Jump to content

Phoenixlin

=O=
 • Mesaj sayısı

  1.785
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Phoenixlin hakkında

 • Rütbe
  Phoenixlin

Son profil ziyaretçileri

342 kez ziyaret edildi
 1. Phoenixlin

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  2 gün. Alırken-satarken ikisinde de 2 gün sonra hisse-para gelir. Hisse alırken bu arada o 2 gün bekleme süresinde YK kendi fonlarını alıp değerlendiriyor para. Bazen yatırdığın paraya ve şansına bağlı olarak havadan 100-200 lira geliyor o sırada 😃
 2. Phoenixlin

  Karantina sürecinde şirket politikaları

  Başka iş bak, bulursan ayrıl. Onun haricinde devir "hakkımı yediniz, iznimi kullandırdınız, maaşımı azaltınız" devri değil. Özellikle de borcun var ama birikmişin yoksa. Daha iki hafta önce Türkiye'deki şirketlere köpek çekiyodum. Geçen perşembe itibariyle yarı eski şirketim şirketin yarısını şutladı (transition sürecinde amerikalılara iş aktarıcam diye 6 ay daha mayışlı çalışanım hala). Şimdi nereye başvursam alımları durdurmuş vaziyetteler.
 3. Phoenixlin

  Paticik İK

  .NET çalışmayı bırakıp Java ve Python öğren. Max 2 ayını alır zaten.
 4. Phoenixlin

  Turkiye disindan Danimarka Vizesi (soru)

  Abi Türkiye'de olmakla Amerika'da olmak arasında, vatandaşlık değiştirmediysen bir fark yok. Oturma izninin olması oranın vatandaşı olduğun anlamına gelmiyor, pasaportun hala Türkiye pasaportuysa "klasik paticik" yorumu olarak değil "common sense" olarak vize başvurusu yapman gerek. Bu başvuruyu da Türkiye'den yapmakla Amerika'dan yapmak arasında belgeler bazında fark yok; ama aracı şirket vs. konsolosluk üzerinden başvuru konusunda farklılıklar olabilir. Onun için de bir zahmet kendin ihtiyacın olan bilgiyi Google'dan 1 dakikanı ayırarak bul. Keza şehrinde konsolosluk olmaması veya aracı şirket olmaması Türkiye'de de yaşanılabilecek bir durum. Çorum'da da yok konsolosluk ya da aracı şirket örneğin.
 5. Phoenixlin

  Turkiye disindan Danimarka Vizesi (soru)

  Gidicen tıpış tıpış vize alıcan. Türksün, muaf değilsin. Danimarka vizesini de aracı bir kurum (örnek olarak vfs global) veriyor mu ara google'dan bak. Vermiyorsa konsolosluk sitesine gir Danimarka'nın belgeler, prosedür, bok püsür yazıyodur oralarda.
 6. Phoenixlin

  The Witcher (2019) - Netflix

  Bahsettiğin iki olay da çok monster of the week olayı değil. Etkileri var. Hatta cinli bölüm, Geralt ve Yennefer'in ilişkisinin başlaması ve sonrasındaki gelişmeler üzerinde etkili olacak kadar büyük bir olay. Yani günün sonunda 300-400 küsür sayfalık bir kitabın özetini 8 bölümde izlediniz. Evet hızlı oldu, garip geliyor da olması gereken o. Detayı için ya google'da wikide okuyun ya da kitabı alın okuyun.
 7. Phoenixlin

  The Witcher (2019) - Netflix

  Kitapları okumuş olmak bazı olayları anlamana yardım ediyor işte. Örneğin Witcher 1'in intro videosu direk Geralt'ın Striga'yla olan dövüşü. Keza yanlış hatırlamıyorsan zaten hafıza kaybıyla falan başlıyordu ilk oyun ve ne olduğunu anlamaya çalışırken bir yandan da Yennefer'i arıyodun. İlk oyunda 10 sene önce çıktı sonuçta, o grafiklere ve dövüş sistemine katlanabilirsen oyna tabi. Ama oynamasan da 1'den 2'ye geçişte bir şey kaybetmiyorsun (doğrusu save aktarma vardı galiba ama çok da bir şey fark etmiyor)
 8. Phoenixlin

