Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Don't Look Up (2021) - Netflix

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

26 dakika önce, Sam dedi ki:

çözümü açık açık söylüyor işte filmde adam:

Gizli içeriği göster

“bilimi dinleyin, size daha ne kanıt sunalım, veriler ortada” diye bağırıyor tv’de açık açık ki aslında bize bağırıyor orada. hortum sezonuna en uzak aralık ortasında yüzyılın hortumu vurduktan sonra senatörün “bundan çıkaracak sonuç yok” demesi gibi olmuş biraz lol. filmin mesaj vermesine gerek bile olmamalı ama olan bir devre geldik.

gene nepotizm yerine peer review öneminden bahsediliyor defalarca.

şahsen filmle ilgili eleştireceğim tek şey sanırım leo ve jen’in romantik ilişkilerine giden screentime. filme önemli birşey katmadan uzatmaya ve bulandırmaya yaramış bence.

Ordaki romantik ilişki biraz da eleştirdiğimiz şeyler bize fırsat sunsa yoldan biz de çıkarmıyızı göstermek içindi bence, adam önce bi yoldan çıktı ama en son negro abimizin her zaman seçenek vardır demesi sonrasında tekrar doğru yola girdi. biraz karakter gelişimi göstermek istemişler gibi gibi.

Bu biraz da  ahlak bekçiliği yapan insanların, hayatını döndürecek bir rüşvet imkanı gelse veya bir süper modelle eşini aldatma şansı olsa o bekçiliği yapmaya devam edip edemeyeceğini sorgulaması içindi bence.

µh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

başta climate change'miş odak noktası ama sonradan covid'e kaymış.

Alıntı

McKay intended the film as a climate-change parable, about how society chooses to ignore impending danger. But after he wrote the script and had begun pre-production, he watched with astonishment as a different apocalyptic scenario played out toward similar ends.

“We basically went home … and sat on our hands for six months with the rest of the world,” McKay recalled of early 2020. “The entire time I’m getting emails and texts from our crew, from our cast, saying, ‘Oh my God, did you see there’s a tax break for millionaires in the COVID package?’ That’s a beat in the [Don’t Look Up] script. ‘Oh my God, did you see there’s people denying COVID exists?’ At one point I’m like, we don’t make the movie. It happened! We’re too late!” When he returned to the script, he had to make it “20 percent crazier, because reality had played out crazier than the script.”

One “stranger than fiction” moment that particularly struck McKay was when then-President Donald Trump floated the idea of injecting bleach to kill the coronavirus. “Nothing I had in the script was that crazy,” McKay said.

Sosyal ağlarda paylaş

Dün izledim, bu kadarını beklemiyordum, gayet iyiydi.

Biraz yönetmenin baltalaması sonucu cila eksikliği olmuş. Her şeyi koyacam derken filmi çok uzatıp odağı kaybettiği yerler var. Bir de işte bazı sahne geçişlerinde ve bazı espri çabalarında "çiğ" ve abartılı durmasına yol açmış. Keşke oralarda biraz daha çalışsalardı.

Ama genel konu itibariyle en ufak detayına kadar (bedava su ve yemeği bana niye parayla sattı koskoca general) çok fazla konuda çok çok fazla sayıda eleştiri ve sorgulamalarla doluydu. Bazısı kabak gibi ortada, bazısı biraz düşündükçe ortaya çıkan çok fazla detay vardı.

Ekşi'de aşı karşıtları beğenmemiş laf etmişler filme eheh

Sosyal ağlarda paylaş

11 dakika önce, µh dedi ki:

Ordaki romantik ilişki biraz da eleştirdiğimiz şeyler bize fırsat sunsa yoldan biz de çıkarmıyızı göstermek içindi bence, adam önce bi yoldan çıktı ama en son negro abimizin her zaman seçenek vardır demesi sonrasında tekrar doğru yola girdi. biraz karakter gelişimi göstermek istemişler gibi gibi.

Bu biraz da  ahlak bekçiliği yapan insanların, hayatını döndürecek bir rüşvet imkanı gelse veya bir süper modelle eşini aldatma şansı olsa o bekçiliği yapmaya devam edip edemeyeceğini sorgulaması içindi bence.

evet leo’nun ilişkisinde dediğin gibi öyle bir kıssadan hisse vardı, haklısın. hatta fauci’ye geçen yıl yapılan muamele ile paralellikler gördüm. ama gene de biraz fazla uzundu bence. jen’in ilişkisi de materyalizmin yetmediği yerde spiritualizme yönelmeyi gösteriyor olabilir belki, yine de bu film uzun eleştirileri bence şunlardan kaynaklı büyük ölçüde, biraz editlenebilirdi.

