Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çinin hemen her konuda batıdan üstün olması

Loex

Öne çıkan mesajlar

8 saat önce, Loex dedi ki:

Arkadaşlar malum tüm medya batının elinde olduğu için takip etmeyen pek bilemiyor ama Çin gerçekten her konuda ama her konuda tüm ülkelerden üstün gibi.

Demokrasi?  Xi'yi Pooh'a benzetmenin yasak olması?

Özgürlükler? Hong Kong'ta yaşayanların ve Uygur kökenli vatandaşların öldürülmesi?

İnternet? Dış dünyadaki sitelere erişemiyor oldukları için Devlet tarafından açılan sitelerle yetinmek zorunda kalmak?

Yaşam kalitesi? Her ne kadar dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olsa da, halkının çöplük gibi yaşaması?

Hem "her konuda BATIdan üstün" demişsin hem de "her konuda TÜM ÜLKELERden üstün" demişsin ama ben Sırbistan'da yaşamanın bile Çin'de yaşamaktan çok daha rahat ve güvenli olduğunu söylemek zorundayım.

Japonya ve Yeni Zelanda gibi "tüm ülkeleri" dahil etmeden sadece Kanada ve Norveç gibi batı ülkelerini dahil etsem bile ortada ağır bir fark var. Her şey sadece "Çin Virüsü" üstünden değerlendirilmemeli. Sonuçta Çin'den kaynaklı bir virüstü, ilk orada çıkmıştı ve katı komünist müdahalelerle çabuk önlemler almışlardı.

İsveç biraz daha rahat bir ülke, İngiltere ve ABD sağcı ülkeler. İsveç'in baskı ve kapatmalar olmadan virüs problemi "çözmüş" olması, ABD'deki sağcı muhafazakar tayfa tarafından övülüyor. Daha düne kadar "solcu" diye aşağıladıkları ülkeydi bu. Hani üstünlük sadece virüs üstünden değerlendirilecekse, İsveç'in övülmesini bir argüman olarak atabilirim ortaya.

Sosyal ağlarda paylaş

ama çin forumu resledi, helal çin.

tek adamın yönetmesinin bazı ajandayı ilerletme avantajları var ama çin pek çok açıdan bayağı kötü. hatırı sayılır kısmı komünizm ve totalitarizm kaynaklı. enlightened dictatorship de mümkün olabilir ama o noktada değiller yani.

abd ile birbirlerini yiyip abd'nin ortadoğu'dan çekilmesini sağlamaları ancak bize avantaj olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

valla yaşam kalitesi falan bizden yukarıdadır o kesin, ama kocaman ülke çin, kırsalı da var bizim siirt gibi, zengin şehirleri milyonlarca refahı yüksek insan da barındırıyor. bir süre gelişmek ve eğitim için komunizm bizim de ihtiyacımız olan şey ama bir seviyeden sonra yani yeterli eğitimi aldıysa halk yavas yavas komunizmden çıkmak gerekiyor yoksa ondan sonrası özgürlük kısıtlamas oluyor bilinçli, eğitimli kesimde

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Loex dedi ki:

ne genellemesi la nerenin militanıyım boş yapma.

10 saat önce, Loex dedi ki:

eğitim sistemleri inanılmaz disiplinli çocuklar yetiştiriyor.

Bizim ülkede çok yoklar ama amerikada kanada da vs inanılmaz güçlüler ver çok zenginler

Elektrik ihtiyaçlarının neredeyse yüzde 38 ini yenilenebilir enerjiden karşılıyorlar.

Yoksulluk oranı amerikanınkin den düşük.

Dünyanın en büyük şirketleri hemen hemen tüm yatırımlarını çine kaydırdı çinli en büyük şirketlere inanılmaz yatırımları yapıldı.

Şöförsüz minibüsler mi derseniz yoksa insan gezdiren drone mu dersiniz son teknolojide bunlarda tık 

Batının saçma sapan sorunları yok LGBTQ (buna da ayrı kılım)

Mülteci sorunu

10 saat önce, Loex dedi ki:

son zamanlarda duyduğum tek eksi çinde buradan giden bi pilot arkadaşım hastaneleri beğenmemiş muhtemelen en kötü hastaneyi görmüştür. Sonuçta neredeyse tüm hastane ekipmanları çinde üretiliyor.

?

Sosyal ağlarda paylaş

Teknolojik olarak en azından benim içinde bulundugum alanlarda daha iyiler.

Bir sebebide devlet destekli firmaların diğer firmaları batırmaya oynaması (mesela huawei).

Devlet sonsuz kaynak sununca, teknik adam alt yapın varsa her boku yaparsın. Genelde teknik gereçler yapılabilirlikten çok finansla ilgilidir. Şunun robotu/makinası neden yok? "pazar-alım gücü vs" yoktur genelde cevabı. Hah işte arkanda devasa devlet olunca bu sorunda kalmıyor önünde.

Bizdede mesela kırsal küçük kobilerin vizyonu kadar ülkenin teknolojik alt yapısı, mühendisimiz mühendis ama iş her zaman finansta-sektörde-endüstride bitiyor.

