruha (o kadar para dönmesine rağmen) hıyanet etmeden, basicleri tazeleyerek, yenileri dikkatle ekleyerek en az 20 sene daha uzattı. daha ne yapsın?
- 4-5-6'yı 750şer, 1-2-3'ü 10ar defa izlediğim için taze taze izleyecek yeni bir edition olmasına bile ÇOK mutluyum. sizden de öncelikle bu tip bir vefa beklerdim ama "ben daha iyi bildiğim için tatmin olamıyorum" kredisinden vazgeçemiyorsunuz bir türlü. makes you look cheap. yapmayın etmeyin.
- tl;dr have some respect!

ema "bik bik bik bik" leth

bonus:
şu da burda dursun --> derli toplu ray analizi/hikayesi. (ayı gibi spoiler içeriyor tabiisi)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...