Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kombiyi kaçta yakıyorsunuz?

Fransuxa

Öne çıkan mesajlar

benim ex dairede, alt komşum vefat etmeden önce sağolsunlar kombi yakmadan cam açmak zorunda kalıyordum. fırın işletiyorlardı aşağıda herhalde. kışın taşınmıştım zaten 50 60 lira anca geliyordu doğal gaz. 3 ay sonra da adamcağız vefat etti ARE kalbimizdesin seyfo baba

alt komşu;

http://www.youtube.com/watch?v=dzVDmPWiZMk
Sosyal ağlarda paylaş

memetarif said:

sabonis said:

Evin kombi kalorifer yakmadan 22 derece olması nası oluyo lan hakkaten. Ben İstanbul'da yakmadığım zaman 14 falan oluyor ev.

Hani sıcak olsa falan neyse, Baktım İzmir de gayet soğuk şu son 2 gündür.

sabahtan akşama kadar evin 2 cephesi sırayla güneş görüyor :)

ee tarif et bakalım hadi
Sosyal ağlarda paylaş

evet..payolcerli sistemlerde belli bir derecenin altina indiremiyorsun..yoksa arakatlardaki daireler butun petekleri kapatip krallar gibi yasiyor..

esas tabi kil olani yonetici asiyor mesela yakit borcunu daire daire..senin altindaki 80 tl sana gelmis 700..o eleman yuzune gevsek gevsek gulerek laf ediyor filan..cinayet sebebi..
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Yasa gereği kaloriferleri kapatmak yasaktır ne olm, cezası ne ki sdfsdsf
Yönetici büyük uydurmuş orada. Kapat kullanmadığın odanın kaloriferini, altındaki üstündeki evine yaz getirmek istiyorsa ödesin 1500TL fatura.

İşte senin gibi düşünenler yüzünden geldi bu pay Ölçerli apartmanlara =)
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

Bright said:

Yönetici büyük uydurmuş orada. Kapat kullanmadığın odanın kaloriferini, altındaki üstündeki evine yaz getirmek istiyorsa ödesin 1500TL fatura.

Kullanmadığın odayı ısıtmayıp hem gaz tasarrufu yapıp hem de havayı daha az kirletmek isteyenler için yasa mı çıkardılar, harikaymış, link plx
Sosyal ağlarda paylaş

yasa degildir o yönetim kurulu kararıdır. Öyle bir karar alındıysa ortak alınmıştır ev sahipleriyle zaten. Oylama olmuştur. Yada kiracıysan sözlesmede yazar alınan kararlar. Uymazsan dava acabilir site yönetimi. Ugrasir mi tabi orası ayrı da oyle bir karar varsa bir sebebi vardır. Eski bir merkezi ısıtma sistemi varsa vanaları kapayınca sirkulasyon sorunları falan cikabiliyor kazan pompasında. O yuzden olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

sabonis said:

Bright said:

Kullanmadığın odayı ısıtmayıp hem gaz tasarrufu yapıp hem de havayı daha az kirletmek isteyenler için yasa mı çıkardılar, harikaymış, link plx

Çok konuşuldu bu olay ya 2012de yürürlüğe girerken. Şimdi üşendim araştırmaya etmeye de, mesela benim emlakçım diyor kendi evi merkezi sistem. Evde diilken koltuklar sandalyeler ısınıyor diyor ahah.

Kullanmadığın odayı ısıtmamak aslında çok da iyi bir yöntem değil. Bir de o odayı gidip en yüksekte ısıtmıyorsun, 15 derece mi ne zorunlu tutulan değer. Maksat apartman sürekli olarak sıcak olsun ve üşümesin, apartman üşümeye başladı mı ısıtmak için daha fazla harcanıyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Genel verimli ısınma için merkezi ısıtma en iyi sistem zaten de işte orada konfor sıcaklığı devreye giriyor.

Benim evimde konfor sıcaklığım 19-21 derece arası, üstü olursa donla gezmeye doğru gidiyor. Apartmanda başka adamın konfor sıcaklığı 25 derece olunca kökleniyor kaloriferler, her kata aynı oranda ısı dağılmıyor falan. Bu durumlarda da mantıksız hale geliyor.

En temizi belirli bir minimum sıcaklık zorunluluğu ve ona göre sayaç koyulması.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Holy said:

Genel verimli ısınma için merkezi ısıtma en iyi sistem zaten de işte orada konfor sıcaklığı devreye giriyor.

Benim evimde konfor sıcaklığım 19-21 derece arası, üstü olursa donla gezmeye doğru gidiyor. Apartmanda başka adamın konfor sıcaklığı 25 derece olunca kökleniyor kaloriferler, her kata aynı oranda ısı dağılmıyor falan. Bu durumlarda da mantıksız hale geliyor.

En temizi belirli bir minimum sıcaklık zorunluluğu ve ona göre sayaç koyulması.

Böyle durumlarda arada ki fark çok ise ısı pay ölçerler devreye giriyor. Her daireye takılıyor ama bununda aylık işletim ücretini istiyor firmalar. Toplamda kullanılan gaz + ısı pay ölçer kirası oluyor. Her dairenin faturası ayrı oluyor ama toplam maliyet artıyor. Alt kattaki hamam gibi evde oturken en üst katta ki üşüyorsa herkes ona göre ödüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...