Jump to content

Max Damage

=o=
 • Mesaj sayısı

  2.579
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Max Damage hakkında

 • Rütbe
  Max Damage

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Max Damage

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  Tenkû no shiro Rapyuta - Gökteki Kale 7.5/10 Steampunk-Dieselpunk karışımı güzel bir anime. Çok güzel başladı ama sonu beklentimin biraz altında kaldı. Miyazaki ölmeden önce post apokaliptik diesel punk bir anime yapsa da izlesek.
 2. Max Damage

  Mercedes

  Periyodik bakım fiyatları için ne diyorlar? Yalandan uzatılmış garanti verip yıllarca haraç kesiyorlar. Sırf şu bayilerin pisliği yüzünden ikinci el daha cazip geliyor.
 3. Max Damage

  Osmanlı Ermenileri Bağımsızlık Hareketleri, Ermeni Kimliği ve Tehcir

  1. Dünya Savaşı ve sonrasındaki süreçte Ermenilerin yaptıklarını geçiştiren yorumlar görüyorum. Zavallı Ermeniler ne yapsalardı gibi subjektif yorumlar var. Ermenistan güçlü olsa ve Azerbaycan veya Türkiye güçsüz olsa yapacakları malum. Bu niyet okuma falan değil daha önce yaptılar çünkü. Elimizde veriler var. Çarlık Rusya'sının çöküşüyle Kafkaslarda ve Iğdır'da parlamento denemeleri yapılıyor. Iğdır Cumhuriyeti veya bir diğer adıyla Aras Cumhuriyeti kuruluyor. Azerilerin ve Kürtlerin birlikte kurduğu bir cumhuriyet denemesi. Bilin bakalım ne oluyor? Ermeniler gelip parlamentoyu dağıtıyor. Bölgede Ermeni yaşamamasına rağmen yapıyorlar bunu. Sebebi ise Iğdır'ın o coğrafyada bir benzeri olmayan tarım arazileri. Her türlü ürünün hatta pamuğun bile yetiştiği bir iklim var. Her ülke gibi Ermenistan da sömürecek toprak arayışında olduğundan gözünü buraya dikti. Erzurum ve Kars'takilerin aksine buranın halkı bir şekilde silahlandığı için Ermenileri Kazım Karabekir gelene kadar bin bir zorlukla tutuyorlar. Ermeniler Kazım Karabekir ve ordusu gelene kadar güçlerinin yettiği her bölgede etnik arındırma yaptılar. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın bu bir savaştır ve Ermeniler kaybetmiştir.
 4. Max Damage

  Karışık Tarih Bilgileri

  Ruslar bu kısa namlulu stuglardan çektiği kadar hiçbir şeyden çekmemiş. 43'e kadar adamlara kan kusturmuş resmen. Alman piyadeleri bunları çok güzel kullanmış. Savaşın başında Rus piyadesinde doğru dürüst tanksavar silahı da olmadığından iyi iş çıkarmış stuglar. Bir de aklıma gelmişken yazayım sanırım Generaller Konuşuyor kitabında görmüştüm. Hummel gibi kundağı motorlu obüsler daha erkenden panzer tümenlerine dağıtılsaydı ve bu tümenler kendine ait, tanklarla birlikte hareket edebilen uzun menzilli toplara sahip olsaydı savaşın gidişatı Almanların lehine farklı gidebilirmiş. Alman komutanları söylüyor bunu. Topçu birlikleri paletli araçlarla taşınmadığından çamura saplanıp çok geride kalıyor ve panzerler bazı yerlerde ağır tahkimli mevzilere topçu desteğinden yoksun şekilde hücum etmek zorunda kalıyor.
 5. Max Damage

  1.2 veya 1.3 seviciler toplanın

  Bu belaya bulaşalı 1 sene olmuş. 2300 km kullandım ve gözlemlerimi yazmam gerekirse uzak durun. Sakın bulaşmayın. Benimki Suzuki Swift. Pazarlamasını dizel kadar yakan benzinli olur mu diye yapıyorlar ama yalan. Millet 1000 km olmadan 5.3, 5.4'leri tuttururken ben anca 7'yi görebildim ve şu an 7.2'ye çıktı. Bakıma götürdüğümde boş yolda bir süre kullanıp motoru açmak lazım gibi saçma sapan bir öneride bulundular. İstanbul trafiğinde az yaksın diye araba alıyoruz ama beyefendiler önce uzun yolda devirli kullanıp motoru alıştır diyor. Bu biraz şeye benziyor. Hani VW bayileri DSG için dur kalk trafiğe girerseniz manuele alın diyor ya o hesap. Uzun yolda araba kullanma fırsatım olsa Honda'yı satmazdım bir kere. Ciddi ciddi yakıtta 1.6 Honda'yı aratmıyor herifçioğlu.
 6. Max Damage

  Yine, yeniden, yeni bir ilk araba konusu.

