Jump to content

Phoenixlin

=O=
 • Mesaj sayısı

  1.830
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Phoenixlin hakkında

 • Rütbe
  Phoenixlin

Son profil ziyaretçileri

708 kez ziyaret edildi
 1. Phoenixlin

  Mulakat sorulari

  Mülakatı yapanı olumlu ya da olumsuz etkilemiyor çoğunlukla. Gene başarı kıstası sorulan sorulara ne kadar düzgün kodlar yazdın, complexityleri göz önüne aldın ve kod yazarken karşı tarafa yaptığın stepleri anlattın (goy goy muhabbet işte) gibi şeyler. Ben genelde bir konuda takıldım mı (yakın zamanda python'ın hash() metodunu kullanarak bi kod yazıyodum da metod olması gerektiği gibi çalışmıyordu misal) google'da arıyorum bunu izin var mı diye soruyorum. Bugüne kadar karşı çıkan çok olmadı ama çıkan da aramak yerine bana sor diye karşı çıktı. Onun haricinde becerebiliyorsanız, potansiyel sorular ve cevaplarını zaten browser'da tutun direk kopya çekin asdf
 2. Phoenixlin

  Mulakat sorulari

  Yaklaşık 2.5 aylık işsiz ve mülakatlara giren öncesinde de senior data scientist olarak işe alım için interviewler yapmış biri olarak iki taraftan da cevap vereyim. Ben son şirketimin interview processini sırf kendim nefret ettiğim için coding testlerinden arındırmıştım. Hackerrank/leetcode tier ya da live coding tipi tüm interview süreçleri dünyanın en gereksiz ve adayın potansiyeliyle alakalı hiç bir şey ölçmeyen stepleri. Facebook'la 2 kere mülakat yaptım şu hayatımda birinde live coding'de cidden sıçtım ve elendim. Diğerinde beklenen her şeyi yaptım (interviewle konuşa konuşa yapmak), soruları da doğru kodladım ve üstüne zamanında yaptım, bu sefer de "ama bizim kalite barımıza yetişemedin" dediler. Anasını sattıklarımın barı nerde onu da bilmiyorum. Başka bir şirketin glassdoor yorumlarında neler sorduğunu gördüm ve herkes aynı soruları söylemiş. Girmeden önce 2sinin de potansiyel cevaplarını browserda açtım. Cidden bana da sordular ve rol yapa yapa cevapları, ilgili kod sayfasına kopyaladım. İkisi de ne ölçtü belli değil? Birinin koyduğu geçebilme barı neydi de patladım, diğerinin ki neydi de geçtim? Üstüne ömrü hayatında hiç bir işte Google'sız kodlamak zorunda kalmayacağın türde sorular bunlar. O yüzden adaylara task gönderilmesi taraftarıyım ve burada olay şov yapmak değil, vakit/emek harcadığını göstermek ve hatta bu işi istediğini karşı tarafa hissettirmek. Ben, junior/mid/senior adayların hepsine aynı case'i gönderip 1 hafta süre veriyordum. Seviyeler bazında beklentiler daha artıyordu ama çok değişiklik yoktu. En önemlisi case'i okuyup, anlayıp ona göre çözüm, kod ve varsa rapor üretmek. Bu üçünün de kalitesi direk olarak adayların, şirkete alındığı taktirde nasıl çalışacağına direk ışık tutuyor. Üzgünüm ama hangi seviye aday olursa olsun salla pati bir çözümle gelip, parmağının ucuyla kod yazıp, raporu da özensin gönderirse; direk elenir. Hani "illa şov mu yapmam" lazım diyorsun ama o pozisyon için (varsa) rakiplerin o şovu yapıyor işte. Benim bir senior adayını daha case aşamasında elememin sebebi (çok problemi vardı case'in de işte sonraki aşamalara zorunluluktan geçirebilirdik), aynı dönemde görüştüğümüz bir junior muazzam bir submission yapmasından kaynaklanmıştı örneğin. Sözün özü, işi istiyorsan sana case için verilen süre neyse en efektik şekilde ve en "şovlu" sonuçların olduğu bir submission yapmak zorundasın. Diğer türlüsünde potansiyel rakiplerinin senden daha kötü submissionlar yapması ihtimaline karşı bahis oynuyorsun.
