Jump to content

Phoenixlin

=O=
 • Mesaj sayısı

  1.750
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Phoenixlin hakkında

 • Rank
  Phoenixlin

Son profil ziyaretçileri

113 kez ziyaret edildi
 1. Phoenixlin

  Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

  Bugün /r/machinelearning'de denk geldim. Doktorların yerine geçecek bir şey değil yardımcı toolların gelişmişliğinden bahsediyor + yorumlarda DeepMind'ın ve NHS'nin ortaklığının data proctection konusundaki sıkıntılarla alakalı linkler var:
 2. Phoenixlin

  Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

  @Gallant Kesinlikle katılıyorum sana ama sırayla cevap vermek gerekirse: 1-) Doktora yardımcı olacak bir aracın güvenilir olması lazım. Örneğin, bir doktor senin ateşini kalibre edilmemiş bir termometreyle ölçerse ve bunun sonunda sana yanlış teşhis koyarsa; en basit haliyle sinirlenirsin. Peki doktorun yardımcı AI'ı, senin basit bir hastalığın olmasına rağmen, sana kanser teşhisi koysa ne yaparsın? Ha bu araçlar olmadan bile zaten doktorlar yanlış teşhis koyabilir; ama o zaman karşındaki muhattap bir insan ve gerekirse dava açabilirsin. Doktoru tamamen denklemden çıkarttığın ve bir AI'n sana yanlış teşhis koyduğu ortamda muhattabın kim olacak? 2-) Etik önemli bir şey abi. Günün sonunda ölümlü kaza olduğunda cezayı kime kesicen belli değil. Amerika'da işte biri öldü. Herkes topu birbirine attı. Yarın Türkiye'de otonom bir taksinin altında kalsan, ardında kalanlar kime dava açacak? Plaka sahibine mi? Kodu yazana mı? Kim suçlu olacak böyle bir case'de? Ya da aynı örnekte o araba, yoldan geçen yayayı öldürmek yerine takla attıracak bir karar verip içindeki insanı öldürseydi ne olacaktı? Hatta böyle bir karar vermeli mi? Bu güzel fikirmiş, tam çalınası 😄
 3. Phoenixlin

  Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

  Kendi kendine öğrenmiyor abi. Sadece feature engineering kısmını otomatize ettiler, artık hand-made feature kullanmak yerine önce datanın featureları otomatik çıkarıp, sonra basit bir classifier/regressorla predictionları topluyoruz. Bir de bu 1980lerden beri teorik olarak bilinen; ama computational power yetmediği için yapılamayan bir goygoydu. Kısaca kendi kendine öğrendiği tek şey, algoritmaya feed edilen data. O yüzden o datanın domaini dışına çıktığında algoritma saçmalıyor (bu bir sözelciye türev aldırma türü bir domain çıkışı değil bu arada. Classification yapabilen bir algoritmanın başka hiç bir şey yapamaması). Multitask learnerlar falan gene üzerinde güzel çalışmaların olduğu bir olay; ama onlarda gene senelerdir bilinen transfer learning (bir task için öğrendiğin şeyleri, diğer domainlere aktarmak). Ama onun bile yetmediği yerler var. Düz wikipedia'yı kullanarak eğittiğin bir modeli, bodoslama medikal alanında kullanırsan pek başarılı olamazsın en basit örnekle. Unsupervised learning değil o reinforcement learning. Belli bir reward functionana göre reward'unu maksimize ettiğin bir öğrenme şekli en cahil-tier tanımıyla. Amaç her çarpmaya sebep veren actionı cezalandırarak, yaptırmak istediğin şeyi yaptırmak (döve döve öğretmek). PR'ını okuduğunuz hiç bir algoritma şu an bunları yapabilecek kapasitede değil. Zaten PR bloglarında "%114 accuracy'yle basur teşhisi koyabiliyoruz" yazılarının en sonunda hep "Amacımız aslında doktorlara destek sağlayacak bir mekanizma oluşturmak" ile bitiyor. Ki bir doktorun blog yazısını okumuştum bu konuda uzun bir analizi vardı. Vaktiniz varsa açın okuyun: https://lukeoakdenrayner.wordpress.com/2019/01/21/medical-ai-safety-doing-it-wrong/ Bir de işin etik boyutu var zaten. O yüzden bu tip PR goygoyları günün sonunda ne doktorları, ne hakimleri, ne avukatları boşa çıkartır. Sadece bu iş gruplarına ekstra destek toolu olur (ki bence öyle olmalı zaten). Robotlar baya kullanılan bir şey senelerdir (fabrika içi ağır eşyalar taşımaydı, robot kollardı vs.). İnsansız, karanlık fabrikalar da yeterince popi ve dünyada uygulanan bir gerçeklik.
 4. Phoenixlin

