Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şengen Vizesi

Phoenixlin

Öne çıkan mesajlar

İtalya'nın çalışma vizesi şartlarını aç oku. Anlaştığın şirket sana sponsor olduğuna dair belge(ler) sağlamak zorunda; tahminim konsolosluk sayfasında neler olduğu yazıyodur. Şirketin tuttuğu firma da büyük olasılıkla sana hangi belgelerle başvurman gerektiğini anlatacak.

Belgeleri toplayıp, çalışma izni için nereye (konsolosluk ya da vize aracı firması) başvurman gerekiyorsa oraya başvuracan. Olacak bitecek. Ama 1 senelik kontrat olayına sıkıntı çıkarma potansiyelleri var gibi bir hissiyat oluştu bende (full-time job yerine contractor olarak anlaştın assumptionı yaptım).

Bu noktada çalışacağın şirkette aynı zamanda sorgulanacak niye AB vatandaşı birini almak yerine gidip 3. dünya ülkesinden eleman almak istiyorsun diye. O noktada elemanlar "aradığımız şartlara uygun adayı AB içerisinde bulamadık" motivasyonunu vermek zorunda. Ama işin bu tarafında senin yapabileceğin bir şey yok =)
Sosyal ağlarda paylaş

Birsuru belge olacak, dolduracaksin vs iste. Ulkene gore test mest de yaptirabiliyorlar ama tr icin gerekli degil. Hollanda icin 3 ay idi sonuclanma suresi. Firma zaten ayarlayacak bircok seyi, senin dolduracagin 3-5 belge olur ancak. Basvuruyu da firma yapiyor hollandada, sen gidip bir yerlere basvuru yapmiyorsun haliyle.

Sonucu geldiginde firmaya bilgi verecekler, konsolosluga gideceksin sana kisa bir vize verecekler italya icin. Vizenin tek islevi Italyaya gidip oturumu alabilmek.

Herhangi bir odeme vsde yapmayacaksin, herseyi firma halleder. Hatta italya vizesi icin yapacagin masraflari vsde vermesi lazim.

1 yillik temporary kontrat olayi standard prosedur zaten bircok firma icin. Ondan yana sikintin olmasin, eger sikintili bir tip degilsen her turlu uzatirlar. Baska bir firmaya gecersen, ikinci defa uzun uzun ayni surecten gecmek yerine daha hizli bir sekilde hallediyorlar yanilmiyorsam ama bana lazim olmadi.

Spesifik sorularin varsa gonder gelsin:)

Edit: Birde su kendi ulkemizde dogru duzgun adam yok, trden getirtmek zorunda kaldik aciklamasini burada cok standart bir sekilde hallediyorlar. Deklare ediyorlar, sorgulanma falan olmuyor. Yani bu acidan forumlarda falan biraz arastirirsan italyanin sorunlu bir yer olup olmadigini bulursun muhtemelen, degilse bu konuda cekinecek hicbir sey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

Roma icin onemli bilgileri varsa bi dal alirim. Roma disinda pisaya gidicez kesin belki de venedik. Ama romayi biraz somurmeden birakmayak

kolezyuma gitmemezlik etme. eski roma devlet caddesinin (nasıl tabir ama) dibinde zaten, kolezyumdan başlayıp geze geze yürüyerek geri döneceksiniz, hani kapısından bakmak yetmez içinde güzel detaylar var yine. gladyatör filmini beğenmemiş de olabilirsin tabi vizyonda aramadım...

metroyu bir kere kullanacaksın muhtemelen o da kolezyuma gidene kadar sdf. yine de cebinizde bulunsun roma kart başınız döner ayaklarınız şişer falan bir yerden otobüse atlamak istersiniz.

sürekli yürüyerek rastgele gezerek bile sıkılmayacağınız ender şehirlerden. floransayla kardeştir herhalde bu konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

Red said:

Roma icin onemli bilgileri varsa bi dal alirim. Roma disinda pisaya gidicez kesin belki de venedik. Ama romayi biraz somurmeden birakmayak

kolezyuma gitmemezlik etme. eski roma devlet caddesinin (nasıl tabir ama) dibinde zaten, kolezyumdan başlayıp geze geze yürüyerek geri döneceksiniz, hani kapısından bakmak yetmez içinde güzel detaylar var yine. gladyatör filmini beğenmemiş de olabilirsin tabi vizyonda aramadım...

metroyu bir kere kullanacaksın muhtemelen o da kolezyuma gidene kadar sdf. yine de cebinizde bulunsun roma kart başınız döner ayaklarınız şişer falan bir yerden otobüse atlamak istersiniz.

sürekli yürüyerek rastgele gezerek bile sıkılmayacağınız ender şehirlerden. floransayla kardeştir herhalde bu konuda.

