Jump to content

Max Damage

=o=
 • Mesaj sayısı

  2.445
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Max Damage hakkında

 • Rütbe
  Max Damage

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Max Damage

  Karışık Tarih Bilgileri

  Bir kitapta okumuştum Antakya kuşatması sırasındaki içeridekilerin teslim olacağı yokken dışarıdaki haçlılar açlıktan kırılıyor. Durum iyice kötüleşince kendi ölülerini yemeye başlıyorlar. Hatta Antakya'dakiler bunu fırsat bilip çıkış harekatı düzenliyor ve bu saldırı başarısız olduğu için Antakya düşüyor.
 2. Max Damage

  Total War: Warhammer

  Bu oyun için konuşmuyorum ama Total War serisine tech tree işini kim soktuysa oyunu özünden koparmıştır. Rome ve MTW2'de bina yaptıkça yeni ünite gelir yahut yeni binalar açılırdı. Örneğin Rome'da market yapmadan demirci açılmazdı gibi. Ne olduysa Empire'dan sonra her oyuna getirdiler bu işi ve geri de almıyorlar. Biz Rome ve Medivalcılar için güzel bir retro oyun yapsalar da ağlamasak. Cidden yeter artık.
 3. Max Damage

  Türk kimliği

  Mesela Aryancıların buna cevabı var. Dorlar Aryan kökenli bir halktı, sarışın ve beyaz tenlilerdi. Onlar kuzeyden gelerek yarımadayı işgal etti. Dolayısıyla Yunanistan'ı ve Yunanları da Aryan olarak görüyorlar. Mesela yukarıda bahsedilen ölüleri gömmek yerine yakma işi Aryanlardan geçme bir özellik olabilir. Çünkü bu Hint-Avrupalılarda ölü yakma işi yaygın. Hatta Hindistan'a da onların taşıdığı iddia ediliyor. Tabi bunlar hep varsayım. Tarihin flulaştığı yerde işin içine mitler giriyor. Herkes bir tarafa çekiyor işte. Ölü yakma olayına ayrı bir parantez açmak istiyorum. Peter Heather isimli bir akademisyenin yazdığı ve türkçeye de çevrilmiş Gotlar isimli kitabında bu halkın Baltık civarı ve Kuzey Polonya'da yaşarken ölülerini yaktığı, zamanla daha güney bölgelere ve Roma sınırına yaklaştığında ise ölüleri gömmeye başladığını belirtiyor. Yukarıda yazdığım gibi ölü yakma işini İndus'a getiren de Aryanlar veyahut kuzeyden gelen savaş arabalı bir kavim. Adına ne derseniz artık.
 4. Max Damage

  Karışık Tarih Bilgileri

  Peki bu Romalı saçı nedir? Yüzlerce yıl kesintisiz süren saç modası mı olurmuş.
 5. Max Damage

  Dibe çöküşlü, kötüye dönüşlü filmler

  Leviathan'ı öneririm. Gerçekten kötü ve sinir bozucu bitiyor. Türkiye'den daha beter rüşvetin, adamcılığın ve yolsuzluğun olduğu bir yer varsa o da Rusya'dır. https://www.imdb.com/title/tt2802154/?ref_=nv_sr_srsg_1
 6. Max Damage

  Snowpiercer (2013) (2020)

  Filmle ilgili bir soru: Sizce havanın soğuması ve tren projesinin hayata geçmesinin aynı anda olması tesadüf müydü yoksa trendeki teknoloji yüzünden mi iklim değişti. Yani makinistin büyük planı donmuş bir dünyada tüm insanlığı trene koyup seyahat etmek miydi acaba? Biraz zorlarsak trenin bozulmaya başlamasıyla havanın ısınıp karların erimeye başlaması da eş zamanlı diyebiliriz.
 7. Max Damage

  Bugün Ne Seyrettiniz?