  The Witcher (2019) - Netflix

  İlk iki kitapta çok olayı yok. Geralt'a crush'ı var ama Yen dururken Geralt ona bakmıyor, Sodden'de de öldüğü düşünülüyor (ama ölmüyor, çok spoilerlık bir olay değil). Sonraki kitaplarda karakter öne çıkıyor yan karakterler arasında.
 9. Var işte abi Rekabet Kurumu'nun resmi açıklaması işte şu linkte https://www.bik.gov.tr/rekabet-kurumundan-google-aciklamasi/ Özeti de biz Google'ı bizimkiler suçlu bulup idari para cezası kesip, 6 ay süre veriyolar ihlali düzeltsinler diye. Google bir şeyler değiştiriyor; ama Rekabet Kurumu tatmin olmuyor ve Kasım ayından itibaren günlük ceza kitliyor. Rekabet Kurumu'nun ne istediği hala resmi olarak açık değil; ama açıklamada belirttikleri kadarıyla Avrupa'nın istediği kadar da abartmadık türünde bir şey yazmışlar. @Boneslark, abi Rekabet Kurumu'nun olayı bu. Haksızsan basar cezayı geçer. Sonuçta kendi kurallarının dışına çıkmıyorlar, mantıksız bir iş de yapmıyolar. Ha Google ibneliğine ülkeden çıkabilir mi? Çıkar da sonuçta haksız oldukları gerçeğini sırf kendi götümüzüm keyfi bozulacak diye inkar mı edelim? (yerli milliye karşı, gogle fanboyuyum)
 10. Ya olay googleın servislerini kapatması değil ki. Rekabet Kurumu'nun açıklamasında dediği gibi Avrupa'da Rusya'da Google'a ne sebeple ceza verildi ve Google nasıl çözdüyse; aynı çözümü Türkiye'de de uygulaması = İlk açılışta default google'ı search engine olarak koyma da seçenek ver gibi. Kısaca Avrupa'da bu işi nasıl yapıyolarsa aynısını Türkiye'ye aktarması isteniyodur. Teorik olarak telefonu aldıktan sonra zaten her bokunu değiştirebiliyosun; ama değiştirmeyen veya alternatiflerden haberdar olmayan çok büyük bir kitle olduğu için bu tip durumlarda ülkelerin rekabet kurumları sıkıntı çıkarıyor.
 11. Ben de GS65 stealth var (rtx 2080'li olan) Amerika'dan almıştım geçen mayıs ayında. Taş gibi alet. Ne driverları üzdü ne de başka bir şeyi. Öncesinde de GS60 vardı (gene Amerika'dan alınma). 3 sene sonunda anakartında bir sıkıntı oldu; ama İstanbuldaki servise 800 lira masraf karşılığı yaptırmıştım. İlerleyen zamanlarda kendi salaklığımla laptop'ı yüksekten düşürdüğümde de ekranla gövde arasındaki o tutuculardan biri çatladı, ekranı tutan çerçeve biraz açıldı. İki aletinde en büyük sıkıntısı hafif olmak için tasarlandıklarından iyi ısınıyor (biraz cpu ayarıyla falan gene kabul edilebilir yerlerde takılıyolar). Soğutmak için de fanlar deli gibi çalışıyor ve sesin bir çözümü yok.
 12. Phoenixlin

  MongoDB sorusu

  ObjectID'nin string alıp, göndermesi lazım. Zaten yanlış hatırlamıyosam hexadecimal bir şey olarak initialize ediyor mongoDB objectID'yi. Hatta buyur documentation linki: https://docs.mongodb.com/manual/reference/method/ObjectId/
 13. Yurtdışından alırsan aşağı yukarı en top seviye bilgisayarları o civara alırsın. Benim şimdiki MSI laptop'u 3k$'a almıştım amerikadan 2019 mayısında. O sırada dolar 6'ya doğru gidiyordu da kendimi 2 ay öncesinden hedgelemiştim :D
 14. Phoenixlin

  Boşananlar kulübü

  2012-2014 arası koç'ta master yaparken, yeni yapılan evlerin kiraları o kadardı. Şimdi almış başını gitmiştir. Bir de 1+1ler, küçük m2li evler falan üniversitenin öğrencilerine kitlenme amaçlı yapıldığı için çok pazarlık şansı da bırakmıyolar.
 15. Phoenixlin

  tuzlu tereyağı

  Kebir'in tuzlusu da var. Yemeklere atmalık işte, ama yanlışlıkla tatlılara atarsan sıkıntı olur.
×
×
 • Yeni Oluştur...