Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.8 [10mayis12]

Kharon

Öne çıkan mesajlar

Merhabalar,

Elimde 2000 liralık bir bütçe var kasa toplamayı düşünüyorum. Çok fazla FPS oyun oynadığım söylenemez daha çok rpg ve strateji tarzında oyunlar oynuyorum. Uzun süredir bilgisayar piyasasını takip etmediğim için de nasıl bir kasa toplasam bilemiyorum bu yüzden sizlere danışayım dedim. Bu arada yeni bir kasaya da ihtiyacım olacak. Çok ciddi performans farkı olacaksa bütçenin biraz üstüne de çıkabilirim. Ayrıca elimde hali hazırda 1 adet SSD var. Benim aklımda aşağıdaki gibi bir şey var.

Intel Core i5-4460 3.2GHz Quad-Core Processor

MSI Z97 U3 Plus ATX LGA1150 Motherboard
G.Skill Ripjaws X Series 8GB (2 x 4GB ) DDR3-2133 Memory

Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM

Sapphire R9 280 DUAL-X GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.2
Sosyal ağlarda paylaş

jonq said:

xieon said:

Merhabalar,

Elimde 2000 liralık bir bütçe var kasa toplamayı düşünüyorum...

SSD varmış elinde zaten.

Teşekkürler için çok teşekkür ederim. Vatanda biraz daha ucuza 250 liralik thermaltake kasalar var 600W psu lu. Kasada öyle bir şey alıp anakarttan kısıp diğer parçaları mı yükseltsem yoksa kasa bu haliyle iyi mi?
Sosyal ağlarda paylaş

1500 liraya tam teşekküllü desktop makul gelmedi, monitördü klavye mouse'tu windows ve office lisanslarıydı derken kuşa dönüyor kasaya kalan para çünkü. Laptopa ikna ettim gibi.

ama aynı fiyat gamında çok fazla değişik alet var, bu aralar 1500 civarına laptop almış dostlarımız yardımcı olabilirler mi?
Sosyal ağlarda paylaş

@xieon,

Kasa üzerinde gelen PSU lar genelde kasalar ucuz olsun satılsın diye hem kaliteli hemde +80 sertifikalı ürünler değiller. O şekilde de alınabilir ama bence bu kadar para yatırmışken o kısmı büyük bir risk olur. Bence böyle iyi. Şayet ki bütçeni zorlayabiliyorsan ekran kartını yükseltmeye bak derim.

Alabileceğin uygun ve en ucuz anakartta MSI H97M-G43 olabilir ama Z97 ile aralarında 4TL oynuyor gereksiz bir downgrade olur.

@Griswold, 1500 TL ye gaming laptop bulmak çok zor. 1500 TL ye Masaüstü toplanır ama high-end olmaz. 2.el PC lere bakabilirsin bence.
Sosyal ağlarda paylaş

bi sorum var; i3 2100 ve hd 6850 cyclone ekran kartım var; oyun performansını arttırmak için hangisini ilk önce değiştirmem daha avantajlı olur ?

(ikisini de değiştiricem de ikisini aynı anda değiştirecek param yok; ekran kartı için r9 280 veya 280x, işlemci için de i5 3470 veya 3570 düşünüyorum.)
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle ki yeni GTX900 serisi biraz karıştırdı ortalığı ama bütçeyi çok yükseltmemek için performans sıralamasını R9 280X < GTX960 < GTX770 şeklinde sıralayabiliriz. GTX 960'ın teknik olarak artıları var ancak performans olarak GTX770'in altında kalıyor.

Bütçeyi zorlamadan Marka Model Fiyat olarak bakarsak;
Sapphire R9 280X TRI-X OC GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX 11.2 ( En hızlı R9 280X ) - 777 TL
Evga GTX960 SuperSC ACX 2.0 GDDR5 2GB 128Bit DX12 Nvidia - 805 TL
MSI GTX770 TwinFrozr Gaming OC GDDR5 2GB 256Bit Nvidi GeForce - 833 TL

Aralarında yaklaşık 30TL oynuyor ancak 3'ü de işini görür. Tek karar vermen gereken GTX960'ın yeni teknolojik nimetlerinden mi faydalanmalı yoksa GTX770 ile daha iyi performans mı almalı.