3 dakika önce, razzRaziel dedi ki:

başta climate change'miş odak noktası ama sonradan covid'e kaymış.

ya işte genel olarak insanların bilime itimat etmemesi, ‘falcı’lara itimat etmenin azalacağına yaygınlaşması başlıbaşına çok önemli bir fenomen. iklim meselesi de, salgın meselesi de bunun aslında semptomları. insanlar elle tutulur bilgileri reddedip kendi zaaflarını okşayan yalanlara sığınmayı tercih ediyor. ben bunu kendi hayatımda da yaşadım olumsuz sonuçlarından çekecek şekilde, bu kadar yaygın ve insan hayatını etkileyen bir konunun bu kadar nadir işlenmesi aslında bilime güvenmenin ne kadar kanıksandığı için gerçekte uygulanmıyor olmasının artık sorun olarak öncelik verilmemesine işaret diye düşünüyorum. bilime değil hurafeye sarılma bağışıklığımızın unuttuğu bir hastalık gibi.

yukarıda “hani çözüm” denmesi mesela çok garibime gitti çünkü adam kelimenin tam anlamıyla alnındaki damarları patlatana kadar bağırıyor çözümü. ve bunu tanıyamıyoruz bile. çok acayip.

Sosyal ağlarda paylaş

ancak tam kurgunun saglayabilecegi miktarda eglence filmin ilk yarisinda var ama ikinci yarisinda yok. cukkaci generalin ongorulemezligi yerini algoritmanin tahminine birakinca tadim kacti.

leonardo ile cate cok iyi oynamislar. sesi kis, suratlari izle yine ne oldugunu anlarsin o derece. jennifer lawrence'lik bir sey yoktu ama o da bad blood (theranos filmi) ile en azindan gonulleri silip supurur, telafi eder.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Sam dedi ki:

yukarıda “hani çözüm” denmesi mesela çok garibime gitti çünkü adam kelimenin tam anlamıyla alnındaki damarları patlatana kadar bağırıyor çözümü. ve bunu tanıyamıyoruz bile. çok acayip.

4 saat önce, Sam dedi ki:

çözümü açık açık söylüyor işte filmde adam:

Gizli içeriği göster

“bilimi dinleyin, size daha ne kanıt sunalım, veriler ortada” diye bağırıyor tv’de açık açık ki aslında bize bağırıyor orada. hortum sezonuna en uzak aralık ortasında yüzyılın hortumu vurduktan sonra senatörün “bundan çıkaracak sonuç yok” demesi gibi olmuş biraz lol. filmin mesaj vermesine gerek bile olmamalı ama olan bir devre geldik.

gene nepotizm yerine peer review öneminden bahsediliyor defalarca.

Ya Sam sence bu soylediginden bahsediyor olabilir miyim? Cozum ne? "Bilim adamlarini dinleyelim, bilime kulak verelim". Tamam oldu, bu kadar basit ve sig olabilir mi abi benim beklentim, bunu anlayamamis olabilir miyim yani.

Filmin bahsettigi "cozum" bu bilime guvenmeyenlerin, peer-review'in ne oldugunu umursamayanlarin, asi karsitlarinin neden bu hale geldiklerinin temel sebeplerini icermiyor. O yuzden cok yuzeysel kaliyor. "Bizi dinleyin, hepimiz olecegiz, bilime kulak verin" demeyi cozumden sayamiyorum ben. Filmin temel sorunu da burada iste, filmi izledik "evet bilim boyle diyor ama politikacilar ve benim haricimde kalan cahiller yuzunden boyle ok kib bye" deyip izleyene kendini iyi hissettiriyor sadece, bir de bunun uzerinden para kazaniyor iste.

Ama arka planda kapitalizmin surdurulemez buyume hirsi, belli gruplarin elinde toplanmis mass media, secimlerde kimin secildiginin o kadar da onemli olmamasi, sirketlerin lobicilik faaliyetleri devam ediyor. Ne sorun "cahil kitleler trump'i destekledi" kadar basit, ne de cozum "bilim adamlarini dinleyin" kadar kolay.

Herkes cennete gitmek istiyor ama kimse olmek istemiyor durumuna benziyor bu da iste. Evet biliminsanlari hakli, evet cahil insanlarin sayisi cok cok fazla ve toplumlar su geldigimiz noktada gayet manipule edilebilir durumda. Ama bir seylerin degismesi icin hicbir hareket yok. En ustteki 100 tane zengin adamin mal varligi dunyanin tum sorunlarini iki uc kez cozmeye yetebilecekken halen onlarin ejderha gibi mal biriktirmesine izin verilen bir sistemde umut falan goremiyorum ben. 

Sosyal ağlarda paylaş

ee tamam senin çözümün ne o zaman sdf. "para için çekilmiş" demek de basit bir eleştiri bence. izlediğin şey bir netflix filmi, film de sadece durumu ortaya koyup mizahını yapıyor o kadar.

