Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nvidia RTX 4000 serisi

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

çünkü o 2023’te 800$’a 192-bit kart satmaya çalışınca 24gb koyamayınca 12gb gibi çarpık bir rakam oluyor, 8gb bitti artık almayın videoları gelince de apar topar 16 versiyonu yapıyorsun. aynı saçmalık geçen nesilde de 3070 8gb iken 3060ti’nin 12gb olmasıyla yaşanmıştı 6gb satmaya utandıklarından.

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

https://edition.cnn.com/2023/05/25/tech/nvidia-earnings-ai/index.html

Alıntı

Shares of Nvidia (NVDA) exploded 28% higher Thursday after reporting earnings and sales that surged well above Wall Street’s already lofty expectations.

“The computer industry is going through two simultaneous transitions — accelerated computing and generative AI,” said Jensen Huang, Nvidia’s CEO, in a statement. “A trillion dollars of installed global data center infrastructure will transition from general purpose to accelerated computing as companies race to apply generative AI into every product, service and business process.”

2 gün önce dediğim olmuş bile, haberde oyundan bahsedilmemiş bile lol. artık oyun departmanını kapatsalar bile farketmezler, nft veya cryptocurrency gibi geçici veya inişli çıkışlı değil çünkü bu iş. adamın esas istediği pazar buydu zaten stabil. yapmayacakları birşey varsa o da ai işlerini ucuz grafik kartlarıyla hallettirebilmek olur, büyük vram'li modellere basacaklar kar marjlarını.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

NVIDIA kazandı zaten. Ev kullanıcılarını bırakıp sadece enterprise yönelik gitmezler ama.

Data Center $4.28b, Gaming $2.24b, Sanallaştırma $300m, Araba $300m. Gaming hala her zamanki gibi önemli. Ama burada hiç dokunulmamış bir market daha var, Hobbyist AI. 3090'ların ikinci el fiyatları tekrar artmaya başladı sırf bu yüzden. Büyük ihtimalle üst modellerin kullandığı modelleri kapalı tutacak ama LLaMA 33b gibi orta seviye modelleri kısıtlanmış halleriyle evde kullanmaya devam ettirecek kartlar üretecekler. NVIDIA bu pazarı havada bırakıp AMD'ye ve Intel'e kaptırmaz, en az gaming kadar potansiyel var. 48GB ve üstünü enterprise olarak bırakabilir ama 36GB gibi orta seviye modelleri tam çalıştıracak şeyler çıkartabilirler.

AMD de dursun bari burada:

Data Center $1.29b, Client $739m, Gaming $1.75b, Embedded $1.56b. AMD'nin konsolları ele geçirmiş olması GPU pazarında ezilmesine rağmen NVIDIA karşısında ayakta durmasını sağlamış. Sırf EPYC yetmemiş ama, Data Center GPU odaklı oldu resmen artık.

Sosyal ağlarda paylaş

piyasadan çekilecek anlamını taşımıyor ama fiyat/performans kötüleşmesi devam edecek ve tüketici cezalandıramayacak. 4060ti'yi satmış veya satmamış sallamayacak adam yani. vram stagnasyonu devam edecek, aynı fiyata yarı memory bus sunacak. zaten rakip firma da danışıklı dövüşte, o da ai için satabilse satar.

ms var işte örneği adamlar için windows önemli değil artık, windows kötü diyoruz ve kötü kötü kullanıyoruz. o piyasaya yeni giren de yok sıfırdan o sektörde birşey oluşturmaya çalışmak inanılmaz derecede zor olduğu için. "vram yok, bus width yok" diye diye almak zorunda kalabiliriz yani 1000$ gpu'ları 2-3 yıla. halo product'ı da 2500$'dan koyar nasılsa millet kuyruğa giriyor almak için onları.

gene mesela handheld pazarında nintendo tek kaldı, steam deck ancak pc tabanından 10 yıl sonra filan girdi. switch monopol sayılır efektif olarak, başka platform yok. adam istediği gibi satıyor istediği fiyattan. ya da telefonda gacha oyunu filan oynayacaksın portatif oyun için.

intel gene giriyormuş gibi yapıp korkup kaçtı, pazarın büzüştüğü dönemde devam etme ihtimallerini ben çok düşük görüyorum. onlar da gidip ai çipi yapmaya uğraşır herhalde.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Laorx, 30.05.2023 20:55 tarihinde dedi ki:

Diablo4'u yeni rtx ekran karti üstünden hediye olarak alan var mı,  geforce app redeem altında gözükmüyor şu an belli bir süre mi lazım anlamadım 

ben aldım da iade süreci bittikten sonra firmayla iletişime geçmem gerekiyormuş. öyle dediler. bi 1-2 günü daha var sürecin.

