Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.91 [2023 versiyon]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Bone, 29.08.2023 21:12 tarihinde dedi ki:

yukarıda listeyi Sinerji'den çıkardım, İtopya'dan değil.

tamam İnventus Türkiye çapında çok sevilen bir firma olabilir de her ürün her marka orada bulunmuyor.

Inventus'ta Gigabyte A620M DS3H yok mesela, en ucuz AM5 kartları 8000 TL'den başlıyor. O yazdığım Kingston 2TB NV2 NVMe de yok, en ucuz 2TB SSD 3661 TL. DeepCool CC560 da yok orada.

illa en en ucuz ürünleri toplayacaksan mecburen site site gezip her şeyi tek tek elle toplayacaksın.

Söyle düşün abi, yanlışı orada yapıyorsun bence. SSD markası, ram markası, kasa markası, bunlar daha önemsiz. En önemliler CPU ve GPU, bu ikisinin de hem en iyi hem en ucuz olarak İnventus'da buluyorsun, ondan dolayı orayı tercih etmen daha makul.

Ayrıca FSP ve Phanteks PSU ve kasa olarak en iyi markalar arasında, bunlardan alırsın İnventus'da. Anakart markası önemsiz, hepsi aynı onların. İstediğin slot sayısı ve türü olsun yeter. ATX B650 ama öneririm, minimum bu olsun. SSD olarak da Samsung var, daha iyi o Kingston'dan, hem de daha ucuz.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Bone, 29.08.2023 20:51 tarihinde dedi ki:

şöyle konularda her zaman gelip üstten bakmaya çalışman ama faydalı bir şey asla söylememen Kharon 🙂

Senin yaptigin sey bilgisayar toplamak degil, amac da bilgi paylasmak veya birlikte yol bulmak da degil. Ustten bakmaya "calismak" diye bisey yok, olsa olsa kenardan izleyip gulumsuyorum. 

insanlar dogru duzgun fikir veriyorlar, cozum onerileri sunuyorlar; sen arayuzunu en begendigin sitenin konfigratorune girip baslangic noktasi olarak da "am5 in en pahali islemcisi" diye baslayip sirayla arayuzun yonlendirdigi gibi parca seciyorsun. 

gercekten alma niyetin var da parani cope atmak istemiyorsan gergenin son yaptigi 7800x3d muhtemelen su anda bosa para harcamadan high-end olarak alinabilecek en makul bilgisayar. 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

PC toplama sihirbazı muhabbetini geçin direkt Türk sitelerindeki. Yarısı doğru düzgün çalışmıyor, diğer yarısı da hazır satılan sistemleri modifiye edip alacağınızdan çok daha yükseğe geliyor fiyat olarak. Benim tavsiyem parçaları tek tek indirim kovalayarak alıp montajı kendiniz yapmayacaksanız önce firma belirleyin güvendiğiniz (mesela sürekli önerilen inventus, yada gelin QP'den alın 🙂 ) Daha sonra almak istediğiniz sistemin parçalarını yazıp mail gönderin nereden alacaksanız. Aynı gün içinde yada ertesi gün dönüş yapmıyorlarsa 50-60K üzeri bir sistem için zaten direkt eleyin o firmayı. Ek olarak, en azından ekran kartı ve anakart markasını aynı tutmaya çalışın ki daha ucuza gelsin. Asus ve MSI için geçerli bu dediğim. Genelde son kullanıcının haberi yok ama arkada farklı olaylar dönüyor markalar tarafından sağlanan ek destekler sebebiyle. 

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 29.08.2023 21:16 tarihinde dedi ki:

abi ucuza alayım derken gpu'ya ekstra bir 4070 parası ödeyeceksin. o diğer saydığın parçaları toplasan o parayı etmiyor zaten? nasıl tasarruf oluyor anlamadım. gpu'yu ayrı al madem 3-5k tasarruf için 15k bedel ödeyeceğine.

ucuza alayım demiyorum da forumda "en ucuzu almak zorundasın" diye bir baskı oluştu bir anda. facepalm atanlar felan geldi. ne yapayım bilmiyorum açıkçası tümüyle iptal ettim pc almayı forum sayesinde.

en azından daha da ucuza kapattım işi 😄

Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel, 29.08.2023 23:43 tarihinde dedi ki:

Benim tavsiyem parçaları tek tek indirim kovalayarak alıp montajı kendiniz yapmayacaksanız önce firma belirleyin güvendiğiniz (mesela sürekli önerilen inventus, yada gelin QP'den alın 🙂 )

herkes "İLLA İNVENTUS OLACAK! İLLA QP OLACAK! MAL MISIN BAŞKA YERDEN ALIYORSUN" modunda da, işte İnventus ve QP ne kadar MÜKEMMEL firmalar olsa da, istediğin ürünler orada satılmayınca, sırf inventus'tan almak için oradaki ürünler arasından seçmek zorunda kalmak da benim işime gelmiyor.

