Jump to content

Phoenixlin

=O=
 • Mesaj sayısı

  1.800
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Phoenixlin tarafından gönderilen her şey

 1. Phoenixlin

  Robot Süpürgeler

  Flutv'nin son zamazingo videosunda reklamı yapıldı. Çok detaylı bir şey değil goygoy döndü ama fikir edinmek için bakabilirsin:
 2. Phoenixlin

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  Yalan değildir de vardır cinliği. Türkiye'de bi hedge fund'la görüşmüştüm (machine learning engineer olarak), Euro'yla bonus veriyolardı ama bonusun %50sini kendi fonlarına yatırmak zorunluydu, istersen hepsini aktarabilirsin diye fırsat veriyodu 😄 Mayışları da asgari ücretten göstereceğini söylemesi tuzu biberi olmuştu bi de
 3. Phoenixlin

  AI üzerine makaleler, textler vs

  Google scholar'ı kullanabilirsin direk makale aramak için. Alanla alakalı gündem ve güncel makale takibi için https://www.reddit.com/r/MachineLearning/ Medium'u geç klavyesi olan sik sok yazıyor kafa bulandırır. Bir de AAAI, EMNLP, ICMLR ICML, NeuRIPS gibi konferansların "workshop"larına bakabilirsin. Ana konferans programlarında bahsettiğin konular çok yer bulmasa da workshoplarda bahsettiğin konulara focuslanılmış olabilir. Geçmiş 2-3 yıllık workshoplarına bakabilirsin bu konferansların.
 4. Phoenixlin

  Kimetsu no Yaiba

  Filmler genelde, stream'i falan yoksa, DVD/Blueray olarak çıkana kadar düşmüyor torrente. Düşenlerde camrip falan oluyor.
 5. Phoenixlin

  Kahve konusu

  https://www.petracoffee.com/pages/kahveler https://www.kronotrop.com.tr/tr/online-magaza/kahveler
 6. Phoenixlin

  Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik

  Valla fon getirileri onun bile altında o yüzden neye göre aldığım çok da fark etmiyor 😄
 7. Phoenixlin

  Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik

  Hangi banka/sigortaysa iptal sürecine bak siteden ilk 60 gün cayabiliyorsun sıkıntısız. Bazı bankalar ama ilk ay para yatmadan iptal ettirmiyor falan öyle unutturma/kitleme işi var. Brüt maaş üzerinden anlaştıysan evet her vergi dilimin değiştiğinde maaşın azalıyor. Fon değiştirmen lazım, hiç değiştirmezsen saçma salak bi fondan hiç bir şey kazanmıyosun üstüne enflasyon yiyor. Cayma hakkın bittikten sonra (2. ayın sonunda) fon dağılımını eldeki seçeneklerle değiştirebiliyosun. Ama zorunlu BES'teki en büyük sıkıntı 9-10 tane tanımlı fon var sadece. Ben paramı altın fonunda değerlendirmek istiyorum diyemiyosun. En azından Anadolu Sigorta'nın zorunlu BES fonlarında spesifik bi altın/dolar/euro seçeneği yok. Bugüne kadar 2 şirkette direk çıkmıştım da şimdiki şirketimde maaşımdan kesmeden zorunlu BES'e para yatırdıkları için bu sefer kapatmadım. İptal etsem maaşıma da eklenmeyecekti o para çünkü. Şimdilik en riskliden risksiz fonlara doğru %15 -> %35 olacak şekilde dağıttım. Kayıp yok ama (enflasyon hariç) seçilebilen fonların getirisi falan çok komik senelik %4 falan.
 8. Phoenixlin

  Python Dependency Hell

  Flask yerine Fastapi daha dadlı olur.
 9. Phoenixlin

  Python Dependency Hell

  Requirements.txt'i PyCharm'ın prof versiyonu otomatik oluşturuyor galiba; ama onu kullanamıyorsan al şu library'i kullan: https://pypi.org/project/pipreqs/ Direk command window/terminal üzerinden "pipreqs /path/to/repo --force" komutuyla otomatik üretirsin. Sonrasında senin kodunu alan adamın da önce requirements.txt'i piplemesi lazım: "pip install -r requirements.txt" Onun haricinde her farklı python versiyonu içinde üstte dendiği gibi farklı environmentlar oluşturcan. Gene Pycharm+Conda ile environmentlar arası geçişin smooth ve hızlı olur.
 10. Phoenixlin