 3. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Ya işte faiziyle geri almakta değil tam. Ev satışı gerçekleşmedi ama sözleşmeden dönmemiz ve davadan feragat etmemiz için bize nerdeyse evi sattığımda edeceğim kâr kadar para verdiler (vergiler, masraflar sonrası). Lügatında da eğer "sözleşmeden dönme" olarak bu işlem yapılırsa vergi çıkmıyor. Diğer türlü ne oluyor o konu muamma 😄 Avukat konusunda da akirafes haklı da iyi ve ahlaklı avukat bulmak lazım. Parayı görünce götü başı ayrı oynayanı değil. En basitinden sözleşmede nispi ücretin ödeneceği toplam fiyat gayet açık. Ama sevgili avukatımız oradaki kelimeleri kendine göre yorup sözleşmeye göre hakettiğinin çok üstünde para istedi: "orada toplam para yazıyor rörörö, evin sözleşmedeki değerinin önemi yok, toplam kazancınızdan yüzdemi alırım rörörö" yaptı bana. Avukat olduğu için ağzına vuramıyosun tabi o tünelin ucu boka çıkıyor sonuçta. Not olarak da gene buraya düşüyüm ki başka avukat arkadaşlar yanlış anlamasın. (Ex) Avukatım, görev tanımı altında bizim için yapılması gereken ne varsa yaptı, ama para için ekstra bize karşı yaptığı şeyler/söylediği sözler sıkıntıydı sürecin sonlarında.
 4. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Karşı tarafla dolar bazında bir fiyatta anlaştık. Cuma günü aradılar, bugünün açıklanan kuru 17.32 lira, pazartesi imzalayalım dediler. Pazartesi günü gelince "parayı toplaştıramadık, yarın imzalayalım; dolar kuru olarak da TCMB'nin 15'te açıkladığı kuru baz alırız" dediler. O zamanda kur 16.62'den açıklandı. Aradaki farkta işte benim kârdan zararım. Dolar değeri olarak bana aynı parayı ödediler ama TL bazında yatırmak zorundalar zaten. TL olarak daha az para yatırmak zorunda kaldılar. Bu topraktan ev alımında, doğru lügat sözleşmeden dönmek imiş. Benim avukatın söylediğinden bu kısmı değiştirdiler diye anlamıştım da hiç bir şey değişmemiş protokolde o kısımla alakalı. Vergiden kastım da gelir vergisiydi. Çünkü ben eve x lira verdim, ama protokol sonunda x+y lira kazanıyorum ve evi almaktan vazgeçiyorum. Burada gelir vergisi ödemek gerekir mi, kaçınmak için ne yapmak lazım gibi bir konu vardı. Orada işte sözleşmeden dönmem üzerine bana bir para verildiği için gelir vergisi ödemek zorunda kalmıyormuşum.
 5. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Son güncelleme de gelsin. Bugün imzalar atıldı, para hesabıma yatırıldı. Doğrusu onu da yanlış hesaba yatırdılar mk şimdi EFT ücreti falan ödememek için banka soymam gerekecek (yüksek meblağlı nakit para çekişi :D). Bir de pazartesi günü "parayı yetiştiremedik" diyip bugüne ertelediler o sayede kurdan 250K lira zarar ettim de yapacak bir şey yok. Onun haricinde avukatımla da pazarlık yaptım. Gene eşimle birlikte gittiğimizde yaptığı goygoyları yaptı ben de matematikle üzerine gittim. Öyle olunca %15'lik isteğinden bir anda %7'ye düşüş yaptı. Pazarlığın biraz gitgeli sonunda da %5.5 gibi bir yerde el sıkıştık (karşı tarafın kurdan ettirdiği zarara yakın bir meblağ). Daha zorlardım ama uğraşmak istemedim açıkçası. Okuduğunuz için ve verdiğiniz yorumlar içinde ekstra teşekkür ederim 😃
