Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EV (Electric vehicle) Konusu

Goering

Öne çıkan mesajlar

df, 03.04.2023 14:37 tarihinde dedi ki:

bir de 10 yaşında benzinli aracı satmak kolay. ev lerin pil ömrü yüzünden satışı da imkansıza yakın olacak.

Voltaj takıntısı olanlar aramasın

µh tarafından düzenlendi
  • Haha 4
Sosyal ağlarda paylaş

tamamen commute aracı için de bi 1.5 m daha verecek adam bulmak kolay değil bu ülkede. elektrikli aracın en ideal kullanımı citroen ami, reno zoe tarzı çok ufak araçlardı ama nedense trye sürekli 200 km menzilli kocaman jipleri getirmeyi tercih ediyorlar. saçmalık ötesi bir strateji.

hatta üsteliyorum avrupa'da bile vergi, otopark ve elektrik fiyatlarındaki teşvikler kalktığı anda ev işi bu kadar hızlı ilerlemeyecek. 

Sosyal ağlarda paylaş

xaty, 03.04.2023 10:22 tarihinde dedi ki:
Alıntı

Şu anda bir Wallbox kurmanın maliyeti işçilik dahil ortalama 18 bin TL’yi buluyor.

Bunların hepsini düşününce uzun yol için hiç mantıklı bir hal almıyor elektrikli araçlar. Yaşadığın yerden uzaklaşıyorsan mecburen pahalı istasyonlardan doldurmak gerekecek. Onların da çalışanını ve müsait olanını bulmanız lazım.

zaten wallbox ya da rüzgar türbininin amortisman süresi en iyi ihtimalle 5 sene ki o da zor bakımları, arızaları, verimleri

şarj kapasiteleri de kurtarmayabilir

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Tesla tanıtım etkinliğini bugün Kanyon'da yapmış. Berlin'deki fabrikadan Tesla Model Y getireceklermiş, fiyatlar ise şu şekilde:

spacer.png

Beklediğimden daha rekabetçi giriş yapıyorlar. Teslimatları Kanyon ve Akasya'da yapacaklarmış. İlk servisi ise Merter'e açıyorlarmış. Web sitelerinden 10 bin TL'ye ön siparişe başlamışlar. Teslimatları ise Mayıs sonunda yapacaklarmış.

Bu arada sarj istasyonları yarından itibaren İstanbul, Edirne, Bolu ve Ankara'da kullanıma sunulacakmış. 30 adet istasyon Tesla kullanıcılarımdan 1 kWh için 6,9 ile 7,7 TL arası ücret alırken diğer marka kullanıcılarından 8,6 TL alacakmış.

Sosyal ağlarda paylaş

Beyaz yakanın cebindeki parayı almak için yeni yöntem elektrikli araçlar gibi görünüyor. Ev alan çomardır dediler milletin parasını kriptoya yatırtıp çarptılar şimdi de fosil yakıt kullanan çomar diyip bunlara yönlendirirler. İyi tarafından bakacağım burada oluşan hype sebebiyle içten yanmalı otomobiller ucuzlayabilir. Alırım bir V6 atarım kenara. Geçenlerde ABD versiyon Accord bulmuştum 20k yüzünden kaçtı tertemiz araba.

Sosyal ağlarda paylaş

yeşil enerji modeli komple oturmadan baya anlamsız bir teknoloji aslında. en azından türkiye için.

normal arabalarda:

petrol -> taşıma masrafı -> araba

elektrikli araçlarda:

petrol -> elektrik üretim -> taşıma masrafı -> araba

ne zaman elektrik üretimimiz komple yerli ve milli hale gelir o zaman keyifle sürülür hale gelir bu araçlar da. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

ikinci el degeri konusunda ise ne alacaginiza bakar. ornegin ben 5.20i bakiyordum, fiyatlar 3.4 milyon tl lerde geziyor. 13 yasinda bir onceki kasa 5 serisi 200bin km de bir taneyi dizel ya da benzinli kaca satabildiginize bakin internetten.  teslayi 15 sene sonra tumden cope atsam gene yil basina yipranma payi giderim daha az.

OTV dedigimiz sey oyle sacma rakamlara cikmis durumda. 

not: bu dediklerim bir de bayi fiyatina arac bulursaniz. elektrikli cogu arac bayi fiyatina bulunabiliyor.  halbuki orta paket polo ya 1.2 milyon tl istendigini gordu bu gozler gecen hafta. 60bin euro polo mu olur lan! 

Namessar tarafından düzenlendi
not eklendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

eskiden de vardı böyle bişey ama kalkışa geçemedi. bugünün park bile edemeyen şöförlerinin sürekli artmasını ve sürekli artan yer sıkıntısını düşününce daha muhtemel olabilir. tabii donanımı nasıl karmaşıklaştırdığı da önemli ama elektrikli araçlar belki bir nebze daha kolay hale getiriyordur.

otomatik park etme de var alternatif olarak ama çok yavaş ve yeri bunun kadar kullanması mümkün değil.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel, 22.08.2023 21:46 tarihinde dedi ki:

eskiden de vardı böyle bişey ama kalkışa geçemedi. bugünün park bile edemeyen şöförlerinin sürekli artmasını ve sürekli artan yer sıkıntısını düşününce daha muhtemel olabilir. tabii donanımı nasıl karmaşıklaştırdığı da önemli ama elektrikli araçlar belki bir nebze daha kolay hale getiriyordur.

otomatik park etme de var alternatif olarak ama çok yavaş ve yeri bunun kadar kullanması mümkün değil.

Arka tekerlerin bu şekilde 90 derece dönmesi risk. Düz yolda 100-120 ile giderken sistem saçmalar da arka tekerler bu şekilde dönerse ölmeme şansın yok. Rahat park edeceğim diye bu riski almam şahsen. Mühendis arkadaşlar ne düşünür acaba

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

İstanbul Çatalca'da oturuyorum. Model Y kullanıyorum şuan. Her yer şarj dolu. Plugshare kurun telefona bakın. İnanılmaz bir dc şarj furyası var. Otoban üzerinde şarj unitesi olmayan benzinlik tesis yok neredeyse. Site'de isen ve kendi wallbox kuruyorsan hiç dert değl yani. 

Abimin çalıştığı hotele eşarj teklif verdi. 9 tane DC kuralım. Altyapıyı biz öderiz, profit'den de %25 veririz dedi. 

Çok hızlı bir şekilde yayılıyor. EV fiyatları biraz düşerse, veya ucuz modeller giriş yaparsa ülkeye, önü kesilemez bir hal alabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...