  Keyfine ilan açmış ve aylardır satılmıyor. Bu kasa Tr'ye gelmedi ya tutturduğuma çakarım demiş. Yalnız çok çirkin bir tasarım. Öyle böyle değil hem de.
 7. Max Damage

  Yine, yeniden, yeni bir ilk araba konusu.

  En son bildiğim Honda Civic de üst vergi dilimine geçti. Bütçen varsa kesinlikle üst vergi diliminden bir araç seç derim. Ucuz diye saçma sapan modeller almayın. Onlar da değerleniyor ama üst segmentteki araç 10 birim kıymetleniyorsa senin aracın 5 birim değerleniyor. 4-5 sene sonra aracını yenilerken level yükseltmek istediğinde bir araba parası daha vereceksin. Gerçekten saçma sapan bir hale geldi otomotiv piyasası.
 8. Max Damage

  Karışık Tarih Bilgileri

  Tiger tam da Almanların savunmaya geçtiği veya kısıtlı karşı taarruzlar yaptığı dönem cepheye gelmiş bir tank. Bu savunmaya yardım ettiği için ünlendi. 41 sonları ve 42 başlarında Almanların bir günde 30 km ilerledikleri dönemlerde olsa aynı etkiyi yapabilir miydi şüpheliyim. Ağırlığı, kısıtlı menzili, mekanik sorunları nedeniyle baş ağrıtırdı gibime geliyor. Guderian ve diğer birçok komutanın aktardığına göre panzer serisi tankların yeri geldiğinde aylarca bakım görmeden savaştığı oluyordu. Sahra bakım ekipleri dahi çok gerilerde kaldığı için tankların motor yağları bile değiştirilemiyordu. Tigerları geç pantherleri bile böyle bir durumda düşünemiyorum. Çok ama çok iyi işleyen ikmal birimleri olması lazımdı ki ilerleme kesintisiz şekilde sürebilsin. Guderian Bir Askerin Anıları'nda bundan bahsediyor zaten. Tiger ve pantherleri üretmemeliydik, üretsek bile bu kadar erken cepheye sürmemeliydik, panzer serisindeki gibi mükemmelleşmesini beklemeliydik der. Ona göre Panzer 4 üzerinden geliştirme yapılarak üretim hatlarını bozmadan yola devam etmek gerekiyordu. ABD'liler çeşitli değişiklikler yaparak savaşın sonuna kadar shermanları kullandı mesela. Keza T34'ler Rusların ana vurucu silahıydı. IS2'ler Berlin'de yoğun olarak kullanıldı ama onda da zaten tüm Kızıl Ordu Prusya'ya yığılmıştı yani uzun yollar kat etmelerini gerektirecek bir durum yoktu. Panzer iv'lere daha delici bir top ve daha güçlü dizel bir motor (normalde benzinliydi) eklenseydi kitlesel kullanım sayesinde büyük iş yapardı düşüncesindeyim.
 9. Max Damage

  Yine, yeniden, yeni bir ilk araba konusu.

  Bayiler bin beter olsun zerre üzülmem. En ufak artı değer yaratmayan bütün parayı yurt dışına kaptıran çapsızlar. Millet nasılsa bilmiyor diyerekten zamanı gelmemiş sağlam parçaları değiştiren, arabayla beraber hurdaya gidecek ömrü olan parçaları bu bozuk diye yalan söyleyip haybeye değiştiren firmalar bunlar. Zaten çoğu bayinin sahibi işi tamamen müdürlere bırakmış durumda. Müdürler de müşteriyi yolabildiği kadar yoluyor işte. Sırf bu yüzden bile sıfır arabaya soğuk bakıyorum aslında.
 10. Max Damage

  Yine, yeniden, yeni bir ilk araba konusu.

  ÖTV düşecek diyenler hangi kafayla bunu söyledi hiç anlamadım. Argümanları da son derece kıytırıktı. Kaldı ki ÖTV düşse bile bayiler elde araç yok diyerek fiyatlara ÖTV'nin düştüğü oranda zam yapacaktı. Kısacası yok size araba falan dedi hökümet.
 11. Max Damage

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  The Seventh Seal 8/10 Yine sembolizmin dibine vurmuş bir film. Bir kez daha seyretmek lazım.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...