Ya İnventus ya hiç ise yapacak bir şey yok hiç'i seçeceğiz 😄

Sosyal ağlarda paylaş

abi 37k'ya 4070ti koyup sonra 46k'ya 4090 önerilince gidip 62k'lığı seçiyorsun. biz sana tasarruf yaptıralım diye yazdık, 16k senin için önemli değilse istediğinden al ama tasarruf etmeye çalıştığını yazıyorsun ssd'den anakarttan bir yandan da. demek ki önemsiz değil para. hayatta 4070ti'ye 37k da vermem 31-32'ye 7900xtx varken. ben şahsen 4070ti'ye 8k ekleyip 4090'a geçebilecek bir durumum olsa kafamı duvardan duvara vururum 4070ti'de kaldığım için. birine danışsam bunu söylemesini beklerim sonuçta burada öneriyi en iyi fiyatla en makul performans için yapıyoruz. 120k pc'ye verip sonra 4070ti'de kalsam benim içime oturur, söylemek zorundayım arkadaşım alırken.

https://www.qp.com.tr/qp-rog-hyperion-amd-oyun-bilgisayari

al bak baştan sona rog strix, piyasanın en kaliteli ve en pahalı parçaları. 115k. ssd'yi 2tb yap olsun 117k. cpu'yu 7800x3d'ye düşür tekrar 115k. "120k bütçem, en iyi marka olsun" diyorsan buyur.

"4070ti bana yeter" dersen buyur:

https://www.qp.com.tr/qp-wave-v2-oyun-bilgisayari

50k bu da, o zaman uçmaya gerek yok.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 29.08.2023 23:54 tarihinde dedi ki:

abi 37k'ya 4070ti koyup sonra 46k'ya 4090 önerilince gidip 62k'lığı seçiyorsun. biz sana tasarruf yaptıralım diye yazdık, 16k senin için önemli değilse istediğinden al ama tasarruf etmeye çalıştığını yazıyorsun ssd'den anakarttan bir yandan da. demek ki önemsiz değil para. hayatta 4070ti'ye 37k da vermem 31-32'ye 7900xtx varken. ben şahsen 4070ti'ye 8k ekleyip 4090'a geçebilecek bir durumum olsa kafamı duvardan duvara vururum 4070ti'de kaldığım için. birine danışsam bunu söylemesini beklerim sonuçta burada öneriyi en iyi fiyatla en makul performans için yapıyoruz. 120k pc'ye verip sonra 4070ti'de kalsam benim içime oturur, söylemek zorundayım arkadaşım alırken.

https://www.qp.com.tr/qp-rog-hyperion-amd-oyun-bilgisayari

al bak baştan sona rog strix, piyasanın en kaliteli ve en pahalı parçaları. 115k. ssd'yi 2tb yap olsun 117k. "120k veririm, en iyi marka olsun" diyorsan buyur.

Kasa, psu, sıvı soğutma pahalındırıyor onu ya. Bu üç parçayı değiştirip 100k civarına alınır aynı sistem tahminen qpden. 

Sosyal ağlarda paylaş

yani bence gereksiz abartı ama bone iyi kalite parça istedi ve 120k'lık topladığını gösterdi diye o paraya ne alabileceğini göstermek istedim. yoksa ikinci eklediğim 4070ti sistem 50k kabaca. sokakta para balyası bulsam 120k'lığı alırım ama yola çıkarken ilk 4070ti düşünüyorsam o zaman 50k'lık sisteme bakarım.

Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel, 29.08.2023 23:45 tarihinde dedi ki:

Bu hafta geliyor satışa Thermalright modelleri tekrar. İnventus ve QP'de olacak en azından benim bildiğim kadarıyla.

teşekkür ederim zaman ayırıp yanıt verdiğin için;

iyi tavsiyeler aldım sağolun hepiniz:

TOPLAdım:

IMG-5914.jpg

temsili attım, kablolara ayar çekicem

m2'yi de söktüm - altında bir şey yok trigger olmayın

Boot ettim, kasayı da atarım Phanteks G500A - forum çinlileri dışında 2. tercih NL Phanteks

Goering tarafından düzenlendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

fdgdfg niye değiştireyim ya, 1-3 kullanmayın yazmamış kitapcikta ama 1st benim kullandigim...

2-4 * DIMM_A2 ve DIMM_B2 kullanıyorum iste.

EXPO biraz yavaş boot ettiriyor ama onu bilerek ve okuyarak AMD aldım *(8700k 10sn'de falan boot etmiş oluyordu)

su an 25sn'de belki boot ediyor

Sosyal ağlarda paylaş

yok resimdeki gibi degil ama

MCR = Memory Context Release'i acmam gerekti -

2 tane setting vardi ilki Auto ikinci Enable yaptim, bu ayari yapana kadar 80-90 saniye boot etmedigi oldu. / Expo acik 6000Mhz

tesadufen asus forumunda gordum, simdi tamamen duzeldi 15-20sn'de boot ediyor...

/ keske msi falan alsaymisim board...

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...