 6. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Güncellemeye devam ediyim. Ama öncesinde gene küçük bir sorum var (bu sefer gerçekten danışmanlık gibi olacak ama google'dan aradım bulamadım ve eşim kafamın etini yiyor öğren yoksa boşarım diye -_-). Soruyu spoiler'a aldım, ilgilenmeyen varsa güncellemeyi okuyabilsin diye direk: Avukatımızla son görüşmemizin beri tam bir profesyonel ilişki var aramızda. Karşı tarafın avukatı bizden de bir protokol taslağı istedi yaklaşık 2 hafta önce. Bizim avukatımız hazırladığı protokolü önce bize gönderdi, bir kaç revize edilmesi gereken küçük kısım vardı; ama genel olarak istediğimiz şekilde yazılmıştı (paranın hesabıma yatırılması hususu buradaki en önemli kısımdı). Sonrasında karşı tarafın kendi içindeki bürokratik işlerinin bitmesini bekledik ve dün akşam üzeri, pazartesi günü protokolü imzalamak için toplantı talep ettiler. Benim sıkıntım olmasa da eşimin beni tırmaladığı problem, bizim avukatın, ona gelen protokolün son halini bize göndermemiş olması. Doğrusu dün akşam avukattan istedim bize de gönder diye ama göndermedi. Üstüne bugün aradım tekrar istedim; ama şehir dışındayım ve bilgisayarım yok kartlarını oynadı. Öyle olunca neleri değiştirmişler ne var diye sordum. Şu sözleşmeden dönmeyle alakalı kısmı kendi lügatlarına göre değiştirdiler dedi. Şimdi burada tam olarak nasıl bir değişiklik olduğunu bilmediğim için yukardaki spoiler içinde bulunan sorum mevcut. Onun haricinde de işte bizden kullanılan kredinin kapatılması konusunda kesin taahhüt istiyolarmış onu da nasıl verebilirim bilmiyorum. Sabahtan bir bankaya uğrayıp bireyselciyle konuşucam. Heralde çok sıkıntılı bir süreç değildir diye umuyorum. Avukatımızla olan "ne kadar ödeyecez şimdi?" pazarlığını da protokol imzalandıktan sonra nihayete erdireceğiz. Şimdilik bir sıkıntı yok gibi.
 7. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Açık konuşmak gerekirse benim ve eşimin avukata karşı "parayı alıp kaçar" türünde bir güvensizliğimiz yok. Ama pazartesi görüştüğümüz avukatın önerisi doğrultusunda bu yönde ilerlemek makul göründü bana. Bunu da normal şartlarda üstelemezdik; ama, benim gözümde öncesinde yapmaya çalıştığı ve beni husursuz eden işler yüzünden paranın yatacağı hesap konusunda ısrar ettik. Gene de hani karşı tarafın itibarını düşünerek tekrar belirteyim: Para onun hesabına yatsa bile bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ben de günün sonunda hangi fiyat üzerinden anlaşırsak o ücreti, avukatıma ödeyeceğim; kaçmak gibi bir niyetim yok. Kaçacak halim olsa zaten bu olayları buradan da yazmazdım 😄 Tam olarak df'in dediği gibi hatta. Sözleşmede kesinlikle yazmayan maddeler ve üstüne yazıp da "sizin iyiliğiniz için böyle yapıyorum" dediği maddelerin hepsini şimdi "kendi menfaatine" göre yorumlayarak daha yüksek bir nispi ücret talep ediyor. Gene daha önce söylediğim gibi de biz, avukatımızın nispi ücret maddelerini dikkate alarak daha yüksek bir ücret teklifi vermeyi düşünüyorduk, sadece önce onu dinledik. İyi ki öyle yapmışız. İyi niyetli olmamak gerekiyormuş.
 8. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Güncelleme. Wall of text uyarısı. TL;DR: Bol bol duygu sömürüsü (avukatımızdan bize karşı), aba altından gösterilen sopalar (karşılıklı), pazarlık. Pazartesi günü, başka bir avukatla konuştuk. Burada da zaten söylendiği gibi ilk maddeye hiç bir şekilde uymadığı konusunda hemfikir olduk. Hatta adam, işte pazarlığa girişeceksen %3-%3.5'tan açın ama ilk istenen miktar/yüzde bu sözleşmeye göre imkansız dedi. Protokol örneğinde de benim jeton düşmemişti de avukat tüm paranın kendi hesabına yatmasını istemiş. Bunun doğru olmadığını, paranın benim hesabıma yatması gerektiğini söyledi. Aynı gün akşam, kendi avukatımı aradım. Dedim teklifi %99 kabul edeceğiz, karşı tarafa bildir. Biz de karşı tarafla ve aramızdaki prosedürleri yüzyüze görüşerek bitirelim dedim. Bugüne sözleştik ve şimdi eve geldim bu satırları