Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.91 [2023 versiyon]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

progamer in verdigi doc cok iyi. 

hardware unboxed / monitors unboxed aussie kanali oldugu icin bazi modellerimiz tutmayabiliyor. Bi kac farkli referanstan bakmak lazim ama en guzel taze kaynaklardan biri.

eskilerden tam hakkini vererek review yapan tft central var, ama malum sinegin yagini cikarttiklari icin zaman aliyor. her model yok. 

rtings daha genis review katalogu. 

monitorde turkiye sartlarinda muhtemelen en mantikli fiyat performans urunu 27 inch 1440p monitorler: curvy va panelde s2722dgm, fast ips de ise gigabyte m27q olacak.

lg nin esas kiymetli nano-ips lerinin fiyatlari biraz yuksek, bi de arada cok fazla ara model var. model kalabaligiyla cok benzer isimlerle araya kotu panel de koyuyorlar. 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

m27q'nun da rev1 ve rev2 olarak 2 modeli varmış, birisi 2020 birisi 2022 üretimi. 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/544a237d12

rev2 de gördüğüm kadarıyla FRC var ekstra, bu da renkleri 24bitten 30bite çıkarmış, 1b renk sunuyormuş. Ne kadar önemli bilemiyorum.

Bir de nvidia kart ile amd freesync ne kadar uyumlu çalışıyor, sync olayları çok önemli mi gibi sorular var, detaya indikçe bitmiyor mk fdfs

Sosyal ağlarda paylaş

variable refresh rate olayini progamer in verdigi dokumanda baya guzel acikliyorlar ben bastan yazmayayim. belli bi refresh rate ustunde elle tutulur manasi yok, bi de gsync, freesync tatavalarinda oyle keskin bir cizgi kalmadi. nvidia bi ara gsync i 3 tier a kadar ayirmisti, yaptiklari sacmaligi farkettiler saniyorum, monitor ureticileri de bi noktada hadi ordan cektiler. su an hersey herseyle calisiyor, uyum vs dert degil. Zira ekran kartin iyi, ilk etapta ihtiyacin da yok. 

Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR, 19.09.2023 12:30 tarihinde dedi ki:

m27q'nun da rev1 ve rev2 olarak 2 modeli varmış, birisi 2020 birisi 2022 üretimi. 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/544a237d12

bu ara 0,5ms dedigi yeni panel, 1 milyar renk vs 16 milyon ve native 170hz vs overclocked 170hz farklari var.

0,5ms dedigi anda rev2 oldugunu anliyoruz. rev1 1ms.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Benim de bir monitör problemim var bu arada, monitör DSC'ye geçinde arada sırada, özellikle masaüstü filan değiştirirken görüntü kopuyor, 1-2 saniye sonra yeni geliyor, kaynak değiştirmiş gibi. Ama işte 4K 120Hz yapınca sıfır sorun, öyle kullanıyorum şu anda.

Kablo kaynaklı mıdır? Monitör kaynaklı mısır? Nedir bu? Monitör Samsung Odyssey G7 S28AG70, geri vermeye niyetim yok, 4K 120Hz olarak mutlu mesut kullanıyorum. Eğer sorun kablo ise DP 1.4 kablo önerin bir tane, alayım. HDMI 2.1 desteği de var, ona da geçebilirim ama GSync çalışmıyor sanırım HDMI ile.

Bir de yukarda konusu geçmiş GSync ile per window gsync vardı freesync'de vaktinde olmayan. Eğer o hala gelmediyse GSync'ın bir avantajı bu olabilir. Bu modda sorun yaşıyorum diyenler var ama ben yaşamadım.

PS. Monitör kutusundan çıkan kabloyu kullanıyorum. Şu var mesela certifikalı: https://www.amazon.com.tr/Ugreen-Display-Port-Kablo-Metre/dp/B088H5JTJ7/

PPS. 3090ti var ama GPU kaynaklı bir uyumsuzluk olacağını sanmam, olabilir ama.

