Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Grand Theft Auto VI

incredibull

Öne çıkan mesajlar

Bone, 05.12.2023 12:00 tarihinde dedi ki:

Sanırım BvS fanları ve GTA5 fanları kadar Hype parlatabilen fandom yok internette. Başkası yapsa "üff yine tırt tırt oyunlar çıkarıyorlar" diyecek kitleler, bu trailera "oyun tarihinin en önemli anına tanık oluyoruz, hiçbir zaman böyle grafik yapılmadı, ilk defa yaşam simulasyonu oynayacağız" gibi abartı yorumları sıralamış. Altı üstü tabancayla ateş edip arabaya binip polislerden kaçacağız, az sakin.

"Neymiş bu kadar övülen şey dur bakayım" dediğimde karşıma modlanmış GTA5 çıktı.
Hele o kadın karakterin saç tellerinin dandikliği of of of... Rockstar dışında başka bir firma şu saçları yapmaya kalksa yerin dibine batıracak kitleler, "gelmiş geçmiş en iyi grafikler" deme yarışına girmiş.
Vice City 2 yapmamış olmaları ve GTA5 tarzını takip etmeyi tercih etmeleri hoşuma gitmedi. Ama bu da herhalde yine GTA5 kitlesine oynamak için bilinçli bir seçim olabilir.

"This game is going to revive my desire to actually want to play and enjoy a game again."
"It’s enough to make a grown man cry"
"This scene is honestly so underrated in this trailer, it’s insane that this is a 3d open world game"
"Way beyond what i was expecting absolutely stunning"
"This isn’t just a game, it’s life and art combined with everything a game can be"
"Rockstar never disappoints"

öeh.

not: oyun çıktığında işlevini yerine getirecek kadar iyi bir sonuç çıkacaktır muhakkak (tabancayla ateş edip arabaya binip polislerden kaçmak), ona yönelik bir şey demiyorum. ama böyle "TARİHTE KİMSENİN AKIL BİLE EDEMEYECEĞİ BİR ESER YARATILIYOR" parlatmasınadır benim sitemim.

of bon çok talihsiz tespitler ya. dümdüz "aşırı popüler bi seri olduğu için gıcığım ve tüm feature'ları gözüme batıyor" deseydin keşke.

GTA serisi, aşırı popüler olmasına ve low-life tarafından büyük rağbet görmesine rağmen kaliteden zırnık ödün vermeyen bir seridir, bunu kabul etmemiz de şu an ve gelecekteki elitizm yolculuğumuzda iran sineması överken inandırıcı olmamıza fayda sağlayacaktır.

@razzRaziel'in dediklerine %100 katılıyorum. "iyi grafik" dediğin şey artık şekil değiştirdi. İnce detaylar, çevrenin yaptığın şeylere verdiği tepkiler ki bu sadece AI olarak değil objeler için de geçerli, bunlar daha önemli olmaya başladı. Kara bastığında ayak izi kalması değil artık, ayağını kaldırdığında ayağından kar taneleri düşmesi noktasındayız. Veya RDR 2'de karda giderken iz değil literally karın kütle olarak yer değiştirmesi durumu mesela. Bunlar hep rockstar games detaycılığı ve oyuncuyu çevrenin içine sokmakta inanılmaz işlevliler. OMG GRAFİK değil OMG İMMERŞIN artık mevzu ve evet bunu Rockstar'dan daha iyi yapabilen pek yok cidden. Ha tabi o yüzden bi oyun yapması 12 yıl sürüyor o ayrı sdf ama tepesinden tırnağına kadar oyun piyasasının %95'inin salladığı detaylara özen gösteren bir oyunu dabancaynan adeşedip arabaynan bolisden gaçmak şeklinde özetlemek çok büyük haksızlık. GTA V'ten 10 sene sonra çıkan Cyberpunk 2077 görsel teknoloji olarak GTA V'in fersah fersah gerisindeydi hani illa kıyaslama yapacaksak. "DAHA İYİ GRAFİK" demiyorum ona baştan cockblocku çekeyim. Görsel teknoloji. Daha iyi grafik mevzusu çünkü @razzRaziel'ın dediği gibi, aç UE5'i 2 saatte süper realistik enviroment yaparsın. O değil mevzu.

