Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.91 [2023 versiyon]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

reampage, 23.11.2023 21:01 tarihinde dedi ki:

abi hazir 30 ve 40 demisken, sana bir sorum var, 

simdi benim 2018 model, 2700x, msi x470, 32 gb 3000mhz. bir makinem vardi, 2020 yilinda 3060ti aldim, 3.yili dolucak 1-2 ay sonra, bu sene 2700k yi 5600 x olmayan seri ile degistirdim,  suan fena degil aslinda 1440p icin ama yer yer 60 fps tutturmak zorlasmaya basladi, acaba hazir black friday varken bir tane 4070 alinir mi ? bu arada 750w 3-4 yillik bir psu var, gigbyte olabilir. 

yeni nesile gecmek icin butce yok, ama bir gpu alabilirim cok zorlasam 4070 ti da olabilir ama psu da ister pesinden filan derken iste piramit gibi gidiyor. 

bir secenek hic dokunmadan devam etmek,  amacim onumuzde ki yaza kadar daha devam etmek bu kasa ile, sonra yeni nesil. 

benim komponentlerin hakki nedir sence ? 

yani bu komponent uzerinden fikir alisverisi yerine daha cok turkiyenin icinde bulundugu durum ve senin alim gucun, borclanma araclarinla falan ilgili.

ben su anda alim yaparken yarinki param, bugunki paramdan daha degersiz; ve bugun ihtiyacim olan urun yarin ya daha da degerlenecek (usd/try + vergiler) ya da  sabit kalacak gozuyle bakiyorum. 

Uzun lafin kisasi; borclanarak aliyosan bence simdi alinir, yok mevcut paranla aliyorsan artisa karsi kendini hedgeleyip upgrade beklenir. 

tam sonuna ytd yazmalik post oldu. 

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

4070 çıktığı gün ₺15.000 fiyatındaydı, şimdi en ucuzu ₺20.000. Böyle pahalanmaya devam etme riski de var yani. Alım gücünün artışına göre bekle ya da al.

Sistemin kötü değil bu arada, 4070ti alabilirsen 2K ile duruma göre 5000 neslini de atlayabilirsin. Her ne kadar Alan Wake gibi oyunlar uçsa da Series X ve PS5 ortak nokta. 4070ti vs 3060ti düz horsepower bakarsan 40 tflops vs 16 tflops, ama 4070ti dlss 3 filan çok daha iyi bir kart. Alabiliyorsan al, sonra 6000 serisine komple upgrade yap yani.

Tabii, ben masterraceim diyorsan her nesilde güncellemek gerekli ultra ultra için 😃 

O PSU ve CPU sorun olmaz bu arada. CPU 4070ti'a yeter, kart %100 çalışır çoğu zaman, PSU da yeterli.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Ayni yoldan fikirlerinizi alayim. GPU disinda herseyde okayim. GPU asiri kafa karistiyor. Soyle ki:

4090 en iyisi ok. Ama hem 4k ve en yeni oyunlarla isim yok hem de fiyati asiri pahalilastigindan fiyat performans optimalden cikmis durumda.

4080 mantikli gelmiyor yine fiyat olarak.

4070ti makul. Onda da VRAM sikintisi var anladigim. O zaman ortaya su cikiyor, madem 4k oynamiyorsun ray tracing vs de ihtiyac olmayacak o zaman XT 7900 denenebilir mi? Hem daha ucuz hem core olarak daha hizli kart. Dlss vs yok evet. Illa nvidia mi yani.

Ya da daha da dusur, bilgisayarini kur duz 4070 ini (ti degil) al zaten 1-2 sene idare eder, GPU marketi de belki toparlar mi dusunmek lazim. Oynadigim oyunlar rpg mmorpg vs max zaten 2k da. Hic gerek yok 80-90 lara diosaniz ucuza gideyim.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sıfırdan kasa kuruyorsan bir üst ekran kartına vereceğin ek parayı kazanıcağın performansa oranla. Sadece iki ekran kartının fiyatını karşılaştırma bence. 2023 ilk aylarında kardeşim için PC kurarken o anki piyasa fiyatlarına göre bulabildiğim en ucuz rtx 4070ti 23.500tl di, fakat rtx 4080 29.999tl ye bulmuştum. Full kasa fiyatı da 58.000tl den 64.500tl ye yükseldi. Bu durumda %11 civarı fazla ödeyerek ortalama %25 fazla performans alabiliyorduk. Şimdiki fiyatları kontrol etmedim benzer bir durumdaysan karar verme aşamasına bu bakış açısından yaklaşabilirsin. İşin içine monitör falan filan girince tek ekran kartı fiyatının tüm sistem fiyatına % olarak etkisi azalabiliyor. 