R9 280X de kötü bir kart değil. Günümüz oyunlarını yüksek ayarlarda rahatlıkla oynarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

i3 2100'un o yukarida sayilan kartlarin hepsiyle bottleneck yapabilme sansi var.

donanım konusunda çok bilgim olmasa da bi kaç yerden okuduğum kadarıyla ben de öyle olacağını düşünüyorum o yüzden hangisini ilk önce almak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

bir başka rahatsız eden konu da şu; anakartım desteklemediği için yeni seri i5 işlemcileri kullanamıyorum fakat aynı fiyat seviyesindeki işlemcilerde oyun performansları arasında da kayda değer bir fark göremedim. o yüzden anakartı değiştirmeye vereceğim paraya ekran kartını daha iyi bir model alma yoluna gittim, doğru mu yaptım sizce?
Sosyal ağlarda paylaş

yorum yapın:

http://i.imgur.com/1Ycsaj0.png

- iyi işlemci lazım, oyun da oynayacağım elbet ama gaming için almıyorum işlemciyi yani. premiere kullanıyorum ıvır zıvır işlerin hızlı hallolması gerekli biraz, çok oyalıyor şu an. i7 4790 koyacaktım ama encoding benchmark sonuçlarında i5 4690 ile arasında kayda değer bir fark yokmuş gibi geldi. yorumunuz fikriniz varsa belirtin lütfen en önemlisi bu aralarında.

- anakartı baya random seçtim almayalı o kadar zaman olmuş ki. her türlü şeye açığım bunda.

- bunların dışında bir adet stok fanın kafamı öpmesini önleyecek işlemci fanı lazım. şu an amd'de 60 liralık xigmatek kullanıyorum gayet memnunum yani o ayarda tavsiye istiyorum.

- bir adet de PSULU havadar bir kasaya ihtiyacım var. çok fancy bi şey olmasına gerek yok. parçaları rahat takabileyim ve cayır cayır yanmasınlar yeter. görüntüsü umurumda değil hatta. hiçbir fikrim yok kasalar hakkında o yüzden bakamadım bile.
psulu istiyorum çünkü eski bileşenleri ihtiyacı olan bir arkadaşıma vereceğim. gelen kasanın içindekini ona vermeyi düşünüyorum yani, o yüzden önemli bu da. bende seasonic 750w var zaten sıkıntı yok.

listede olmayan diğer parçalara zaten ihtiyacım yok. hdd'yi de çoğunlukla film dizi depolamak için kullanıcam.

bütçeyi 2.1-2.2 civarında tutmaya çalışıyorum, k serisi alıp oc'ye sarma sevdamdan da bu yüzden vazgeçtim. ama derseniz ki "x parçası 100 lira pahalı ama omg must buy" 2.5'u zorlayabilirim bi kuruş fazlası da çıkmaz, o yüzden cidden önemliyse pahalı bi şey önerin yani :(

hepinizi seviyorum

edit: ss'e dahil etmeyi unutmuşum lan -_- şu üstteki parçalar toplam 1800 lira şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

S-H said:

Bright said:

i3 2100'un o yukarida sayilan kartlarin hepsiyle bottleneck yapabilme sansi var.

donanım konusunda çok bilgim olmasa da bi kaç yerden okuduğum kadarıyla ben de öyle olacağını düşünüyorum o yüzden hangisini ilk önce almak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

bir başka rahatsız eden konu da şu; anakartım desteklemediği için yeni seri i5 işlemcileri kullanamıyorum fakat aynı fiyat seviyesindeki işlemcilerde oyun performansları arasında da kayda değer bir fark göremedim. o yüzden anakartı değiştirmeye vereceğim paraya ekran kartını daha iyi bir model alma yoluna gittim, doğru mu yaptım sizce?

Hayır, bottleneck durumunda ekran kartının performansı normalin kat ve kat altında oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...