Bide çin gidip baba EU firmalarını aldı hep https://en.wikipedia.org/wiki/KUKA

Bunların satılması olay oldu mesela. Genelde kapitalist ülkelerde iş parada bitiyor, bende öyleyim mesela, şirketime alıcı çıksa satarım. Ama bu çinliler genel olarak dünyadaki diğer insanların ağzına sıçmak istedikleri için, çok uzun vadeli hedefleri olabiliyor. Bir nevi bizdeki cengiz inşaatın dünyanın ..... koyan versiyonu diyebiliriz.

Neyse, işte paradigm shift varmış gibi sanki çin bi atakta. İşin kötü tarafı süpergüç olmayan ülkeler bi blok oluşturup bu heriflere karşı koymuyorlar, ege denizinde çupra savaştırıyoruz mal gibi greklerle.

Sosyal ağlarda paylaş

tam liberal ekonominin özel devleri ile (mesela nokia), arkasında devlet desteği olan devlet şirketlerinin (mesela huawei) kapışmasının imkanı yok. huawei meselesinde türkiyede öyle olaylar gördüm, duydum ki adamlar gerçekten bedavaya veriyor desek yeridir mallarını. bak alibaba'nın sahibi iki muhalif laf etti diye ortada yok diyorlar kaç gündür, adam ne oldu dişlerini mi çekiyorlar işkence mi ediyorlar belli değil. ruslar da aynı. bu adamlara ulusal stratejik altyapılar teslim edilir mi.

o yüzden çine yapılabilecek en iyi şeyi amerikalılar yapıyor. yasaklayacaksın abi. başka türlü baş etme şansın yok. o senin facebook'unu ülkeye sokmuyorsa, sen de tiktok'u sokmayacaksın. o cisco kullanmıyorsa sen de huawei almayacaksın. zira bu ticaret savaşını batı dünyası kaybediyor şu anda. dedim ya işin sonucunda dünya ileri teknolojisini saudi ve çinliler yönetecek. olabilecek en leş senaryo bu değil de nedir. çin büyük pazar diye herkes seve seve çine ayak uydurmak zorunda kalıyor, apple bile çinde sansür uygulamaya başlamış. bu herifler böyle böyle tokatlayacak bütün devleri. yani liberal ekonomi ve bildiğimiz serbest kapitalizme bırakırsan zaten çoktan game over. mücadele etmenin imkanı yok, adam hem çok büyük pazar, hem çok ucuz ve büyük üretici, üstelik dikta rejimi var.  

sonuç olarak mersolarımızı satıp çin lapası yiyeceğiz ben size söyleyeyim. bak abartmıyorum mühendisin kralı olsan bunlar aylık akbil bile vermez. bi huawei'de çalışan adamlara bi de cisco'da çalışan adamlara bakıyorum, belli adamlar yemek yemiyor masraf olmasın diye. şahsen cybersecurity işlerine yoğunlaşacakları zamanları merakla bekliyorum, henüz çok beceremiyorlar sanırım ama canımıza okurlar valla. her anlamda ciddi ciddi çinden korkuyorum ben. topic troll olsa bile bence isabetli olmuş, çünkü cidden konuşulması gereken bir konu.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bir kere çinli bir arkadaşımla konuşuyorduk havadan sudan. Bana siyasi fikirlerimi mi ne sormuştu. Ben de anarşizmi ilginç buluyorum demiştim. Ama bu onun hayatında hiç duymadığı bir şeydi ve kavramın ne anlama geldiğini bilmiyordu. Google'dan anarşizmi aratıp bu mu diye göstermişti bana. 20-21 yaşındaki birinden bahsediyorum. Bakunini, proudhonu yalayıp yutmasını falan tabii ki de beklemiyorum ama hiç duymamış olması çok garibime gitmişti.

Binaenaleyh Çin boktan bir ülkedir. Vatandaşları insan haklarından, özgürlüklerden bir haber yaşıyorlar. Tavşan gibi de üremişler ben eşşeğim 

Sosyal ağlarda paylaş

15 saat önce, Fistan dedi ki:

valla yaşam kalitesi falan bizden yukarıdadır o kesin, ama kocaman ülke çin, kırsalı da var bizim siirt gibi, zengin şehirleri milyonlarca refahı yüksek insan da barındırıyor. bir süre gelişmek ve eğitim için komunizm bizim de ihtiyacımız olan şey ama bir seviyeden sonra yani yeterli eğitimi aldıysa halk yavas yavas komunizmden çıkmak gerekiyor yoksa ondan sonrası özgürlük kısıtlamas oluyor bilinçli, eğitimli kesimde

ne kadar güzel bir şehir ya tarih desen var düzen desen var güvenlik desen var temizlik desen var bisiklet desen var

desen var (tarih, düzen, güvenlik,temizlik,bisiklet)

herşey yeni ve gıcır gıcır helal olsun adamlara 

çinden bu kadar korkmayın bu arada  tarih boyunca ağızlarına vurmuşuz gerekirse yine vururuz.

40 çeri ile çin sarayını basan ırkın çocuklarıyız.

günaydın 

boş yapmadığınız bir gün olsun

Loex tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...