Spoiler

filmdeki herkes bir yerde az ya da çok bu durumu kanıksıyor veya bir miktar suçlu. insanlık da öyle, her zümre eleştiriden payını almış, sözde muhalif gazete bile haber değerine saplanmış falan, ortada bir çözüm yok, bu juvenile ırk bir yerde geberip gidecek.

filmi izleyip bundan keyif almak beni içindeki tiplerden daha zeki hissettirmedi, etik olarak da daha üstün hissetmedim. ama sinirlenmen beni üzdü dünya yarın yok olacak olsa bugünden senle ölüm dövüşü yapmak isterim...

Sosyal ağlarda paylaş

@neutrino çözüm sordun, çözüm o. basit ve sığ gelebilir ama 10000 yıl boyunca son 200-300 yıla kadar o çözüme ulaşamamış insanoğlunun ezici çoğunluğu, bugün bile halen o noktada olmayan devasa insan nüfusları var ve o noktaya ulaşmış halklarda da hatırı sayılır bir gerileme var. film de bunu işliyor zaten.

film aslında portresini çiziyor bu insanların neden bilime kulak tıkadıklarını: kimisi inanç, kimisi gelir ve güç, kimisi hayat tarzının etkilenmesi, kimisi rahatlığını bozmamak için. "para kazanıyor bunu anlatırken" bir eleştiri değil yani felsefi kitap yazanlar da satıyor kitabı, diyojen değil kimse.

mesele trump seçmeni değil zaten sırf, filmde başka gruplara da tonla eleştiri var. sosyal medya junkie'leri, "bilimin yanındayız" diyenlerin de virtue signaling ile kendini pazarlaması vs her tarafa dokundurmuş. yetmemiş şan şöhretle hedefi şaşıran bilimadamlarına da dokundurmuş. çözüm gayet kolay evet:

ac-kiz-yurdu-blog-yazisi-hayattaki-en-ha

parayla aşılacak birşey değil bu, adamın işine gelmiyorsa bilimin anlattığını duymazdan geliyor bu kadar basit. bizim forumda bile örneklerini görüyoruz devamlı. insanların esasa odaklanamayıp tali işlerde kalması ciddi konularda salgın gibi. film de mizahla yermiş bunu.

Sosyal ağlarda paylaş

Film gayet iyi çözüm de sunuyor, ama zaten sunmak zorunda da değil. Film bu, eğitim videosu değil. Amacı çözüm göstermek değil, soruna dikkat çekip bunu göze sokmak, problemi mesaj olarak çözümün bulunması için tartışmaları başlatmak. O yüzden çözüm sunmasa dahi (ki sunuyor) bunu filmin eksikliği olarak göstermek çok yanlış bir bakış açısı.

Sosyal ağlarda paylaş

“Bilim insanlarını dinleyin” çözümü sizi tatmin ettiyse iyi eğlenceler ne diyeyim. Filmin tartışma başlattığı falan yok, bu meselelerin çözüm yeri de sinema salonları değil zaten. İklim değişikliği gibi ciddi sorunların parodisini yapıp sulandırmaktan öteye gidemiyor. Bu haliyle eglence için iyi olsa da diğer tüm konularda şu tişört kadar anlamsız:

ssrco,slim_fit_t_shirt,flatlay,dd2121:82

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Rewendor dedi ki:

Film için 2 sayfa herkes iyi yorum yaptıktan kötü diyen 1-2 tek satırlık mesajın ötseinde bir şey olmadıktan sonra gelip "paticik beğenmeme timi gelmiş" yazmak neyin kafası?

yorumlar yavan, "uzun o yüzden sevmedim" "mesajı hızlı veremedi, hızlı boşalamadı"

Sosyal ağlarda paylaş

@neutrino Çözüm yeri sinema salonu değil, o yüzden zaten amacı çözüm sunmak değil dikkat çekmek diyoruz. Ve evet bu tarz sosyolojik konulara toplu dikkat çekmenin bir yeri de sinema salonları. Ancak son mesajındaki parodi sulandırma falan bakış açısı çok yüzeysel ve sığ kalmış, uzun yazmaya enerjim yok. Haksızsın deyip geçiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben beğendim. Modern dünyayı çok iyi yansıtmış, sığ yaklaştıklarını da düşünmüyorum. Hatta şöyle diyeyim don't look up sloganı ve ortaya çıkışı tek başına Türkiye'nin bugününü anlatmaya yeterli.

"Bilim insanlarını dinleyin"den ziyade bilimsel yöntemin kıymetine parmak basıyordu film bu arada ilgili sahnelerde.

Bu film herhangi bir tartışma başlatmaz bu arada, pek çok insanı düşünmeye de sevketmez. Vermeye çalıştığı mesajları alan olur mu orası da soru işareti.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...