Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EV (Electric vehicle) Konusu

Goering

Öne çıkan mesajlar

yatırımcı değilim ama bence yatırım böyle bişey değil ya, bu kumar. yatırımın aklıma yatması lazım. bu saydığım markaların web sitelerine 5 dk baktım, google news'de 10 dk aradım ve hiç biri aklıma yatmadı. 

burada belki şöyle bir şey denebilir, disruptive işlerin hiç biri ilk bakışta aklına yatmıyor, airbnb gibi. doğru. ama bir sonraki unicorn'u ararken eldeki paradan da olmak istemem. yani bir hissenin acayip artıyor olması firmanın acayip doğru bi yolda olduğunu göstermiyor, sadece acayip bi hype oluştuğunu gösteriyor. yazılım startup'larına her türlü paramı basarım çünkü prototip --> ürün --> müşteri cycle'ı çok daha hızlı, sınırsız ölçeklenebiliyor, daha az maliyet gerektiriyor, ama amerikadaki 3 kafadarın "abi startup kurucaz araba üreticez vw'a teslaya rakip olucaz", ya da ortada atölye bile yokken "para verin fabrika kurucaz bu yaza arabalar hazır" demesi ve insanların buna inanması gerçekten gülünç geliyor.

neyse ben yine de çok gaza gelmeyeyim belli olmaz bi tanesi bi lobici bulur bi government contract yapar hisseler bi fırlar seneye cart diye zengin olursunuz ahshshs

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bu adamı tanımıyorum kimdir nedir güvenilir mi bilmiyorum, ama genel olarak internette okuduğunuz yatırım tavsiyelerine güvenmeyin +şüpheci yaklaşın

Şimdi hindsgiht 20/20 ama şu an tesla'nın ve diğer ev stocklari düşen bıçaklar, yakalamak ustalık ister, gerek yok bence o riske, başka sektörler ve yatırım araçlarında daha güvenli returnler var BENCE

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 9 ay sonra ...

Başta yazanlar Eylül 2020 fiyatı, sonrakiler bugünkü:

Lordstownmotors: 24.68 / 3.29 USD

Hyllion: 47.78 / 5.82 USD

Canoo: 12.20 / 7 USD

Nikola: 32.13 / 10.62 USD

Fisker: 16.90 / 16.24 USD

Lucid Motors: 9.89 / 41.98 USD (bunların da olayı bi şekilde suudilere büyük bi funding'e ikna etmişler, yoksa 80 bin dolar verip porsche yerine yeni bir markanın ilk edition'unu alan adam maldır yani. belki suudilerin ittirmesiyle bi yerlere gelir)

Sosyal ağlarda paylaş

Geyik bi yana ben de hisse için değil, bir süredir ikinci araç olarak citroen ami almayı düşünüyorum ciddi ciddi o yüzden elektrikli araç diye aratmıştım yine bu çıktı ? Adamlar çok güzel bir şehir içi aracı yapmışlar, 70 km menzil, 45 km max hız, 2 kişilik ufacık bir araç. Bu ufak ciciyi kullanmanın kilometresi 16 kuruşa denk geliyor mevcut şartlarda, özellikle eşe vermelik + caddeye sahile inerken vs kullanmalık çok aklıma yattı. Direkt evdeki 220v prizden şarj olabiliyor, planım apartman otoparkında ışıklandırmadan hat çektirmek. Elektrikli scooterdan hallice bi sarfiyatı var zaten.

Biraz hesapladım, cihazın menzili kısıtlı olduğu için kullanabileceğim rotalarda ayda 150-200 km falan kullanıp 200-250 tl tasarruf edebiliyorum yalnızca, ama 2. araç olarak en azından park, sigorta, çarpılma, eskime, servis, mtv derdi olmadığı için ana aracı kullanmaktan çok daha mantıklı olabilir gibi geliyor. Fiyatı da 80-90k olacak diyollağ

Normalde bu tarz kısa rotalar için xiaomi elektrikli scooter kullanıyorduk ama hem istanbulun çukurlu yollarından illallah ettim, hem de alet gerçekten tehlikeli gelmeye başladı kafamı gözümü yarmadan elden çıkarmak istiyorum.

Araç şu: 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

tr için fazla modern bence de. bir kişinin işe gitmesi için sabahları fosil yakıtlı 1,5 ton gezdirmek bana da saçma geliyor, ütopyamda herkesin elektrikli isetta sürdüğünü hayal ediyorum...

Spoiler

bir de roket sen a3 alıp daha üst paket gözüksün diye led değiştiren adam değil misin, öyle beyaz yaka algın varken bu aracı nasıl ciddi düşünürsün sdf. sorsalar senin bu aracı hor görenlerin tarafında olmanı beklerdim.

Sosyal ağlarda paylaş

O 70 km menzili sen 45 diye baştan hesapla, klima vs açınca yenge hanım İstanbul trafiğinde arabayı bırakıp eve yürüyerek gelir yılda en az 1-2 kere. 150 km menzili olan hyundai eon un 35.km de elektriği kritige düşünce yol üstünde 3 saat şarj bekleyip sonra geri götürüp teslim ettik kiraladığımiz yere, adamın savunması klima acmissiniz Di, hava sıcaklığı - 15, mecburen açtık evet

Sosyal ağlarda paylaş

ankara'da yağışlı havalarda sokaklarda müşteri bekledikleri sırada ıslanmamak için nissan micralarına binen, nissan micralarıyla müşteri arayan tıro abiler kullanabilir. hem çekici hem tasarruflu. amiden inip müşterinin mercedesine binerken de şekil olur hem. zaten 45 km/saat hızını da aşmıyorlar. bence kullanışlı olur.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...