Jump to content

Phoenixlin

=O=
 • Mesaj sayısı

  1.801
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Phoenixlin hakkında

 • Rütbe
  Phoenixlin

Son profil ziyaretçileri

487 kez ziyaret edildi
 1. Phoenixlin

  Peak Games Satılıyor

  Burdaki bazı adamların aklıyla borçla harçla iş yapsan, bankaların/tefecilerin elinde heba olursun o derece vizyonsuzluk o derece kendi yarıçapı haricinde her şeye kapanmışlık hakim. Bone tepede demiş "en iyi üniversite mezunları böyle boktan oyunlar mı yapıyor" diye. Evet abi yapıyor, çünkü (1) Peak Games özelinde adamlar yeni mezunu 3 sene önce 15k lira net maaşla işe başlatıyordu (ki genel olarak oyun sektöründe şirketlerin giriş maaşı diğer sektörlere göre bir tık daha yüksek), (2) sektör senin hissiyatına göre şekillenmiyor, dünya çapında adamlar at gibi data topluyor kendi oyunları için ve kendi oyunlarına benzer oyunların datalarını satın alıyolar, (3) sadece oyun marketing'i ve marketing insightları için zibilyon yan şirket var üstüne oyun şirketlerini besleyen. Peak Games'in en büyük başarısı, hedef kitlesini bu ülkeyle sınırlamaya çalışmak yerine direk Amerikan marketine oynaması. Yaptıkları oyunlar muhteşem değil kesinlikle hemfikiriz ama hedefledikleri kitle de biz değiliz zaten. Peak Games'in sahibiyle de yaptığım mülakatta da zaten adamın kafası çok netti: "80 milyonluk beleşçi dolu ülkeyi düşünerek niye iş yapıyım?" Bu arada ben oyun için değil o sıralarda stealth projesi vardı ona adam aradığı sırada başvurmuştum. Beni saçma bi sebeple reddetmişlerdi ama 3 sene geçti hala stealth proje gün yüzü görmedi bunu da kindarlığım sebebiyle buraya not düşüyüm. Biri demişki amaç vasat oyun yapmak. İyi de sana bana göre vasat olması, bir oyunu yapan şirkete at gibi para kazandırdığı, üstüne onu unicorn mertebesine eriştirdiği gerçeğini gölgeyebilir mi? Hani youtuber geyiği gibi olacak ama o zaman sen de mükemmel oyunu kovalamak yerine vasatını yap, sen de kazan derler adama. Minimum efor, maksimum kazanç senin düşüncene göre. Açın orclord'un paylaştığı linkte Dream Games'in sahibinin söylediklerini okuyun, aklınıza not edin. Başarılı oyun yapmak istiyorsan yazılımı, sanat, bilimi, marketing'i her bir parçası birbirini destekleyecek yaptığın işte. Yoksa "benim zevkim/hissiyatım bu, buna konuş" denince olmuyor o işler. Hedef kitlen vasat, beyin gerektirmeyen ama kredi kartlarını fırlatacakları oyun istiyolarsa gider onu yaparsın, hedef kitleni kendi zevkine doğru iteklemezsin.
 2. Phoenixlin

  Robot Süpürgeler

  Flutv'nin son zamazingo videosunda reklamı yapıldı. Çok detaylı bir şey değil goygoy döndü ama fikir edinmek için bakabilirsin:
 3. Phoenixlin

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  Yalan değildir de vardır cinliği. Türkiye'de bi hedge fund'la görüşmüştüm (machine learning engineer olarak), Euro'yla bonus veriyolardı ama bonusun %50sini kendi fonlarına yatırmak zorunluydu, istersen hepsini aktarabilirsin diye fırsat veriyodu 😄 Mayışları da asgari ücretten göstereceğini söylemesi tuzu biberi olmuştu bi de
 4. Phoenixlin

  AI üzerine makaleler, textler vs

  Google scholar'ı kullanabilirsin direk makale aramak için. Alanla alakalı gündem ve güncel makale takibi için https://www.reddit.com/r/MachineLearning/ Medium'u geç klavyesi olan sik sok yazıyor kafa bulandırır. Bir de AAAI, EMNLP, ICMLR ICML, NeuRIPS gibi konferansların "workshop"larına bakabilirsin. Ana konferans programlarında bahsettiğin konular çok yer bulmasa da workshoplarda bahsettiğin konulara focuslanılmış olabilir. Geçmiş 2-3 yıllık workshoplarına bakabilirsin bu konferansların.
 5. Phoenixlin

  Kimetsu no Yaiba

  Filmler genelde, stream'i falan yoksa, DVD/Blueray olarak çıkana kadar düşmüyor torrente. Düşenlerde camrip falan oluyor.
 6. Phoenixlin

  Kahve konusu

  https://www.petracoffee.com/pages/kahveler https://www.kronotrop.com.tr/tr/online-magaza/kahveler
 7. Phoenixlin

  Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik

  Valla fon getirileri onun bile altında o yüzden neye göre aldığım çok da fark etmiyor 😄
 8. Phoenixlin

  Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik

  Hangi banka/sigortaysa iptal sürecine bak siteden ilk 60 gün cayabiliyorsun sıkıntısız. Bazı bankalar ama ilk ay para yatmadan iptal ettirmiyor falan öyle unutturma/kitleme işi var. Brüt maaş üzerinden anlaştıysan evet her vergi dilimin değiştiğinde maaşın azalıyor. Fon değiştirmen lazım, hiç değiştirmezsen saçma salak bi fondan hiç bir şey kazanmıyosun üstüne enflasyon yiyor. Cayma hakkın bittikten sonra (2. ayın sonunda) fon dağılımını eldeki seçeneklerle değiştirebiliyosun. Ama zorunlu BES'teki en büyük sıkıntı 9-10 tane tanımlı fon var sadece. Ben paramı altın fonunda değerlendirmek istiyorum diyemiyosun. En azından Anadolu Sigorta'nın zorunlu BES fonlarında spesifik bi altın/dolar/euro seçeneği yok. Bugüne kadar 2 şirkette direk çıkmıştım da şimdiki şirketimde maaşımdan kesmeden zorunlu BES'e para yatırdıkları için bu sefer kapatmadım. İptal etsem maaşıma da eklenmeyecekti o para çünkü. Şimdilik en riskliden risksiz fonlara doğru %15 -> %35 olacak şekilde dağıttım. Kayıp yok ama (enflasyon hariç) seçilebilen fonların getirisi falan çok komik senelik %4 falan.
 9. Phoenixlin

  Python Dependency Hell

  Flask yerine Fastapi daha dadlı olur.
 10. Phoenixlin

  Python Dependency Hell

  Requirements.txt'i PyCharm'ın prof versiyonu otomatik oluşturuyor galiba; ama onu kullanamıyorsan al şu library'i kullan: https://pypi.org/project/pipreqs/ Direk command window/terminal üzerinden "pipreqs /path/to/repo --force" komutuyla otomatik üretirsin. Sonrasında senin kodunu alan adamın da önce requirements.txt'i piplemesi lazım: "pip install -r requirements.txt" Onun haricinde her farklı python versiyonu içinde üstte dendiği gibi farklı environmentlar oluşturcan. Gene Pycharm+Conda ile environmentlar arası geçişin smooth ve hızlı olur.
 11. Phoenixlin

  Archeage #4

  GW2'nin carebear and sjw (bir tane saçma salak event'e gay dediğim için 2 ay banlandım lan sadasfd, kime hakaret var diyorum gaylere diyor. Ok diyip bıraktım orda) ortamından daha eğlenceli bir oyun ama tamamen popülasyona bağlı eğlence durumun. Yeni başlayacakların Alexander ya da Halnaak'ta başlaması onlar için en iyi olacaktır. Yüksek gear score olayı da ne yapmak istediğinle alakalı sonuçta labor ve dolayısıyla time-gated GS'ini yükseltmek ama kimse de peşinden kovalamaz etmez. PVE namına gene ne beklediğinle alakalı. Gayet anasının nikahı kadar challenging world bosslar var üstüne oyun carebear oyunu olmadığı için o world bossu öldürmeye çalışırken bir yandan engellemeye çalışan karşı nationla da PVP yapman gerekiyor. Tek söyleyebileceğim aşırı hırslıysan ve en hızlı şekilde en güçlü ben olcam türü bir şeyin varsa oyun bayar, burnout olursun. Millet 3 tane farklı account alarak labor limitlerini yükseltiyor (3 accounta kadar almana izin veriyor oyun). Ama bu noktada da oyun, oyun olmaktan çıkıyor artık iş oluyor sana. Kısaca kötülüğü de iyiliğe de senin oyundan ne beklediğin ve beklentin için ne kadar kasmak istediğinle alakalı.
 12. Phoenixlin

  Archeage #4

  Belki oynamak isteyen falan olur şu sıralar free trial olayı var: https://www.trionworlds.com/archeage/en/2020/08/28/free-trial-discover-your-unchained-journey/ Ha bi de bilmiyorum bedava deneyenlerden bi şeyler veriyolar mı ama referalla girebiliyosanız beni de görün 😛 https://aaunchained.trionworlds.com/account/reg/account-registration-short-flow.action?voucherCode=PD3973TWXN9F7N3TFTHW&request_locale=en&experience=aaf
 13. Phoenixlin

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  2 gün. Alırken-satarken ikisinde de 2 gün sonra hisse-para gelir. Hisse alırken bu arada o 2 gün bekleme süresinde YK kendi fonlarını alıp değerlendiriyor para. Bazen yatırdığın paraya ve şansına bağlı olarak havadan 100-200 lira geliyor o sırada 😃
 14. Phoenixlin

  Karantina sürecinde şirket politikaları

  Başka iş bak, bulursan ayrıl. Onun haricinde devir "hakkımı yediniz, iznimi kullandırdınız, maaşımı azaltınız" devri değil. Özellikle de borcun var ama birikmişin yoksa. Daha iki hafta önce Türkiye'deki şirketlere köpek çekiyodum. Geçen perşembe itibariyle yarı eski şirketim şirketin yarısını şutladı (transition sürecinde amerikalılara iş aktarıcam diye 6 ay daha mayışlı çalışanım hala). Şimdi nereye başvursam alımları durdurmuş vaziyetteler.
 15. Phoenixlin

  Paticik İK

  .NET çalışmayı bırakıp Java ve Python öğren. Max 2 ayını alır zaten.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...