• Like 3
Sosyal ağlarda paylaş

pc ye çıkana kadar hype ı biter. biraz daha bekler indirimde alıp oynarız artık. ben gta oyunlarında 20-30 saatte bi kere story bitirip direkt rafa kaldırıyorum. o kadarı güzel deneyim oluyo ama sonra boş takılmak direkt bayıyor. ne çok övülecek ne de çok gömülecek bi oyun. en çok rdr2 den sonra npc kalitesini ve şehir canlılığını merak ediyorum. o belki ilk defa biraz daha uzun oynattırabilir bana.

Sosyal ağlarda paylaş

Oyun dunyasinin ne kadar kalabalik oldugunu gorunce heyecanlanmadim desem yalan olur. Genelde cok kalabalik olmayan alanlarda "sehir gibi" yapiyoruz. bu sefer mekanlar cidden dolu gorunuyor dogrusu. inanilmaz.

(sacma gelecek ama cities skylines'dan daha iyi olabilir mi acaba trafik simulatoru?)

kalabaligin ve de araclarin cok gercekci sekilde davrandigini hayal ettim de.. aslinda polisten kacmak icin cok berbat bir sey olurdu yogun trafik ama diger yandan da bilemiyorum, kalabalik mekanlarin asiri derecede yogun olmasi oyun icin sabirsizligi arttiriyor.

Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa, 06.12.2023 08:38 tarihinde dedi ki:

(sacma gelecek ama cities skylines'dan daha iyi olabilir mi acaba trafik simulatoru?)

yok, belki cs2'de doğru düzgün çalışmıyor ama ordaki gerçek ve çok detaylı trafik sim.

gta tarzı oyunlarda öyle bir hesaplama gereksiz olur ve kaynak ayırmazlar, o yüzden hepsi çok daha basit kurallara uyan tiyatrodan oluşuyor. senin 2 blok falan ötenden sonra araçları bırak yollar vs bile render olmuyor zaten. o nedenle biraz uzaklaşıp geri döndüğünde araçlar resetlenmiş ve yeniden populate edilmiş oluyor eğer oyuncunun bıraktığı bir iz yoksa (kaza vb). hatta yanlış hatırlamıyosam v'te arkana bakıp tekrar döndüğünde bile değişiyordu arabalar otobanda falan.

belki vi'da çok daha gelişmiştir ama v'te durum eğer yol tıkalıysa korna çal, bekle, yandan geçecek yol varsa etrafından dolaş ve oyuncunun civarında sahte bir şekilde bi yere gidiyormuş gibi davranmaya devam gibi basit bir olay. öbür türlüsü dediğim gibi hem gereksiz olurdu, hem de gerçek trafiği fail safe yapmak imkansız gibi bişey. o tarz şeyler kulağa hoş gelse de oyunun öngörülemez olmasına neden oluyor. dev'in oyunda ne olacağını bilmemesi demek bug demek. o yüzden mümkün olduğunca basit tutmak en kolay ve belasız seçenek, hele ki getirisine değmeyecekse.

örneğin half life 2, fizik için havoc'u entegre ettiğinde oyuna inanılmaz bir derinlik kattı ama aynı seviyede de öngörülemez yaptı. adamlar yamamak için çok uğraştı ama hala zilyon fizik hatası var. speedrun falan izlediysen onları kullanarak yarım saatte falan bitiriyolar oyunu.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 05.12.2023 18:54 tarihinde dedi ki:

valla bence o konuda sr3-4 iyiydi. gta benim gördüğüm bayağı straight oynuyor hani gang culture eleştirdi mi bilmiyorum da gerçek çetecilerin bu kadar kendilerini özdeşleştirdiği bir oyun daha var mı? "doom oynadılar diye okulu bastılar" demiyorum fakat bir istatistik çıkarma şansı olsa eli gamepad tutan bütün çetecilerin açık ara en çok oynadığı oyun çıkar herhalde. oynadılar diye oldular değil ama olanlara en çok hitap eden.

amerikan kültüründe böyle bir suç romantizasyonu eskiden beri var. bonnie & clyde, jessie james vs taa eskilerden beri. rockstar da bu alana eğilip voleyi vuruyor. oyundan önce kitaplar, sonra filmler, diziler böyle uzanan bir kültür mevcut. amerika'daki diğer popüler şey de askeri jingoizm, o alanda da call of duty malı götürdü. bu iki oyunun mobil haricindeki en büyük kültürel footprint'i olmalarının sebebi bu cazibe.