Üst model ekran kartı pc ne 1 yıl fazladan ömür katar ve ayrıca bu dlss3 frame generation olayında da generate etmeden önce aldığın fps de ne kadar yüksekte gecikmesi o kadar katlanılabilir oluyor. Bir de VRAM olayında bu yıl ilk uyarılarımızı aldık resmen 12 gb VRAMli ekran kartları kaç sene daha dayanır bilemeyiz. Bu yeni oyunlar artık 2k çözünürlükte de patlak fps veriyor haberin olsun. MMORPG ler falan bile Unreal Engine 5 le geliyor. Seçimi yaparken bunları göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

4070ti super çıkacak ocak'ta 16gb vram'li. o segment düşünülüyorsa bence beklemek mantıklı.

amd feature set olarak en kötü döneminde. sadece raster 1440p oynayacaksa düşünülebilir ama ben bu kadar paralar veriyorken tercih etmezdim. 2 yıl sonra güzel bir 4k monitör alası gelirse insanın düzgün upscale yapabilen bir gpu olması avantaj. kaldı ki 1440p'de bile upscale yapılabilen kalitede dlss quality modunda. zorlayan bir oyun geldi mi gene işe yarar. fsr maalesef 4k'dayken quality ancak, ötesine gitmeye çalışınca bozuluyor görüntü.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 4 hafta sonra ...

Arkadaşlar 4070 için hangi fiyat performans psu önerirsiniz ? dün itopyaya gittim adam 5k fiyatlı ürünler koydu önüme dedim noluyor giriş ekran kartımı alıyoruz 😄

Bu olurmu ?

FSP Hydro G PRO 750 80+ Gold

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=10785

GreenPeace77 tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

7600 için yeni anakart, yeni ram, ucuza getirmek isteniyorsa 5600'de kalınabilir bence. veya o farkı 5800x3d'ye vermek çünkü 7600'den iyi oyunlarda. ben şahsen kendim olsam 2600'den 5800x3d'ye geçerdim, 4-5 yıl rahat götürür.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Selam ahali, bu sefer kuzenin pcyi güncelleyelim dedik. 

Mevcut sistem i7 3770 + r9 390, bütçe 15k

Ekran kartı şimdilik duracak, işlemci+mobo+ram ve kasayı şimdi değiştircez.

96L8gsw.png

i5 12400 seçmemin sebebi ileride aynı bu moboyu kullanarak sağlam bi cpu ya geçebilir. Ram de yanına bi 16 daha koyabilir. GPU da bu sene içerisinde alırım diyo bi 4070 super çakarız gibi. Mobo dan çok emin değilim ama ddr5 olup bütçe içine sığanlar arasında en iyisi gibi. 

Kasa bakıyorum hala, ZALMAN S4 PLUS fena değil gibi, @Kharon reyizin önerdiği lian li kasalar var onlara da bakıyorum.

Önerilere açığım.

DRaGoN_SLaYeR tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR, 13.03.2024 15:02 tarihinde dedi ki:

i5 12400 seçmemin sebebi ileride aynı bu moboyu kullanarak sağlam bi cpu ya geçebilir.

Ram de yanına bi 16 daha koyabilir. 

su ikisi benim aklima hic yatmadi

12400 tek basina baktiginda makul ekonomik secenek, ama ileride islemci degistirebileyim dusuncesi varsa hic mantikli yol degil. bunun icin b650 board + 7500f bana daha makul ekonomik secenek gibi geliyor. 

bi de ustune intel in ayni islemcisinin ddr4 vs ddr5 performans farkli baya trivial.

bi de tek ram alinmaz, ztn dual channel calistirmadiktan sonra mantigi yok. direkt 2x16 ddr5, 6000mhz cl30 (cl nin dusuk olmasi saat hizina gore oncelikli) alin. 

butce icinde kalabiliyor mu bilmiyorum boyle bakmak lzm. kalamiyorsa da bi kesenin agzini tekrar olcmek lzm 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Kharon, 13.03.2024 15:46 tarihinde dedi ki:

kesenin agzini tekrar olcmek lzm

Bunu hatırlıyorum bi yerden fdjkslşfjs

İlerde işlemci değiştireyim niyetiyle ilk baktığımda am5 bulamadım. 5600x am4müş o yüzden elemiştim, 7500f iyiymiş o açıdan. 

Ram i de 2x16 yapacağız ama bütçe yetmiyo diye sonraki aylara bırakmıştım neyse alsın şimdiden fsd

b650 mobo bakıyorum hadi bissmil

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Amazon'da da İş Bankasına 3 ay ödemeli 3 taksit veriyorlar. Son bir alacağım vardı, aldım. Pahalı değil zaten, router: https://www.amazon.com.tr/gp/product/B09DQ3RV16/

Daha iyisi vardır ama PCI-e kartım da AX1800. Powerline ile bağlanıyordum ama yavaşlayıp kopmaya başladı. Wireless deneyeceğim bir. Wifi 6 iyidir belki. Zaten online oyun oynamıyorum. Tablete de güncelleme olur belki, Parsec ile VN stream ediyorum, kalite arttırır umarım.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...