yazıyorum 😃 Yaklaşık 50 dakika boyunca ben hiç ağzımı açmadım, negotiation'ı eşim yürüttü. O yüzden 3. gözden anlatacağım (1. çoğul kişi olarak yazacam ama konuşulanlar avukatla eşim arasında gerçekleşti). Öncelikle yapılacak protokol konuşuldu. İşte nasıl olacak ne olacak vs. falan. Sonrasında biz dedik ki para bizim hesabımıza yatar, biz de oradan size göndeririz. Avukat "bana güvenmiyor musunuz, bana güvenin" kozlarını vs. falan oynadı. Biz ama hiç güvensizlik sebebiyle bunu istiyoruz demedik, böylesi bizim içimize daha çok siner diye üsteledik. Adam da "paramı vereceğinize nereden güveneyim" diye pası verdiğinde de "bize güven, biz de paran kalmaz" diyerek golü attık. Avukatlık ücretini hala karşı taraftan al diye üsteledik, hatta karşı taraf bunu kabul etmeyip masadan kalkabilir diye bir korkutma taktiği uyguladı. Tek bilmediği şey, bizim bu paraya acil ihtiyacımız yok. Ben yarın tapumu da alırım istesem, vergisiz satabilmek için 5 senede beklerim. Belki bugünkü kadar yüksek bir meblağa satamam; ama tok satıcıyıma oynadık (ki öyleyiz de yani). Sonrasında asıl pazarlık faslı başladı. Bu noktada avukatın bize toplantı dışı verdiği bilgiler: "Benim 200M dolarlık bir iş toplantım var bundan sonra" ve "Bu haftasonu kız istemeye gidicez nelerle uğraşıyorum". Gene %15'i haklı çıkartmaya çalıştı. "Anlaştıktan sonra mahkemeye yazı yazıcaz ve mahkeme karar verecek" diye bir şey üfürdü. Biz de dedik ki "biz anlaşmışız, mahkeme bir şeye karar vermiyor". Sonra "mahkmeye, biz feragat ediyoruz diye yazı yazacaz" dedi ve yaklaşık 5 dakika sonra da sözleşmede "müvekkil haklarından feragat ederse avukat %15'ini alır" maddesine referans verdi. Biz de karşılık olarak "biz feragat etmiyoruz. Anlaştık ve bu iş sulh ile çözülecek. Feragat falan yok ortada." diyerek karşı çıktık. Cevâb veremedi. Sonra bizim teklifimizin, yukarda kopyaladığım sözleşme maddelerinden 3.süne göre olacağını söyledik. Bu da sözleşmede belirtilen kazanç kalemlerinin toplamının %4+kdv'sine tekabül ediyor. Burada da tabi "belirtilen kazanç kalemleri"nin parasal karşılığı nedir problemi doğdu. Karşı tarafın bize teklifi X lira ve bu X liranın içinde her şeyin olduğunu 1 kuruş bile üzerine çıkmayacağını söylemişler. Biz ise karşı tarafa öncesinde ilettiğimiz Y liralık teklifi, evin şuanki değeri + kaybedilen kira üzerinden vermiştik. Burası şokomelli: Bizim avukatımız diyor ki "toplam X liranın içinde, sözleşmedeki bütün maddeler vardır ve ben o yüzden bunun toplamı üzerinden hesaplarım". Biz de diyoruz ki sözleşmeye göre orada bir satış bedeli yazdık (1M TL), aldığımız toplam paranın içinde de 150K tl kira kaybı olsun X-150K TL bu evin satış bedelidir. Sözleşmeye göre de ben sana 1150000TL üzerinden yüzde veririm diyerek ilk teklifimizi yaptık (biraz da yukarı yuvarladık). Görüşmenin geri kalanı duygu sömürüsü ve benim için hukuksal bullshitting ile geçti. Duygu sömürü faslında "ben hiç bir şey kazanmıyım mı?", "ben bu parayla yat alacak değilim", "bana güvenmiyorsanız o zaman ben bu davayı bırakıyım", "ben haklı olduğumu biliyorum, gerekirse dava açarım üstüne başka bir avukat arkadaşıma veririm sizden çok daha fazla para alırım" gibi %90 accuracy ile yazılmış cümleler sarfedildi avukatımız tarafından. Sonuç olarak, bizim avukatın karşı teklifini bekliyoruz. Üstüne anlaşmadan cayarsak hiç bir şey alamayacağını da hissettiği için gerildi. Şu an kafamızda, çıkacağımız maksimum para X TL * %4 + KDV olacak ama onun baya altında açtık. Şimdi o düşünsün 😄
 9. Phoenixlin

