Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.91 [2023 versiyon]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

anakart 2 nvme iyi hatırlatma sağol.

evli değilim - render almıyorum, kız arkadaşım da yok şu an

cpu ve gpu MAX ama yine de genel low-budget gitmek istiyorum... (nvme halihazırda var, diğer ssd'lerden de var)

kış tatili yaptım, yaz tatilini atlıyorum.

kasa alternatifi bakıyorum - NZXT H9 alacağım sanırım, aynı fiyat - 6k (sinerji)

AIO cooler için bir kendim youtube'lıcam.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

garip bir sorunum var. yaklaşık 2 sene topladım şu aşağıdaki sistemi.

son 1 aydır , pc kendi kendine yükteyken (aşırı değil) kapanmaya başladı. psu kapatıp 1-2dk beklemeden açılmıyor.

önce sıcaklıktan şüphelendim doğal olarak fakat gpu 60 , cpu 85 civarını geçmiyordu.kasada toz temizliği , termal macun değişimi yapıp yerine oturmamış kablo kart kontrolünü yaptım.

sonrasında psu yetersiz mi geliyor acaba diye düşündüm.

cpu'yu windowsta özel power plan oluşturup max processor state'i 99'a aldım. sıcaklık 85lerden 65-70lere düştü.(sanıyorum turbo ile ilgili birşey aktif olmuyor bu durumda o yüzden)

hala devam edince , msi afterburner'dan power limiti %80e düşürdüm. maalesef oda çözüm olmadı.

2 senede psu ölmüş müdür ?

var mı başka bir önerisi olan?

spacer.png

Sosyal ağlarda paylaş

şu alttakileri aldım, ??? doldurmak lazım

hilfe bitte

mobo: ASUS ROG STRIX B650E-F

cpu: 7800x3d

cpu cooler: ??? (Thermalright PA yok nedense- Artic Liquid Freezer II 280 alıcam sanırım) 

gpu: pny rtx 4090 

ram: ??? (32gb+32gb kit bakıyorum / G.Skill Trident Z5 Neo RGB 2 x 32 GB DDR5 6000 MHz)

psu: ??? (FSP 850W?)

kasa: ??? (phanteks g500a)

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, 26.08.2023 08:11 tarihinde dedi ki:

PSU hassas ya, ben olsam değiştiririm doğrudan, garanti ve tamir gibi şeyler güvenilir değil. Özellikle Türkiye'de ve PSU için.

dediğin doğru ilk fırsatta değiştirmek lazım.

ama muhtemelen ısınmadan kaynaklanıyor. henüz başka psu ile deneyemedim fakat , psu altındaki fana denk gelen kasanın altındaki ızgarayı biraz açıp , kasanın ayaklarına da ek yaptıktan sonra aynı durumu tekrar yaşamadım henüz.

daha önce başka makinelerde cpu yada gpu ısınmasından kaynaklı sorunlar yaşamıştım da , bu ilk kez başıma geldi.

Sosyal ağlarda paylaş

5800 QP'de, yani çok bir avantajı yok ama bunu alayım - sağol

$$$ düştü diye bazı yerler indirim yapmış

cpu cooler da aldım

/// 4090 için ayrı bir power kablosu falan almam gerek yok di mi bu PSU ile ?

kasa ve ram'i almak kaldı. 64gb ram biraz pahalı 9k - kasa da 6.2k

maaşıma güzel ipotek koydurdum 🙂 

2 hafta da izin aldım - 4 eylül haftası. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

ANC oyun kulaklığı da öneririm hepinize. Ciddi ciddi oyun zevkini arttırdı benim için, fan sesi duymamak güzel oluyor. Dışarıyı izole ediyor tamamen. 

Razer Barracuda Pro var bende, ama SteelSeries Arctis Nova Pro'da da ANC var SteelSeries isteyene. Turtle Beach Stealth Pro'nun da ANC var ama kötü bu.

Razer Barracuda Pro multi device da destekliyor, telefon çaldığında geçiyor hemen.

Sosyal ağlarda paylaş

64gb ram'e ne gerek var anlamadım ben. o makinenin hiçbir parçası 4090 dahil oyunlara 64gb gerekecek bir döneme eskimemiş olarak varmaz zaten. ocean şakasına demiş herhalde. yan monitörde oyun dururken alakasız bir sürü başka şeyler yapmayacaksan anlam veremedim. yapacaksan da zaten ram'den önce işlemci sıkıntı vermeye başlar o noktada.

Sosyal ağlarda paylaş

64gb ram'i oyun için almıyorum Virtual Machine çalıştırcam ve server da run edicem.

gün içinde underclock'lu kullanıcam gpu+cpu - oyun oynarken düzeltirim...

