Jump to content

Max Damage

=o=
 • Mesaj sayısı

  2.637
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Max Damage hakkında

 • Rütbe
  Max Damage

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Max Damage

  Mercedes

  2 tonluk mercedes suv'a 1.3 motor koymak ne kadar performanslı olursa olsun soru işareti oluşturuyor bende. Yeniliklere kapalı biri değilim aslında. Böyle ara çözümlerle uğraşmak yerine doğrudan elektrikli araçlara geçmek gerekli diye düşünüyorum. Ayrıca ben Akp'yi az biraz tanıyorsam giriş seviye b segment araç ile 500k'lık aracın MTV'sinin aynı olduğunu görünce illa ki bir düzenlemeye gidecektir.
 2. Max Damage

  Mercedes

  Bu tip premium araçlarda ufak motor zulüm olmaz mı ya?
 3. Max Damage

  motor yağı

  Elf de güzel markadır. Yağları oldukça kalitelidir. Hatta 2002 civarı Castrol'den çok daha iyi bir marka durumundayken sonrasında pazarlamaya çok yoğunlaşmadıklarından olsa gerek fiyat olarak Castrol'ün gerisinde kaldılar.
 4. Max Damage

  1000-1300 yılları arası ve klasik fantastik kurgu

  Nefret ettiğin kurgulara en güzel örnek Christopher Lambert'in oynadığı 90'lardaki Beowulf'tur. Erken Orta Çağ ama adamlar gece görüş dürbünü, mekanik silahlar vs. kullanıyordu. Tekno müzikleri olan steampunk bir filmdi. Güzeldi bence.
 5. Max Damage

  Çinin hemen her konuda batıdan üstün olması

  Yazdıklarına bakıyorum aynını Japonlar da yapıyor. Onlar varken neden Çin'i tercih edeyim?
 6. Max Damage

  Karışık Tarih Bilgileri

  Doğu Avrupa nehir sistemi batıya göre çok daha avantajlı olduğu için bu kadar güney bölgelere inebildiler. Bazı yerlerde nehirlerin arasındaki uzaklık 4-5 kilometreye kadar düştüğünde botları ufak olduğundan dolayı karadan devam ederek diğer nehire geçiş sağlıyorlar. Zaten büyük akarsulara bir kere ulaşınca Karadeniz senin Hazar benim dolaşıyorsun. Zaten ben bu Avrupa nehir sistemine hastayım. Çok büyük bir coğrafi avantaj ve adamların gelişmesine doğrudan katkısı var. İlk Alman bourgları Ren kıyılarında kuruluyor. Keza Ruslar bu nehirlerden faydalanarak Sibirya'yı ele geçiriyor. Gel gelelim Osmanlı kadırgalarla bu avantajı neden kullanmamış anlamıyorum. Kiev 900'lerden bu yana önemli bir siyasi merkez konumunda. Karadeniz filosunun desteklediği bir ordu ile Viyana yerine buraya sefer düzenlense ve alınsa hem nehir sisteminin kilit taşı sende olacak. Hem Rusları erkenden baskılayacaksın hem de Kırım Tatarlarını daha rahat kontrol edebileceksin. Mesela Ruslar Azak Kalesi'ni bir türlü ele geçiremezken Büyük Petro nehirlerde tersaneler inşa ederek donanma kuruyor. Ne zamanki gemilerle kale kuşatılmış garnizon hemen vermiş anahtarları. Sonrası malum zaten.
 7. Max Damage