  Klima konusu

  Yani temizliklik, dezenfekte etme gibi şeyleri sen de yapabilirsin içindeki filtreleri vs. falan çıkarıp yıkayarak. Onun haricinde de bi fısfıs aletiyle, duvarda kalan ünitenin içine kimyasal püskürtünce temizleniyor (içeriği ne bilmiyorum kokmuyordu belki sadece su püskürttüler benimkine :D). Daha ekstrem bir şeyi yaptırman gerektiğini de zaten alet evi eskisi gibi soğutmadığında anlıyosun ya da açıldığında eve koku saldığında. O zaman el mahkum çağırıcan servisi. Ha benim bir önceki kiralık evime taşındığımda klimaya bakım yapılmış gibi durmuyordu. Yaklaşık 4. senenin sonunda dış üniteye bağlı borularda sıkıntılar olmaya başladı, o zaman ilk kez servis çağırdım. Arada aleti falan temizlediler ettiler, bir de gaz takviyesi yaptılar. Hadi filtre temizliğini belki her yaz başında yapmak mantıklı da geri kalan servisler işler tamamen sana kalmış.
 10. Phoenixlin

  Yemeksepeti

  Basit mantık düşün. Markete gittiğinde yoğurt almak istedin. Farklı markalar ve çeşitler var ama marketteki ücret 10-20 lira arası değişiyor. Marketin maliyet kalemleri belli ve bu kalemlerin %90-95'i tüm marketler için aynı + Getir, Banabi gibi şirketler için de aynı (üreticiden aldığın fiyat, Market/depo kirası, çalışan ücretleri, benzin/mazot fiyatı vs. vs.) Kapıda bakkal hizmeti veren şirketler, aynı ürünü, 10-20 liranın üstünde bir fiyattan satmaya başladıkları saniyede müşteri kaybetmeye başlar. Daha ucuza satarsan zaten zarardasın. Kâr elde edebilmek için 2 alternatifin var: (1) Ürünün fiyatını market fiyatının üstünde belirlesen de sweet spot bulacaksın ve müşterilerinin büyük çoğunluğu 10 lira vermek yerine 12 lira vermeyi mantıklı bulacak ki senden alışveriş yapmaya devam edecek (ama bu noktada da bile hala müşteri kaybedeceksin). (2) Ürünün sana maliyeti, markete olan maliyetinden daha az olacak ve sen kâr payını arttıracaksın (ucuza da satabilirsin bu noktada ama marketle aynı fiyata satıp birim başına daha çok kâr elde edebilirsin). Açık konuşalım, 2.'nin olma ihtimali çok düşük. Çünkü migros'tan az maliyetin olur ama Bim'le, A101'le yarışamazsın. Kalitesiz mal satsan, Getir'in müşteri profilinin bence çok az bir kısmı Bim tayfasıdır.
 11. Phoenixlin