"gta'yi banlayın çocukları yozlaştırıyor" filan anlaşılmasın bu dediğimden ama beni mesela rockstar hiç çekemedi bu merakım olmadığı için, gta3 oynadım vaktinde o vakit öyle birşey başka yoktu zaten, bir de rdo. amerika'nın gidip sağı solu bombaladığı oyunlara da dokunmadım bayağıdır, bunlara alternatifler çıkıyor zaten artık, onları oynuyorum.

oynamadığım oyuna genel geçer hüküm koymayayım şimdi de gta5'e başladım mesela 2 saat sonra bıraktım. soygun yaptık, 100 tane polis öldürdük sonra kaçtık filan beni çekmiyor konsept. heat'i izlerken de al pacino'yu tutuyorum gerçi bu bana özgü, oyunu suçlayamam daha popüler eğilimleri hedefliyor diye.

belki bunu da bir denerim ama fragmanda anlatılan hikaye bayağı buram buram bonnie & clyde geldi bana mesela. "why are you here?" "bad luck" sonra sevgililer benzin istasyonu soymaya başlar. şimdi arattım mesela 100 tane sonuç çıkıyor gta 6 bonnie clyde'dan nasıl esinlendi diye. herhalde yanlış anladıysam da tek ben değilim o durumda.

san andreas ve gta 4'ü atlaman talihsiz olmuş. gta 5'i ben de 2 saat sonra bıraktım.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Sadece izometrik GTA'ları oynadım ben. GTA 2 ve GTA: Chinatown Wars. İkisini de severek oynadım. Diğerleri denk gelmedi hiç, releasede bilgisayar yoktu (GTA V çıktığında Macbook Air takılıyordum), sonra hep başka yeni oyunlar vardı.

Bu sefer GTA VI'ya girerim diye düşünüyorum ama daha PC için 2-3 senesi var. Açık dünya teknolojisi epey gelişti, Rockstar'da bunun hep zirvesinde oldu. Ama yeni konsol aldırmaz yani.

Sosyal ağlarda paylaş

tiLi, 06.12.2023 11:27 tarihinde dedi ki:

san andreas ve gta 4'ü atlaman talihsiz olmuş. gta 5'i ben de 2 saat sonra bıraktım.

sevmiyorum lead'leri ya niko filan hiçbirini sevmedim.

https://knowyourmeme.com/editorials/in-the-media/every-reference-to-real-life-videos-in-the-grand-theft-auto-vi-trailer

linkte sahnelerin ilham kaynaklarını paylaşmışlar da tekrar düşününce sanki cp77'nin origin epilogue sonundaki önceden hazırlanmış ama oynanamayan timeskip sahnesi gibi birşey olabilir mi diye aklıma geldi. zaten bazısı direkt instagram'da filan lol.

Sosyal ağlarda paylaş

Bone bariz hype’a gıcık olmuş sallamış yersiz şekilde. Daha 2 yil var olm çıkınca eleştirirsin bol bol. Hype da gayet normal, gta bayağı geniş bi tabana hitap ediyor. Konsolu sirf fifa oynamak icin alan adam bile biliyordur mesela. Cyperpunk, fallout, hatta animal crossing hype’larini hatirlamak lazim iste, artik populer kultur bu sekilde calisiyor. 

neutrino tarafından düzenlendi
  • Kustum 1
Sosyal ağlarda paylaş

bunlar google gibi arabalarla tum sehri tarayip akilli bir simulasyon generator mi yaptilar acaba ya?

sehri bu kadar, kaldirimlardaki kiriklara kadar kopyalamalarinin baska aciklamasi olamaz. tum USA'i kapsayan bir haritaya dogru gidiyo yani, sehirden sehire ucakla fln gidicez yakinda.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...