  Yapay zeka tıngır mıngır geliyor

  İnsan beynini simüle etmeye çalışan kimse yok zaten top tier şirketlerde (parası olan). Herkes bir "x datasetinde y baseline'ını %0.000001 iyileştirdim yeni state-of-the-art" benim modunda takılıyor. En top konferanslarda bile durum böyle. Teorik bir şey kassan, reviewerlar direk "baseline ne? kimi geçtin? experimentler gerçekçi değil" şeklinde insanın içindeki katili ortaya çıkartacak sorularla geliyor. En basit haliyle NLP/NLU (natural language processing/understanding) alanından bahsetmek gerekirse yakın zamanda OpenAI ve Google devasa modeller train etti (ama sadece İngilizce için) hayvani maliyetlere (düz üniversite öğrencisinin/akademisyenin ya da grubunun karşılayamayacağı maliyetler). Sözde muhteşem dil modelleri üretiyorlardı, deli PR yaptılar, hatta OpenAI sıkıntı olur diye modelini bile public'e açmadı. Onun ardından da Google geldi ama onlarda BERT diye bir modeli publice açtılar. Hatta öyle ki şu an BERT'i kullanmayanı dövüyorlar nerdeyse makalelerinde. Ama sıkıntı şu ki kimse gerçekten bir insanın bir dili nasıl öğrendiğini simüle etmiyor. 9849287492842 GB datayı afilli bir neural network'e gömüyorsun ve "devasa bir model oluşturduk, çok para harcadık, ama x-y-z tasklerinde state-of-the-art olduk" diyip; işi bitiriyosun. Ama komik olan o state-of-the-art olarak görülen model bile sadece train ediliği datayı ezberliyor. Sadece input data devasa olduğu için bunu anlayamıyordun. Hatta uzun bir blog yazısı da var daha açıklayıcı olan https://thegradient.pub/nlps-clever-hans-moment-has-arrived/ Haliyle çok beklemeyin beyin simülasyonuymuş, terminatörlermiş falan. O işle uğraşacak insanların parası yok, parası olanlarında derdi simülasyon değil.
 5. Phoenixlin

  Private Internet Access

  Dediğim gibi çok uğraşmıyosun (maksimum 1 dakika ayarları yapmak), ama söylediğin gibi vpn'i alıp; ayarları yapabilmen için başka bir vpn'e ihtiyacın var (ben sıkıntı olduğunda opera vpn kullanarak, pia'nın sitesine girmek zorunda kalıyorum). Ama torrentlerde full hız, oyunlarda normal pingler konusunda PIA hiç üzmedi beni. L2TP ile bağlanmanın benim için tek sıkıntısı DNS-leak'i engelleyemiyorum. PIA'nın asıl connector'ında özelliği açınca leak'i kapıyor; ama L2TP'de onu engelleyecek yolu bulamadım.
 6. Phoenixlin

  Private Internet Access

  Uygulaması üzerinden Türkiye'de kullanamıyosun ama L2TP protokolünü kullanan bir ayarlama yaparsan bilgisayarında (ve PIA hesabında) herhangi bir sıkıntı yaşamıyosun. Ayarlama da bu arada 1 dakikanı falan alıyor. PIA'dan L2TP ile bağlanmak için kullanıcı adı/şifre alıyorsun, Windows kullanıyosun 3-4 kez next'e basıp; bağlanacağın PIA server'ının adresini yazıyosun, sonra kullanıcı adı/şifre ile bağlanıyosun.
 7. Phoenixlin

  Salonda TV'ye bağlı durması için laptop

  Chromecast al daha ucuza çıkar. Ekstra appler vs. var bilgisayardan .mkv izlemek için (plex media server, videostream hatta subtitle takıntın yoksa vlc). Onun haricinde youtube ve netflix'e direk desteği var. Chrome üzerinden de video player'a desteği olmayan sayfaları castleyebiliyosun.
 8. Phoenixlin

  machine learning odevi fikir danismaca

  Sadece sonuçla ilgileniyorsan scikit learn'de zibilyon algoritma var. Basitinden logistic regression'la başla, sonra sepetine içindeki classifier modellerinden istediğini at, sonuçları al. Problemin çok kompleks değil, hepi topu 2 tane feature'ın var zaten. Kalkıp kompleks model kurmaya da kalkışma, harcayacağın zamana yazık.
 9. Phoenixlin