  Archeage #4

  GW2'nin carebear and sjw (bir tane saçma salak event'e gay dediğim için 2 ay banlandım lan sadasfd, kime hakaret var diyorum gaylere diyor. Ok diyip bıraktım orda) ortamından daha eğlenceli bir oyun ama tamamen popülasyona bağlı eğlence durumun. Yeni başlayacakların Alexander ya da Halnaak'ta başlaması onlar için en iyi olacaktır. Yüksek gear score olayı da ne yapmak istediğinle alakalı sonuçta labor ve dolayısıyla time-gated GS'ini yükseltmek ama kimse de peşinden kovalamaz etmez. PVE namına gene ne beklediğinle alakalı. Gayet anasının nikahı kadar challenging world bosslar var üstüne oyun carebear oyunu olmadığı için o world bossu öldürmeye çalışırken bir yandan engellemeye çalışan karşı nationla da PVP yapman gerekiyor. Tek söyleyebileceğim aşırı hırslıysan ve en hızlı şekilde en güçlü ben olcam türü bir şeyin varsa oyun bayar, burnout olursun. Millet 3 tane farklı account alarak labor limitlerini yükseltiyor (3 accounta kadar almana izin veriyor oyun). Ama bu noktada da oyun, oyun olmaktan çıkıyor artık iş oluyor sana. Kısaca kötülüğü de iyiliğe de senin oyundan ne beklediğin ve beklentin için ne kadar kasmak istediğinle alakalı.
 11. Phoenixlin

  Archeage #4

  Belki oynamak isteyen falan olur şu sıralar free trial olayı var: https://www.trionworlds.com/archeage/en/2020/08/28/free-trial-discover-your-unchained-journey/ Ha bi de bilmiyorum bedava deneyenlerden bi şeyler veriyolar mı ama referalla girebiliyosanız beni de görün 😛 https://aaunchained.trionworlds.com/account/reg/account-registration-short-flow.action?voucherCode=PD3973TWXN9F7N3TFTHW&request_locale=en&experience=aaf
 12. Phoenixlin

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  2 gün. Alırken-satarken ikisinde de 2 gün sonra hisse-para gelir. Hisse alırken bu arada o 2 gün bekleme süresinde YK kendi fonlarını alıp değerlendiriyor para. Bazen yatırdığın paraya ve şansına bağlı olarak havadan 100-200 lira geliyor o sırada 😃
 13. Phoenixlin

  Karantina sürecinde şirket politikaları

  Başka iş bak, bulursan ayrıl. Onun haricinde devir "hakkımı yediniz, iznimi kullandırdınız, maaşımı azaltınız" devri değil. Özellikle de borcun var ama birikmişin yoksa. Daha iki hafta önce Türkiye'deki şirketlere köpek çekiyodum. Geçen perşembe itibariyle yarı eski şirketim şirketin yarısını şutladı (transition sürecinde amerikalılara iş aktarıcam diye 6 ay daha mayışlı çalışanım hala). Şimdi nereye başvursam alımları durdurmuş vaziyetteler.
 14. Phoenixlin

  Paticik İK

  .NET çalışmayı bırakıp Java ve Python öğren. Max 2 ayını alır zaten.
 15. Phoenixlin

  Turkiye disindan Danimarka Vizesi (soru)

  Abi Türkiye'de olmakla Amerika'da olmak arasında, vatandaşlık değiştirmediysen bir fark yok. Oturma izninin olması oranın vatandaşı olduğun anlamına gelmiyor, pasaportun hala Türkiye pasaportuysa "klasik paticik" yorumu olarak değil "common sense" olarak vize başvurusu yapman gerek. Bu başvuruyu da Türkiye'den yapmakla Amerika'dan yapmak arasında belgeler bazında fark yok; ama aracı şirket vs. konsolosluk üzerinden başvuru konusunda farklılıklar olabilir. Onun için de bir zahmet kendin ihtiyacın olan bilgiyi Google'dan 1 dakikanı ayırarak bul. Keza şehrinde konsolosluk olmaması veya aracı şirket olmaması Türkiye'de de yaşanılabilecek bir durum. Çorum'da da yok konsolosluk ya da aracı şirket örneğin.
 16. Phoenixlin

  Turkiye disindan Danimarka Vizesi (soru)

  Gidicen tıpış tıpış vize alıcan. Türksün, muaf değilsin. Danimarka vizesini de aracı bir kurum (örnek olarak vfs global) veriyor mu ara google'dan bak. Vermiyorsa konsolosluk sitesine gir Danimarka'nın belgeler, prosedür, bok püsür yazıyodur oralarda.
 17. Phoenixlin

  The Witcher (2019) - Netflix

  Bahsettiğin iki olay da çok monster of the week olayı değil. Etkileri var. Hatta cinli bölüm, Geralt ve Yennefer'in ilişkisinin başlaması ve sonrasındaki gelişmeler üzerinde etkili olacak kadar büyük bir olay. Yani günün sonunda 300-400 küsür sayfalık bir kitabın özetini 8 bölümde izlediniz. Evet hızlı oldu, garip geliyor da olması gereken o. Detayı için ya google'da wikide okuyun ya da kitabı alın okuyun.
 18. Phoenixlin

