Jump to content

Max Damage

=o=
 • Mesaj sayısı

  2.933
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Max Damage hakkında

 • Rütbe
  Max Damage

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Teşekkürler bilgilendirme için 👍
 2. Şimdi nasıl olacak son bölüm film şeklinde mi olacak? IMDB'de bakındım ama bir şey bulamadım. Spo yememek için Google'da aratmak da istemiyorum.
 3. Max Damage

  EV (Electric vehicle) Konusu

  Şu araç çok kötü örnek oluyor benden söylemesi. Böyle ucuz, masrafsız diye pazarlıyorlar ama ileride her marka bu tip tenekelere ağırlık verip üst segment parasına satabilir. Otomobil sektöründeki 10 yıllık dönüşüm aynen böyle gerçekleşti. Ucuzluk ve düşük tüketim algısıyla 3 silindirli b segment araç çıkararak başladılar sonra o motorları üst segment suv'lara bile koymaya başladılar. Cidden milyonluk araçlarda 1.2 3 silindir motor var. Downsizing falan diye savunuluyor ama nerede kaldı ucuzluk? Eski 8 silindirli motorun yarı maliyetine motor üretiyorsun yansıtsana fiyatlara? Ama yok bildiğin aynı fiyatlara satılıyor. Bu Citroen'de de aynısı olacak gibi hissediyorum. Golf veya iyi bir suv araç parası verip bu tenekeye bineceğiz.
 4. Max Damage

  Thinkpad mi Ideapad mi?

  Fiyatlar sinsi sinsi yükselirken Ideapad alıp geçtik. Bi 6-7 sene ofis işleri için iyi performans verir diye düşünüyorum.
 5. Max Damage

  Thinkpad mi Ideapad mi?

  Evet taşıma olayı yok. Hanım bir süre daha home office devam edecek. Şirkette PC kullanıyorlar zaten o yüzden laptop lazım oldu. Ama bu bütçelere çıkmışken uzun vade stabil performans alabileceğim bir cihaz da olsun diyorum. Gaming laptoplara rgb aydınlatma saçmalığı nedeniyle soğuk bakıyorum ama bu modelde aydınlatma kapatılabiliyor. Kasası da çok cicili bicili değil. Açıkçası ben de 16gb ramli h serisi işlemcili bir ofis bilgilsayarı düşündüm ama düşündüğün an bütçe 16-17 binlere fırlıyor.
 6. Max Damage

  Thinkpad mi Ideapad mi?

  Bir de bu thinkpadler teknoloji mağazalarında satılmıyor. Bilişim firmaları Hepsiburada üzerinden satıyor. Güvenemiyorum. Bilgisayar işlerinde görerek alma taraftarıyım. @GERGE Yetoluk gibi olmasın ama harici ekran kartı koymayıp 14 ekrana 240hz vermişler. Zamanında Sony Vaio da böyleydi. En garip donanımları en yüksek fiyata satardı ama tutunamadılar. 9-10k bandında ve intel olsa düşünebilirdim ama
 7. Max Damage

  Thinkpad mi Ideapad mi?

  Senin dediğin düz ideapadlar cidden vasat. İ7'li bir modeli Vatan'da indirimdeydi ama yorumkara baktım u serisi işlemciden uzak durun demişlerdi. Yani o bütçeye h serisi alın demişler genelde. Gerçi evdeki thinkpad de u serisi ama işimizi fazlasıyla görüyor.
 8. Max Damage

  Roma Tarihi

  Pandemi dönemi okuduğum iki kitabı önereceğim. İlki İngiliz tarihçi John Bury'nin Barbarların Avrupa'yı İstilası eseri. https://www.amazon.com.tr/Barbarların-Avrupayı-İstilası-John-Bury/dp/6057635574 Aslında eskiden yazılmış bir kitap ama Türkçe'ye yeni çevrildi. Batı Roma'nın çöküşünü ve Aetius'un denge politikası çok güzel işlenmiş. Bilgiler güncel değil, değişiklik geçirdi eleştirileri var ama ana hatları anlamak için çok ideal bir kitap. İmparatorluğun çöküşünü jeopolitik açıdan da değerlendiriyor. Kuzey Afrika'nın elden çıkmasının yarattığı etki vs. Diğeri de Gotlar. https://www.kitapyurdu.com/kitap/gotlar/272613.html Bu kitap tamamen Gotların gözünden baksa da Roma sonrası dönem ile alakalı güzel bilgiler içeriyor. İlk başta tamamen arkeolojik bir çizgide gitse de Kavimler Göçü öncesi ve sonrası İmparatorluğun durumu ve barbarlar ile ilişkiler epey ayrıntılı bir şekilde işleniyor. Akademik bir kitap ama Roma tarihi okuması yapanlara kesinlikle tavsiye ediyorum.
 9. Max Damage

  Thinkpad mi Ideapad mi?