  Yemeksepeti

  Agresif büyümekten patlamadı Getir'i, dünyanın ekonomik gidişatı vurdu. Getir, trendyol go, banabi ve bunların yurtdışı karşılıklarının hepsi at gibi para yakıyor çünkü denildiği gibi kapıya bakkal hizmeti öyle kârlı bir iş değil. Olmadığı gibi bunların hepsi kâr-zarar tablosunda hep negatifteydi. Bu arada bu kuryeli bakkal hizmeti için, yemek kuryeliği kısmında işler biraz daha değişik (kupon olayı doğru olsa da yemeksepeti'ne karşı market payı elde etmek için yapmak zorundalar). Getir'in şansı, Türkiye'de büyüdüler, zarar yazmalarına rağmen büyük yatırımlar alıp hızlıca yurtdışına genişlediler. Aynı zararı açıldıkları her markette yazdıkları gibi bazı marketlerde de regülasyon riskleri ellerinde patladı (amsterdamda yasaklandılar). Üstüne Amerika/Avrupa'da artan enflasyon, FED'in arttırdığı ve arttıracağını söylediği faizler, savaş gibi nedenler direk olarak dünyadaki yatırımcı parasının; şirketlere yatırım olarak akmasının önünü kesti. Yatırım olmayınca bu şirketler şimdi ya oturup nasıl kâra geçeceklerini düşünmek zorunda (ister cost optimizasyonu yaparlar, ister işlerini daha kârlı hale getirmeye uğraşırlar). Getir zaten farklı iş kolları için pat pat yeni açıklamalar yapıyordu (getiryemek, getiriş, getiraraç, vs.). Şirket için doğru yolda bir adım ama işte çok başlarda yakalandılar, umarım sıkıntı yaşamazlar. Sadece doğruluğunu %100 teyit edemedim ama Getiriş ve Getirfinans kısmını, akpli birilerinin iş koluna çomak soktuğu için bir gece ansızın resmi gazete yoluyla kapatılma ihtimali varmış (bir arkadaşımın içerdeki arkadaşlarından (yönetici seviyesi) duyumu imiş). Ama dediğim %100 teyit edebildiğim bir şey değil. Ekstra bir bilgi olarak da Yemeksepeti'de Banabi'yi büyük ihtimal kapatacak. Trendyol şimdilik kapatmayı düşünmüyor; ama onlarda bu biznısta zarar yazıyolar. Trendyol'un şansı ama yakabilecekleri para var e-commerce tarafı sayesinde. Sonuç olarak da kolay para yok artık. "Gelecekte biz valla çok kârlı olacaz" diyip milyon/milyar dolar çekemiyor şirketler. Bu arada bu sadece Getir ve benzeri şirketler için geçerli bir şey değil tüm şirketler için geçerli (dünya çapında). Hatta ben de geçen işten çıkarıldım benzer sebeplerden de zaten iş bakınıyordum 1-2 aya istifa edecektim; yüklü bir parayla işten çıkarılmak işime geldi 😄
 12. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Pazartesi günü başka bir avukatla yüzyüze görüşeceğim önce genel bu olayla alakalı ve protokolde takıldığım yerlere takılmakta haklı mıyım değil miyim diye. Sonrasında önce taslakta gerekli değişiklikleri yapması için bizim avukata haber salıcam. Devamında da göndersin karşı tarafa protokolü. Eğer değişiklik yapma konusunda ayak direrse de @ahmedinejad 'ın önerisini not ettim.
