Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kombiyi kaçta yakıyorsunuz?

Fransuxa

Öne çıkan mesajlar

Eski demirdöküm kombilerden var evde (kiracıyım), dış cephe yalıtımı var bu arada.

Petekleri temizletmiştim 2 sene önce bayağı düşürmüştü doğal gaz parasını. Bu sene temizletmicem gene, seneye temizletirim peteği.

Faturayı düşürmek için termostat alasım geliyor ama kombi çok eski model, değer mi değmez mi çok arada kaldım..
Sosyal ağlarda paylaş

bende homekit ürününü kombiye monteleyebiliyor muyum onu merak ediyorum.

nasıl oluyor o işler bilgisi olan var mı?

ürün bu:
https://www.apple.com/tr/shop/product/HJB92ZM/A/netatmo-termostat-homekit-s%C3%BCr%C3%BCm%C3%BC?fnode=7c8fe4a85c8b3377d0c3c540f14070f64539cb8adda6482f07c25f91e8dcf564b99d21cfa724677cceafe4b02f4ae215e933a2998886a940b80e1029a8e77c42aa8b182bc87b96c0c50e9a5fc7061de1871f00ea0d8c20f6a600fe1af84af63581b92f38d1f166574a40b0deba06af91&fs=f%3Dthermostat%26fh%3D482b%252B465a

şöle bişi var ama;
acaba sıcaklığı ayarlayabiliyor mu bu cihaz konuşabilio mu kombiyle
https://www.youtube.com/watch?v=GynVgyreUlI

Sosyal ağlarda paylaş

Annen bi aile hekimine gitsin bu sikayetlerinden bahsetsin bu arada. Illa dissal nedenlwrden degil, saglikla ilgili nedenlerden dolayi olabilir sikayetleri

Fransuxa said:

Arkadaşlar selam,

Yıllardan beri evi annemle sadece otel olarak kullandığımız için hiç öyle gaz yakalım ev ısınsın bilmemne olsun derdimiz olmadı. Eve geldiğimiz anda o ufosunu yakar ben odadaki ısıtıcıyı yakar 10 dakkada ısınırdık öyle de gece geçerdi. Ancak annemin acaip sırt ağrıları falan olmaya başladı ve kadın üşüyor o yüzden bir çılgınlık yapıp bu sene doğalgazı köklemeyi falan düşünüyorum.

Her zamanki gibi klasik bir "90 a getireyim bi ev kırılsın sonra düşürürüm" mantığı ile mi hareket etmeliyim yoksa 50 dereceye kitle o kendi kendine bütün evi standart hale getirir yoluna mı bakmalıyım?

İzolasyonun "i" si yok gibi bişey. zaten site yönetimi ile de o konu yüzünden papazım. bu sebepten ötürü biraz fazla girecek olduğunun bilinceyim ama yapacak bişey yok.

biraz araştırdım da sitelerde antre 15 salon 20 banyo 24 derece olmalı falan gibi şeyler yazmışlar. 20 derece bildiğin soğuk değil mi? nası ayarlar bunlar anlamadım.

birazdan kaloriferin havalarını falan alıcam anahtarı ile kenarlarından açıp bi devirdaim yapsın ondan sonra vericem ayarı da o ayarı bulamadım.

bi help pls.
Sosyal ağlarda paylaş

Konfor sıcaklığı 20-22 derece arası. Termometreyle kontrol edebilirsiniz.

Bazısı 25'e çıkarıp yaz getirmek istiyor evin için ama o durumda yakılan yakıt miktarı eksponansiyel olarak artar, belirtelim.

Hastanelerde genelde 24-25 yapıyorlar yatan hastalar yarı çıplak takıldığı için.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

stormeagle kusura bakma ama,

NE SALLAMIŞSIN YA

yerden ısıtmada 2+1 evde gündüz evde olmayarak sürekli 40 derecede yakıyorum gelen en yüksek fatura 240, o da bir kere kar yağışlı dönemde. sürekli tişört don geziyorum evde.

çokbilmişlikten ziyade evin yalıtımı, konumu, aldığı rüzgar vs. bir sürü faktörle değişen bir şeyi elindeki tek örneklemle tartman tutarsız olur. lütfen wot döşerken iki kere düşünelim...

yerden ısıtma alırsanız ortalama 300 ödersiniz çok fena, suark level bir genelleme yani.

önce bir yavaş gel dostum. yok sallamışsın, yok çok bilmişlik yapmışsın falan.. kendi tecrübelerimi yansıtmışım. Ataşehir Andromeda da oturuyorum. Yalıtımı en iyi binalardan biridir orası. Yerden ısıtma mevcut. Akşam videosunu ve faturalarımı da buraya atarım. Evet kombi markasından tut, döşenen tesisata kadar fark yaratabilir ısınma. Hatta üşüme bile değişkendir sen 20C sıcak dersin ben 30C sıcak derim ama tutupta sallamışsın yok bilmem sakin ol yani. git bir kahvaltı et sen.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

paspatur said:

Termostat taktırmanızı öneririm.