Sosyal ağlarda paylaş

o bende de oluyor bazen hatta oyun ortasında. kaliteli phugge kablo almıştım dp1.4a yani ondan olduğunu sanmıyorum. biraz araştırmıştım ama net bilgi bulamadım. sanırım gsync ile alakalı. nadir ama, günde 1 filan belki. masaüstü değiştirme değil de bazen çok hızlı tazeleme hızı veya fps değiştiği noktada yaşanıyor sanki. bg3 loading screen'de oldu mesela son dönemde, oyunu oynarken değil ama.

evet hdmi ile gsync çalışmıyor. ben de window desteğiyle sorun yaşamadım henüz ama oyunları fullscreen çalıştırıyorum hep.

Sosyal ağlarda paylaş

cevabini bilmiyorum ama benzer seyler deneyimliyorum 27" olaninda, bazen actigimda sinyal alamamis gibi davraniyor hata falan vermeden, o esnada kontroller kaput. phugge kablo ile kullaniyorum. onceden urunlerden birinin bedava gelen kablosuyla kullaniyordum, onunla yasadigim sorunlari listelemeye usendim su an. artik kablo seciciliginden mi yoksa bendeki kablo mu sorunluydu bilemiyorum zira sifir kablonun bozuk cikmasi da yasamadigim sey degil.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Sam paugge ile günde bir demiş, bana çok daha fazla oluyor. Samsungun verdiği kablo olabilir diyorsanız o markadan alayım bir tane. 4K 120Hz ile de sorun yok bu arada zaten, oyunlar 120fps'yi nadir geçiyor 4K ultra ike

Sosyal ağlarda paylaş

benim samsung tv kendi verdiği kablo ile pc ye bağlandığında 5dk da bir gidip geliyordu🙃 ps5 vs gibi şeyler için yetecek kablo vermişler herade kullanıcıların çoğu onu yapar diye. pc de 4k 60 ta bile patlıyordu. samsungun verdiğine güvenme o yüzden. iyi kablo ile bende sıfıra indi gidip gelmeler.

Sosyal ağlarda paylaş

ya günde 1 dediğim çok isabetli değil bu arada, starfield, ow2 vs oynarken mesela hiç olmadı ama bg3 oynarken 20-30 kere filan olmuştur toplamda (günde 2-3 kere belki) ama hepsi de quickload ederken. dediğim gibi böyle bazen pc birşeye yetişemeyip saçmalıyor gibi bir durum.

bak mesela gsync kaynaklı diyenler olmuş gene, bunu yeni gördüm. ben geçen yıl baktım ama kurcalamadım yani gameplay esnasında hiç olmuyor gibi. anlık monitörün max rate'i mi geçiyor o anda artık ne oluyorsa.

max fps'i 144 değil de 140 filan yapın diyen birini de görmüştüm. denemedim ama denenebilir yani 120 olmasa da.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Aynen, olan bu. Bu arada DSC kaynaklı olduğu çok net. 4K 120Hz olunca DSC kullanılmıyor. Aynı şekilde başka monitörlerde de aynı sorun olabiliyor DSC açılınca. Başkalarında da olduğundan GPU kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.

Kharon'un dediği gibi kablo yetmiyor gibi. Sen de Paugge kullanıyormuşsun ama.

Ben genelde çoklu masaüstü kullanıyorum. Ağır çoklu masaüstü kullanıcısıyım hatta, oyun ayrı masaüstünde, Edge ayrı masaüstünde, açık Word varsa ayrı masaüstünde. 5 tane ismi verilmiş, içinde ne olduğu belli standart masaüstüm filan var. Fare ile masaüstü değiştirme kısayollarım var, Razer'in Hypershift'in ve AHK'ye sırf bu açıdan macrolar yaptım. Ama oyun olan masaüstünden oyun olmayan masaüstüne geçerken çok fazla oluyor bana bu, dayanılmaz hatta. Ama dediğim gibi, 4K 120Hz'de, yani DSC çalışmıyorken, tüm sorunlar ortadan kalkıyor.

Şunu aldım şimdi: https://www.amazon.com.tr/dp/B07FLC3BRT

Yarın işyerine gelecek. Deneyip rapor veririm.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...