yok gladyatör filmini severim sdfs. gitmişken girmek lazım aynen. roma forumuyla ikisi zaten banko.onun dışında klasik gezi rehberlerinin dışında görülmesi gereken şeyler varsa kaçırmak istemiyorum. treviydi pantheondu merdivendi bilindik yerler.
Sosyal ağlarda paylaş

pantheon güzel ama merdivende ve çeşmede çok olay yok. kalabalık ve herkes oraya gidip foto çekiyor bir numarası yok cidden ikisinde de. siz yine gidersiniz ama çok vakit geçirilecek bir yer değil, öyle tadına varamıyorsun selfi çubukçusu gidiyor lazercisi geliyor falan işportacıdan dilenciden ve cahil turist kalabalığından sıkılmıştık biz. ha kapısında koruma bekleyen lüks markaların caddesi de hemen orada elit beysen girebilirsiniz sdfs.

aksine ana yol yerine bir ara sokaktan falan yürüyün, turistik durmayan daha gariban kafeye falan oturun, onlar bile kaliteli gelince bir şaşırıyorsun, nasıl sikmezler ya turisti diye. sokaklar kaldırımlar falan güzel değişik şeyler buluyorsun. bir sürü irili ufaklı meydana denk geliyorsun. içinde yürümek bile keyif veriyor, atmosfer yoğun almak isteyene yani. rastgele ufak kiliseye falan girdik o bile tarihi, şöyle eski böyle kıymetli böyle görmüş geçirmiş falan.

bundan keyif alan, sürekli etrafındaki dokuyu inceleyebilen çiftlerdenseniz romada sıkılmak zor aksine. kötü gün kötü plan hava muhalefetiyle alternatif plan yapsanız bile tamamen fiyasko gününüz geçmez yani çok zor.
Sosyal ağlarda paylaş

iyice kesinleşti benimde artık, biletleri aldım bugün 2 kişi istanbul roma gidiş, milano istanbul dönüş bavul ücretiyle beraber 1442 ye geldi ki hiç beklemedim şak diye aldım.

roma 3, floransa 2 ve milano 2 olmak üzere 7 gün planlıyoruz, romada 3 gecelik yeri bookingden hallettim zaten, şimdi vize işlemlerine başlıyoruz, ilk işimiz birer pasaport çıkarmak. sdf

turdan baya ucuza getirdik gibi bişey ya, tur vize dahil 7250 cekiyodu biz 3.5 civarına vize uçak ve konaklama ayarladık nerdeyse.

vizeyide zorluk cıkarmadan verirlerse süper olcak.
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

çin (pakistan) olmayan bi yerde niye çinli (paki) dükkanına girersin ki?

anlamıyorsun ki
nasıl becermişler bende anlamadım ama ele geçirmişler

markete giriyorsun çinli cıkıyor 20 € ya sigara falan kitliyo lul (bu dediğim romada değildi ama olsun geneli böyle bunların hehe)
hediyelik alıcan hepsi bunlardan zaten
pakiler hiç değilse pazarlığa açık türk mantığı arkanı döndüğün zaman abi sana 5 e olur falan yapıyorlar da

çinliler çok beter. çinlilerle pazarlık yapabilene saygı duyarım. kıramadık herifleri
Sosyal ağlarda paylaş

Pordakal said:

iyice kesinleşti benimde artık, biletleri aldım bugün 2 kişi istanbul roma gidiş, milano istanbul dönüş bavul ücretiyle beraber 1442 ye geldi ki hiç beklemedim şak diye aldım.

roma 3, floransa 2 ve milano 2 olmak üzere 7 gün planlıyoruz, romada 3 gecelik yeri bookingden hallettim zaten, şimdi vize işlemlerine başlıyoruz, ilk işimiz birer pasaport çıkarmak. sdf

turdan baya ucuza getirdik gibi bişey ya, tur vize dahil 7250 cekiyodu biz 3.5 civarına vize uçak ve konaklama ayarladık nerdeyse.

roma otel rezervasyonun esnekse city guest house var numidio quadratoda, metro istasyonunun dibinde, temiz, baya memnun kaldım ve fiyatları çok iyiydi diye hatırlıyorum bir bak istersen, yani 5 yıldızlı otelden yer ayırtmadıysan :P
Sosyal ağlarda paylaş

Pordakal said:

Milano'da 3-4 saat geçirdikten sonra "ulan niye buraya 2 gün ayırdım floransa'da bir gün daha kalaydım keşke" diye pişmanlık yaşayacaksın, benden söylemesi.

2 gün Milano için çok. Alışveriş delisi falan değilsen gezilecek çok yer yok. Como'ya falan geçersiniz 2. gün ama bence 3 Roma - 3 Floransa - 1 Milano çok daha iyi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...