 13. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Gecikme olacağı çok barizdi, bir ara dolar 3 liralardan 6-7 liraya ralli yaparken falan inşaatı durdurdular 3-4 ay. Covid öncesi zamanlarda, inşaatın başlamasının 3. yılına yakın zamanlarda, birden fazla kez, satış ofisine gidip ne zaman bitecek bu iş diye takipçi olduk. Adamlarda "ya öyle oldu böyle oldu, zamanında yetiştirecez, yok zamanında olmayacak 6 ay gecikecek vs." diye top döndürdü her defasında. Sonra bir gün gene gittik, bu sefer "aaa inşaatın planları değişti sizin daire numaranızda değişti, hatta dairenin katı da değişti" dediler. Planda bir değişiklik yok diyolar misal de daire planını attılar ev 1 metre kare büyümüş. Tamam bu benim işime gelen bir şey ama ya benim işime gelmeyen bir değişiklik yapsalardı diye gerildim. Çünkü bu değişikliği bana bildirmeye tenezzül etmedikleri gibi, gidip sormasam haberim olmayacak. Oradan da sözleşmeyi hiçe saymaları adamlara olan güvenimi sorgulattı. Sonuçta daire planımı hiç istemediğim bir şekle de sokabilirlerdi ki inşaat planı, biz satın aldığımızda 1 gökdelen, 1 teras evler dedikleri 5-6 katlı konut kısmı, 1 otel kısmı idi. Plan değişikliğinde asıl o teras evler dedikleri yeri de gökdelene çevirmişler örneğin, bizim gökdelene de 3 kat daha eklemişler. Evi oradan alsak bizden habersiz değiştirmiş olacaklardı (belki yüksek katlı binalarda yaşamak istemiyorum diye diğer tarafı tercih etmiştim misal). Sonraki süreçte işte 36 ayın dolmasına 1 ay kala, karşı tarafa ihtar çektim. Ev ve tapu teslimi sözleşmede belirtilen zamanda yapılmazsa hukuki yollara başvuracağım diye. İhtarım geri döndü 😃 Sözleşmede kapı gibi "taraflar adres değiştirirse, haber vermek zorundadır" yazarken, beyzadelerim sözleşmeyi imzaladığım gayrimenkul ortaklık şirketini kapatıp, ayrı bir şirket açmışlar bile. Onların da adını bile bulamadım, adresi hak getire. Bu süre zarfında tabi inşaatın devam ettiğini de belirteyim (covid'de falan durdularsa 1-2 hafta durmuşlardır ama yavaş da olsa inşaat devam etti). Baktım bu adamlar sözleşmeye uymuyor, üstüne o sözleşmede 2-3 tanecik olan hakkımı gasp etmelerini kendime yediremedim; avukata gidip ne yapılır diye sordum ve devamında süreç başladı. Ha inşaat şirketinde benimle muhattap olanlara da söyledim, en başında adam akıllı benim iletişim kurup değişikliklerden bahsetseler vs. çok büyük ihtimal dava işine girmezdim. Olay tamamen enayi yerine konduğumu fark etmem ve bunların da biz her boku yaparız ve yanımıza kalır tavrı sayesinde başladı. Günün sonunda kalmayacak 😄 Dava sırasında da öncelikle işte değişen daire numaraları sebebiyle bizim dairenin tespit edilmesini istedik önce. İmzalanmış olan tek sözleşmemizde biz 15. kat, 202 numaralı daireyi almış gözüküyoduk; ama karşı taraf daireniz artık 17. kat, 204 numara oldu diyordu. Adamları da masaya oturtmak için 202 numaraya tedbiri koydurup; tapuyu vermiyorsanız tapunun o zamanki