İstediğiniz saatte açılıyor istediğiniz saatte kapanıyor kombi bu sayede. Araştırın..

bütün kombilere takılıyor mu bu?

ya şimdi bu olay biraz sıkıntılı. kombi neredeyse oradan, oda sıcaklığının ölçüleceği yere kablo çekecen veya kablosuz alacan, o zaman sinyal sıkıntısı olacak mı ayrı dert, parası 300 lira falan oluyor yanılmıyorsam, o da ayrı dert.

bunun yerine termostatlı bana alıp 30-40 liradan 3-4 kalorifere taksan daha mantıklı bence. ben yapacaktım bu kış ama üşendim. termostatlı bana direk oda ısısını ayarlamıyor tabi ki ama kaloriferdeki suyun sürekli 40 derece olmasını sağlıyor mesela. benzer görev görüyor
Sosyal ağlarda paylaş

TheGreatWall said:

Geçen sene büyük bi savaş verdim kombiyle.
Belki başkasının da başına gelir diye paylaşayım tecrübemi.
Hava inanılmaz soğumuştu geçen kış oturduğum yerde.
Kombi çalışmamaya başladı.
Acaip bir hata veriyodu ekrandan.
Sonra aklıma geldi kombinin dışarı uzanan borusu donmuş olabilir mi diye.
Evet boru donmuştu ve buharı dışarı atamadığı için kombi hataya geçiyordu ve çalışmıyordu.
Balkondan boruya rahat ulaşımım olduğu için sıcak ıslak bezlerle sardım ve uzun bi ayakkabı çekeceği ile vurdum. Yaklaşık bi 5 dakika boyunca ıslak bezleri ısıtıp tekrar tekrar sararak buzları eritebildim ve alet tekrar dışarı buhar atmaya başladı.
Fakat 1 saat kadar sonra tekrar aynı sıkıntıyı yaptı. Aynı şekilde tekrar uygulamayı yaptım ve bu sefer kombinin ayarını 65-70 e kadar çıkardım. Bir daha da buz tutmadı kombinin borusu. Yani havalar çok soğuksa ve kombinin borusuna erişim imkanınız yoksa 65-70 civarında çalıştırmanız sizin hayrınıza olabilir.

olay hava 3-5 derecenin altına inecekse, kombiyi kapatmamak. gelen kombicinin dediği şey bu bana. benimki bi de açık balkonda duruyor, o da ayrı sıkıntı, evin içine gelen borulardaki su donabilirmiş mesela işte. o yüzden donma ihtimali olacak havalarda asla kapatmayın, alın en düşüğe takılsın dedi adam.
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Evet kombi markasından döşenen tesisata kadar fark yaratabilir ısınma ama tutupta sallamışsın yok bilmem sakin ol yani. git bir kahvaltı et sen.

abi ilk postun böyle değil. en verimsiz en kullanışsız ısıtma şeklidir diye tarihin en genelgeçer yargılarından birini yazmışsın. fiyatı da öyle.

o kadar kesin konuşursan bu kadar irite edici cevaplar gelmesi normal.

video ispat çekmene gerek yok varsın kombi konusunda sen haklı ol ne olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

stormeagle said:

Evet kombi markasından döşenen tesisata kadar fark yaratabilir ısınma ama tutupta sallamışsın yok bilmem sakin ol yani. git bir kahvaltı et sen.

abi ilk postun böyle değil. en verimsiz en kullanışsız ısıtma şeklidir diye tarihin en genelgeçer yargılarından birini yazmışsın. fiyatı da öyle.

yerden ısıtma en verimsiz sistem yanlış bir şey yazmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

yeni klimalar çok daha efektif çalışıyorlar evet ama soğuturken. ısıtırken %20-33 vs neyse rakamını bilmiyorum, daha çok harcıyorlar. ama dediği doğru olabilir. test etmek lazım. saf klimayla salonu ısıtsanız günde 7 saat, faturanıza öle aşırı bi fiyat binmez heralde max 200 TL ödersiniz fazladan. ama ev biraz büyükse ve tek bi yerde klima varsa, o iş baya yaş.
Sosyal ağlarda paylaş

iş yerinde daikin klima var onunla ısınıyoruz ama tabi ki mekanlar çok büyük değil... kış zamanı yerler kar, 0 lı veya altı bir derece var dışarısı için, japonyadan heyet gelmiş klima takılan yerleri gezeceklermiş klimayı takan yer arıyor, gelek mi diye. dedik ne alaka topu topu 4 klima var, 2 hava temizleme aleti var, iyi madem gelin - 6-7 japon geldi bu arada-

neyse uzun lafın kısası, japonlar geldiğinde onlarda şaşırdı, bu klimalar ıyı ısıtıyormuş diye :) tabi yalıtım şart :)

not: evde denenmesini tavsiye etmiyoruz :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...