Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.91 [2023 versiyon]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

upgrade sorularım var sizlere. Help pls.

kullandığım pcnin specler böyle.

i7 6700k/rtx 3070/16gb ram/asus z170mobo/Dark Freezer X128 cpu cooler/Dark Diamond PRO kasa ve bunun 750w power supplyı/3 farklı ssd oyunlar için 128/256/500gb lik/1 tane de 2 tb hdd/1080p60hz ekran. Biraz senelerdir parça ekleye ekleye frankenstein oldu sdf

işlemci artık min system req lerin altında kalıyor yeni çıkan oyunların. Oyunlarda prerendered videolarda %100 e çıkıyor usage. 4k videolara yetemiyor filan. Yenilemek istiyorum sistemi. Şimdi işlemci yenilemek için motherboard, ram, cooler da değişecek mutlaka anladığım kadarıyla. Değişmişken böle 3 tane küçük ssd yerine düzgün bi tane m.2 ssd istiyorum. Ram'de işte 32 yaparım arada. 

Ekran kartı, işlemci seçmesi kolay 2 marka seçenek var zaten. İşlemci de işte intel i7 13k alırım diyordum da ben alana kadar 14k serisi çıkmış sanırım. bu anakart/ram/cooler bi sürü marka, seçenek, size danışayım dedim hangisi iyidir diye. Birde işte bunları alınca kasaya sığması, power supply yetermi acaba filan. 

Ya da bu kadar değiştiriyorken direk şu gamegaraj/qp gibi sitelerden direk prebuilt mi almak daha iyi acaba. kararsızım biraz. Parça parça alırsam da gamegaraj/qp/vatan fln mı bakmak daha iyi yoksa hepsiburada, amazon filan düz gideyim mi. prebuilt alırsam rtx4080lere bakarım heralde. 4090 la bütçeyi o kadar zorlamak istemiyorum gibi.

başka bir sıkıntıda eğer parça parça alırsam, hani teoride nasıl pc build olur biliyorum da, pratik biraz sıkıntılı olabilir sdf. Ekran kartı çıkarıp takması kolay da, böyle sıfırdan başlaması başka tabii. Ama onu da patiydi redditti youtubedu hallederim bi türlü sora sora. 

Ekranları upgrade i daha sonra yaparım acelem yok, alıştım artık 7-8 senedir 1080p/60fps tn panele sdf , zaten meta quest 3 ede niyetliyim biraz ekranlardan önce sdf ama önceden şu pc yi bi halledeyim istiyorum. Yılbaşından sonra çok daha artar fiyatlar filan. 

sonuçta kararsızım işte sdf.

Sosyal ağlarda paylaş

13700 için bütçem varsa onun yerine 7800x3d alırdım şahsen.

14 serisinin 13'e göre tek avantajı apo dedikleri e core'ları düzgün kullanma seçeneğinin önceki nesillerde kullanılamayacak olması:

yani illa intel olacaksa 14 olmasının avantajı var apo'yu daha çok oyunda devreye sokmaya başlayabilirlerse. ama gene de o fiyata gene 7800x3d daha mantıklı sadece oyun içinse pc.

Sosyal ağlarda paylaş

am5 islemciyle infinite fabric den tam faydalanmak icin tercihen 6000mhz ve olabildigi kadar dusuk cas latency e sahip ram lazim. cl28-30 hedef, 6000mhz. kapasite butceye gore 32 veya 64. gskill oncelikli tercih. listedeki cl40 5200 ram e o para verilmez kesinlikle

asrock b650 pro rs guzel f/p gozukuyor. yaklasik 2 ay once bi kucuk kardesi pg lightning ile bi makine kurdum arkadasa, cok guzel board. am5 in hala ram negotiation problemleri tam bitmis sayilmaz, bios updatelerde biraz geriden geldiler asrock olarak ama boot gecikmeleri haric bi problem yok, agesa updatelerinde de 2-3 tane atlayip direkt 1.1 e gectiler, herkesten once cozebilecek bile olabilirler. ikinci adayim msi b650 tomahawk ve asrock pg lightning olurdu.

1tb 980 pro'ya 3500 lira akla yatan bi rakam degil. su an tb basina 1600-1800 lira arasinda s tier gen4 nvme ler. kc3000, fury, legend960, gammix s70, p5 plus vs hele su anda indirim doneminde bulunabiliyor. ustune 200-300 lira daha verip 2tb alinabiliyorken bu parayi 980 proya vermezdim. 

kasa guzel, fiyat guzel mi emin degilim. Lianli lancool 3 bu fiyatlara daha iyi alternatif olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler yazdıklarınız için.