değerini verin (tapu iptal davası mı oluyor ne oluyor bu tam adını bilmiyorum), üstüne zamanında yetiştiremediğiniz her ay içinde kira verin dedik (bu da sözleşmede yazan %0.2 üzerinden değil aylık 4000 lira olarak istedik, çünkü why not). Karşı taraf dava uzar, o zamana kadar inşaat biter, siz tapunuzu alırsınız, avukatlık masraflarını da siz ödersiniz diye korkutmaya çalıştı. Ama en son 202 numaraya koydurttuğumuz tedbiri kaldıramadıkları için anlaşma masasına oturdular. Onda da ilk teklifleri, ilk bilirkişi raporunda eve biçilen değeri ödemekti ki 2021 haziran ayında yazılmış rapordaki ev değeriyle 2022 mayıs ayındaki değeri arasında literally 3 kat fark var. Biz kendi teklifimizi de evi satarsak edeceğimiz minimum kar neyse onun üzerinden yaptık (emlakçı parası, gelir vergisi, kredi kapatma parası vs.). O parayı da vermezler diye düşündük de çok yakın bir miktarı vermeyi kabul ettiler.
 14. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Ya çok ilginç kafalar. Bugün, davanın karşı tarafına gönderilecek protokol için bir taslak hazırlamasını ve göndermesini istedim. Yarım saat ayak diredi; ama sonunda hazırladı. Attığı mail'de 3 paragraf hala niye %15'i hakettiğini anlatıyor (ama neden 1. maddenin uygulanması gerektiğini değil tabii ki sadece görevi olan işlerin özeti gibi). Ekte de protokol taslağını lütfetmiş. Lütfetmiş de gene komiklikler yapmış: Karşı tarafa anlaşmak için teklifimizi, evimizi satsak edeceğimiz kâr üzerinden verdik ve herhangi bir şekilde ekstra kira/tazminat vs. gibi bir talepte bulunmadık. Karşı taraf, kendi tekliflerini de herhangi bir alt kırılım içermeyen bir meblağ ile bize iletti. Ama sevgili avukatım, bir anda ortaya alt kırılımlar serpiştirmeye karar vermiş. Böylece bizim aramızdaki sözleşmeye atıf yapmak derdinde büyük ihtimal. Belli oldu ki işler iyice çirkinleşecek. Kendi kârını maksimize etmek için protokole bunları eklemesine üzüldüm de değiştirtecez artık. Şimdi başka bir avukatı sürece dahil ettik (eşimin şirketinin avukatı). Şu an ciddi ciddi Gerge'nin dediği gibi nispi ücret vermemek için gerekli süreçleri başlatmayı planlıyorum. Gelişmeleri gene yazarım, merak eden olursa diye 😃
 15. Phoenixlin

  Avukat Sözleşmesi/Ücret Konusunda İkilem

  Ehe para ödememe opsiyonunu düşünmüştüm de işte o kadar da orta doğulu olmayalım, sonuçta bizim için uğraştı diyip; 3. maddeye dayanıp biraz daha yüksek bir yüzdeye (max %6) ok'dum (sözleşmede belirlenen kalemler üzerinden) en başta. Şimdi ama salak yerine konulduğumu hissettiğimden, gene karşı tarafı mağdur etmeyecek ama hakkı neyse o olacak bir şekilde çözmeyi hedefliyorum. Yorumlar için teşekkürler. Günün sonunda belli ki adamın kafasında almak istediği bir fiyat var ama ya tutarsa diye öpmeye çalışıyor beni. Üzüyor bunlar.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...