Sosyal ağlarda paylaş

Yes, PC gamers, Nvidia still cares about you.

“Number one, RTX was invented for gamers and for RTX, the technology, the most important technology is AI. Without AI, we could not do ray tracing in real time. It was not even possible. And the first AI project in our company—the number one AI focus was Deep Learning Super Sampling (DLSS). Deep learning. That is the pillar of RTX.

Number two, notice what we did with generative AI, the first application was ACE—Avatar Cloud Engine—you hurt my feeling so deeply,” Huang responded jokingly. A custom AI model foundry service that transforms games by bringing intelligence to non-playable characters (NPCs) through AI-powered natural language interactions.”

CEO Jensen Huang

Sosyal ağlarda paylaş

Laorx, 30.05.2023 20:55 tarihinde dedi ki:

Diablo4'u yeni rtx ekran karti üstünden hediye olarak alan var mı,  geforce app redeem altında gözükmüyor şu an belli bir süre mi lazım anlamadım 

şimdi redeemledim. kartı aldığın yere mail atıyosun (ben gamegaraj'dan aldım, [email protected] onun adresi) sipariş numaranı falan yazıyosun. Kod yolluyolar, Geforce experience'dan kodu redeemliyorsun, Battle.net ile hesabını linkliyor, sonra da hesaba işliyor. Geldi şu an oyun.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

adamların gpu'ları raflarda satmazken, hw jesus dalga geçerken 1 trilyon cap'i geçtiler lol. jensen olsam şu noktada "almazsanız almayın kardeşim" derim. peynir ekmek gibi gidecek o showcase'deki makineler. crypto'daki gibi 5-10 tane alıp 14 günde iade eden adamlar değil çünkü müşteri artık. raytracing ve ai upscale etmeyi hala beceremeyen amd yakalayamaz, intel de çok geç girdi o da yakalayamaz. nvidia'nın arm'ı almasını engellemeselerdi o grace & hopper kombosunun iki kısmı da ellerinde olacaktı şimdi, daha da uçacaktı.

gpu alırken kenara 2000$ ayırabilen insanlar açısından değişen birşey olmayacak ama "400$'lık kart aslında 350$ olmalıydı" hesabı yapmak zorunda kalan kullanıcıyı artık sallamazlar. low end veya midrange'de satmazsa çekilir o segment'ten, iphone gibi fahiş fiyattan satar sadece üst segment. rüzgarda saçı ağzına kaçan adamlarla uğraşmazlar ileride review iyi çıksın diye. haksız çıksam keşke ama düşük ihtimal. amd ve nvidia elele pc oyunculuğunu baltalayacaklar, biri konsoldan öbürü serverdan götürecek parayı. valve filan oturup kendi çip yapması gerekebilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Hisse tamamen AI hype i oldu. Crypto, NFT, simdi de bu. Hergun AI muhabbeti herkes bir yorum yapiyor sacma sapan. Hayatlarimiz yavas yavaa degisiyor elbette de bunlar zaman icerisinde oluyor, dunden bugune bir anda degisecek seyler degil.

sustainable bir degerlemesi yok su an NVIDIA nin ama hep dedigim seye geliyoruz: ai da olsa robot da olsa baska birsey de olsa artik para tek bir ulkeyr akiyor. 1 trilyon olmaz 600 milyar olur, dunyanin dengesi ekonomik olarak cok degisti son 20 yilda. Yeni birsey ne olursa olsun ciksa yine ayni sirketlerden ayni insanlardan cikiyor. Makas asiri asiri buyuk. Nasil bir reset olacak bilmiyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Ben hala NDIVIA'nın gaming pazarını bırakacağına inanmıyorum. Yani gamingden kazandığına bakarsanız, ciroya bakarsanız mümkün olmadığını görürsünüz zaten. Şirketlerin faaliyetleri iyi-kötü anladığım bir şey meslekten dolayı, bırakmaları mümkün değil. Bırakacaklar denilen gaming cirolarının %30'u olduğu gibi tüm bu data center teknolojilerini de test ettikleri yer.

NVIDIA gaming olayını bırakmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

bırakacaklar demiyorum işte onu anlatmaya çalıştım birkaç mesajdır, ama kallavi kol gibi geçirecekler kar marjlarını. **90 alanlar için sorun yok. **50-**80 arası alanları kazıklayacaklar artan miktarlarda. "ya 1 yıl sonra vram yetmiyor" diye diye alacağız. ya da amd'nin %30 daha ucuz %40 daha az performanslı 2015 teknoloji rasterization kartları olacak seçenek.

bu şirketler neden bıraksın yani müşterileri kazıklamak varken. rafta kalırsa tsmc'ye "o oyun gpu'su olacak waferları ai waferına çevir" diye sipariş güncellerler. zaten halihazırda yaptıkları şey.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...