7800x3D harbiden çok daha iyi duruyor intel 13/14k lardan. O daha mantıklıymış gerçekten. Baktım reviewlerede. Performans yakın ikisinin de ama heat/power draw hep daha iyi ama AMD işlemcilerde yanma problemi var demişler bi sürü threadde redditte. Voltajlar ile alakalı bi sıkıntı varmış sanırım anakartlarda. Burdan da alan oldu 7800ü, bi sıkıntı yaşayan oldu mu? Asrocklar en az problem yaşayanlar galiba. ASUSlarda sıkıntı olmuş çok gibi.

İnventus ilk gerge'nin attığı linkten şöyle yaptım.

AMD Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8/16 Çekirdek İşlemci

ASUS TUF GAMING X670E-PLUS Anakart

KINGSTON 32GB (2x16GB) 5200MHz DDR5 Bellek

PALIT RTX 4080 GameRock OC Ekran Kartı Ekran Kartı

ARCTIC LIQUID FREEZER II 360mm İşlemci Soğutucusu

NZXT H7 Flow 2xStd Fanlı Beyaz Kasa

FSP Hydro PTM PRO 1200W 80+ PLATINUM Modüler Güç Kaynağı

SAMSUNG 980 PRO 1TB M.2 7000-5000MB/s SSD

84818TL ye geliyor. İnventusun sistem oluşturmadan bu şekil bir şey yapacağım daha uygun bi anakartla.

Sosyal ağlarda paylaş

7800x3d ve  7600x hem kendime hem arkadas cevresinde 4-5 tane kurdum son 2 ayda. hepsi cicek gibi. hic bi problem yok. 

ram konusunu tekrar degerlendir derim

anakartta biraz survivor bias a takiliyo gibisin, fazla satisi olan modellerde haliyle forumlarda vs konusmasi da cok geciyor. Asus da satisi bol olan anakart. 

model olarak chipseti b650 den x670 e cekmissin de asus alacaksan 2 tane cok guzel model var hem b650 de hem x670 chipsette strix E-E ve E-F olarak. tuf plus yerine gerge nin koydugu asrock, veya msi tomahawk lar cok daha iyi. 

Sosyal ağlarda paylaş

PXeJtnR.jpg

şöyle oldu şimdi. İnventustaki ramlerde cl28-30 dediğinden yok. Gskilllerden seçtim bir tane biraz rastgele sdf SSD ler de de çok tercih yok zaten. Sonradan başka yerden bir tane daha alıp eklerim kendim. Harddisk ile beraber. Kasa'nın kendisi için de daha ucuz versiyonuna da bakıyorum. Ekran kartı da palit asus dan 3-4k ucuz diye onu koydum, asus tuf yerine. 

Sosyal ağlarda paylaş

Kharon, 23.11.2023 00:13 tarihinde dedi ki:

ust sinif 30 ve 40 serisinde bu fiyat bandinda asusda kalmakta fayda var. 3-4 fark icin palit e gecmeye gerek yok, makinenin diger komponentlerinin hakki o degil bence

abi hazir 30 ve 40 demisken, sana bir sorum var, 

simdi benim 2018 model, 2700x, msi x470, 32 gb 3000mhz. bir makinem vardi, 2020 yilinda 3060ti aldim, 3.yili dolucak 1-2 ay sonra, bu sene 2700k yi 5600 x olmayan seri ile degistirdim,  suan fena degil aslinda 1440p icin ama yer yer 60 fps tutturmak zorlasmaya basladi, acaba hazir black friday varken bir tane 4070 alinir mi ? bu arada 750w 3-4 yillik bir psu var, gigbyte olabilir. 

yeni nesile gecmek icin butce yok, ama bir gpu alabilirim cok zorlasam 4070 ti da olabilir ama psu da ister pesinden filan derken iste piramit gibi gidiyor. 

bir secenek hic dokunmadan devam etmek,  amacim onumuzde ki yaza kadar daha devam etmek bu kasa ile, sonra yeni nesil. 

benim komponentlerin hakki nedir sence ? 

reampage tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

reampage, 23.11.2023 21:56 tarihinde dedi ki:

evet baktim simdi, 225w olmasi cok iyi, o zaman beklenir 1-2 ay.   26kya 7900xt vardi biraz aklimi celdi ama superler bu kadar yakinsa beklerim eyv.

aslında 3 ay önce 24k'ya 7900xtx vardı, alsam mı diye düşünürken bitti lol. fsr'ı toparlayabilselerdi alırdım belki.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...