Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cyberpunk 2077

Desqpio

Öne çıkan mesajlar

ben onu kendi dokusu sandım ama öyle değilse garipmiş. üstündeki büyük ışık parlaması kısmı yukarıdan gelen bir ışık kaynağı var mı göremediğim için normal mi değil mi emin olamadım. sonradan ekleyerek değil de baştan buna göre hazırlanan bir oyun yapılınca orada daha net bir sonuç görmek mümkün olur. burada çünkü zaten rt olmayan ışıklandırma sistemleri elle olabildiğince optimize edilmiş.

Sosyal ağlarda paylaş

ortadaki klasik rtx te fln düzgün direkt. farklı yerlerde ve farklı objelerde de durum böyle. az veya çok böyle dokular oluşuyor. genel contrast güzel olmasına rağmen bu rahatsız edici gelip kapattırıyo insana. tabi zevkler ve renkler yine de.

Sosyal ağlarda paylaş

yalniz 3 foto arasinda bu kadar contrast farki olmamasi lazim. hatta tersine pathtracing, RTX e gore daha aydinlik golgelerin daha az siyah oldugu ortamlar olusturuyor. Raster in ise en karanlik ortamlari olsuturmasi lazim, zira objeler onceden hazirlanmis olan kisimlar haricinde dogru aydinlanmiyorlar.

HDR problemin olabilir mi? 

Sosyal ağlarda paylaş

benim gördüğüm kıyaslamalarda over exposure gündüz veya bol aydınlatma olan alanlardaydı, ışık kaynağı pek yoksa daha karanlık genelde. elle aydınlatma daha uniform, aşırı uçlar aynı ölçüde yok. videolarda öyleydi en azından ama sen canlı test et.

Sosyal ağlarda paylaş

evet gündüz daha aydınlık ve soft gölge oluyorken gece daha karanlık oluyor. path tracing'te global illumination yok büyük ihtimalle ya da çok az. ay fln o görevi görüyo olabilir ama o da direkt ayı gören yer fazla aydınlık iken direkt görmüyorsa binalardan sektiği kadarı var vs. o yüzden gece normalden daha karanlık gibi. 

Sosyal ağlarda paylaş

hangi grafik modunda oynarsam oynayayim, chromatic aberration ve motion blur kapatiyorum. ikisi de gozume igrenc geliyor. ozellikle chromatic aberration. Hele DLSS kullaniyorsaniz bunlari zaten bence kapatin, DLSS bir miktar sharpen gerektiriyor, bu ikisi bulanikligi daha da bulanik yapiyorlar. Depth of field i acik birakiyorum ama motion blur den nefret edenler isterlerse onu da kapatabilirler.

kisisel zevktir tabi. ama bunlar kapaliyken RTX in sacmaladigi yerler biraz daha goze batiyor gibi.

Sosyal ağlarda paylaş

ben dof dahil hepsini kapıyorum, bedava performans. gerçek hayatta dof odaklandığımız yerin dışındaki kısımlarda gerçekleşiyor. monitörde nereye odaklanacağımızı biz seçiyoruz, oyunun odaklandığı şeye odaklanmıyoruz. oyun da bizim odaklandığımıza odaklanmıyor. gerçeği yansıtmayan, yapay olarak görüntüyü bozan birşey. motion blue gene benzer şekilde yapay. araba tekerleği veya pervane gibi aşırı hızlı dönen birşeyde olsa anlarım ama kafamızı sağa sola döndürdük veya 25km/s hızla koştuk diye etrafımız bulanmıyor. bunların hiçbirinin yeri yok oyunlarda bence.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Oyun 30fps çalıştığında motion blur kullanılabilir, konsol kalıntısı. O zaman yavaşlığı yapay da olsa gizleyebiliyor.

DoF bazen açıyorum, iyi yapıldığında (mesela arka planda kalan binalar ve dağlarla sınırlı olduğunda) o kadar kötü değil.

Film Grain gerçekçi oyunlarda genelde açtığım bir şey. Hogwarts ile açtım mesela.

Sosyal ağlarda paylaş

motion blur'ün kötü şöhreti 2005-2010'ların başındaki konsul jenerasyonundan geliyor. xbox360 zamanı, her şeyin brown and dab military action oyunu olduğu zamanlar. sem'in dediği gibi kamerayı çeviyorsun, ortadaki karakter ve ui hariç her şey sonsuz blur'leniyordu. onun yerine per object motion blur uygulanabilirse faydalı bir gıda.

(ama ben de koşa koşa kapatıyorum asdfs)

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün bitirdim oyunu. Bug konusunu çözmüşler hiç sıkıntı yaşamadım. Ama ai vs düzeltilememiş tabi. Rdr2 den geldiğim için ekstra battı. Ama genel olarak yan aktiviteleri sallayıp story gidince gayet memnun ediyor. 

Spoiler

Herkes kendi çıkarı için kullanmaya çalıştığı için alayına gider yapıp manzaraya karşı kafama sıkıp mutlu mesut öldüm😂

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Rt ve path tracing açıkken , HDR aktifleştirince gündüz güneş altında her yer bembeyaz, aşırı aydınlık oluyor, bunun çözümü yok mu yav?

Parlaklığı iyice kısınca gündüz problemi düzeliyor bu sefer akşam çok karanlık oluyor.  HDR kapatınca da rt,pt'nin anlamı olmuyor.

Dark_Soul tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...