  Herkese selam Evde şirketin verdiği 10. nesil i5 u serisi işlemcili e15 thinkpad var ve ben PC'den çalıştığım için eşim de onunla idare ediyordu 1 yıldır. İdare ediyor derken performansı fazlasıyla yetiyor. Basit photoshop işleri de yapıyor. Fotoğrafa yazı ekleme, foto boyutlandırma gibi. Hiç kasma, donma olmadı. Hibrit çalışmaya geçtiğim için haftanın belli günleri şirkete gideceğim dolayısıyla eşime laptop lazım oldu. Benzer seviye thinkpadlar 12-14k arası değişiyor. Onlardan birini almak yerine şunu alsak saçma mı olur? https://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-ip-gaming-3-11-nesil-core-i5-11300h-8gb-512gb-ssd-15-6-gtx1650-4gb-w11.html 11. nesil H serisi işlemci ağır fark atıyor. Gittim Vatan şubesinde baktım malzeme kalitesi de çok aşağı kalır değil. Thinkpad'i tercih etme bunu al der misiniz? Bir de Acer'in şu modeli denklemi baya bozuyor. Donanımı epey iyi ve bütçeyi de zorlamaz. Sadece Evkur'da satılıyor. Buna da gidip baktım kasa kalitesi falan tatmin ediyor, ekranı da ips ekran. Bunun bir düşük versiyonu Vatan'da, Teknosa'da daha pahalı. 4k fazla vermektense bu tercih edilir mi? https://www.evkur.com.tr/acer-intel-i5-1135g7-8gb-512ssd-2gb-mx450156-fhd-w10-black
 10. Gürleyen belirleyici olacak galiba. Geminin arkasında getirdiler üstü bez kaplı şekilde bir daha da göremedik. Deniz uçağı falan mı nedir göreceğiz artık.
 11. Max Damage

  Karışık Tarih Bilgileri

 12. Max Damage

  50k'ya kadar araba.

  Bu bütçeyle otomobil alma diyeceğim de ahkam kesmek istemem ama diğer arkadaşların dediği gibi illa alacaksan Japon al derim. Civic demişler ama o paraya kimse Civic veya Corolla vermez. Honda Accord ES'ler hem otomatik hem donanımlı araçlardır. 2000 cc olduğu için tüpte çok fazla kağnı gibi de olmaz. Al geç. https://www.sahibinden.com/honda-accord/yari-otomatik,otomatik?a5_min=1998&a5_max=2000 Senin yerine filtreledim (otomatikleri seçtim). Pazarlıkla dediğin bütçelere gelebilir belki.
 13. Max Damage

  Türk kimliği

  Türk kimliği tartışmalarında konu dönüp dolaşıp yazıya gelir. Yunanlılar mö 500'lerde bilimin temelini kurarken siz ms 600'de anca taşa işaret kazımışsınız derler. Kağıt üzerinde doğru görünse de Türklerin tarihte belirleyici bir rol oynamadığına veya baskın bir kültür olmadığına delalet değildir. Erken Cermen tarihini araştırırken ve bu konuda okumalar yaparken fark ettim adamlar imparatorluk topraklarına girip krallıklar kurana ve hıristiyanlığı kabul edene kadar yazı falan bilmiyor. Hunlar gelmeden hemen öncesinde Kapadokyalı misyoner Ulfilas Tuna'nın kuzeyindeki Gotlara bir alfabe oluşturuyor ama devamı yok. Yani Cermenler de yazıyı ve onun getirdiklerini tıpkı Türkler gibi etrafındaki hakim kültürlerden alıyor. Cermenlerin ilk yazılı metinlerinden biri 500'lerde o da Roma anayasası üzerine yazılan Theodoric yasalarıdır. Keza Ren Nehri'nin diğer kıyısı ve Tuna'nın kuzeyinde yerleşik krallıklar Roma İmparatorluğu yıkıldıktan çok sonraları kurulmaya başlıyor. Yani Türkler taşa işaret kazırken Cermenlerin durumu da farklı değil. Yazılı kültürün yoksa Afrika kabilesinden farksızsın anlayışı yanıltıcı olabilir.
 14. Max Damage

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  Heavy Metal (1981) Yetişkinler için Amerikan animesi. Loc-nar denen galaktik kötü bir ruhun çeşitli zamanlarda ve boyutlarda yaptığı puştluklar ile ona sahip olmak isteyenlerin hikayeleri anlatılıyor. Birçok bölüm birleştirilip uzun metraj yapılmış. B-17 sekansı çok güzeldi. Ama çizim kalitesi He-man tadında. Hatta o ekip yapmış olabilir.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...