MSI gidicem psu, biraz daha verip - review'ları güzel, kablo da veriyor:

https://www.amazon.com.tr/MSI-A1000G-PCIE5-1000W-SUPPLY/dp/B0B434DB7Y

/

bir de video editing, kurgu falan öğrenmek istiyorum - davinci / adobe premier vs.

ve genel design öğrenmek istiyorum Maya, 3d tasarım vs. ---- udemy business hesabı var, bütün eğitimlere ulaşabiliyorum free

o yüzden aldım

Sosyal ağlarda paylaş

büyü değil aslında, silicon lottery zarını 1 atan dandik çiplerde sıkıntı olmasın diye hayvan gibi default vcore basıyolar biosa, overclockluk alan da zatne her zaman oluyor o yüzden en az 10 yıldır neredeyse tüm gpulara yapılabilir bu. ondan öncesi nesiller limitlerde gezdiği için ikisi birden biraz zor oluyordu

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, 05.08.2023 10:16 tarihinde dedi ki:

https://inventus.com.tr/

En sağlam yıllardır bu. Diğerlerinden daha pahalı ya da ucuz olabiliyor malzemeler.

Darksun, 07.08.2023 13:46 tarihinde dedi ki:

seneler evvel bu arkadaşlara yaptırdım bilgisayarı, monitörüde aldım. Hala sorunsuz çalışıyor 🙂 

Yeni bilgisayar toplasam yine buradan veya qpbilişim den alacağım (yakın diye).

GERGE, 07.08.2023 16:14 tarihinde dedi ki:

Internette araştırırsanız İnventus ve QP şikayetsiz, sorunsuz gidenler. İtopya, Teknobiyotik, Gaming.gen.tr filan şikayert dolu.

Kharon, 07.08.2023 17:26 tarihinde dedi ki:

itopya bir yana , digerleri bir yana. ayni leslik seviyesine herhangi biyerin gelmesi cok zor. 

inventus, qp iyidir, sonra yaninda yine eskilerden eksa (exa)(yeni adaiyla gamegaraj), nova bilgisayar, eternal bilgisayar (sanalmarketim), teknobiyotik i de saymak gerekir. 

kotu yorum, sikayet vs heryerde var, hatta bazi camur firmalar bilerek de yapiyor bu yorum salvolarini. Hepsiyle hem cevremin hem kendimin birebir defalarca tecrubesi oldu. 

hatta eternal, nova ve teknobiyotik e biraz oncelikli bile bakiyorum gecmis tecrubelerin kalitesi ve fiyatlarin digerlerine gore daha guzel olmasi sebebiyle. 

itopya niye burada bu kadar gömülmüş onu anlamadım. inventus'tan pc alanlar gibi ben de 4 yıl önce itopya'dan pc almıştım ve 7/24 çalışıyor, henüz bir sorun yaşamadım.

söylenilen sitelere bir bakayım dedim nasıl şeyler sunuyor diye...

inventus, teknobiyotik, sanalmarketim, nova, vatan pc toplama sihirbazında istediğim parçaların çoğu bulunmuyor, bazıları da stokta bitmiş gözüküyor.
bu sitelerin sihirbazında 2-3 farklı SSD takma opsiyonu da sunmamışlar. bunların aralarında seçenek gösterimi açısından teknobiyotik daha iyi gibi geldi.

itopya ve sinerji pc toplama sihirbazında istediğim parçaların hepsi var (en azından şimdilik). sihirbaza birden çok farklı SSD takma seçeneği de sunmuşlar.

qp bilişim ve gamegaraj sitelerinde pc toplama sihirbazı göremedim. tek tek biz parçaları seçiyoruz, onlar yollarken birleştirip gönderiyorlarsa bile, qp'de aradığım ürünlerin bazıları yok, gamegaraj ise daha da hiçbir şey yok.

Fistan, 07.08.2023 13:51 tarihinde dedi ki:

bileşenleri belirleyip hangi sitede ucuzsa alıyorum kendim monte ediyorum tertemiz, eskisi gibi değil çok kolay soketler falan, cpu macunu sürmesi falan cok zevkli :d

sanırım en iyisi Fistan'ın bu dediği. macun sürmekten zevk almıyorum ama. cep telefonu ekran koruyucu takarken bile "doğru mu taktım" diye anksiyete yaşayan olarak macun sürmek dert geliyor bana.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

macun işinin bunca yıldır standardize edilememesi bana acayip geliyor. pc işinin hala kağıt elişiye uhu sürmek gibi kalan tek kısmı. yapın şuna termal bant gibi birşey, az mı oldu yok çok mu oldu, fabrikalar bile düzgün sürdü mü sürmedi mi, yok kurudu mu aktı mı taştı mı tam anaokulu sorunları. birinin çözdüğünü görebilecek miyiz bakalım. makineye resim çizdiriyoruz sonra beynine macun uydu mu hesapları.

Sam tarafından düzenlendi
  • Like 2
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...