Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.8 [10mayis12]

Kharon

Öne çıkan mesajlar

Şimdi toms dan baktım gtx 960'a oyun performansları gayet iyi gözüküyor. Zaten yukarıda da Jonq demiş ben 1080p tek monitör oynayacağım. Nitekim en yeni oyunlardan oynayacaklarım da Far Cry 4 falan olur. AC Unity e hiç bulaşmam bile. AMD nin yeni kartları ne zaman gelecek bilmiyorum ama bekleyecek çok fazla da vaktim yok çünkü şu an ekran kartım yanmış durumda. Bu yüzden aşağıdaki sisteme karar verdim. Tavsiyelerinize hala açığım.

CPU I5-4460 512TL VATAN
ANAKART Z97 PC MATE 285TL VATAN
HARDDISK WD CAVIAR BLUE 1TB 161TL VATAN
KASA Z3 ZALMAN 136TL VATAN
RAM G. SKILL RIPJAWS 2X4GB 1600MHZ 212TL AMAZON
EKRAN KARTI EVGA GTX960 SC 643TL AMAZON
PSU EVGA 500W 80PLUS CERTIFIED 136TL AMAZON
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğim gibi piyasadan çok uzak kaldığım için ucuza evga psu görünce onu yazdım direkt. Gerekirse senin dediğin markanın psusunu alabilirim. Ekran kartı mevzusunda da şaka mı yapıyorsun tam anlayamadım:) Gerçi zamanında forumdan bir arkadaş bozuk 8800 GT mi fırında pişirterek tamir ettirmişti. Bunun üzerine 3 kere daha ekran kartımı fırınlayarak bugünlere kadar geldim. Şu an cpu fanı çalışmayan e8400 işlemcili 4 kere fırınlanmış 8800 GT kullanıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse bir çok açıdan da işimi görüyor. Acaba ekran kartını tekrar fırınlamayı deneyip biraz daha mı böyle idare etsem? En kötü ikinci el dandik bir ekran kartı alır bir kaç ay daha bekleyebilirim?
Sosyal ağlarda paylaş

CuteButPsycho said:

Bu fırın işi nedir merak ettim :)

Abi şimdi şöyle özet geceyim ayrıntıları daha sonra istersen anlatırım. Bu tekniği paticikten biri söylediğinde dalga geçiyor sandım sonra nvidia forumlarında teknisyenlerin bile son çare olarak denenebileceğini yazdıklarını gördüm. Benim sorunum ekran kartında ram artifact olmasıydı.

Bunun için ekran kartını söküp üstünden fanını ve vidaları çıkarıyorsun. Daha sonra termal macun dahil kartın tamamını tinerle temizliyorsun. Timer kuruyup gidince de kartı daha önceden 180 derece issittigin fırında 10dk pişiriyorsun. Daha sonra tekrae macunlayip kartı topluyorsun yeni gibi oluyor.

Bu yöntem anladığım kadarıyla transistorlerin icindeki catlaklari ve lehimleri eriterek kapatiyor.

Dediğim gibi bunu son çare olarak kullanın çünkü kart kullanılamaz hale de gelebilir.

ekstra bilgi: http://lifehacker.com/5823227/save-dying-video-cards-with-a-quick-bake-in-the-oven
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Ekran Kartı : EVGA GeForce GTX 970 FTW+ ACX 2.0 ~ 1.080 TL
İşlemci : Amazondan i5 4690 ~ 660 TL
Ram : 2 x 8GB Ram Kingston 1600 410 TL
SSD : Crucial MX100 - 256 GB 310 TL

Şimdiii bunların siparişlerini verdim yoldalar. Geriye hd, anakart, psu ve kasa kaldı. Önemli olan üstteki parçalarla bu alttakilerin birbiriyle uyumu. Ekran kartını kasayı küçük aldım diye takamazsam misal bileklerimi keserim =(

Anakart: MSI H97M-G43 283 TL Gördüğüm en ucuz H97 şu anda bu kart, e pluslara mluslara da pek gerek yok gibi.