  Yeni Havalimani Ulasim

  Taksim'e kadar gitmiceksen aslında daha kısa sürüyor. 4. Levent'ten havaist'e binip gitmem iş çıkışında 30 dakika falan sürdü (ama 17.15'te durağa gelmek yerine 17.45'te geldi =)). O noktadan sonra da trafik olmadığı için hızlı varmıştım. Dönüşte de akşam 18:20 gibi uçak indi, yarım saat uçakta havaalanı turu attık, yarım saatte havaistte yürüdük, üstüne yarım saatte havaistin kalkmasını bekledik. Kalktıktan sonra da 40 dakikada zincirlikuyu'ya vardık. Kısaca otobüse bindikten sonra trafik olmadıkça yolda çok vakit kaybetmiyosun; ama geri kalan bütün faktörler vaktini yiyor.
 10. Phoenixlin

  Oynamaya devam eden?

  Ne yapacağına göre değişir; ama ben gözle görülür bir nüfus azalmasına denk gelmedim (SAB öncesi 1 ay WvW takıldım).
 11. Phoenixlin

  Bilgilendirme - giderleri karsilama icin

  Valla ben patreondan verdiğim için, gönlüm rahat bir şekilde reklamları engelliyorum (firefox -> adnauseam). 2006'dan beri üyeyim, onun da öncesinde 1 seneye yakın dışardan takip etmişimdir (hatta üyeliği bile yeşil temayı öğrenince açmıştım). Bunca zamandır bir kuruş para vermemişim karşılığında kaliteli vakit öldürmüşüm burada. Şimdi masraflarına 2 kuruş yardımım olacaksa da tatava yapmam. Hani sağılacak inek muamelesi gördüğümüzü de düşünmüyorum. Keza BonePart'ın dediği gibi isteyen patreon'dan falan versin gönlünden kopanı ya da reklamlara tıklasın. Kopmuyorsa da reklamları engelle, patreon'a girme, istediğin gibi takıl. Kimse adresini bulup da dövecek değil sonuçta.
 12. Phoenixlin

  Blue Card -Insaat

  Belediye'ye falan başvurma yok (varsa da bu kısmı kabul alan çalışana yansıtılmıyor bile). Yani adam (Amazon'a giden) süreci şirkette benim yanımda yaşadı ordan biliyorum. Kabul aldı, şirket gerekli yazıları arkadaşa gönderdi, o da vize aracı kurumuna bütün belgeleri teslim etti. 2 hafta sonra da çalışma izni vardı. Burda tabi Amazon'un bu süreci nasıl otomatize ettiğini vs. bilmiyorum. Belki bir startup için daha farklıdır (gene Almanya için) demek isterim ama startup üzerinden teklif alıp, 2 ay içinde Almanya'ya yerleşen arkadaşım da var. Bu noktada Virus'le de çok farklı şeyler söylemiyoruz da ülkeden ülkeye, şirketten şirkete, senin mesleğine göre farklılaşan bir süreç var işte. Onu da göz önüne almak lazım. Öyle olunca herkesin ve çevrendeki insanların yaşadıkları süreçler farklılaşıyor.
 13. Phoenixlin

  Yeni Forum Altyapısına Hoşgeldiniz

  Tek tıkla ulaşabiliyorsun, o ayarladığın filtreye ya. Ben de direk yukardaki search bar'ının altında tuş olarak var.
 14. Phoenixlin

  Blue Card -Insaat

  Şu çok ülke spesifik. Benim Almanya/Amazon'a kabul alan arkadaş, teklifi aldıktan 2 gün sonra çalışma vizesine başvurdu; 2 haftada da izni çıktı. Ben de Barcelona'da bir şirketle görüşmüştüm. HR bana İspanya'nın non EU alma işleri sıkıntılı 4-5 ay kadar paperwork işi sürebiliyor demişti. Ertesi gün de reddedildim zaten 😃
 15. Phoenixlin

  Bilgilendirme - giderleri karsilama icin

  Tatava yapmadan aylık $3 fişekledim. Duruma göre (toplanan para hedefe ulaşamadı, vs.) ilerleyen aylarda arttırırım.
×
×
 • Yeni Oluştur...