  Karışık Tarih Bilgileri

  Kırım'da yaşayan Gotlar. Roma İmparatorluğu'nu bitiren kavim olan Gotların tarihi 1. yüzyıla kadar dayanıyor. Roma ve Cermenler Ren'i sınır kabul ettikten sonra bu defa da Tuna Nehri civarında mücadele etmeye başlıyorlar. Roma'nın krallık, cumhuriyet ve erken dönem imparatorluk zamanları dünya genelinde hakim olan sıcak iklim nedeniyle Cermenya ve Baltık bölgesinde hızlı bir nüfus artışı yaşanıyor. Galya tarafında ilerleme olanağı bulamayan Cermen kavimlerin Doğu Avrupa ve Polonya'nın Güneyindeki daha verimli topraklara yerleşmeye başladığı görülüyor. O dönem Baltık Denizi güney kıyılarında yaşayan Gotlar da yağma ve daha verimli topraklar bulma amacıyla Tuna'ya doğru inmeye çalışıyor. Burada da diğer Cermen kabileleriyle mücadeleye tutuşuyorlar. Markoman Savaşları'nın bir sebebinin de Kuzey'den inen ve daha fakir kavimler olduğu söylenir. 2. YY'de Gotlar'ın ismi Roma kaynaklarında sıkça geçmeye başlıyor. O tarihlerde daha da doğuya, Ukrayna'ya yayılım gösteriyorlar. Bu ilerleyiş esnasında arkeolojik keşifler sayesinde özellikle Gotların önemli değişimler geçirdiği gözlemleniyor. Baltık civarında yaşadıkları dönem İndo-Aryan kavimler gibi ölüleri yakarken güneye doğru indikçe ölüleri gömmeye başlıyorlar. Burada yaşayan Daçyalı ve Sarmat kavimlerle etkileşim söz konusu. Hatta Doğu Roma'dan gelen Arius adlı Hristiyan din adamının etkisiyle Aryanizmi benimsiyorlar. Sonrası ise malum, Hunların baskısıyla imparatorluk topraklarına sığınma ve İtalya ve İspanya'da krallık kurmaya kadar gidiyor iş. Hunlar gelmeden önce Karadeniz kıyılarına hakim olan Gotlar doğal olarak Kırım'ı da ele geçiriyor. İşgal başlayınca Ukrayna ve Tuna boylarını terk eden Gotların aksine Kırım'da yaşayan Got kabileleri Hun işgali ve kavimler göçünden fazla etkilenmeden yüzyıllar boyunca varlığını sürdürüyor. Kırım'ın dağlık ve zorlu coğrafyası sayesinde dışarıyla fazla etkileşime girmeden kalabilmişler. 16. yüzyılda bölgeye gelen Avrupalı gezginler Kırım'ın dağlık ve ormanlık alanlarında Cermen lehçesi konuşan halkların varlığını rapor ediyor. Öncesinde Bizans'ın elindeyken İstanbul'da çok sayıda Got yaşadığını bildiren Avrupalılar da var. Doğu Avrupa'yı yaşam alanı olarak gören Hitler ve Naziler'in bu doktrinlerine dayanak noktalarından biri de Gotların ve Cermenik kavimlerin Doğu Avrupa'yı mesken tutmuş olması. Sivastopol'ü ele geçirdiklerinde şehrin ismini Got kralının adı olan Theoderichshafen (Theoderic'in Limanı) olarak değiştirmeyi bile düşünmüşler. https://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_Goths
 8. Max Damage

  Börü 2039 (2021 - BluTV)

  Börü tutar çünkü gündeme uygun arka planı var. Absürt komedi dizilerinin Tr'de tutma sebebi de bu çünkü gerçek hayata yansıması var. Ama bu tip işler boş bence. Yapsın tabi önünü kesmemek lazım. Ekşi'deki sayfası ise leş ötesi. Okurken utandığım entryler oldu.
 9. Max Damage

  Börü 2039 (2021 - BluTV)

  Zaman çizelgesine öyle böyle patlamadım. Twitter'daki devlet_aklı_31 tayfanın zırvalıkları resmen. Bir de bu arkadaş panzehir filminin de yapımcısı değil mi? Eğlencelik ama çok fena Amerikan filmleri çakması bir şeydi. Börü de öyle görünüyor zaten. Yerli Tony Stark Kemal Boratav.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...