Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Grand Theft Auto VI

incredibull

Öne çıkan mesajlar

Sanırım BvS fanları ve GTA5 fanları kadar Hype parlatabilen fandom yok internette. Başkası yapsa "üff yine tırt tırt oyunlar çıkarıyorlar" diyecek kitleler, bu trailera "oyun tarihinin en önemli anına tanık oluyoruz, hiçbir zaman böyle grafik yapılmadı, ilk defa yaşam simulasyonu oynayacağız" gibi abartı yorumları sıralamış. Altı üstü tabancayla ateş edip arabaya binip polislerden kaçacağız, az sakin.

"Neymiş bu kadar övülen şey dur bakayım" dediğimde karşıma modlanmış GTA5 çıktı.
Hele o kadın karakterin saç tellerinin dandikliği of of of... Rockstar dışında başka bir firma şu saçları yapmaya kalksa yerin dibine batıracak kitleler, "gelmiş geçmiş en iyi grafikler" deme yarışına girmiş.
Vice City 2 yapmamış olmaları ve GTA5 tarzını takip etmeyi tercih etmeleri hoşuma gitmedi. Ama bu da herhalde yine GTA5 kitlesine oynamak için bilinçli bir seçim olabilir.

"This game is going to revive my desire to actually want to play and enjoy a game again."
"It’s enough to make a grown man cry"
"This scene is honestly so underrated in this trailer, it’s insane that this is a 3d open world game"
"Way beyond what i was expecting absolutely stunning"
"This isn’t just a game, it’s life and art combined with everything a game can be"
"Rockstar never disappoints"

öeh.

not: oyun çıktığında işlevini yerine getirecek kadar iyi bir sonuç çıkacaktır muhakkak (tabancayla ateş edip arabaya binip polislerden kaçmak), ona yönelik bir şey demiyorum. ama böyle "TARİHTE KİMSENİN AKIL BİLE EDEMEYECEĞİ BİR ESER YARATILIYOR" parlatmasınadır benim sitemim.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Tim sweeney exclusive rüşvetini buna bassa o zaman kara geçerdi işte.

şaka bir yana konsolcuların da parasının yetmesi bir yana rockstar’ın kendi isteyerek yaptığı kesin. Oyunun ana kitlesi pc’ci değil. Filmlerde polis baskınında gta oynayanlar hep tv başında lol.

yalnız geçenlerdeki "en beklenilen oyun" tartışmasına noktayı koydu videonun, hatta anonsun popülaritesi. öbür başlığa yazdım da burada da yazayım, oyun her ne kadar bana hitap etmese de bayağı murican reality show'lardan fırlamış gibi duruyor. tam "florida man does something" haber raporu ve hiphopçu video klibi havası.

Sam tarafından düzenlendi
  • Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

Bone, 05.12.2023 12:00 tarihinde dedi ki:

Sanırım BvS fanları ve GTA5 fanları kadar Hype parlatabilen fandom yok internette. Başkası yapsa "üff yine tırt tırt oyunlar çıkarıyorlar" diyecek kitleler, bu trailera "oyun tarihinin en önemli anına tanık oluyoruz, hiçbir zaman böyle grafik yapılmadı, ilk defa yaşam simulasyonu oynayacağız" gibi abartı yorumları sıralamış. Altı üstü tabancayla ateş edip arabaya binip polislerden kaçacağız, az sakin.

"Neymiş bu kadar övülen şey dur bakayım" dediğimde karşıma modlanmış GTA5 çıktı.
Hele o kadın karakterin saç tellerinin dandikliği of of of... Rockstar dışında başka bir firma şu saçları yapmaya kalksa yerin dibine batıracak kitleler, "gelmiş geçmiş en iyi grafikler" deme yarışına girmiş.
Vice City 2 yapmamış olmaları ve GTA5 tarzını takip etmeyi tercih etmeleri hoşuma gitmedi. Ama bu da herhalde yine GTA5 kitlesine oynamak için bilinçli bir seçim olabilir.

"This game is going to revive my desire to actually want to play and enjoy a game again."
"It’s enough to make a grown man cry"
"This scene is honestly so underrated in this trailer, it’s insane that this is a 3d open world game"
"Way beyond what i was expecting absolutely stunning"
"This isn’t just a game, it’s life and art combined with everything a game can be"
"Rockstar never disappoints"

öeh.

not: oyun çıktığında işlevini yerine getirecek kadar iyi bir sonuç çıkacaktır muhakkak (tabancayla ateş edip arabaya binip polislerden kaçmak), ona yönelik bir şey demiyorum. ama böyle "TARİHTE KİMSENİN AKIL BİLE EDEMEYECEĞİ BİR ESER YARATILIYOR" parlatmasınadır benim sitemim.

bak gereksiz gömmeye çalışmışsın oyunu.

böyle grafik yapılmadı mı? evet yapılmadı.