  Blade Runner 2049. Tatilden dönerken otobüs ekranından izledim baktım şansı hak ediyor bugün adam akıllı oturup izledim. İlk filmdeki havayı yansıtmış diye klişelere girmek istemiyorum da cidden öyle. İnanılmaz bir teknolojik atılım meydana gelmesine rağmen crt ekranlar var mesela. Müzikleri Vangelis'in vasat bir kopyası. İlk filmdeki soru işaretlerini giderme anlamında başarılı olsa da chosen one ve Hz. İsa mevzularından artık gına geldi. 82'dekinin yanına yaklaşamaz bence 7.5/10
 8. Max Damage

  Türk kimliği

  Orta Asya'da Türk varlığı devam etti ama buradaki kaynakları oraya taşıma durumu olmadı demek istiyorum. Mesela Gotlar İtalya'ya ardından İspanya'ya yerleştiğinde Tuna'nın kuzeyinde de hala Gotlar veya diğer Cermen kabileler yaşıyordu ancak bağ çoktan kopmuştu. Yunanlarda ise durum farklı. Ukrayna'nın ücra köşelerine kurdukları kolonilerden bile Atina'ya kaynak gönderiyorlardı. Dikkat çekmek istediğim nokta buydu. Romalıları da örnek verebiliriz aynı şekilde. Britanya'nın en ucuna kadar gidip kolonileştiren bir imparatorluk. Oraları Romalılaştırırken, yurt edinirken aynı zamanda zenginliğini de başkente taşıyorlar.
 9. Max Damage

  Türk kimliği

  Antik Yunan'dan bahsetmiyor muyuz? Truva'yı yağmalayanlardan. Batı Anadolu'yu kolonileştirmeleri sayesinde Atina dünyanın en zengin şehriydi o yıllarda. Ondan sonrasını sayacaksak Perslerin ve Romalıların katkılarını da söylememiz gerekir.
 10. Max Damage

  Türk kimliği

  Anadolu oldu bitti geçiş bölgesiydi. Transit bir bölgeydi. O yüzden Anadolu şu kültüründür diyemeyiz bence. Ermeniler bir ihtimal ama o konuda çok bilgim olmadığından ahkam kesmek istemiyorum. Bütün milletler başka coğrafi bölgelerden Anadolu'ya geldi. Hatta şunu diyeyim Yunanlar Anadolu'ya sömürme amaçlı yerleşirken Türkler ise vatanını bırakıp gelmiş. Bir taraf buradaki zenginliği Mora'ya taşırken Türkler ülke merkezi olarak bu toprakları seçmiş. Aynı örneği Galatlar üzerinden de verebiliriz. Onlar da arkalarında ne var ne yok bırakıp gelmişler.
 11. Max Damage

  Türk kimliği

  Dini ritüel yorumun düz. Arada baskın Pers kültürü var. Güney'den yine baskın Arap kültürü tazyik ediyor. Halihazırda Ermenilerin kurmuş olduğu bir düzen var. Ama yok dur ben Doğu Türkistan'daki adamların ritüellerini alayım mı diyeceksin? Belli ki kitlesel bir göç yaşanmış. Ama şu da var. Kürtler aleviliği Türklerden öğreniyor ve cemlerini Türkçe yapıyorlar. Çekik göz olayına gelirsek Azeriler de çoğunlukla çekik göz değil. Ama dil aynı. Zaten benim baştan beri anlatmaya çalıştığım da bu. Dilin bu tartışmalarda belirleyici unsur olduğunu savunuyorum. Irkçılık gibi bir amacım yok. Şu şundan üstündür gibi bir iddiada da bulunduğumu sanmıyorum. Tam aksine siz Türk değilsiniz, dönmesiniz diyenler esas ırkçı. Bunu bir de bilimsel temele oturtmaya çalışıyorlar ki sorsan Atatürkçüler elde pergel kafatası ölçtü derler. 90'larda veya 2000'lerin başında ülkede ırk temelli tartışma olduğunu hiç hatırlamıyorum. İlk açılım öncesi şu meşhur sahra mahkemeli açılım olanı, işte o süreçte başladı her şey. Bunun zeminini hazırlayan da ilk başta dediğim gibi Yasin Aktay tarzı hükümet ideologlarıydı.
 12. Max Damage

  Yine, yeniden, yeni bir ilk araba konusu.

