Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nvidia RTX 4000 serisi

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

bence fena olmaz, bir de ram 32 olsa aslında. anakart çipseti bodlenek etkisi yapar mı bilmiyorum ama, 2700'ü sökmeden mutlaka bios update yapmanda yarar var, yoksa 5800'ü taktığında tanımayacaktır. bizim gibi üç kere sistem toplarsın sonra sdf.

goldbären tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

evet önce bios update'i bulup güncelle ki sürpriz olmasın. yapılabilir zaten am4 soketinin ömrünün uzunluğununen iyi esprisi o oldu.

abd kart msrp fiyatları da avrupa'da komedi seviyelere çıkıyor üçüncü parti firmaların elinden yüksek kalite bir versiyonsa. benim zoraki aldığım (hazır sistem harici kart verilmiyordu) rog strix 3070 ile aslında amerika'da 3090 nvidia founders alınıyordu neredeyse o tl'yi dolara çevirince. ab'de 2000€'luk 4080 rog strix filan çıkmışsa şaşırmam lol.

Sosyal ağlarda paylaş

ilk gün almalıyımcılarkın kaymağı yensin makul fiyatlara iner ya yılbaşından sonra.

mining falan da yok artık öyle uzun süreli fahiş fiyatlara olmaz. 3000 serisi mesela nasıl cutlandı 4000 duyurulunca ortada. hatta şu anli 18-19 tl kur seviyelerini baz alarak 4080 i 30-32 bin liralara gelir.

4000 serisinin bence en büyük faydası ucuza 3000 alınabilecek olması lol.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Genel Yönetici

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi normalde 460W çeken kart bu oyunda %100 görünmesine rağmen 280W civarı çekiyor, 120 fps alamıyorum ayarları kökleyince.

Gah01tc.jpeg

Nvidia ilk kez kullandığımdan (25 yıldır PC kullanırım, ilk kez Nvidia aldım) olağan bir çözümü varsa bu derdin sorayım dedim. Yoksa önemli de değil, 100 fps de iyidir.

Sosyal ağlarda paylaş

ai, raytracing vs gibi farklı amaçlı çekirdekler var büyük ihtimalle o max değerleri her çekirdek full kapasite ile kullanılırken görüyordur. bu tarz oyunlarda hepsini kullanmıyordur. fps içinde cpu, ram vb bir yerden bottleneck yemiş olabilir. bunlar tahminim. detaylı veri lazım net söylemek için.

Sosyal ağlarda paylaş

df haklı, rt corelar devreye girince anca o wattage'a çıkar kart. diğer türlü 300w civarı zirve yapması normal. bottleneck olduğunu sanmıyorum. 3dmark'ın yeni benchmarkı veya furmark ile denersen gpu-z ile maksimuma vurduğunu görürsün. occt power stress test de olur denemek istiyorsan. sorun yok yani, alet bu. 

edit: hiç ellemediysen afterburner ile power slider'ı gittiği yere kadar çek, beleş performans. bu oyun özelinde gpu-z'de perfcap reason'a baktığında pwr görüyorsan faydası olur, onun dışında zaten genel olarak faydası olur her türlü. amaç pwr'a vurmadan reason olarak vrel görmek, voltajı da doğru düzgün elletmediği için o noktada artık yapacak makul şeyler tükeniyor. 

afterburner'ı açmışken core +100 vram +750 vur geç derim, bunlar tamamen garanti risksiz hamleler. vram direkt gözle görülür fark yaratır. bu kartlarda ecc olduğu için sonuna kadar çeksen de crash yaşaman çok zor vram oc ile, ama performans düşmeye başlıyor bir yerden sonra. o yüzden sabit bir sahne açıp fps yükselmeyi bırakana kadar yükseltip sonra bir 50mhz kısıyorsun, bitti gitti. artifact falan görürsen 50 daha kısarsın. anca core'dan crash yersin, o zaman da kapatırsın olur biter. zaten curve şeklinde ayarladigi için doğrudan ayarladigin kadar etkisi olmuyor asla. literal tabirle performansı masada bırakmaya gerek yok, korkma sfsfsf

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

anlatmışlar işte abi, işlemcinin her kısmını kullanmıyordur. ps3 için yapılmış bir oyun sonuçta. ben hoi4'te gpu %60 çalışırken 120-130fps arası alıyorum mesela en son denediğim 144 olduğu halde limit. eski motorlar, eski oyunlar özellikle de grafik powerhouse olmayan stüdyolar yaptıysa, bir de konsol portsa bu tarz şeyler olabiliyor. goty alan elden ring 60fps'e kitliydi yani öyle olmadığına şükretmek lazım lol.

hatta hatırlıyorum da doom3 çıkarken "gpu'nuzun hiç kullanılmayan yerlerini kullandıracağız, ondan fazla ısınabilir" diye uyarmıştı id lol. onun gibi işte.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
df, 26.02.2023 17:56 tarihinde dedi ki:

Texture bazlı oyunlarda öyle oluyor. Valhala gibi oyunlar material ve shader ile bu tarz oyunlardan 10 kat az texture kullanıyor.

Texture de texture olsa. 4K'da 2500MB VRAM kullanıyor oyun. Sonuna kadar geldim, akıcı oyun ama scale olmuyor iyi.

Sosyal ağlarda paylaş

Marka isi biraz fazla abartiliyor diyorlar ne diyorsunuz genel olarak. Bakiyorsun ASUS filan 2x daha pahali neredeyse ayni modelde anlamsiz geliyor bana biraz, sonucta farki nedir daha iyi sogutma mi, overclocking mi. 3-5 fps oynayacaksa degecek paralar degil gibi. F/P olarak RTX 4070Ti mantikli geldi bir de..

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Markalar arasında soğutma ve gürültüden başka fark yok. Birde işte Türkiye ne kadar servis hizmeti olduğuna bakmak gerek sorun çıkması durumunda. Servis kısmını boş verip Inventus gibi güvenilir bir yerden almıştım.

Buradan bakabilirsin mesela: https://www.techpowerup.com/review/zotac-rtx-4070-ti-amp-extreme-airo/35.html

Sosyal ağlarda paylaş

giriş, orta ve üst seviye markalar var. giriş genelde paralel ithalat oluyo bizde. onu çok tercih etmiyorum. üst seviye de gereksiz abartı. orta segment en iyisi.

msi mesela tam o arada. örneğin 4090 için colorful, galax, inno vs 45k civarı bulunuyor. asus fln 55k. ben 48 e msi aldım. biraz daha ucuz olsun diye servis sıkıntısı çekmeyelim gerekirse.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...