ama öncelikle grafik derken neyi kastediyoruz onu bi açıklığa kavuşturmak gerek sanıyorum. çünkü tek olay ışıklandırma, texture boyutu , gerçekçi gösteren süper complex shader'lar vs değil. çünkü eğer buysa, bak ben 1 saat içinde sana süper realistic gözüken bir sahne hazırlayıp atayım, senin en gerçekçi diyip göstereceğin oyundan daha gerçekçi görünecek. aç unreal engine'i, koy metahuman karakteri, at arkasına hazır bir sahne, vur lumen'i tamam.

asıl olay şu: yaptığın grafik ne kadar scalable? oyun dünyan ne kadar geniş + oyun dünyan ne kadar kalabalık. bu yaptığın grafik bunlara scale olabiliyor mu? tüm olay bu. ve bunu da hedef cihazın sınırlamaları ve senin dev'lerin kodlama skill'leri belirliyor.

o yüzden eskiden cutscene'lerde grafikler çoşarken oyuna döndüğünde salatalığa dönüyordu. modern oyunlar bu tutarsızlığa hayır demek için artık cutscene'leri oyun içi grafikle yapıyor ama yine de hala pek çok oyun diyalog seçeneği açıldığında sadece karaktere zoomladığı ve başka hiç bişey göstermediği için (veya arkayı blurladığı için) karakterin görselliğini ekstra çoşturabiliyor.

eskiden gta3 falan oynarken hep şundan şikayetçi olduğumu hatırlıyorum. zilyon tane araba varken sürekli her köşe başının aynı arabayla dolması. normalde hiç görmediğin çok nadir çıkan bi arabayı elde edip gezerken birden tüm sokakların o arabayla dolması. çıldırtıyordu beni. geçen eski rockstar çalışanlarından biri bazı maceralarını atlatıyodu blog'unda, üzerinden 20 sene geçmiş bişey olmaz artık diye. ama rockstar 2 gün sonra kaldırttı o yazıları. neyse ben internetachive'dan okudum, acayip tatlı detaylar var. neyse yazı uzamasın, adam diyor ki o zaman ps2'de dünyanın o doluluğuyla, araçların o detayıyla (hasar alabiliyor, dönemine göre oldukça detaylı) oyuna aynı anda anca 6 çeşit araç koyabiliyorduk. eğer peşine polis takarsan bu 5'e düşüyor, helikopter de varsa 4'e, ambulans geldiyse 3'e. aksiyonu çoşturduğunda sadece 3 çeşit farklı araba görebiliyosun, biri de zaten senin kullandığın hehe. bu olayı gta v'te bile kolay hissedebiliyosun, ama o da ps3'e geliştirilmişti.

neyse bahsettiğim konu şu, aç bak şimdi yeni trailer'a. tek tek yazmaya çalışmıcam ama inanılmaz bir çeşitlilik ve doluluk var. aynı şeyi giyen karakter bile görmedim ve sahneler hayvan gibi dolu, hepsi eşsiz animasyon oynatıyor. sıradan bir sahnede hareket eden şeyleri saysan bitmez, ve hepsi farklı. ve bu ps5'e oynayacak. yani tatmin olmadıysan detayları yazardım ama o motivasyonu bulamadım kendimde şu an. belki gameplay videoları çıktıktan sonra.

saç evet saçı iyi yapmıyor rockstar. rdr2'de de çamur gibiydi. ama bak yapamadığı için değil, yukarıda anlattım. saç, performansı en çok zorlayan detay oyunlarda ve aynı zamanda da en kolay fark edilen şey baktığında. ona rağmen saçlara fizik koyduklarını görüyorum, ve hiç de fena değil. sokaktaki karakterlere falan dalaşınca çok tatmin edici şeyler görücez bence. bi de leak olan görüntülerde ai'ın aşırı çeşitli tepkiler verdiğini falan görmüştük bunları da bekliyorum bakalım.

yani bilmiyorum, senin geçenlerde açık dünya şehir oyunları konusu açtığını hatırlıyorum. yani ona rağmen gelmiş geçmiş en iyi şehir simülasyonunu yermeye çalışman tutarsız geliyor. yani evet oyun dünyasının en büyük anı falan değil, en gerçekçi simülasyon da değil. ama net en iyi şehir simülasyonu olacak.

@Sam gibi çete sim dersin anlarım. rockstar hep böyleydi. nasıl sex satıyorsa, suç da ergenlere satıyor. açıkçası story umrumda değil, en fazla fast & furious tier olur, ki onun filmlerini bile izlemiyorum. ben kendi story'mi kendim yazıyorum oyun oynarken np.

veya çok popüler olduğu için sinir olursun, onu da anlarım.

veya yaş geçmiştir, reallife setting sarmıyodur, gta ilgini çekmiyordur anlarım.

gameplay sorunları var, bok gibi sömürücüler, aşırı düşmancıllar, aşırı korumacılar dersin anlarım.

gdc'de naught dog sektör gelişsin diye en güzel high tech sırlarını diğer yapımcılarla paylaşırken, 20 sene önceki oyunun komik detaylarını paylaşıyor diye eski çalışanının yazısını kaldırtan bencil bi firma dersin anlarım.

ama tech konusunda bence laf atmamalısın.

bi de gameplay'de de abartmışsın. "tabancayla ateş edip arabaya binip polislerden kaçmak" diyecek kadar sığlaştırırsan her oyun kulağa basit gelir. gta sandbox'ları görev dışında yapacak en çok çeşit sunan dünyalardan biri yani, bunun da en büyük kanıtı 10 sene sonra oynayan ve modlayan oyuncu sayısı.

