Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nvidia RTX 4000 serisi

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

Apple M1, M1 Pro, M1 Max, M2 vs gibi işlemcilerin performansı nedir ki?

bu konu hakkında internette defalarca video kıyaslaması izledim, gördüğüm tüm videolar sadece Adobe Premiere kıyaslayıp "MAC OWNS PC AND APPLE WINS EVERYTHING" diye kestirip atıyorlar.

iyi de mesela browserda 500 sekme açıkken, OBS ile kayıt yapıyorken, Dying Light 2'de RTX ve Ultra grafiklerde oynarken bana ne sunuyor M2 işlemciler?

CPU performansı olarak 2021-2022 CPU'larıyla kıyaslanabiliyor da, Notebookcheck'e baktığımda 2014-2015 GPU'larıyla kıyaslanabiliyor anca.

e haliyle günümüz oyunlarını 4K 60 fps + RTX şeklinde oynamak istersen 450W GPU gerekiyor.
280W isteyen AMD Threadripper 3990X alırsan da minimum 850W gerekiyor. (anakart, RAM, SSD için +150W düşünürsek minimum 900W bile ister)

M7ob7MN.png

Sosyal ağlarda paylaş

güç tüketimi bu nesilde her markada coştu gibi maalesef, umarım böyle devam ettirebileceklerini sanmazlar. pentium 75 27 yıl önce 8 watt çekiyordu. bu gidişle 2030'da 2 kilowatt cpu/gpu ile duvar prizleri yetmeyecek. amd de yeni cpu serisinde %70 filan arttırdı şimdi. bu artışların sürdürülebilir olmadığını farketmeleri lazım.

threadripper alınmaz zaten oyun için, 7950 gömdü zaten onu da. ama 95 dereceye çıkıp lıkır lıkır içiyor elektriği. raptor lake de öyle olacak muhtemelen. rdna3 daha verimli olacak iddiası vardı da o da dlss3 gibi birşey olmadan o verim iddiası ancak native için kalır, native de bitecek artık.

Sosyal ağlarda paylaş

@Sam
AMD Ryzen 5 5600X 65W, GeForce RTX 3070 220W alırsan 450W power supply yetiyor. ama tabii 30 yıl önceki PC'ler kadar az elektrik harcamıyorlar yine de.

@paparnoz bilmiyorum yapabilirler mi. çünkü 4K, 8K, 240 Hz, AI, VR, RTX derken işlem ihtiyacı da gittikçe artıyor.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 dakika önce, Bone dedi ki:

@Sam
AMD Ryzen 5 5600X 65W, GeForce RTX 3070 220W alırsan 450W power supply yetiyor. ama tabii 30 yıl önceki PC'ler kadar az elektrik harcamıyorlar yine de.

benim makinenin aynısı o zaten lol. frame per watt olarak hala verimli makine. ama yine de güçlü psu aldım microspike vs durumları için. ama bu adamlar artık gidip 170w baz, 450w baz ve üstüne termaller yettiği kadar oc ile ucu açık güç kullanımı bırakıyorlar.

7950 mesela %10 performans için 2 katına çıkabiliyor elektrik kullanımında soğutucu izin veriyorsa. ya da biostan eco mode ile yapmıyor onu. adamlar benchmarkta rakibi geçeyim azıcık da olsa diye 1960'lar motorlarına çevirdi aletleri. elektrik fiyatları bu kış tavan yapınca ellerinde patlar hepsinin umarım.

Sosyal ağlarda paylaş

thermal design power (tdp) ile power draw ayni sey degil. Kullandigimiz her komponente bir islem yaptiriyoruz ve fizik sabit; input power x ise , ve cikan isi y ise her daim x>y dir. Yani 65watt tdp ye sahip birsey her daim 65watt dan fazla harcar. 

Bunun da ustune core multiplierlar, core speed, voltage ve isiyla degisen resistance da devreye girince hesabi o kadar da basit degil kisaca. tdp yi toplayip psu icin gereken gucu bulmak gibi bir dunya yok yani. 

edit: her daim diyince simdi aradan cimbizla kelime secilirse diye arkasini yapayim. sabit parametrelerde calisiyorken gecerli bu. Cok uzun zmndir cpu, gpu, apu v.s. nin hem eco hem boost evreleri var. Aktuel olarak downclock ve overclock yapildigi icin bu degerlerden cok daha farkli degerler de ortaya cikar. O farkli bi konu tamamen.