Kasa: ZALMAN Z3 PLUS Black 137 TL. Inventustaki en ucuz kasa asd. Kasa işinden HİÇ anlamıyorum ama güzel gibi bu? Tabi asıl önemli olan aldığım diğer parçaları içine takabilir miyim kısmı.

PSU: Corsair 750w bronze 228 TL Gold mold gereksiz pahalı geldi sanki? Ama tabi köy yerinde ( mersin :( ) yaşadığım için elektrik dengesizliğinde kasayı koruyacak bi psu tercih ederim, gerekirse biraz daha para veririm onun için.

HD: HD 1TB WD 162 TL Standart bu
Sosyal ağlarda paylaş

Diğer taraftan aldığım işlemci overclocklamaya uygunmuş (K serisi), e bu durumda neden H97 alayım? 60-70 lira fazla verip Z97 serisinden bişey alsam daha uzun ömürlü olmaz mı?

Gerçi SLI MSLI uğraşacağım şeyler değil.. Bilemedim.

Star citizen da aldım ama daha kurmadım eski makinaya, joystik de aldım yaparım bi benchmark. Mehehe
Sosyal ağlarda paylaş

AXE HDD olmamış. Onu Cavier Blue yap. OC yapmayacaksan gerek yok Z97'e, çok bir performans farkı yok.

Diğer parçalar gayet iyiler. Bir sıkıntı yaşamazsın.

Z3 kasada da 4 tane de fan geliyor. Yeterince büyük ama malzeme kalitesi orta karar. O fiyata öyle oluyor. Sonuçta kucağına alıp dolaşmayacağına göre bence bir sorun yok.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Diğer taraftan aldığım işlemci overclocklamaya uygunmuş (K serisi), e bu durumda neden H97 alayım? 60-70 lira fazla verip Z97 serisinden bişey alsam daha uzun ömürlü olmaz mı?

Gerçi SLI MSLI uğraşacağım şeyler değil.. Bilemedim.

Star citizen da aldım ama daha kurmadım eski makinaya, joystik de aldım yaparım bi benchmark. Mehehe

Z97 al. pc mate diye bi anakartı var MSIın gayet ucuz, 60 70 fark yok. Otomatik olarak overclock yapıyo (diger markalar da yapar) bi yere kadar, fazla kastırmadan..

bi de evet harddiski blue al

bi de star citizen nemyiş, joystickli oyun varsa gelirim?
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Al yau OC denilen olay çok karışık birşey değil, hızı arttırıp voltaj verip stabilite testi çalıştırıyorsun az biraz yetiyor.

O OCZ PSU 650W bu arada, EVGA 750G2 falan alsana, o fiyat aralığında olması lazm.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Bright said:

Bright selam,

P55A-UD3R, INTEL I5 750, 1333MHZ 4pcsx2 GB Kingston RAM, R9 270X VGA vs vs bir sistemim var.

Anakart ve işlemci alayım diyorum.

1- Z97 mi H97 mi? MSI Z97 PC Mate Intel Z97 gözüme kestirdim mesela.

2- İşlemci ne almak lazım? Aşağıda şöyle bir liste çıkardım da bilemedim be alacağımı. GTA V falan oynamak istiyorum. i5 alıp geçeyim mi? alıp geçersem hangisini çekeyim?

Intel Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Önbellek 22nm İşlemci 1118TL

Intel Core i7 4790 Soket 1150 3.6GHz 8MB Önbellek 22nm İşlemci 987 TL

Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci 588 TL

Intel Core i5 4590 Soket 1150 3.3GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci 642 TL

Intel Core i5 4690K Soket 1150 3.5GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci 769 TL

Intel Core i5 4690 Soket 1150 3.5GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci 707 TL
Sosyal ağlarda paylaş

Ürünleri detaylı incelemediğim için genel kriterleri ben yazıyım ona göre seçim yaparsınız ki şu dönemde yorum yapmak gerçekten zor oluyor. DX12'ye ve diğer low-level API'lara bakıyor işlemci olayı çoğunlukla. İlk testlerde 4+ core'da bir performans eldesi gözükmüyordu ama ileride ne olur veya Vulcan ne yapar ne eder tahmin etmek zor. Şu an içinse 4+ core'lu işlemci almak oldukça mantıksız oyun oynamak için, bu açıdan i5'ler doğru tercih olacaktır. 4690 veya 4690k olabilir overclock yapıp yapmayacağına göre.