  Enteresan bir durum daha var. Hyundai, Honda, Vw gibi markaların fiyatları artıyor anlıyorum da alanın muhtemelen son sahibi olacağı kimsenin bilmediği araçlar bile saçma şekilde arttı. Hatta Honda veya Wv'nin tutan modellerinden daha fazla prim yaptı bile diyebilirim. Keyfine v6 motor CLK bakıyordum. 60-70 bine gerçekten temiz çok güzel araçlar vardı. Bu araçları kolay kolay kimse almaz. Alan da uzunca bir süre satamaz. Yani tutulan araçlar değil. Buna rağmen yılbaşından bu yana fiyatları 140 bin barajına dayandı. Ne oldu da %90 arttı bunların fiyatı anlamadım gitti. İşin garip tarafı satılmıyor da. Çok temiz, koleksiyonluk olanlar anında gidiyor ama vasat araçlar kalıyor. Mantık yok kısacası.
 13. Max Damage

  Yine, yeniden, yeni bir ilk araba konusu.

  Sadece maaş değil paranı dövizde-altında tutuyorsan onlar bile araba kadar değerlenmiyor. Altın 6 ayda örnek veriyorum %10 kıymetleniyorsa arabalar %20 prim yapıyor. O yüzden ÖTV falan beklemeyin. Bayiler çok adi. ÖTV indirimini emin olun fiyatlara yansıtırlar. Kaldı ki bayilerde araç yok. Araçlar gelmeye başlayınca insanlar yükleneceği için bir zam da öyle yaparlar. Araba alma planınız varsa ve kredi çıkıyorsa düşünmeden alın. Son 1 yıldır bu fiyata alınmaz, o para verilmez, şu kadar etmez lafı duymaktan midem bulandı ama otomobil fiyatları sürekli arttı. Artmaya da devam edecek.
 14. Max Damage

  Türk kimliği

  Sivas'ta cem yapan, semah dönen alevilere bakıyorum aynı ibadet yahut tören şekli Doğu Türkistan'da mevcut. Bağlama çalıp kadın erkek birlikte semah dönüyorlar. Youtube'da videoları var. Daha önce de vermiştim bu örneği. Ve tekrar ediyorum arada Pers, Afgan vb. kültürler varken bu kültürel benzerlik tesadüfle, %10 gelip sizi asilime etti ile açıklanamaz. Bu arada hepimiz Rum-Ermeni-Pers dönmesiyiz argümanları meşhur ilk açılım dönemleri gündeme getirildi. Yani aslında karşı taraf bilimsel gibi görünse de gayet siyasal kaygılarla buna benzer açıklamalarda bulundu. Bu arada dayım ABD'de bahsettiğiniz teste benzer bir şeyler yaptırmış. Ermeni, İran, Arap karışımı bir haplogruba mensup olması gerekirken Kuzey Avrupa falan çıkmış. Nasıl açıklayacağız bu durumu? Haçlı seferleri sırasında bir grup Avrupalı kolonici Sivas'a yerleşelim mi dedi?
 15. Max Damage

  Türk kimliği

  https://www.haberturk.com/polemik/haber/47097-turkler-orta-asyadan-gelmedi Bu meşhur %10 olayı buradan çıkma işte. Göçebe bir millet nasıl oluyorsa nüfustaki %10'luk oranla bütün yerleşikleri asimile etmiş. Tam tersi olması gerekirken. Bir de Yasin Aktay'ın bir konuşması vardı Türk diye bir ırk yok demişti. Uğraşıp link paylaşmaya değmez ve bu adam prof. O dönemler böyle kafalar vardı gerçekten. Kurtuluş Savaşı yaşanmadı, Türklüğü Kemalistler uydurdu falan... Bu arada Aryan miti konusunda doğrudan akademik kaynak veremem ama reddit tarzı yerlerde sıkı şekilde yalanlanıyor. Bilimsel değil falan deniyor. Bambaşka bir konu. Bir dönem savaş arabalı bir kültür Orta Asya'dan çıkıp Britanya'dan Uzak Doğu'nun en ücra köşesine kadar gidiyor. Avrupalılar 1800'lerde bunlar bizim atalarımız deyip Hindistan'ı sömürmelerini bilimsel temele oturtmaya çalışıyor. Son dönemde baya bir tartışılmaya başlandı bu konu.
×
×
 • Yeni Oluştur...