• Like 3
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

gta5'de shooting iyi değildi ama rdr2'de ilerletmişler. bunda da grafiklerde teknik açıdan ben kötü birşey görmedim, iyi duruyor. rdo'daki gibi çeteci olmadan oynanabilen bir konsept eklerlerse oynayabilirim aslında niye olmasın. onda bounty hunter'lık vardı, bunda da bail jump yapanları takip etmemiz için bizi tutan bail bondsman gibi bir sistem olsun mesela ahah. sokakları gta lead'lerden temizleme context'i verirlerse oynarım.

şimdi baktım da gta5'de onun gibi birşey varmış zaten. ama rdo'da bütün bounty hunting'leri komple bitirmiştim 50 saatte, biraz daha kapsamlı olsa iyi olur. sonra gene patates likörcülüğüne döndü iş.

Sosyal ağlarda paylaş

GTA nin yaptigi political-social commentery baya benzersiz, baska hic bi oyunda boylesi var mi?

radyodaki programlar ve reklamlar ile yapilan amerika elestrisi muazzam oluyor, ve her oyun bir oncekinden daha iyi bu konuda

polise ates edip arabayla kacmak diye anlatmak baya indirgemeci, bu gozle bakinca zaten oyun oynama hevesi kalmamis diye anliyorum, misal operation flashpoint dusman spotlayip askercilik oynama oyunu, konusu da kotu, evet, ama mil-sim oynayasin varsa daha iyi oyun yok heralde.

• Like 2
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunda o kadar cok easter egg tarzi, veya yukarida belirtildigi gibi iki konusma arasi, radyoda yada sokakta konusan insanlar arasinda ippppince politik gondermeler var ki, belki de oynayanlarin %99'u pas geciyor, onun scriptini kim yazip oyunda entegre ediyorsa, gorunmemesi, genis kitlelere ulasmamasi kaygisi adama kafayi yedirtir lan asdf

Sosyal ağlarda paylaş

valla bence o konuda sr3-4 iyiydi. gta benim gördüğüm bayağı straight oynuyor hani gang culture eleştirdi mi bilmiyorum da gerçek çetecilerin bu kadar kendilerini özdeşleştirdiği bir oyun daha var mı? "doom oynadılar diye okulu bastılar" demiyorum fakat bir istatistik çıkarma şansı olsa eli gamepad tutan bütün çetecilerin açık ara en çok oynadığı oyun çıkar herhalde. oynadılar diye oldular değil ama olanlara en çok hitap eden.

amerikan kültüründe böyle bir suç romantizasyonu eskiden beri var. bonnie & clyde, jessie james vs taa eskilerden beri. rockstar da bu alana eğilip voleyi vuruyor. oyundan önce kitaplar, sonra filmler, diziler böyle uzanan bir kültür mevcut. amerika'daki diğer popüler şey de askeri jingoizm, o alanda da call of duty malı götürdü. bu iki oyunun mobil haricindeki en büyük kültürel footprint'i olmalarının sebebi bu cazibe.

"gta'yi banlayın çocukları yozlaştırıyor" filan anlaşılmasın bu dediğimden ama beni mesela rockstar hiç çekemedi bu merakım olmadığı için, gta3 oynadım vaktinde o vakit öyle birşey başka yoktu zaten, bir de rdo. amerika'nın gidip sağı solu bombaladığı oyunlara da dokunmadım bayağıdır, bunlara alternatifler çıkıyor zaten artık, onları oynuyorum.

oynamadığım oyuna genel geçer hüküm koymayayım şimdi de gta5'e başladım mesela 2 saat sonra bıraktım. soygun yaptık, 100 tane polis öldürdük sonra kaçtık filan beni çekmiyor konsept. heat'i izlerken de al pacino'yu tutuyorum gerçi bu bana özgü, oyunu suçlayamam daha popüler eğilimleri hedefliyor diye.

belki bunu da bir denerim ama fragmanda anlatılan hikaye bayağı buram buram bonnie & clyde geldi bana mesela. "why are you here?" "bad luck" sonra sevgililer benzin istasyonu soymaya başlar. şimdi arattım mesela 100 tane sonuç çıkıyor gta 6 bonnie clyde'dan nasıl esinlendi diye. herhalde yanlış anladıysam da tek ben değilim o durumda.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Guzel duruyor valla da real life sim soygun vs hic heyecan vermeyen hayal ettirmeyen seyler bana da malesef kucuklugumden beri. Sam guzel ozetlemis. 

Hele ki su Amerikan rap culture kadar dandik bisi yok zencilere bir niche yaratalim takilsinlar diye boktan boktan muzikler yasam tarzlari. Bazilari da milyoner olsun da sussun gerisi. 

Alakasiz tabi e Deus Ex 1 actim gecen. Kucukken farkedemedigim tonla neler varmis ya . Her dialog her referans muthismis. Sapka cikardim. 

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...