  The Witcher (2019) - Netflix

  Kitapları okumuş olmak bazı olayları anlamana yardım ediyor işte. Örneğin Witcher 1'in intro videosu direk Geralt'ın Striga'yla olan dövüşü. Keza yanlış hatırlamıyorsan zaten hafıza kaybıyla falan başlıyordu ilk oyun ve ne olduğunu anlamaya çalışırken bir yandan da Yennefer'i arıyodun. İlk oyunda 10 sene önce çıktı sonuçta, o grafiklere ve dövüş sistemine katlanabilirsen oyna tabi. Ama oynamasan da 1'den 2'ye geçişte bir şey kaybetmiyorsun (doğrusu save aktarma vardı galiba ama çok da bir şey fark etmiyor)
 19. Phoenixlin

  The Witcher (2019) - Netflix

  İlk iki kitapta çok olayı yok. Geralt'a crush'ı var ama Yen dururken Geralt ona bakmıyor, Sodden'de de öldüğü düşünülüyor (ama ölmüyor, çok spoilerlık bir olay değil). Sonraki kitaplarda karakter öne çıkıyor yan karakterler arasında.
 20. Var işte abi Rekabet Kurumu'nun resmi açıklaması işte şu linkte https://www.bik.gov.tr/rekabet-kurumundan-google-aciklamasi/ Özeti de biz Google'ı bizimkiler suçlu bulup idari para cezası kesip, 6 ay süre veriyolar ihlali düzeltsinler diye. Google bir şeyler değiştiriyor; ama Rekabet Kurumu tatmin olmuyor ve Kasım ayından itibaren günlük ceza kitliyor. Rekabet Kurumu'nun ne istediği hala resmi olarak açık değil; ama açıklamada belirttikleri kadarıyla Avrupa'nın istediği kadar da abartmadık türünde bir şey yazmışlar. @Boneslark, abi Rekabet Kurumu'nun olayı bu. Haksızsan basar cezayı geçer. Sonuçta kendi kurallarının dışına çıkmıyorlar, mantıksız bir iş de yapmıyolar. Ha Google ibneliğine ülkeden çıkabilir mi? Çıkar da sonuçta haksız oldukları gerçeğini sırf kendi götümüzüm keyfi bozulacak diye inkar mı edelim? (yerli milliye karşı, gogle fanboyuyum)
 21. Ya olay googleın servislerini kapatması değil ki. Rekabet Kurumu'nun açıklamasında dediği gibi Avrupa'da Rusya'da Google'a ne sebeple ceza verildi ve Google nasıl çözdüyse; aynı çözümü Türkiye'de de uygulaması = İlk açılışta default google'ı search engine olarak koyma da seçenek ver gibi. Kısaca Avrupa'da bu işi nasıl yapıyolarsa aynısını Türkiye'ye aktarması isteniyodur. Teorik olarak telefonu aldıktan sonra zaten her bokunu değiştirebiliyosun; ama değiştirmeyen veya alternatiflerden haberdar olmayan çok büyük bir kitle olduğu için bu tip durumlarda ülkelerin rekabet kurumları sıkıntı çıkarıyor.
 22. Ben de GS65 stealth var (rtx 2080'li olan) Amerika'dan almıştım geçen mayıs ayında. Taş gibi alet. Ne driverları üzdü ne de başka bir şeyi. Öncesinde de GS60 vardı (gene Amerika'dan alınma). 3 sene sonunda anakartında bir sıkıntı oldu; ama İstanbuldaki servise 800 lira masraf karşılığı yaptırmıştım. İlerleyen zamanlarda kendi salaklığımla laptop'ı yüksekten düşürdüğümde de ekranla gövde arasındaki o tutuculardan biri çatladı, ekranı tutan çerçeve biraz açıldı. İki aletinde en büyük sıkıntısı hafif olmak için tasarlandıklarından iyi ısınıyor (biraz cpu ayarıyla falan gene kabul edilebilir yerlerde takılıyolar). Soğutmak için de fanlar deli gibi çalışıyor ve sesin bir çözümü yok.
 23. Phoenixlin

  MongoDB sorusu

  ObjectID'nin string alıp, göndermesi lazım. Zaten yanlış hatırlamıyosam hexadecimal bir şey olarak initialize ediyor mongoDB objectID'yi. Hatta buyur documentation linki: https://docs.mongodb.com/manual/reference/method/ObjectId/
 24. Yurtdışından alırsan aşağı yukarı en top seviye bilgisayarları o civara alırsın. Benim şimdiki MSI laptop'u 3k$'a almıştım amerikadan 2019 mayısında. O sırada dolar 6'ya doğru gidiyordu da kendimi 2 ay öncesinden hedgelemiştim :D
 25. Phoenixlin

  Boşananlar kulübü

  2012-2014 arası koç'ta master yaparken, yeni yapılan evlerin kiraları o kadardı. Şimdi almış başını gitmiştir. Bir de 1+1ler, küçük m2li evler falan üniversitenin öğrencilerine kitlenme amaçlı yapıldığı için çok pazarlık şansı da bırakmıyolar.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...