KHaRoN tarafından düzenlendi
ek bilgi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, KHaRoN dedi ki:

hesabi o kadar da basit degil kisaca. tdp yi toplayip psu icin gereken gucu bulmak gibi bir dunya yok yani. 

e öyle zaten de, konu o değil burada ?

PSU seçmekten ziyade neden yeni ekran kartları bu kadar güç tüketiyor onu tartışıyoruz.

Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, Bone dedi ki:

e öyle zaten de, konu o değil burada ?

PSU seçmekten ziyade neden yeni ekran kartları bu kadar güç tüketiyor onu tartışıyoruz.

Son bir sayfada tum konu guc tuketimi ustune, senin yazdigin mesajda ise TDP ustunden giderek bana "e oyle zaten" dedigin yerle celisiyorsun. Ben psu secmekten bahsetmedim hic. 

12 saat önce, Bone dedi ki:

@Sam

Bunun da ustune aslinda tartisilan sey tam olarak da bu. Eskiden tdp bir komponentin termal olarak ne kadar isiyi disariya tasinmasi gerektigi icin bir parametreyken simdi sadece bir referans noktasi. Eskiden islemciler cikar, direkt kutudan ciktiklari hizla karsilastirilir sonra silicon lottery izin verdigince bazi islemciler daha fazla headroom saglar ona gore enthusiast cekerlerdi. Simdi amd ve intel bunu direkt kendi ustune aldi ve farkli farkli isimlerle ayni sekilde daha kontrollu olarak hiz asirtma yaparak islemci hizlari icin bunlari referans aliyorlar. O jenerasyonda en hizli islemci kimdeyse o gen icin red team veya blue teamli oluyor musteri kitlesi. Kimse perf. per watt, perf per dollar hesaplamiyor.

Bu da dolayli olarak en tepe yarislari icin daha fazla hiz asirtmali islemci, direkt kutudan ciktigi gibi cayir cayir yakan silikonlara donusuyorlar. 

Eskiden tdp ile power draw arasinda 15-20% lik fark varken simdi orta segment bir fiyat perf silikonunda 100%+ e kadar farklar olusuyor. (ornek verilen 65watt tdp nin power draw lari direkt guvenli limitlerde standart bir anakartta PBO kullanarak 110-120 watt lara kadar cikabilir)

Ote yandan bunlar devamli boyle kazana komur atar gibi de yakmiyor, idle da 65watt islemciler 3-4wattlarda bile makul background islemlerine yetisip ofis uygulamalarina bile cevap verebiliyorlar. 

Sosyal ağlarda paylaş

Zamanında pentium 4ler böyle çok ısındığı için intel laptoplara o çekirdekleri hiç getirmeyip, p3ten geliştirilmiş daha düşük frekanslı daha verimli işlemci yapmıştı laptoplar için. (adı pentium-M , ilk çıkan model dothan olması lazım) Çok zor da olsa o işlemcinin soketiyle uyumlu atx anakartlar çıkmıştı, millet eski laptoplardan falan bir şekil işlemci buluyordu (o zamanlar tabi lehimli değil), çok kolay oc yapılıyordu o işlemciler.  Yazarken esas söyleyeceğim şeyi unuttum, yani mobil işlemciler zaten daha iyi ama fiyat olarak desktop işlemciler de kazıklanıyoruz bence.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, KHaRoN dedi ki:

Son bir sayfada tum konu guc tuketimi ustune, senin yazdigin mesajda ise TDP ustunden giderek bana "e oyle zaten" dedigin yerle celisiyorsun. Ben psu secmekten bahsetmedim hic.

abi gözünü seveyim yapma. tamam anlıyorum elektronik konularda Pati'nin en büyük uzmansın. ama "niye Nvidia Geforce'ları Apple M1 işlemcileri gibi az güç tüketmiyor" konusunu böyle saçma bir tartışmaya çevirmeyelim. paparnozla anlaştık, bitti. konu kapandı.

hiç halim yok zaten öyle bir tartışmayla.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...