Anakart alırken de high-end ve low-end'den kaçınmak en iyisi olacaktır. High-end'ler LN2 altında iyi overclock performansı verip marketing-gimmick bi ton abzürt şeyle dolu ve şişik fiyatlıyken low-end'lerde malzemeden çaldıkları için sağladığı gücün kalitesinde düşüş ve stabilite sorunları yaratabiliyor.
Z97'leri çok detaylı incelemedim ama HPET kapatılabildiği için ve Intel NIC'i olduğu için MSI Z97 SLI tavsiye edebilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

selamlar,

benim de sorularım olacak.

aşağıdaki sisteme sahibim:

anakart: asus p8p67 le (http://www.asus.com/tr/Motherboards/P8P67_LE/)

işlemci: i5-2550k (overclock yapılmadı) (http://ark.intel.com/tr/products/65647/Intel-Core-i5-2550K-Processor-6M-Cache-up-to-3_80-GHz)

ram: 16 gb gskill ripjawsx (http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=3412)

ekran kartı: asus gtx 770 (http://www.asus.com/tr/Graphics_Cards/GTX770DC2OC2GD5/)

psu: corsair gs700 http://www.corsair.com/en-us/gs-series-gs700-80-plus-bronze-certified-power-supply

işletim sistemi: windows 7 ultimate (illegal edition)

sabit disk: 1 tb

ssd: YOK :(

kasayı 2011 sonunda falan toplamıştım diye hatırlıyorum. değişen major parça ekran kartı oldu, ilk aldığımda gtx 560ti vardı, 2013 sonunda gtx 770 aldım.

oyunları ultra'da oynama arzusu olan biriyim, bu senenin başına kadarda genel olarak ultra'da oynayabiliyordum. dragon age inquisition ayarında birkaç oyunla beraber bu ayarlar ufaktan high-medium kombinasyonlarına inmeye başladı. ultra'da oynama gayem dışında herhangi bir sistem zorlayıcı iş ile uğraşmıyorum.

hem iş değişikliği ile güzel bir maaş artışı, hem de sistemi yenileme isteği doğrultusunda aşağıdaki parçaları mı alsam dedim;

http://i.imgur.com/XCRNjoY.png

diceksiniz ki o işlemciye ne gerek var sırf oyun oynayacaksan, ssd al geç, ne gerek var 850 watt psu'ya vs. ama kafam uzunca bir süre rahat etsin istiyorum, ve böyle bir setup ile ekran kartı dışında herhangi bir değişikliğe gitmeme uzunca bir süre gerek kalmaz (?) diye düşünüyorum.

bir yandan da teknoloji bu kadar hızlı gelişiyorken bu kadar külfete katlanmasam mı diyorum.

ne diyosunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

SLI yapmayacaksan PSU overkill abi, sana hiçbir artısı olmaz yani

işlemci benim almak istediğim işlemci eğer para derdin yoksa al geç yani f/p en iyi cpu olmasa da çok iyi bir cpu o fiyat için

bence ekran kartını sat 970 veya 980 çak bir tane ultra sevdan varsa

ssd'nin oyun tarafında loadları hızlandırmak dışında hiçbir olayı yok bu arada, sistem hızını arttırıyor sadece
Sosyal ağlarda paylaş

aynen zaten işlemciyi, psu'yu ve anakart'ı ikinci el parça alan bir yerlere satmayı düşünüyorum. köşede bir bilgisayarcı var, ne zaman yeni parça alsam eskilerini ona satıyordum. düzgün bir fiyat verirse ona satabilirim.

ekran kartını ben de düşündüm bu kadar para veriyorken direkt ona mı girişsem diye de, 770 şimdilik yeterli gibi be.

ama dediğim gibi benimkisi biraz da uzun süre kafam rahat olsun düşüncesi. major parçalar güçlü olsun, sırf ekran kartına yatırım yapayım belli aralıklarla gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...